Sladkovodní akvaristika pro úplné začátečníky, díl 2. - Od teorie k praxi.

Sladkovodní akvaristika pro úplné začátečníky, díl 2. - Od teorie k praxi.
Obsah
  1. Základní technické vybavení 
  2. Vytváříme ekosystém - práce kvapná je málo platná 
  3. Na první rybky si počkejte aspoň jeden měsíc. 

Pokud již máte aspoň rámcovou představu, co od vaší nádrže očekáváte a jaké jsou vaše možnosti co do prostoru, čeká vás přechod od fáze plánování a rozmýšlení, k fázi nákupu a realizace. 

Základní technické vybavení 

Tady začíná přituhovat. Když se probírá začátečník příspěvky na téma akvaristika na sociálních sítích a podobně, zjistí, že technika je v akvaristice velmi rozvinutý, samostatný obor a že je možné nádrž provozovat jak velmi jednoduchým a laciným způsobem, ale také extrémně "hi-tech" cestou, která je velmi drahá a vyžaduje jisté technické cítění nebo aspoň odhodlání. 

V akvaristice se setkáte s těmito základními technologickými prvky, kterým by se začátečník neměl vyhýbat: s osvětlením, topením a filtrací. Všechny tyto tři věci mohou být různě komplikované a různě provedené. Navíc se později budete setkávat i s dalšími věcmi, jako je např. reversní osmóza, přidávání CO2, chlazení, UV sterilizace, ozonizátory a dalšími. 

Pro úplného začátečníka je však podstatné pochopit především, že jednotlivé prvky vybavení akvária nám mají pomoci vytvořit fungující ekosystém. Můžeme si na závěr tohoto odstavce shrnout, že ekosystém akvária je zcela závislý na těchto faktorech, které máte mu za úkol dodat s přihlédnutí k druhům živočichů a rostlin, které chcete do něj umístit: na světle, na teple a kvalitě vody.

Vytváříme ekosystém - práce kvapná je málo platná 

Základem akvarijního ekosystému zdaleka nejsou ani ryby nebo rostlinky, za které hodláte utratit část své výplaty. Jsou to organismy, které dostanete zdarma! Jde o bakterie, a to především pak o ty nitrifikační. Tyto bakterie rozkládají amoniak. Amoniak je toxický pro živočichy, včetně ryb. Je to odpadní látka, kterou produkují a vzniká obecně při hnilobných procesech v nádrži.

Při založení akvária je toto nutno mít na paměti a nepořizovat rybičky dříve než cca měsíc po zajetí filtru v rostlinkami dostatečně osázené nádrži!Tyto "hodné" bakterie bydlí především v substrátu a ve filtračním materiálu. Proto nikdy nečistěte akvárium tak, že ho celé rozeberete a vyperete. To samé platí o filtračních médiích, které pokud musíte pročistit, tak pouze od hrubé nečistoty třeba opláchnutím vodou pocházející z akvária.

Filtr nikdy nevypínáme, což je také častá chyba začátečníků. Musí být puštěný neustále, protože nitrifikační bakterie jsou velmi citlivé a náhlý pokles přísunu kyslíku by je mohl zahubit. Bakterie mohou negativně reagovat i na příliš razantní výměnu části vody nebo třeba aplikaci léčiv a podobně a je s tím zapotřebí počítat.

Na první rybky si počkejte aspoň jeden měsíc. 

Pokud tedy máte akvárium, techniku, substrát, rostliny, popř. dekoraci (kořeny, kameny), můžete začít budovat. Nejdříve vytvoříte akvárium, do kterého umístíte vegetaci a techniku, vše spustíte a čekáte. Necháte ekosystém "zajet". Během prvních dní se může voda bělavě zakalit díky nálevníkům. Nebojte se, tento zákal obvykle do několika dní sám ustoupí. 

Během první poloviny měsíce se amoniak uvolněný prvními mikroorganismy, které se v nádrži objevily, začíná nitrifikačními bakteriemi měnit na dusitany. Cca ve 3 týdnech stáří nádrže lze vyměnit 1/3 vody (max). Po měsíci je vhodné výměnu 1/3 vody opakovat a pak by mělo být již bezpečné pořídit a vpustit do vody ryby. Ekosystém akvária netvoří jen bakterie, rostliny a ryby. Nezapomínejme i na bezobratlé (měkkýši, korýši), kteří jsou nejen nesmírně zajímaví, ale také mohou být ohromnou pomocí v udržování biologické rovnováhy.

Teď už znáte první úkoly, před které jste jakožto zodpovědní zájemci o akvárium postaveni. Snad vás tato rozvaha hned na úvod neodradila. Akvaristika je vzrušující chovatelské odvětví, které kromě estetických zážitků přináší poznání i na vědecké úrovni a dokonce může i pomáhat v ochraně ohrožených druhů. V dalších částech tohoto seriálu si představíme různé akvaristické směry, zajímavé druhy živočichů a jejich formy a tipy, které by začátečníkovi mohly pomoci vybrat si první osazenstvo svého prvního akvária.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (10x):

1
2
3
4
5

Autor textu Ing. Eva Karbanová

Absolventka České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na akvaristiku, teraristiku a chov ptactva.

Autor fotografií zdroj: Shutterstock

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře