Jak líhnout kuřata

Tato problematika byla již mnohokráte probírána. Já si však myslím, že opakování je matkou moudrosti. Proto bych chtěl nejen připomenout zkušenosti v...

Tato problematika byla již mnohokráte probírána. Já si však myslím, že opakování je matkou moudrosti. Proto bych chtěl nejen připomenout zkušenosti v této problematice našich předních odborníků, ale také přidat něco ze svých zkušeností.

Při líhnutí drůbeže v líhních, jsou důležité tyto faktory:
• teplota,
• vlhkost,
• větrání,
• chlazení a
• obracení vajec.

Pochopitelně prvním a základním předpokladem je kvalita násadových vajec. Násadová vajíčka musí být pravidelných tvarů a správné hmotnosti, odpovídající danému plemeni. Musí být neušpiněná a bez zjevných defektů (prasklin, drsné skořápky apod.) a pokud možno co nejčerstvější.
Před vložením vajec do líhňových lísek bychom měli všechna vejce prosvítit, tím poznáme skryté praskliny. Líheň musí být vytemperována na požadovanou teplotu, nejméně 24 hodin před vložením vajec do líhně.
Výstupní teplota by se měla pohybovat od 37 do 39 °C. U každé líhně je to individuální. Záleží také hodně na okolní teplotě v místnosti a také na propustnosti izolace líhně.
Podle př. Fr. Tuláčka je výstupní teplota u stolové líhně v první den inkubace 37,8 °C a postupně se stářím vajec teplota stoupá. Uvádí zde také % vlhkosti, obracení vajec aj., viz. tabulka č. 1.

V některých bodech se názory př. Jar. Jaška odlišují – viz. tabulka č. 2.

Tyto materiály jsem měl k dispozici, když jsem začínal s líhnutím drůbeže. Hodně mi také pomohly rady ze zkušeností př. J. Zdražila z Klimkovic, př. F. Beláka z Jistebníka a v neposlední řadě také zkušeností př. Roberta Víchy, který je presentoval na mnohých přednáškách.
Já vlastním skříňovou líheň s nuceným oběhem vzduchu – „ventilátor“, na cca 300 vajec, s ručním otáčením vajec. Vajíčka nasazuji do líhně podle potřeby přibližně každý pátý den, takže vajíčka v líhni jsou různého stáří. Teplotu v líhni udržuji na stálé teplotě, v rozmezí 1 °C, a to od 37,5 do 38,5 °C. Vlhkost se pohybuje mezi 40–50 % vzdušné vlhkosti. Vajíčka od prvního dne 2× denně obracím o 180 stupňů a 2× denně ochlazuji po dobu asi 20 minut. Teplota v místnosti se pohybuje kolem 17 °C. 19. den vkládám vajíčka do dolíhně, kde už je nechávám v klidu bez obracení. Vzdušná vlhkost je zvýšena na 80–90 %. Po celou dobu líhnutí vlhčím vejce ručním rozprašovačem 2–3× denně. Poprvé prosvěcuji vajíčka 6–7 den od vložení do líhně, z důvodu vyřazení neoplozených vajec. Podruhé prosvěcuji vajíčka při překládání do dolíhně, čímž poznám odumřelé zárodky a vyřadím je.
Správný postup v průběhu celé inkubační doby poznáme podle toho, že všechna kuřata se začínají klubat dvacátý a líhnout jednadvacátý den. Kuřátka by se měla vyklubat všechna najednou během asi 2 hodin. Všechna musí být zdravá, nesmí mít deformované nožky nebo jiné části těla a nesmí mít průjem. Všechna deformovaná a málo pohyblivá kuřata raději utratíme, předejdeme tak přenesení nákazy na jiná, zdravá kuřata, ale o kuřatech možná někdy jindy.

Líhnivost oplozených vajíček se živým zárodkem mám v průměru 95 %, což považuji v mých podmínkách za úspěch. Líhnu takto třetím rokem, pochopitelně vždy se tak nedařilo, ale postupem času se dají všechny chybičky vychytat. Líheň používám vlastní výroby, zhotovenou z vyřazené ledničky. Náklady na výrobu líhně činily v roce 2001 cca 3000 Kč.
Na případné dotazy rád odpovím prostřednictvím časopisu Fauna.
Přeji všem nadšencům hodně úspěchů v líhnutí a chovu drůbeže.

Radomír Štverka
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

4.2.2019 20:07

Dobrý večer
Přečetl jsem si váš článek o líhnutí a jsem trochu v rozpacích jak to pochopí začínající chovatelé.
Není mě přesně jasné proč zde jsou tabulky Jaška a Tuláčka z líhnutí s přírodním prouděním vzduchu a píšete o motorové líhni s nuceným oběhem !?
Teploty jak je známo jsou u takového líhnutí zcela odlišné a v motorových líhních není potřeba hrabavá drůbež vůbec chladit po celou dobu líhnutí!
Chladí se jen u přírodního proudění kde je rozdílná teplota na povrchu a spodku vajec. Důvod je prostý zárodek se při vyšších teplotách ,které jsou o dost vyšší s přírodním prouděním na vrchu vejce musí někam (laicky) natočit aby se nepřiškvařil,proto se chladí
Vždy jsem četl doporučení že by se mělo nasazovat jednou za 7 dní (nejlépe v sobotu) a teplota by neměla u motorových líhní přesáhnout 38,2 st. aby se vejce nevysušovalo,embrio netrpělo vysokou teplotou po celém povrchu kolem vejce, dále nemuselo se tolik rosit a zabránilo se tvoření bakterií v líhni z vlhkého prostředí
Také si neumím představit kolik musíte mít odchoven když dosazujete vejce do líhně každý pátý den!!
Je všeobecně známo, že kuřata jen o pár dní starší jsou agresivní vůči mladším a to se vůbec nezmiňuji o rozdílných teplotách dle stáří kuřat v odchovnách.
Ano popisujete svoje líhnutí, to chápu a máte asi jiné možnosti a zkušenosti líhnutí a odchovu,ale zaráží mě že každý veřejně publikuje to svoje a vymyká se to nepsaným pravidlům!
Neberte to prosím ve zlém, ale chovatelé začínající s líhnutím je potřeba směřovat správným směrem
chovu zdar
Pavel Klouček

23.12.2018 07:54

Váš příspěvek se mi líbil a Vaše zkušenosti využiji. Mám dvě líhně z Makra a chci si postavit sám skříňovou líheň s dvěma ventilátory + 2x 40W žárovky + teploměr, vlhkoměr a samozřejmě termostat. Vaše líheň má jednu část nebo dvě? Já si představuji v jedné 3/4 části lísky na vajíčka, dole nádoba s vodou + nasávací otvor, v druhé 1/4 dole 2x ventilátor nad něma 2x žárovky a výfukový otvor. Teplý vzduch proudí shora na vajíčka a přes ventilátory a v menším prostoru nahoru. Líheň chci z 5cm polystyrénu. Děkuji za odpověď.