Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články » Kočky »

Chlamydióza


Je to chronické infekční onemocnění dýchacího aparátu koček, které je provázeno zánětem spojivek, rýmou, případně i postižením plic. Je vyvoláváno bakterií Chlamydia psitací, která může být vzájemně přenosná mezi nemocnými kočkami a člověkem. U člověka může probíhat jako lehká forma zánětu spojivek, vyskytuje se ale velmi zřídka.
Inkubační doba je delší než u jiných respiratorních onemocnění, a to 7 - 10 dnů. Citlivé jsou kočky jakéhokoliv stáří, nejvíce vnímavá jsou koťata ve stáří 2 - 6 měsíců. Mnohdy onemocnění probíhá bez výraznějších klinických projevů, zhoršuje se, pokud se přidruží i jiné infekce.
Nejprve se objevuje kýchání, kašlání a výtoky z očí, potom se přidává ztížený dech, nechutenství, výtok slepující nosní otvory, slzení a světloplachost. I když bakterie kolonizují i zažívací a reprodukční orgány, obvykle tam nevyvolávají projevy onemocnění.

Pokud je kočka jinak v dobré kondici, proběhne chlamydióza při dobré péči o pacienta, čistění očí a uvolňování nosních otvorů jako lehké onemocnění. Větší problém působí u koťat, která se infikují krátce po porodu. Tam může probíhat formou komplikovaných zánětů spojivek.
Proti chlamydióze existuje vakcína, názory na vhodnost jejího použití se různí. Každopádně u vakcinovaných koček případná infekce dýchacího traktu má lehčí a kratší průběh. Ve větších kočičích společenstvích, zvláště tam, kde se odchovávají koťata, je vakcinace proti chlamydióze vhodná, stejně tak tam, kde se již infekce dříve vyskytla. Po první vakcinaci se kočky do 4 týdnů revakcinují, dále se vakcinace opakuje po roce.
Nejdůležitější prevencí je karanténa nově příchozích koček do domácnosti (útulku). Nemocnou kočku je naprosto nevhodné vypouštět ven, i když je jindy chována polovolně, protože je zdrojem infekce pro další kočky.

MVDr. Květa Mahelková

Diskuze k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Paštiky 100g kočky a 150g psi AKCE
Nabízíme Rakouské paštiky za skvělé ceny v akci ! 100g kočky, 150g psi.
Zažívání, tlusté střevo, imunita
Veterinární produkt Probiovet obnovuje střevní mikroflóru. Řeší zažívací problémy a posiluje obranyschopnost.
Výkonnost, svalstvo, fyzická kondice
Veterinární produkt Kingvet dodává životní energii. Posiluje kosterní a hladkou svalovinu. Zvyšuje fyzickou výkonnost.
Animaloro.cz - Vše pro vaše zvířecí miláčky
Nabízíme kvalitní chovatelské potřeby a krmiva pro papoušky a kočky za skvělé ceny.