Vývoj fretčího mláděte

Vývoj fretčího mláděte
2.den
7.den
14.den
20.den
25.den
32.den
35.den
45.den
49.den
49.den

Fretky se v poslední době těší velké oblibě a také vzrůstá počet chovatelů, kteří zatouží mít u své fretčí samičky mladé. Důležité je znát vývoj mláděte a jeho potřeby, aby byl odchov úspěšný a mláďatům se dostalo patřičné péče.

Fretky naštěstí s porodem většinou problémy nemají a navíc jsou to skvělé matky. Je dobré hlídat, jestli s každým narozeným mládětem vyjde i lůžko, ale často se to neuhlídá. Do týdne po porodu může fretka začít být agresivní na svého majitele a mláďata úzkostlivě bránit. Agresivita matky se bude během růstu freťat zmenšovat, v období asi po jednom měsíci již fretka na chovatele nebude útočit.

1. den: Mláďata po porodu intenzivně pískají. Nejsou větší než prst u ruky, váží asi šest až jedenáct gramů, freťata pod pět gramů často nepřežijí. Slabá nebo nemocná mláďata samice vyhazuje z hnízda. Mláďata fretek se rodí slepá, bez zubů, hluchá a téměř bez srsti, pokrytá jen jemnými chloupky.

2. den: Už druhý den jemné chmýří tmavne a mláďata již tolik nepískají.

7. den: Do sedmi dnů fretkám začnou prosvítat oči, chmýří je tmavší a hustší, také se tvoří ušní boltce. Začínají vnímat zvuky. V prvním týdnu mláďata velmi rychle přibývají na váze – průměrně čtyři gramy za den. Zatím chovatel nemusí nijak zasahovat do péče o mláďata, stačí jen jednou denně zkontrolovat hnízdo a ujistit se, že je vše v pořádku a žádné fretě neuhynulo.

14. den: Do dvou týdnů se začíná prořezávat mléčný chrup a také, jak vidíme na fotce, mláďatům tmavnou čumáčky. V tomto období váží okolo osmdesáti gramů. Rozdíl hmotnosti mezi samcem a samicí je znatelný již od narození.

20. den: Někdy již od dvou týdnů fretka začíná nosit do hnízda kousky pevné stravy, v období okolo dvacátého dne freťata čím dál více konzumují pevnou stravu. V tomto období je potřeba dávat samici k dispozici kousky masa, aby je mohla nosit mláďatům. Nejlepší je maso králičí a kuřecí, můžeme přidávat i hovězí. Později také přidáváme namáčené fretčí či kotěcí granule. Když freťata začnou konzumovat i pevnou stravu, samice přestává pojídat jejich výkaly.

25. den: Fretky v tuto dobu jsou již zvyklé na pevnou stravu, také si začínají hrát se sourozenci. Čich je vyvinut. Snaží se vyprazdňovat do kouta klece.

32. den: Fretkám se začínají pomalu otevírat oči. Mláďata jsou aktivní a jejich hry se sourozenci jsou bojovnější. V tomto období samci váží okolo 260 gramů a samice okolo 215 gramů. Freťátka se pravidelně přikrmují čtyřikrát denně.

35. den: Chrup je úplný a zbarvení již můžeme určit. Freťata se velmi zajímají o okolní svět. Také se olizují a udržují osobní hygienu.

45. den: Fretkám se začíná prořezávat trvalý chrup. Také přestávají být závislé na mateřském mléku a začínají se osamostatňovat.

49. den: Ve věku sedmi týdnů jsou fretky samostatné. Už v šesti týdnech, ale lépe v sedmi týdnech, můžeme fretky vzít na očkování proti psince. Od této doby mohou být nabídnuty novému majiteli. Hmotnost mláděte se pohybuje okolo 500 gramů.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře