Poklady z přírody 39 – Kostival

Poklady z přírody 39  – Kostival

Kostival je známý především jako rostlina pomáhající při poraněních, ale dá se využít i jako pícnina. Náleží do čeledi brutnákovité (Boraginaceae), rodu kostival (Symphytum). Co se týče řádu, zařazení je nejasné, nejsou známy širší příbuzenské vztahy, uvádí se proto incertae sedis (česky: nejasného zařazení). Jeho vědecké pojmenování Symphytum pochází z řeckého symphis, což znamená srůst kostí, a Phyton, rostlina. Symphytum je možné volně přeložit jako sjednotit do jednoho celku nebo také pomoct spojení. Rod zahrnuje až 40 druhů, většina pochází z Eurasie.

Nejznámější je kostival lékařský (Symphytum officinale L.). Využít se dá nejen ten, ale i další druhy kostivalu. Na našem území se vyskytují také kostival český (Symphytum bohemicum), kostival drsný (Symphytum asperum), kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum) a kříženci těchto druhů.

Pokud uslyšíte někoho hovořit o kobylím mlátě, trudovatníku, chropáči, černém nebo celíkovém kořeni, sladkém lupenu, medunici, volském kořenu, svalníku větším, kostihoji, svalníku či trudovníku, vězte, že se jedná právě o kostival.

 

Výskyt

Kostival pochází z Eurasie, za místa původního výskytu jsou považovány hornaté oblasti na východ od Černého moře, Kavkaz a Malá Asie. Rozšířil se téměř po celé Evropě a Asii, ale naleznete jej také v Africe a Severní Americe.

Kostival roste zejména na vlhkých místech, na zamokřených loukách, na březích vodních toků, v příkopech i na okrajích lesů, skládkách a rumištích. Je také rostlinou, která se pěstuje na zahrádkách jako okrasná.

Charakteristika

Kostival lékařský je trvalkou dosahující výšky 60–100 cm. Z hrubého, masitého oddenku vyrůstá přímá lodyha, která se v horní části větví. Střídavě umístěné celokrajné listy mají vejčitě kopinatý až kopinatý tvar, povrch je pokrytý chlupy. V horní části rostliny jsou listy vstřícné.

Stopkaté květy zářící v různých odstínech fialové až modré barvy vyrůstají od května do července v hustých květenstvích. Méně často kvete růžově či bíle. O opylení se stará hmyz, který květy lákají sladkou šťávou.

Plodem kostivalu jsou lesklé tvrdky přirostlé na plochém květním lůžku. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat až 800 semen. Kostival se množí semeny i oddenky.

Trocha historie

Kostival, jak napovídá jeho název, je známý zejména jako rostlina, která pomáhá při poraněních. Používá se na výrony a krevní podlitiny, ale také při zánětech šlach, vazů a kloubů i při zlomeninách. Doporučuje se také při bércových vředech, křečových žilách a revmatismu, dokáže tlumit křeče.

Pomáhá i při akné, ekzémech a při paradontóze. Mast z kostivalu urychluje hojení popálenin, uleví i kůži spálené sluncem. Kostival ovlivňuje krevní oběh, upravuje krevní tlak. Vnitřně se používá proti kašli a na uvolnění hlenů.

Používán byl po staletí k léčení široké škály onemocnění. Kromě výše uvedených to byly problémy s růstem dětských zubů nebo ženské problémy.

Mnohé druhy kostivalu se i dnes využívají ve farmacii a homeopatii. Z kořenů nebo listů lze připravit odvar, čaj, mast, gel, olej, obklad, zábal, prášek, nálev i koupel, z čerstvého strouhaného kořene se připravuje tinktura. Kostival se přidává i do dalších kosmetických výrobků, např. tělového mléka, zubní pasty, kloktadla, sprchových gelů či šamponů.

Kořen se nedoporučuje užívat vnitřně. V moderním bylinářství se kostival zpravidla používá jen lokálně. V některých zemích existují i zákony, které zakazují užívání kostivalu vnitřně. Patří k nim např. USA, Německo, Velká Británie a Kanada.

Dlouhodobé a nadměrné užívání může vést k selhání jater. Uvádí se, že zevně jej lze podávat nejdéle 6 týdnů a vnitřně jen 3 týdny. Jinde se uvádí používání kostivalových výtažků ne déle než 10 dní po sobě a ne více než 4–6 týdnů za rok.

Kostival je také vynikajícím přírodním hnojivem a aktivátorem kompostu. Mezi nejčastěji používané druhy patří kostival uplandský ruský Symphytum × uplandicum, což je kříženec kostivalu lékařského a kostivalu drsného nebo také pichlavého (Symphytum asperum).

Svými velmi hlubokými kořeny příznivě ovlivňuje strukturu půdy. Kumuluje draslík, který čerpá i z hlubokých půdních vrstev. Zastoupení zmíněného prvku je 2–3krát vyšší než u statkových hnojiv.

Do kompostu je možné jej přidat přímo nebo z něj připravit výluh. Po namočení do vody se listy rychle rozkládají, vzniká tmavá kapalina. Použít jej lze i na mulčování nebo ho vysázet pod stromy. Pěstuje se i jako okrasná rostlina. Při pěstování je potřeba pamatovat na to, že je schopen se rychle množit.

Kořeny některých druhů také sloužívaly k přípravě červených barviv.

Co rostlina obsahuje?

Zajímavý je zejména obsah alantoinu – organické látky na bázi močoviny, která podporuje růst a obnovu buněk, tlumí záněty a podporuje hojení, má regenerační účinky.

Dalšími složkami kostivalu jsou slizy, steroidní saponiny, třísloviny, alkaloidy a bílkoviny. Je také zdrojem polysacharidů. Z minerálních látek je to zejména draslík a fosfor, zajímavý je i obsah vitaminu B12.

Stonky obsahují dvojnásobné množství vlákniny a jen polovinu proteinů oproti listům.

Sběr

Sbírá se kořen a list. Nejvíce cenných látek rostliny kostivalu obsahují na jaře, když začíná růst, sbírá se proto během března a dubna – kořen také na konci vegetace, kdy rostlina sesychá, tj. v říjnu a listopadu.

Listy by měly být sklízeny buď pomocí nůžek, velkého srpu, nebo kosy, sekají se asi 2 palce nad zemí. Při sběru je vhodné použít rukavice, protože chloupky mohou podráždit pokožku. Uvádí se, že může dojít k záměně s jedovatým rulíkem.

Zpracování

Kořen lze uchovat v písku, jako např. mrkev. Lze jej také sušit, po omytí se rozpůlí podélně nebo nakrájí na plátky tlusté asi 0,5 cm a suší se na slunci nebo uměle při teplotě do 45 °C.

Droga je bez pachu, chuť je mírně svíravá, nahořklá. Také listy lze sušit přirozeným i umělým teplem.

Jako krmivo pro zvířata je možné z listů připravit siláž, je nutné přidat např. melasu nebo kukuřici.

Pěstování

Vhodným stanovištěm je polostín, v našich podmínkách ale poroste i na slunci. Kostival vyžaduje půdy hluboké, bohaté na humus a vlhké prostředí.

Množí se jak řízky, tak semeny. Zatímco semena se vysévají těsně pod povrch půdy, řízky je potřeba zapravit do hloubky 5 cm.

Je schopný vyprodukovat velké množství zelené hmoty, zralé rostliny mohou být sklízeny až čtyřikrát nebo pětkrát do roka.

Kostival se rychle a snadno množí, může být invazním druhem. K vymýcení se doporučuje vykopat co nejvíce kořenů, a to v horkém a suchém letním počasí. Rostliny odolávají mrazu.

Využití pro drůbež

Kostival je schopný vyprodukovat velké množství zelené hmoty, je velmi výživný a bohatý na bílkoviny. Obsahuje také menší množství vlákniny než trávy. Zajímavý je obsah draslíku a vápníku. Často se uvádí jako vhodná pícnina ke krmení hospodářských zvířat, zejména králíků a drůbeže. Zkrmovat se dá čerstvý nebo jej lze zpracovat na siláž.

Otázkou je, jakou část krmné dávky může kostival nahradit. Uvádí se, že pro drůbež může být použit jako náhrada až do výše 10 % krmiva, aniž by měl vliv na snížení snášky. Lawrence doporučuje pomalu zvýšit podíl kostivalu zahrnutého do krmné dávky a sledovat případné známky negativních účinků. Ke krmení se dají použít listy, ne kořeny a stonky.

Ve Věstníku Drůbežářské jednoty Naše drůbež z roku 1937 je článek s názvem Kostival, nejkrásnější krmivo pro drůbež. Autor K. Baštecký v něm uvádí jako vhodné jarní krmivo pro drůbež kostival kavkazský. Doporučuje jej podávat housatům drobně nasekaný, kachnám, kachňatům i kuřatům nasekaný a smíchaný s otrubami. Plochu o výměře 50 m2, na které je vysázeno 300–350 rostlin, popisuje jako dostatečný zdroj zeleného krmiva pro 100 slepic, 30 hus nebo 30 králíků, menší prase či kozu.

Kostivalová mast je vhodná i při zranění zvířat, léčí pohmožděniny a rány.

 

 

Pro ostatní druhy

Jako vynikající pícnina se uvádí především kostival uplandský. Také kostival pichlavý nebo také perský (S. asperum) byl původně dovezený z Kavkazu jako doplňkové krmivo pro prasata, králíky a kozy.

Jako krmivo byl testován i kostival lékařský, ten se používá i při poruchách trávení. Jako krmivo je zmiňován pro koně, krávy, osly, ovce, kozy, slepice a prasata. Pro ovce a kozy se používá i jako pastva. Pro zvířata, kterým vadí chloupky kostivalu, se rostliny dají použít v sušené podobě. Pro obsah alkaloidů může koním a skotu přivodit akutní nekrózu jater a plic.

Při testech na krysách působil alkaloid pyrrolizidin obsažený v kostivalu poškození jater a smrt. Na hlodavce měl kostival karcinogenní účinky.

Jako krmivo pro krávy a koně používají kostival v Británii údajně již přes dvě stě let… Kostival byl nesmírně populární okolo roku 1800, ale brzy se začaly objevovat v zemědělských publikacích otázky, jak se jej jako invazní rostliny zbavit…

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (7x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

21.9.2018 10:25

<strong><a href="http://www.classicweddings.top/">Outlet Wedding Dresses</a></strong>
| <strong><a href="http://www.classicweddings.top/">Wedding Dress Factory Outlet</a></strong>
| <strong><a href="http://www.classicweddings.top/">wedding dresses outlet</a></strong>
<br>

<title>Wedding Dresses, Bridal Gowns For Sale, Buy Quality Wedding Dresses Online - JJsHouse Bridal</title>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<meta name="keywords" content="Wedding Dresses, Cheap Wedding Dresses, Wedding Dresses For Sale, Bridal Gowns Online, Buy Wedding dresses, Bridal Gowns, Quality Wedding Dresses, JJsHouse Bridal" />
<meta name="description" content="" />
<meta http-equiv="imagetoolbar" content="no" />


<link rel="canonical" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html" />

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/css/style_imagehover.css" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/css/stylesheet.css" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/css/stylesheet_css_buttons.css" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/css/stylesheet_topmenu.css" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="print" href="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/css/print_stylesheet.css" />
<select name="currency" onchange="this.form.submit();">
<option value="USD" selected="selected">US Dollar</option>
<option value="EUR">Euro</option>
<option value="GBP">GB Pound</option>
<option value="CAD">Canadian Dollar</option>
<option value="AUD">Australian Dollar</option>
<option value="JPY">Jappen Yen</option>
<option value="NOK">Norske Krone</option>
<option value="SEK">Swedish Krone</option>
<option value="DKK">Danish Krone</option>
<option value="CNY">CNY</option>
</select>
<input type="hidden" name="main_page" value="index" /><input type="hidden" name="cPath" value="1" /><input type="hidden" name="page" value="4" /><input type="hidden" name="sort" value="20a" /></form></div></div>


<div class="leftBoxContainer" id="categories" style="width: 220px">
<div class="sidebox-header-left main-sidebox-header-left"><h3 class="leftBoxHeading main-sidebox-header-right" id="categoriesHeading">Categories</h3></div>
<div id="categoriesContent" class="sideBoxContent">
<div class="categories-top-list no-dots"><a class="category-top" href="http://www.classicweddings.top/prom-dresses-c-28.html">Prom Dresses</a></div>
<div class="categories-top-list "><a class="category-top" href="http://www.classicweddings.top/wedding-party-dresses-c-11.html">Wedding Party Dresses</a></div>
<div class="categories-top-list "><a class="category-top" href="http://www.classicweddings.top/special-occasion-dresses-c-36.html">Special Occasion Dresses</a></div>
<div class="categories-top-list "><a class="category-top" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html"><span class="category-subs-parent">Wedding Dresses</span></a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-aline-wedding-dresses-c-1_10.html">A-Line Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-ball-gown-wedding-dresses-c-1_6.html">Ball Gown Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-best-sell-wedding-dresses-c-1_2.html">Best Sell Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-cheap-wedding-dresses-c-1_3.html">Cheap Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-classic-wedding-dresses-c-1_4.html">Classic Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-empire-waist-wedding-dresses-c-1_7.html">Empire Waist Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-hot-wedding-dresses-c-1_5.html">Hot Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-mermaid-wedding-dresses-c-1_8.html">Mermaid Wedding Dresses</a></div>
<div class="subcategory"><a class="category-products" href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-plus-size-wedding-dresses-c-1_9.html">Plus Size Wedding Dresses</a></div>
<div class="categories-top-list "><a class="category-top" href="http://www.classicweddings.top/weekly-deals-c-68.html">Weekly Deals</a></div>
</div></div>


<div class="leftBoxContainer" id="bestsellers" style="width: 220px">
<div class="sidebox-header-left "><h3 class="leftBoxHeading " id="bestsellersHeading">Bestsellers</h3></div>
<div id="bestsellersContent" class="sideBoxContent">
<div class="wrapper">
<ol>
<li><a href="http://www.classicweddings.top/plus-size-strapless-applique-beads-working-bow-sidedraped-taffeta-chapel-train-bridal-gown-7588-p-735.html"> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=4&sort=20a" ><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/Plus-Size-Wedding/Plus-Size-Strapless-Applique-Beads-Working-Bow.jpg" alt="Plus Size Strapless Applique Beads Working Bow Side-Draped Taffeta Chapel Train Bridal Gown [7588]" title=" Plus Size Strapless Applique Beads Working Bow Side-Draped Taffeta Chapel Train Bridal Gown [7588] " width="130" height="195" /></a><br />Plus Size Strapless Applique Beads Working Bow Side-Draped Taffeta Chapel Train Bridal Gown [7588]</a> <br /><span class="normalprice">$2,405.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$298.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 88% off</span></li><li><a href="http://www.classicweddings.top/2012-absorbing-abest-selling-breathtaking-red-mermaid-empire-embroider-beads-working-lace-chapel-train-satin-bridal-gown-1597-p-8.html"> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=4&sort=20a" ><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Absorbing-aBest-Selling-Breathtaking-Red.jpg" alt="2012 Absorbing aBest Selling Breathtaking Red Mermaid Empire Embroider Beads Working Lace Chapel Train Satin Bridal Gown [1597]" title=" 2012 Absorbing aBest Selling Breathtaking Red Mermaid Empire Embroider Beads Working Lace Chapel Train Satin Bridal Gown [1597] " width="130" height="173" /></a><br />2012 Absorbing aBest Selling Breathtaking Red Mermaid Empire Embroider Beads Working Lace Chapel Train Satin Bridal Gown [1597]</a> <br /><span class="normalprice">$2,163.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$322.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span></li><li><a href="http://www.classicweddings.top/2012-fresh-tube-top-style-wedding-gown-combines-wrinkle-satin-and-organza-train-11b9-p-155.html"> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=4&sort=20a" ><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/Cheap-Wedding/2012-Fresh-Tube-Top-Style-Wedding-Gown-Combines.jpg" alt="2012 Fresh Tube Top Style Wedding Gown Combines Wrinkle Satin and Organza Train [11b9]" title=" 2012 Fresh Tube Top Style Wedding Gown Combines Wrinkle Satin and Organza Train [11b9] " width="130" height="154" /></a><br />2012 Fresh Tube Top Style Wedding Gown Combines Wrinkle Satin and Organza Train [11b9]</a> <br /><span class="normalprice">$2,523.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$361.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 86% off</span></li></ol>
</div>
</div></div>


<div class="leftBoxContainer" id="featured" style="width: 220px">
<div class="sidebox-header-left "><h3 class="leftBoxHeading " id="featuredHeading">Featured - <a href="http://www.classicweddings.top/featured_products.html">  [more]</a></h3></div>
<div class="sideBoxContent centeredContent"><a href="http://www.classicweddings.top/fabulous-strapless-beads-pin-sash-ribbon-sidedraped-taffeta-chapel-train-ball-gown-wedding-dress-8695-p-420.html"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/Ball-Gown-Wedding/Fabulous-Strapless-Beads-Pin-Sash-Ribbon-Side.jpg" alt="Fabulous Strapless Beads Pin Sash / Ribbon Side-Draped Taffeta Chapel Train Ball Gown Wedding Dress [8695]" title=" Fabulous Strapless Beads Pin Sash / Ribbon Side-Draped Taffeta Chapel Train Ball Gown Wedding Dress [8695] " width="130" height="167" /></a><a class="sidebox-products" href="http://www.classicweddings.top/fabulous-strapless-beads-pin-sash-ribbon-sidedraped-taffeta-chapel-train-ball-gown-wedding-dress-8695-p-420.html">Fabulous Strapless Beads Pin Sash / Ribbon Side-Draped Taffeta Chapel Train Ball Gown Wedding Dress [8695]</a><div><span class="normalprice">$1,887.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$275.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span></div></div><div class="sideBoxContent centeredContent"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-affordable-aline-bridal-gown-featured-sweetheart-neckline-and-puffy-organza-hemline-ee47-p-34.html"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Affordable-A-line-Bridal-Gown-Featured.jpg" alt="2012 Affordable A-line Bridal Gown Featured Sweetheart Neckline and Puffy Organza Hemline [ee47]" title=" 2012 Affordable A-line Bridal Gown Featured Sweetheart Neckline and Puffy Organza Hemline [ee47] " width="130" height="197" /></a><a class="sidebox-products" href="http://www.classicweddings.top/2012-affordable-aline-bridal-gown-featured-sweetheart-neckline-and-puffy-organza-hemline-ee47-p-34.html">2012 Affordable A-line Bridal Gown Featured Sweetheart Neckline and Puffy Organza Hemline [ee47]</a><div><span class="normalprice">$3,417.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$678.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 80% off</span></div></div><div class="sideBoxContent centeredContent"><a href="http://www.classicweddings.top/2013-brisk-alluring-coffee-satin-pleated-floor-length-strapless-bridesmaid-dress-8581-p-992.html"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Party/Bridesmaid-Dresses/2013-Brisk-Alluring-Coffee-Satin-Pleated-Floor.jpg" alt="2013 Brisk Alluring Coffee Satin Pleated Floor Length Strapless Bridesmaid Dress [8581]" title=" 2013 Brisk Alluring Coffee Satin Pleated Floor Length Strapless Bridesmaid Dress [8581] " width="130" height="186" /></a><a class="sidebox-products" href="http://www.classicweddings.top/2013-brisk-alluring-coffee-satin-pleated-floor-length-strapless-bridesmaid-dress-8581-p-992.html">2013 Brisk Alluring Coffee Satin Pleated Floor Length Strapless Bridesmaid Dress [8581]</a><div><span class="normalprice">$1,639.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$265.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 84% off</span></div></div></div>

</div></td>
<td id="columnCenter" valign="top">

<div id="navBreadCrumb"> <a href="http://www.classicweddings.top/">Home</a> :: 
Wedding Dresses
</div>


<div class="centerColumn" id="indexProductList">

<h1 id="productListHeading">Wedding Dresses</h1>
<form name="filter" action="http://www.classicweddings.top/" method="get"><label class="inputLabel">Filter Results by:</label><input type="hidden" name="main_page" value="index" /><input type="hidden" name="cPath" value="1" /><input type="hidden" name="sort" value="20a" /><select name="alpha_filter_id" onchange="this.form.submit()">
<option value="0">Items starting with ...</option>
<option value="65">A</option>
<option value="66">B</option>
<option value="67">C</option>
<option value="68">D</option>
<option value="69">E</option>
<option value="70">F</option>
<option value="71">G</option>
<option value="72">H</option>
<option value="73">I</option>
<option value="74">J</option>
<option value="75">K</option>
<option value="76">L</option>
<option value="77">M</option>
<option value="78">N</option>
<option value="79">O</option>
<option value="80">P</option>
<option value="81">Q</option>
<option value="82">R</option>
<option value="83">S</option>
<option value="84">T</option>
<option value="85">U</option>
<option value="86">V</option>
<option value="87">W</option>
<option value="88">X</option>
<option value="89">Y</option>
<option value="90">Z</option>
<option value="48">0</option>
<option value="49">1</option>
<option value="50">2</option>
<option value="51">3</option>
<option value="52">4</option>
<option value="53">5</option>
<option value="54">6</option>
<option value="55">7</option>
<option value="56">8</option>
<option value="57">9</option>
</select>
</form>
<br class="clearBoth" />

<div id="productListing">

<div id="productsListingTopNumber" class="navSplitPagesResult back">Displaying <strong>37</strong> to <strong>48</strong> (of <strong>830</strong> products)</div>
<div id="productsListingListingTopLinks" class="navSplitPagesLinks forward"> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=3&sort=20a" title=" Previous Page ">[<< Prev]</a>   <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=1&sort=20a" title=" Page 1 ">1</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=0&sort=20a" title=" Previous Set of 5 Pages ">...</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=2&sort=20a" title=" Page 2 ">2</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=3&sort=20a" title=" Page 3 ">3</a>  <strong class="current">4</strong>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=5&sort=20a" title=" Page 5 ">5</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=6&sort=20a" title=" Page 6 ">6</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=6&sort=20a" title=" Next Set of 5 Pages ">...</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=70&sort=20a" title=" Page 70 ">70</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=5&sort=20a" title=" Next Page ">[Next >>]</a> </div>
<br class="clearBoth" />

<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-amazing-wedding-dress-with-aline-chapel-train-and-satin-over-lace-design-ab03-p-42.html"><div style="vertical-align: middle;height:224px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Amazing-Wedding-Dress-with-A-line-Chapel.jpg" alt="2012 Amazing Wedding Dress with A-line Chapel Train and Satin Over Lace Design [ab03]" title=" 2012 Amazing Wedding Dress with A-line Chapel Train and Satin Over Lace Design [ab03] " width="200" height="222" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-amazing-wedding-dress-with-aline-chapel-train-and-satin-over-lace-design-ab03-p-42.html">2012 Amazing Wedding Dress with A-line Chapel Train and Satin Over Lace Design [ab03]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,582.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$377.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-appearling-sweetheart-wedding-gown-with-aline-pleated-satin-and-lace-hemline-d7d7-p-44.html"><div style="vertical-align: middle;height:224px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Appearling-Sweetheart-Wedding-Gown-with-A.jpg" alt="2012 Appearling Sweetheart Wedding Gown with A-line Pleated Satin and Lace Hemline [d7d7]" title=" 2012 Appearling Sweetheart Wedding Gown with A-line Pleated Satin and Lace Hemline [d7d7] " width="200" height="224" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-appearling-sweetheart-wedding-gown-with-aline-pleated-satin-and-lace-hemline-d7d7-p-44.html">2012 Appearling Sweetheart Wedding Gown with A-line Pleated Satin and Lace Hemline [d7d7]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,498.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$376.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-appreciate-bodice-wedding-gown-with-strapless-floor-length-skirt-8d7a-p-43.html"><div style="vertical-align: middle;height:224px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Appreciate-Bodice-Wedding-Gown-with.jpg" alt="2012 Appreciate Bodice Wedding Gown with Strapless Floor length Skirt [8d7a]" title=" 2012 Appreciate Bodice Wedding Gown with Strapless Floor length Skirt [8d7a] " width="200" height="223" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-appreciate-bodice-wedding-gown-with-strapless-floor-length-skirt-8d7a-p-43.html">2012 Appreciate Bodice Wedding Gown with Strapless Floor length Skirt [8d7a]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,454.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$365.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<br class="clearBoth" /><div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-breathtaking-wedding-dress-features-strapless-amazing-hemline-9746-p-45.html"><div style="vertical-align: middle;height:242px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Arrival-Breathtaking-Wedding-Dress-Features.jpg" alt="2012 Arrival Breathtaking Wedding Dress Features Strapless Amazing Hemline [9746]" title=" 2012 Arrival Breathtaking Wedding Dress Features Strapless Amazing Hemline [9746] " width="200" height="242" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-breathtaking-wedding-dress-features-strapless-amazing-hemline-9746-p-45.html">2012 Arrival Breathtaking Wedding Dress Features Strapless Amazing Hemline [9746]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,360.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$366.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 84% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-delicated-lace-wedding-gown-with-memrmaid-trumpet-train-def4-p-46.html"><div style="vertical-align: middle;height:242px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Arrival-Delicated-Lace-Wedding-Gown-with.jpg" alt="2012 Arrival Delicated Lace Wedding Gown with Memrmaid Trumpet Train [def4]" title=" 2012 Arrival Delicated Lace Wedding Gown with Memrmaid Trumpet Train [def4] " width="200" height="242" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-delicated-lace-wedding-gown-with-memrmaid-trumpet-train-def4-p-46.html">2012 Arrival Delicated Lace Wedding Gown with Memrmaid Trumpet Train [def4]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,335.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$372.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 84% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-new-design-wedding-gown-with-one-shoulder-aline-long-organza-train-2fe2-p-47.html"><div style="vertical-align: middle;height:242px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Arrival-New-Design-Wedding-Gown-with-One.jpg" alt="2012 Arrival New Design Wedding Gown with One Shoulder A-line Long Organza Train [2fe2]" title=" 2012 Arrival New Design Wedding Gown with One Shoulder A-line Long Organza Train [2fe2] " width="200" height="223" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-arrival-new-design-wedding-gown-with-one-shoulder-aline-long-organza-train-2fe2-p-47.html">2012 Arrival New Design Wedding Gown with One Shoulder A-line Long Organza Train [2fe2]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,533.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$360.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 86% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<br class="clearBoth" /><div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artful-aline-sweetheart-bridal-gown-with-wrinkles-and-applique-92c9-p-48.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Artful-A-line-Sweetheart-Bridal-Gown-with.jpg" alt="2012 Artful A-line Sweetheart Bridal Gown with Wrinkles and Applique [92c9]" title=" 2012 Artful A-line Sweetheart Bridal Gown with Wrinkles and Applique [92c9] " width="195" height="250" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artful-aline-sweetheart-bridal-gown-with-wrinkles-and-applique-92c9-p-48.html">2012 Artful A-line Sweetheart Bridal Gown with Wrinkles and Applique [92c9]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,156.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$365.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 83% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artful-memraid-wedding-dress-features-sweetheart-neckline-and-multilayered-train-6e5d-p-50.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Artful-Memraid-Wedding-Dress-Features.jpg" alt="2012 Artful Memraid Wedding Dress Features Sweetheart Neckline and Multi-layered Train [6e5d]" title=" 2012 Artful Memraid Wedding Dress Features Sweetheart Neckline and Multi-layered Train [6e5d] " width="167" height="250" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artful-memraid-wedding-dress-features-sweetheart-neckline-and-multilayered-train-6e5d-p-50.html">2012 Artful Memraid Wedding Dress Features Sweetheart Neckline and Multi-layered Train [6e5d]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,590.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$415.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 84% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artistcal-mermaid-wedding-gown-featured-sweetheart-neckline-and-princess-hemline-0272-p-49.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Artistcal-Mermaid-Wedding-Gown-Featured.jpg" alt="2012 Artistcal Mermaid Wedding Gown Featured Sweetheart Neckline and Princess Hemline [0272]" title=" 2012 Artistcal Mermaid Wedding Gown Featured Sweetheart Neckline and Princess Hemline [0272] " width="169" height="250" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artistcal-mermaid-wedding-gown-featured-sweetheart-neckline-and-princess-hemline-0272-p-49.html">2012 Artistcal Mermaid Wedding Gown Featured Sweetheart Neckline and Princess Hemline [0272]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,536.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$452.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 82% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<br class="clearBoth" /><div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artistcal-sweetheart-neckline-bridal-gown-with-lace-applique-and-pink-sash-356c-p-51.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Artistcal-Sweetheart-Neckline-Bridal-Gown.jpg" alt="2012 Artistcal Sweetheart Neckline Bridal Gown with Lace Applique and Pink Sash [356c]" title=" 2012 Artistcal Sweetheart Neckline Bridal Gown with Lace Applique and Pink Sash [356c] " width="195" height="250" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-artistcal-sweetheart-neckline-bridal-gown-with-lace-applique-and-pink-sash-356c-p-51.html">2012 Artistcal Sweetheart Neckline Bridal Gown with Lace Applique and Pink Sash [356c]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,443.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$367.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 85% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-attractive-high-neckline-wedding-gown-with-mermiad-shape-and-trumpet-train-fe83-p-52.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Attractive-High-Neckline-Wedding-Gown-with.jpg" alt="2012 Attractive High Neckline Wedding Gown with Mermiad Shape and Trumpet Train [fe83]" title=" 2012 Attractive High Neckline Wedding Gown with Mermiad Shape and Trumpet Train [fe83] " width="200" height="223" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-attractive-high-neckline-wedding-gown-with-mermiad-shape-and-trumpet-train-fe83-p-52.html">2012 Attractive High Neckline Wedding Gown with Mermiad Shape and Trumpet Train [fe83]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,588.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$374.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 86% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<div class="centerBoxContentsProducts centeredContent back" style="width:32.5%;"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-attractive-strapless-wedding-gown-featured-layered-chiffon-fabric-aline-skirt-da4b-p-53.html"><div style="vertical-align: middle;height:250px"><img src="http://www.classicweddings.top/images/_small//dress100/Wedding-Dresses/2012-Attractive-Strapless-Wedding-Gown-Featured.jpg" alt="2012 Attractive Strapless Wedding Gown Featured Layered Chiffon Fabric A-line Skirt [da4b]" title=" 2012 Attractive Strapless Wedding Gown Featured Layered Chiffon Fabric A-line Skirt [da4b] " width="200" height="197" class="listingProductImage" id="listimg" /></div></a><br /><h3 class="itemTitle"><a href="http://www.classicweddings.top/2012-attractive-strapless-wedding-gown-featured-layered-chiffon-fabric-aline-skirt-da4b-p-53.html">2012 Attractive Strapless Wedding Gown Featured Layered Chiffon Fabric A-line Skirt [da4b]</a></h3><div class="listingDescription"></div><br /><span class="normalprice">$2,531.00 </span> <span class="productSpecialPrice">$453.00</span><span class="productPriceDiscount"><br />Save: 82% off</span><br /><br /><br /><br /></div>
<br class="clearBoth" />

<div id="productsListingBottomNumber" class="navSplitPagesResult back">Displaying <strong>37</strong> to <strong>48</strong> (of <strong>830</strong> products)</div>
<div id="productsListingListingBottomLinks" class="navSplitPagesLinks forward"> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=3&sort=20a" title=" Previous Page ">[<< Prev]</a>   <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=1&sort=20a" title=" Page 1 ">1</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=0&sort=20a" title=" Previous Set of 5 Pages ">...</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=2&sort=20a" title=" Page 2 ">2</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=3&sort=20a" title=" Page 3 ">3</a>  <strong class="current">4</strong>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=5&sort=20a" title=" Page 5 ">5</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=6&sort=20a" title=" Page 6 ">6</a> <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=6&sort=20a" title=" Next Set of 5 Pages ">...</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=70&sort=20a" title=" Page 70 ">70</a>  <a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=5&sort=20a" title=" Next Page ">[Next >>]</a> </div>
<br class="clearBoth" />

</div>

</div>

</td></tr>
</table>
</div>

<div id ="foot_top">
<div class = "foot_logo">
<h1 class="logo"><a href="http://www.classicweddings.top/index.php"></a></h1>
</div>
<div class="footer-container">
<div id="footer" class="footer">
<div class="col4-set">
<div class="col-1">
<h4>THE CATEGORIES</h4>
<ul class="links">
<li><a href="http://www.weddingdresses4sale.com/wedding-dresses-c-1.html">Wedding Dresses</a></li>
<li><a href="http://www.weddingdresses4sale.com/wedding-party-dresses-c-14.html">Wedding Party Dresses</a></li>
<li><a href="http://www.weddingdresses4sale.com/special-occasion-dresses-c-19.html">Special Occasion Dresses</a></li>
</ul>
</div>
<div class="col-2">
<h4>Information</h4>
<ul class="links">
<li><a href="http://www.classicweddings.top/index.php?main_page=Payment_Methods">Payment</a></li>
<li><a href="http://www.classicweddings.top/index.php?main_page=shippinginfo">Shipping & Returns</a></li>


</ul>
</div>
<div class="col-3">
<h4>Customer Service</h4>
<ul class="links">
<li><a href="http://www.classicweddings.top/index.php?main_page=contact_us">Contact Us</a></li>
<li><a href="http://www.classicweddings.top/index.php?main_page=Payment_Methods">Wholesale</a></li>

</ul>
</div>
<div class="col-4">
<h4>Payment & Shipping</h4>
<a href="http://www.classicweddings.top/wedding-dresses-c-1.html?page=4&sort=20a" ><img src="http://www.classicweddings.top/includes/templates/polo/images/payment-shipping.png"></a>
</div>
</div>
<div class="add">
Copyright © 2013-2015 <a href="http://www.classicweddings.top/#" target="_blank">Wedding Dresses Outlet Store Online</a>. Powered by <a href="http://www.classicweddings.top/#" target="_blank">Wedding Dresses Store Online,Inc.</a> </div>

</div>
</div>
</div>

</div><strong><a href="http://www.classicweddings.top/">wedding gowns online</a></strong>
<br>
<strong><a href="http://www.classicweddings.top/">best wedding dresses designs</a></strong>
<br>