Nebezpečí pro kočku

Zdroj nebezpečí Následky Ochrana Auto přejetí nebo odhození Nelze zabránit, kastrace omezí potulování. Balkón pád Ochranná síť Cigarety popá...

Zdroj nebezpečí Následky Ochrana
Auto přejetí nebo odhození Nelze zabránit, kastrace omezí potulování.
Balkón pád Ochranná síť
Cigarety popálení při čichání k odložené hořící cigaretě, otrava nikotinem při sežrání nedopalku Lépe přestat kouřit nebo používat popelník s uzavřením.
Cizí kočky časté boje o teritorium mezi kocoury přinášejí poranění uší a obličeje U volně chovaných koček tomuto nelze zabránit. Kastráti o teritorium nebojují.
Čisticí prostředky otravy nebo poleptání při olizování potřísněného kožichu Zabránit rozlití koncentrovaných přípravků.
Drátěný plot kočka zůstane viset za drápky, při snaze o vyproštění se poraní Používat na voliéry pevné, bodově svařované pletivo.
Dveře přiskřípnutí do dveří, zvláště při samovolném zabouchnutí, kočka může dveřmi utéci Při větší pečlivosti se tato nehoda nestane.
Elektrické vodiče prokousnutí a úraz elektrickým proudem Volně ležící kábly nenechávat pod proudem, při odchodu vytáhnout ze zásuvky. Koťata mít pod dohledem.
Elektrické zásuvky kočka může být zasažena elektrickým proudem po strčení vlhkého nosu do zásuvky Ochranné záklopky na zásuvky (jako pro děti).
Gumičky nebo gumy na gumování protože se guma netráví, zůstává v zaživadlech a může dojít k ucpání nebo tlakové odúmrti, také navlečení gumičky na jazyk způsobí jeho odumření Nenechat gumu volně ležet k dispozici na hraní.
Horká kamna při seskočení na plotnu si kočka popálí tlapky Nenechat nové kočky a koťata v neznámém prostředí, v kuchyni horký sporák překrýt ochranným krytem.
Hračky zvláště plastikové dětské hračky může kočka polknout Vést děti k uklízení hraček, zvláště před koťaty.
Igelitové sáčky kočky vlezou dovnitř, nedostanou se ven, udusí se Nenechávat sáčky volně povalovat.
Jed na hlodavce jen hladové kočky sežerou otrávené hlodavce Přesvědčit okolí, že největším nepřítelem hlodavců je kočka a pak není potřeba pokládat návnady (ekologie).
Jehly na šití jsou velice nebezpečné, zvláště s navlečenou nití, jestliže je kočka spolkne Pečlivě ukládat šicí potřeby.
Krmivo ledové nebo vařící vyvolává záněty zaživadel, drobné, ostré kosti se mohou v zaživadlech zapíchnout Krmivo nepodávat přímo z ledničky, ale ohřát na tělesnou teplotu. Ostré kosti odstranit, zvláště koťatům a žravým kočkám.
Myslivci podle zákona je možno odstřelit toulavou kočku 200 m od obytné budovy Zabránění není možné, pouze apelovat na city myslivců, aby rozeznávali domácí kočky od potulných lovkyň.
Obojky proti parazitům kočka se za obojek zachytí na keři, větvích, plotě, může se uškrtit Odstranit přezku na obojku, nahradit ji patentem, který se tahem lehce rozepne.
Ohňostroj může vyvolat šok, případně i hluchotu, když je výbuch příliš blízko nebo těžká zranění dutiny ústní, pokud kočka do výbušniny kousne Nepořádat domácí ohňostroje, na Silvestra zavřít okna, nenechávat kočku samotnou a uklidňovat ji.
Okno vyskočení při otevřeném okně, přimáčknutí vyklápěcím oknem Síť na okna, vyklápěcí okna bez dozoru neotvírat.
Oleje automobilové a topné obsahují jedovaté přísady, které při kontaktu mohou být pro kočku nebezpečné často tomu nemůžeme zabránit, kočky rády sedají pod auty.
Paraziti zevní i vnitřní paraziti mohou přenášet další choroby Pravidelná kontrola.
Pes zadávení a pokousáni psem, bohužel stále ještě existují lidé, kteří štvou psy na kočky Není možné tomu zabránit, jen osvětou mezi majiteli psů.
Pletací vlna zachycení a zauzlení při namotání na krk a tlapky Nepoužívat klubíčka na hraní pro kočky, jen zavázaná a zavěšená 10 cm nad zemí.
Pračka kočky rády lezou do otevřené pračky a ukrývají se v prádle Před spuštěním pračky zkontrolovat.
Rostliny otravy nebo poranění Odstranit z bytu jedovaté rostliny, zabránit kočce přístup ke kaktusům.
Skříně kočky rády lezou dovnitř a mohou být poraněny při zavírání dveří (ocas) Koťata mají být s matkou v místnosti, kde je možno tento případ ohlídat. U dospělých koček problém spíše se zavřením ve skříni.
Střepiny skla mohou způsobit pořezání končetin a nosu Důkladně a ihned odstranit rozbité skleněné předměty.
Svíčky převrácení nebo svržení hořící svíčky může způsobit bytový požár Raději nepoužívat svíčky, zvláště u koťat a nenechávat je bez dozoru.
Ubrusy při šplhání a houpání na převislém ubruse kočka lehce strhne na zem předměty ze stolu horkou polévku aj. Používat prostírání nepřesahující okraj stolu.
Vánoční lamety. blýskavé reflexy provokují k chytání a protože je lameta nestravitelná, může způsobit těžké nemoci zaživadel Nepoužívat, případně vánoční stromeček dát z dosahu koček.
Zásuvky kočky se do otevřených zásuvek rády schovávají jako do úkrytu, zásuvka se zavře a na kočku se zapomene Nutno zásuvky při zavírání kontrolovat.
Žehlička spálení nosu při očichávání nebo stažení za šňůru na zem a popálení nebo zranění Nenechávat žehličky a kočky bez dozoru.
Židle při šplhání po židlích se starožitnými ornamenty může dojít k pohmoždění tlapek U židlí s hladkými opěradly je tento úraz vyloučen.

 

 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře