Tlamovec čelnatý


Obsah
  1. Popis
  2. Chov
  3. Odchov

Za tři roky tomu bude sto let, co tyto nádherné tlamovce z jezera Tanganika popsal Boulenger. Ve své domovině obývají vzrostlí jedinci nejčastěji hloubky 20 - 30 metrů a zde vytvářejí menší společenstva.

Popis

Vzhledem ke své velikosti, která dosahuje až 35 cm, patří v ekosystému tanganického jezera k obávaným masožravcům a jejich hlavní potravní složku vedle měkkýšů tvoří menší cichlidy. S podobným chováním vůči menším rybám se můžeme setkat i v akváriích, a proto tlamovce čelnaté chováme samostatně nebo s jinými přiměřeně velkými tlamovci. V tomto případě lze doporučit jejich chov spolu s malawijskými druhy, na rozdíl od některých jiných atraktivních tanganických tlamovců (např. T.moorii, T.duboisi). 

Jedinečnost této ryby nespočívá pouze ve velikosti. Dospívajícím samcům, a v menší míře i drobnějším samicím, se vytváří na čele atraktivní tukový hrbol, a to, spolu s nádherným zbarvením a pomalými pohyby, vytváří dojem “moudrého krále” nádrže. Krása kresby je založena na střídání dominantních černých pruhů ( s modrým nádechem) s bílými partiemi. Pruhů bývá nejčastěji šest, vzácněji se setkáváme i se sedmipruhou formou. Hlava je v závislosti na stáří a původu bílá až modrá, ploutve a ocas jsou modře zbarveny, přičemž intenzita zbarvení směrem od hlavy zesiluje. 

Chov

Život ve společenské nádrži může přinášet tlamovci čelnatému i řadu nepříjemností a zaostávání ve vývoji, neboť není tak rychlý při příjmu potravy jako většina tlamovců. I to může být důvod pro jeho odmítnutí při zakládání společenské nádrže. (Ve své spol. nádrži jsem problém odstranil poté, co jsem granulovanou či živou potravu dával do nádrže přímo nad odpočívajícími “frontózami”.) 

Pro chov jsou nejvhodnější nádrže o obsahu nejméně 300 litrů, které pokryjeme jemnozrným pískem. Rostliny nejsou nezbytné, to však neplatí o úkrytech z kamenů či kořenů, silné filtraci a každotýdenní částečné výměně vody. 

Odchov

Pro rozmnožování platí v zásadě podobné podmínky jako u ostatních tlamovců, i zde se však “frontózy” vyznačují jedním specifikem - na jejich dospění a uchovnění je zapotřebí několik let. Jiker nebývá mnoho, zpravidla kolem 25, avšak existují výjimky, které dosahují až k cifře 80. Mláďata vyrůstají v tlamě matky do stáří asi 6 týdnů, kdy dosahují velikosti asi 15 mm. V akváriích přijímají tyto ryby jakoukoliv potravu pro velké cichlidy, včetně tablet. Pochoutkou je pro ně živá potrava, ale i potrava zmrazená. V akvaristikách nepatří k běžně nabízeným druhům, cena mladých ryb se pohybuje kolem 200,-Kč.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (3x):

1
2
3
4
5


Autor textu a fotografií Mgr. Bc. Alexandr Veselý

Držitel mnoha národních, mezinárodních i evropských titulů šampion a mistr, především s plemeny kudrnáč a pávík. Od roku 2003 posuzovatel holubů, od roku 2015 držitel certifikátu evropského posuzovatele. Kmenový dopisovatel časopisů Fauna, Svět holubů a Chovatel. Spoluautor dvojjazyčné publikace Národní plemena okrasných holubů České republiky (2011), která slouží jako vzorník pro naše plemena.