Černí moravští pštrosi Pavla Bartáka

Černí pštrosi mají jedny z nejlepších postav.
Pavel Barták se svým výstavně úspěšným černým MP
Oddělení pro mladé holubice
Mladí a chovní samci jsou nejraději v prostorné voliéře.
Úspěšná výstavní holubice
Krása pštrosa v letu vyniká.
Černý pštros se vyznačuje sytou barvou a plným leskem.
U holubic je důležitá i hloubka těla.
Hnízdní krbce mají přepážku mezi odděleními, aby mláďata nepřelézala.
V komorovém holubníku je i místo na individuální sedačky.
Výtečná holubice zapůjčená od př. Čejky
Samci odpočívající po úspěšné výstavní sezoně.
Mladý pár na budníku
Ideální kresba obojku
Nadějné mladé holubice
Obsah
  1. Z jakých chovů jste čerpal v začátcích?
  2. Jak dlouho jste předsedou klubu?
  3. Jak je moravský pštros rozšířen a zpopularizován ve světě?
  4. Kdo se u nás černým moravských pštrosům věnuje?
  5. Jak velký je váš chov?
  6. Jaké černé pštrosy preferujete?

Jak velký je váš chov?

Můj chov čítá mezi 20 až 25 páry. Kolem 80 mladých kroužkuji, asi čtvrtinu výletků vyřadím již na hnízdě a jsou určeni pro kuchyňské zpracování. Z vyřazovacích vad mohu jmenovat bílé drápky, zejména vpředu, což se úporně dědí. Když se objeví bílý drápek u zadního prstu a u kořene je mourovatý, tak než holub přepeří, drápek ztmavne. Z hlediska kresby jsou vyřazujícími vadami kalhoty a cop. Některým mladým nedojdou oči, stává se to tak pěti, kdy v průběhu dospívání tmavé dětské oči nezbarví do rybízova, ale zůstanou nažloutlé. S tvarem zorniček černí nemívají potíže, nežádoucí ovál se objevuje nejvíce u červených. Když je výletek na hnízdě bronzový, po přepeření tyto části těla získají žádoucí zelený lesk a naopak. Nejhorší do chovu jsou bronzové kostřce, v ramínkách i v podoocasníku bronz není problém, ale pokud vyleze v kostřci, úporně se přenáší. Lesk nejlépe vyniká na širokém peří, takzvaném listovém.

Dnes, když chceme krátké holuby, dochází k tomu, že peří již tak široké být nemůže. Další fenomén jsou rýhy na krku a uvolněné peří v podocasníku. Je to potíž u velkých holubů, ale právě takové chceme, jemní holubi na toto netrpí. Někdy se u silnějších holubů také projevuje svěšení křídel, s čímž se setkáváme běžně druhý či třetí den na výstavách. Je to dědičný fenomén, ale souvisí to i s uvolněním holuba ve výstavní kleci, na holubníku se to projevit vůbec nemusí. Potíže u černých dělaly ocasy, které bývaly širší a stříškovité. Jsem pyšný, že dnes se podařilo v mnohém tyto parametry vylepšit.

Jaké černé pštrosy preferujete?

Mám do chovu nejraději kratší holubice a delší holuby. Nejsem zastáncem velkých holubic, menší holubice jsou plodnější, kratší holubice předávají typ. Díky jejich spojení s delšími samci se daří docílit poměrně silných, krátkých, širokých a hlubokých odchovů. Jdu po hlavě a po typu. Nesnáším dlouhé, šavlovité letky. Byli tady ještě před pár lety jedinci, kteří měli ocas výrazně delší, než byly letky. Byli tady proto, že měli největší hlavy a vysoká, široká čela. Snažil jsem se postupně delší ocasy odstranit a zachovat kvalitu hlavy, vesměs se to povedlo. Černí trpěli na široké ocasy, v posledních letech jsem nenechal do chovu jediného výletka s touto vadou, ale právě u ocasu je zajímavé, že se s věkem rozšiřuje a někdy má tendenci vytvářet stříšku. Výletci na rýhy na krku také netrpí, vylézají většinou až druhým rokem.

Na holubnících mám nyní asi 50 holubů, ale kromě holubice od Václava Čejky z Chloumku u Plzně jsou to všechno mé odchovy. Vytvořil jsem si tři linie, do kterých pouštím omezeně jen tu a tam něco z chovu př. Čejky, jehož černí mi do mých linií výborně pasují. Holuby si měníme na speciálních výstavách. Jsem přesvědčen, že kvalitní chov musí být ustálený, není žádoucí ho stavět na nakoupených holubech, ale vlastních dlouholetých odchovech. Aby chov prosperoval, nesmí být blízce příbuzný, vzdálené příbuznosti se nevyhnete. Vedu si pečlivé rodokmeny, kdy do třetího kolene nesmí být holubi příbuzní. Když páruji, dám si před sebe rodokmen samce, k němu vybírám ze tří čtyř holubic, aby to nebylo příbuzné a pasovalo to přednostmi. Třeba pro příští rok nechám šest osvědčených párů, ostatních asi patnáct párů poskládám nově.

V sezoně krmím tak, aby holubi směs do hodiny spotřebovali. Krmím ráno a večer, někdy i v době kolem oběda. Aby holubi získali impulz k nakrmení holoubat, musí mít předtím vyzobaná krmítka. Holubi se těší na další krmení a jsou shánčliví a aktivní. Míchám si svoji směs, dávám hodně pelušky, hrachu, pšenici, slunečnici, proso, málo dávám řepky a kukuřice, které zkrmím za sezonu tak jeden pytel. Nedávám jí více kvůli obočnicím, aby nebyly načervenalé, a předkládám ji výhradně během odchovu mladých, kdy podávám i granule, kterými rodiče nejochotněji krmí. Holubi u mne spotřebují asi 150 kg granulí, které si nechám vyrábět. Dávám je buď do samostatného krmítka, nebo je míchám se zrninami do společné směsi.

Své holuby takřka neléčím. Určitě nevynechám prevenci proti trichomoniáze, kterou provádím asi třikrát ročně. Pak už dělám jen dle potřeby opatření proti kokcidiím a vakcinaci. Tvrdím, že holoubata by se neměla léčit. Pokud neprospívají, chovu by nepomohla. Dobrý zdravotní stav je u mne udržován též díky malému obesílání výstav, účastním se speciálních výstav klubu a celostátní výstavy, poprvé jsem vystavoval i na Moravii. Moravský pštros je krásný holub, ale před výstavou je nezbytné mu upravit kresbu, aby kontury byly co nejpřesnější. Začínám s úpravou týden až dva před první akcí. Na každém holubovi se nějaké pírko upraví. Je potřeba úpravu neuspěchat, ale dát jí čas. V mém chovu nemám problémy s životaschopností mláďat, se snůškou či oplozeností, vyhýbá se mi salmonelóza, takže se dá říci, že vedu spokojený chov, mláďata vzorně prospívají a dělají mi radost. To je vedle početných přátelství s kamarády holubáři na našem koníčku to nejdůležitější. A když se dostaví nějaký ten výstavní úspěch, je to třešnička na dortu, která potěší. 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (16x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií Mgr. Bc. Alexandr Veselý

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře