Inzulinom u fretek - diagnostika a možnosti léčby

Inzulinom u fretek - diagnostika a možnosti léčby
Obsah
  1. Podstata onemocnění a jeho příznaky
  2. Diagnostika
  3. Možnosti léčby

Fretky jsou spolu se psy a kočkami nejoblíbenějšími šelmami chovanými v zajetí, jako domácí mazlíčci a společníci. Každý z těchto druhů má svá specifika a z veterinárního hlediska různou predispozici k onemocnění. V porovnání se psy a kočkami se fretky zdají být velmi náchylné k onkologickým onemocněním. Nejčastěji diagnostikovaným nádorem je u fretek inzulinom, kterému se bude věnovat tento článek.

Podstata onemocnění a jeho příznaky

Inzulinom je funkční bujení buněk ostrůvků slinivky břišní. Slovo funkční znamená, že tento nádor je schopen produkovat a uvolňovat hormon inzulin, který odpovídá za většinu problémů způsobených tímto typem tumoru. Inzulin je hormon, který za normálních okolností reguluje hladinu krevního cukru glukózy. Inzulinom ale uvolňuje hormon inzulin v nadbytku a hladina krevního cukru poté klesá pod fyziologickou mez.  

Na nedostatek krevního cukru glukózy jsou nejcitlivější nervové buňky mozku, proto jsou příznaky poklesu spojeny s nervovými projevy. Nejčastěji je u fretek s inzulinomem popisována letargie, apatie, ztráta hmotnosti, slinění, škrábání tlamky packami, hubnutí, v závažných případech pak i záchvaty a kóma. U některých zvířat se popisuje i změna chování, agresivita a rozšíření zornic.

Diagnostika

Inzulinom je nádor, který je většinou diagnostikován u fretek ve středním věku a starších, nezávisle na  pohlaví. Při klinickém vyšetření fretky většinou nejsou na první pohled zřejmé změny a nutné je vždy vyšetření krve. Nejvýraznější nález při biochemickém vyšetření krve je pak hypoglykémie, tedy nízká hladina krevního cukru. Občas se můžeme setkat i se zvýšenými jaterními parametry či zvýšením hladiny bílých krvinek, toto jsou ale změny velmi nespecifické. Ve specializovaných laboratořích lze změřit i hladinu samotného inzulinu, která bývá u inzulinomu zvýšená.  

Rentgenové vyšetření v  případě inzulinomu většinou není přínosné. Pokud máme štěstí, je možné zobrazit inzulinom pomocí ultrazvuku. Ani to ale není jednoduché, protože inzulinomy jsou většinou poměrně malé a jejich detekce je tedy velmi obtížná. U fretek se lze setkat i s mnohočetnými nádorky v oblasti slinivky, většinou ale inzulinom nemetastázuje do okolních orgánů. Rentgenové a ultrazvukové vyšetření je důležité pro vyloučení jiných konkurentních onemocnění, které se u starších fretek mohou vyskytovat spolu s inzulinomem. 

Možnosti léčby

Pro definitivní potvrzení diagnózy inzulinomu je nutná operace, při které jsou podezřelé útvarky ze slinivky vyjmuty a odeslány na histopatologické vyšetření. Toto potvrdí, že se jedná o bujení ostrůvků slinivky břišní, a dokáže rozlišit mezi typem nádoru a jeho zhoubností  (hyperplazie, adenom, karcinom). Pokud fretka netrpí jinými závažnými onemocněními, pak je chirurgie terapií volby a může výrazně prodloužit přežití fretky.

Pokud fretka nemůže podstoupit chirurgický zákrok, nebo pokud se příznaky vrací i po chirurgickém odstranění inzulinomu, pak se přistupuje k medikamentózní léčbě. Základem léčby je úprava krmení fretky. Potrava by měla být neustále k dispozici, aby nedocházelo k epizodám hladovění, kdy klesá krevní cukr. Strava by měla být založena na bílkovinách a tuku, cukry by měly být zastoupeny minimálně. Je vhodné se vyvarovat i sladkých pamlsků typu piškotů a sušeného ovoce, protože ty mohou vyvolat náhlé zvýšení hladiny inzulinu a poté rychlý pokles cukru v krvi a akutní zhoršení stavu zvířete. Nejčastěji užívaným lékem v léčbě inzulinomu jsou glukokortikoidy, které zvyšují hladinu glukózy v krvi a tím zmírňují příznaky. Spolu s nimi bývá někdy předepisován i diazoxid, který ale není v České republice momentálně dostupný.

Příznaky inzulinomu jsou v počátcích velmi nespecifické a nenápadné. Pokud ale chovatel zaznamená změny v chování své fretky, měl by co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Čím dříve je zahájena léčba, tím větší je šance, že se podaří dostat toto onemocnění pod kontrolu.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5

Autor textu MVDr. Tereza Jeřábková

Veterinární lékařka malých zvířat zaměřující se zejména na stomatologii a interní medicínu.

Autor fotografií zdroj: Pixabay

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře