Setkání s ploštěnkami

Ploštěnky, stejně jako nahožábří plži, jsou velmi krásná a zajímavá stvoření. Mnoho lidí je nedokáže od plžů rozlišit, i když je rozdíl více než patrný. Ploštěnky na rozdíl od plžů patří do kmene Platyhelminthes (ploštěnci), a jak už název napovídá, jsou to dorzoventrálně zploštělí živočichové. Mezi ploštěnci najdeme volně žijící i parazitické druhy. Mají slepě zakončené střevo různě větvené.

Fotografie:

Zajímavostí je tzv. podkožní svalový vak tvořený okružní a podélnou svalovinou, včetně šikmých a dorzoventrálních svalů. K vylučování jim slouží protonefridia (plaménková buňka s kanálkem). Nervová soustava je tvořena ganglii na přídi a nervovými provazci propojených navzájem příčnými spojkami. Většinou se jedná o hermafrodity, kteří se rozmnožují pohlavně tím, že si navzájem dva jedinci vymění samčí pohlavní buňky (spermie) anebo nepohlavně – dělením (dělení architomické, paratomické). Je u nich zachovaná výrazná schopnost regenerace. Dřívější dělení ploštěnců na ploštěnky, tasemnice a motolice už neplatí. Podle současného názoru na fylogenetické vztahy se třída Turbellaria (ploštěnky) rozdělila do tří skupin, z nichž se první dvě odlišují výrazně primitivnější stavbou těla od zbývajících ploštěnek Rhabditophora.
Rhabditophora zahrnuje většinu druhů z dřívější skupiny Turbellaria. Jsou to převážně volně žijící ploštěnky v mořích, ve sladkých vodách i v půdě. Několik druhů je parazitických. Jedná se o tzv. typické ploštěnky vytvářející v buňkách tyčinkovité inkluze (rhabdity). Po vyloučení z těla tyto útvary bobtnají ve slizovitou hmotu, slouží k obraně, ochraně před vyschnutím nebo ke znehybnění kořisti. Jiný typ rhabditů je produkován žláznatými buňkami v mezenchymu. Pohybují se plaváním, plazením nebo vylučováním hlenu. Těla je pokryto řasinkovým epitelem obsahujícím i normální žláznaté buňky. U velkých druhů ploštěnek je plazení umožněno postupujícími svalovými kontrakcemi na spodní ploše těla nebo pomocí vlnění okrajů těla. Na přídi mají inverzní oči (zpravidla v charakteristickém rozmístění) a chemoreceptory. Ústní a vyvrhovaní otvor je buď vpředu na přídi nebo na spodní straně těla. Hltan může být obvykle jednoduchý Pharynx plicatus nebo savý Pharynx bullosus. Druhy žijící v tekoucích sladkých vodách slouží jako bioindikátory čistoty vody.
Velké a nádherně zbarvené ploštěnky, které potkáváme občas v mořích, patří do skupiny Polycladida (mnohovětevní). Mají velmi rozvětvené střevo a obdobně i nervovou soustavu. Plavou pomocí vlnění těla, pohyb je to opravdu hypnotizující, obzvláště pro fotografa. Jednou z mých nejoblíbenějších ploštěnek v Rudém moři je ploštěnka nádherná (Thysanozoon nigropapillosum) popsaná v roce 1959. Je černě zbarvená s bílým lemem a na hřbetě má žluté papily. Běžně měří kolem pěti centimetrů, takže se nedá lehce přehlédnout. Velmi hojnou ploštěnkou je také Pseudoceros dimidiatus, která je také černě zbarvená, s oranžovým lemem a jakýmsi zeleným pruhováním. Často se nalézá na písčitém dně. Opět měří asi pět centimetrů. Vzácněji viděné ploštěnky jsou Prostheceraeus giesbrechtii v růžové nebo modré formě. Ve Středozemí samozřejmě na ploštěnky také narazíte. Thysanozoon brocchii je asi pět centimetrů dlouhá, hnědě skvrnitá papilózní ploštěnka. Drobná, asi 14 mm velká, pestře zbarvená Prostheceraeus giesbrechtii, patří ke klenotům Středozemí. Co se týče ploštěnek žijících v našich vodách, tak ty patří do skupiny Tricladida (trojvětevní), jejich střevo je tedy rozvětveno na tři větve. Nejsou tak barevné jako mořské, a ani nedorůstají takové velikosti, největší ploštěnka potoční dorůstá do tří centimetrů, nejznámější ploštěnka mléčná maximálně 2,5 cm. Ostatní se pohybují kolem jednoho centimetru. Oproti tomu půdní ploštěnky mohou měřit až 35 cm (Bipalium kewense).
Ploštěnky jsou malé, a tak dalo by se říci, že jsou celkem bezvýznamné. Ploštěnky jsou však predátoři a tudíž v ekosystému nepostradatelné. Navíc ty mořské jsou obzvlášť krásné k pozorování i k fotografování. Dívejte se tedy kolem sebe během potápění v mořích i v našich vodách, třeba nějakou ploštěnku potkáte.

text a foto: Martina Balzarová

Diskuze k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Misky pro psy
Misky pro psy
Chcete něco neotřelého. Misky pro psy od PetAmour jsou stělesněním dokonalosti a designu.
http://www.petamour.cz/
Holistické krmivo Marp
Holistické krmivo Marp
Konečně skutečné holistické evropské krmivo. Vysoký obsah masa, receptury bez obilovin a bez jakýchkoliv chemických látek.
www.marppetfood.cz
SHOP FOR PETS - Obchod pro domácí mazlíčky.
SHOP FOR PETS - Obchod pro domácí mazlíčky.
Proč právě nakoupit u nás? Zameřujeme se na výrobky té nejlepší kvality a vyjímečného designu.
www.shopforpets.cz
Štastný pes - Chovatelské potřeby
Štastný pes - Chovatelské potřeby
Prodej chovatelských potřeb a granulí pro psy, kočky, ptactvo, drobné hlodavce a teraristy. Nad 999,- doprava ZDARMA.
www.stastnypes.cz
ELEKTRONICKÉ OBOJKY
ELEKTRONICKÉ OBOJKY
Jsme největší specializovaný obchod s elektronickými obojky. Máme velký výběr zboží, nízké ceny a možnost vyzkoušení na 30 dní!
Elektro-Obojky.cz
Půjčky až 500.000,-Kč bez zajištění.
Půjčky až 500.000,-Kč bez zajištění.
Možnost výběru úvěru od více věřitelů. Žádné poplatky předem. Nižší částky vypláceny v hotovosti. U úvěru nad 30.000,-Kč jezdíme za klienty po celé ČR. Řešíme i exekuce. Volejte 606 505 032 nebo pošlete sms.
http://www.uveryahypoteky.com
Speciální receptury pro malá plemena Artemis
Speciální receptury pro malá plemena Artemis
Artemis -speciální recepury granulí pro malá plemena-pro štěňata a dospělé psy.Vysoký obsah masa,skvělá chuť a velmi malé granule.
www.artemispetfood.eu
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Naše firma se specializuje na prodej holistických krmiv pro psy a kočky. Dodání do 48 hodin. Doprava zdarma. Vše skladem. Profesionální servis.
www.krmiva-pucalka.cz
Sandro Bonett
Sandro Bonett
Musím si koupit tyto plemena holubů fantazie, král, Pomeranian pouters Hana Pouters, maďarské obří dům, Saské vlaštovka, MODENA atd. ....... kontaktní e-mail. tpp.pets @ gmail.com
Vše pro farmu od Kamíra
Vše pro farmu od Kamíra
Kompletní nabídka chovatelských potřeb, elektrické ohradníky, jezdecké potřeby. Každý den zajímavé slevy HAPPY DAYS!
www.vseprofarmu.cz

Zajímavé odkazy

 
KONTAKT DO REDAKCE WEBU
+420 773 699 995
+420 724 238 290
info@ifauna.cz
KONTAKT DO REDAKCE ČASOPISU
+420 724 238 290
horky@ifauna.cz