Chov dlouhosrstých morčat


Angorské morče - dlouhá srst, po těle volně rozloženy víry, stejně jako dlouhosrsté rozety. Peruánské morče - dlouhosrsté morče, kterému se dělí sr...

Angorské morče - dlouhá srst, po těle volně rozloženy víry, stejně jako dlouhosrsté rozety.
Peruánské morče - dlouhosrsté morče, kterému se dělí srst na zádech doleva a doprava, na hlavičce jeden vír a na zadečku dva.
Alpaka - nejrozšířenější u nás kadeřavé morče, charakteristická šroubovitá hrubá srst podobná nestříhaným pudlům. Na zadní části těla, na kyčlích dva víry.
Sheltie - dlouhá, hladká, splývavá srst bez vírů.
Coronet - stejný jako sheltie s vírem na hlavě.
Texel - stejný jako sheltie, dlouhá srst bez vírů, ale vlnitá.
Merino - dlouhá vlnitá srst bez vírů, na hlavičce vír (korunka) uprostřed čela.
Nové plemeno Rex - není dlouhosrsté, šroubovitá, naježená srst.
Chov těchto morčat je náročnější, velký důraz je kladen na údržbu srsti, proto je nedoporučuji chovat ve velkých skupinách. Samci se chovají odděleně, protože se mezi sebou těžko snášejí a dávají se k samičkám jen na připuštění. Maximální počet je 1 samec na 5 samiček. Samci se mohou používat k chovu od 3 měsíců a samičky od 5 měsíců.
Doba za kterou samička zabřezne je okolo 18 dní. Chovný pár můžeme nechat 1 měsíc společně a potom samičku oddělit samostatně až do porodu. Samička je březí v průměru 75 dnů, ale stane se, že i 90 dnů. Dlouhosrstá morčata mají 2-3 mláďata a jejich zdárné odchování závisí na dobrých chovných podmínkách. Mláďata odstavujeme nejdříve v 25 dnech a samce oddělujeme od samiček v jednom měsíci.
Věřím, že alespoň pár informací pomůže začátenčíkům v chovu a k radosti z něho.
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5