Pomec prstenčitý (Pomacanthus annularis)

Pomec prstenčitý (Pomacanthus annularis)

čeled: pomcovití Ryby z čeledi pomcovitých se vyskytují v tropických mořích celého světa. Jsou příbuzní s klipkovitými, od kterých je na první pohl...

čeled: pomcovití

Ryby z čeledi pomcovitých se vyskytují v tropických mořích celého světa. Jsou příbuzní s klipkovitými, od kterých je na první pohled rozeznáme podle dlouhého obranného trnu, který pomcovitým vyrůstá na dolních okrajích žaberních víček. Rozvinutá postupná barvoměna vyvolává u ryb této čeledi různé vzory a kombinace zbarvení u mladých, adolescentních a dospělých jedinců, které slouží k eliminaci značné vnitrodruhové agresivity. V přírodě žijí osamoceně nebo harémově a v takto utvořené skupině probíhá i rozmnožování. Jedná se o ryby dlouhověké, dožívající se běžně 15 let. Některé druhy jsou schopny zvratu pohlaví. Pomcovití vyžadují velké množství potravy, řada druhů jsou potravní specialisté.


• pomec prstenčitý – ve společnosti bodloků žlutých

Areál rozšíření jednoho z nejznámějších představitelů čeledi, pomce prstenčitého, zasahuje rozsáhlé oblasti Indopacifiku. V přírodě dosahuje tato ryba délky 35 cm, v akváriích dorůstá většinou jen k 25 cm. Jedná se o velmi choulostivého chovance, který je nedůtklivý k jedincům téhož druhu, proto provozujeme vždy samostatný chov. Atraktivní je přeměna mláděte na dospělce, kdy se z ryby v tmavě modrém základním zbarvení, které protínají silnější a jemnější bílé čáry, stane zlatohnědý krasavec se zašpičatělou hřbetní ploutví. Dospělci mají také slonovinově zbarvený ocas s oranžovým lemem na konci a modrý kroužek nahoře za skřelami. Modrá barva z šatu mladých zůstane po adolescenci zachována na okrajích břišních, řitní a hřbetní ploutve, dále vytváří nepravidelnou dvojitou linku na hlavě a je přítomna i na ostnech. Nejmarkantnější podíl modrého zbarvení se ovšem projevuje v několika pruzích, které začínají hned za žábrami a směřují přes celé tělo v oblouku ke konci hřbetní ploutve. V potravě pomce prstenčitého by měly hlavní složku tvořit řasy. Tyto ryby ale nepohrdnou i masitou mraženou a živou potravou. Předkládáme jim kousky krevet, slávek nebo jiných mlžů, vidlonožce Mysis a žábronožky.

Z ekonomického hlediska patří pomci k nejdražším rybám, navíc jsou značně choulostiví. Tyto nedostatky ovšem bohatě vyvažuje jejich nádherný vzhled, pro který jsou akvaristy tolik vyhledáváni. K nejatraktivnějším druhům bezpochyby patří pomec císařský a pomec paví.

text a foto: Alexandr Veselý
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře