Sexuální chování

Koťata pohlavně dospívají ve stáří 6–10 měsíců. Již od 4 měsíců se mohou projevovat náznaky sexuálního chování. Nástup pohlavní zralosti je dán plemen...

Koťata pohlavně dospívají ve stáří 6–10 měsíců. Již od 4 měsíců se mohou projevovat náznaky sexuálního chování. Nástup pohlavní zralosti je dán plemenem, prostředím chovu, hierarchií ve smečce a individuálně. K chovu je nejlépe používat zvířata starší jednoho roku. Plně dospělá a vyvinutá je kočka ve třech letech, to odpovídá stáří asi 25 let u člověka.

Sexuální chování u kocourů se často projevuje značkováním teritoria velmi páchnoucí močí. Tím upozorňuje kočky v okolí, že je dispozici k páření a kocoury varuje před vstupem do teritoria. Je to velmi individuální, existují i čistotní a nepáchnoucí kocouři. Některé kocoury lze chovat bez problémů společně, pokud spolu vyrůstali nebo byl ke staršímu kocourovi přidán kocourek jako kotě. Nekonkurují si, ale obvykle jeden z kocourů se nepáří, pokud je přítomen nebo někde v blízkosti druhý (dominantní). Hlasové projevy kocourů jsou značně silné při přivolávání kočky a zvláště v noci jsou velmi nepříjemné. Kocouři jsou ochotni k páření v kteroukoliv roční, denní i noční dobu. Proto je nutno zvážit vhodnost prostředí a možnost kocoura držet a uvážit, jestli jeho sexuální aktivita bude mít využití nebo bude jen znepříjemňovat život majiteli a sousedům.

Říje u koček se projevuje zvýšenou mazlivostí, prohýbáním se v kříži, nastavováním zadečku. Pokud kočku chytíme jednou rukou za krkem a druhou škrábeme nad kořenem ocasu, prohne se a začne přešlapovat. Někdy se u poševního vchodu objeví malé množství čirého hlenu, některá kočka často a po troškách močí, někdy se stává i nečistotnou. Kočky při říji nekrvácí, tedy nehárají jako feny. Hlasové projevy doprovázející říji jsou výrazné a připomínají pláč dítěte. U koček žijících volně, s mnoha starostmi o obstarávání krmiva, se říje projevuje jednou až dvakrát do roka. Kočky, které mají potravu zajištěnou nebo jsou chovány v bytě, se říje opakuje častěji. Pokud není kočka kryta, může být říje téměř nepřetržitá.

K rozmnožování koček se musíme stavět zodpovědně, uvážit vhodnost krytí a odchovu koťat. Nutný je nejen dostatek volného času a peněz, ale hlavně možnost umístit koťata. Také jsme odpovědni za polovolně chované kočky a jejich množení. Nechtěná koťata jsou ubožáci, kteří končí pod koly aut, v rukách zlých lidí nebo naplňují kočičí útulky. Malá koťátka jsou všechna krásná, ale před zamýšleným krytím nebo vypuštěním kočky ven uvažujte, že se může narodit i osm koťat a obvykle všechna nemohou zůstat doma. Není tolik lidí, kteří si vezmou jakékoliv kotě a budou se o ně dobře starat. Etika chovatele a obecná lidská morálka je o tom, že se postarám o všechny potomky své kočky (ale i kocoura).

Je nutno zvážit své možnosti a zodpovědnost a rozhodnout se pro případnou kastraci. Zajistíme tím zvířatům delší život v klidu a pohodě. Nemají problém s konkurencí a jsou méně ohrožena než zvířata nekastrovaná, protože i při polovolném chovu se nevzdalují příliš daleko od domu. Myši loví se stejnou zálibou a povaha se nemění.

Volně žijící kočky počínají projevovat říji většinou o vánocích až v únoru, pak jsou „májová“ koťata. Není to pravidlo, u jednotlivých plemen a jedinců je to rozdílné. Říje trvá většinou 3–6 dnů. Pokud kočka není delší dobu kryta (několik let), může dojít k hormonálním poruchám, k vytváření cyst na vaječnících i k zánětu dělohy. U všech koček nejsou projevy říje stejně silné a výrazné, záleží na individualitě zvířete, životním prostředí a hlavně na plemeni. Stane se, že kočka (méně často i kocour), která byla odchována uměle nebo žije trvale jen s jedním člověkem nebo jako jiného tvora zná jen psa, reaguje sexuálně pouze na ně a považuje je za své sexuální partnery. Také nemusí sexualitu (říji) projevit vůbec.

MVDr. Květa Mahelková

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

13.11.2014 21:21

Můj kocourek neznačkuje, ale vyžaduje sexuální aktivity několikrát za den. Projevuje se mňoukáním a zmateným pobíháním. Za svého sexuálního partnera považuje mě a vyvinuli jsme si praktiky, které vedou k jeho uspokojení. Nevadí mi to, chci aby byl šťastný. Zajímalo mě pouze, zda mám doma maniaka neboje to normální.Z Vašeho článku jsem pochopila, že nemá říji, když se chce rozmnožovat, ale že to má prostě rád.smajlík: