Život pouličních koček v Řecku a na Maltě

Život pouličních koček v Řecku a na Maltě

Řecko není jen místem prosluněných pláží a antických památek. Je také zemí, kde žije neuvěřitelné množství bezprizorních koček toulajících se ulicemi a podřimujících na sluníčku. Opuštěná zvířata v Řecku jsou velkým problémem. Jsou zanedbávána, jejich množství se stále zvyšuje, což je důsledkem tradičního postoje Řeků ke zvířatům.

A tak turisty kromě přírodních krás a moře čeká také pohled na nemocná, hladovějící či zraněná zvířata. Pro turistu, který pochází ze země, kde zvířata jsou brána jako domácí mazlíček, je to šok. Alespoň v sezoně jsou tedy toulavé kočky turisty krmeny, ale s jejím koncem se opět musejí starat samy o sebe.

Toulavá zvířata se zde pohybují dle libosti. Sterilizace není pravidlem, je považována za něco nepřirozeného, a tak množství koček stále roste. Pouliční kočky jsou ignorovány, mnohdy nechtěné přírůstky jsou hned po porodu likvidovány, někdy cíleně otráveny. Vždyť v roce 2004 před OH v Aténách mělo dokonce dojít k hromadnému trávení toulavých psů a koček. Městské útulky jsou přeplněné. Zvířata zde žijí v otřesných podmínkách, bez lékařské péče, s minimem potravy. Kočky tu nemají žádnou cenu. Jsou „havětí“, kterou loví psi i ostatní predátoři.

Po začlenění do EU byl vyvíjen tlak na řeckou vládu, aby zlepšila podmínky pro život zvířat. Díky různým společnostem začaly v Řecku vznikat útulky, kde jsou shromažďovány odchycené divoké kočky a následně kastrovány. Dobrovolníci se zde rovněž snaží těmto kočkám najít nové domovy. Začaly se také distribuovat letáky s radami z oblasti veterinární péče a nabádající k soucitnému postoji vůči zvířatům.

Podobná situace je však také na Maltě a v jiných přímořských státech, kde místní obyvatelé žijí hlavně turistickým ruchem a mimo sezonu prakticky jen přežívají. Zde není místo pro soucit a místní si považují pouze zvířat hospodářských, těch, z nichž je užitek. Pro zvířata toulavá zde nemají pochopení…

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

8.7.2019 08:55

Zdravím,
Mé zkušenosti z Rhodosu a Kréty (obojí přímořská střediska, takže nedávají obraz o celých ostrovech, na Krétě v Heraklionu pobývám mimo turistickou sezónu) - s lecčím lze souhlasit. Situace je tam jak za mého mládí u babičky na vesnici. Prostě kočky byly hospodářská zvířata, která měla likvidovat hlodavce (mimochodem, to je taky ten důvod, proč jsou dnes domestikované). Přitom kočky poskytovaly i vedlejší požitky - pohlazení mazlení a zábavu ze hry zvlášť u koťat. V Řecku je to navíc atrakce pro turisty, kteří jsou již od těch vesnic odtržení. Rádi je krmí, trochu se jich bojí. Velmi mne překvapilo, že si žádná z těch koček nedovolila ani náznakem vlézt v restauraci na stůl. Asi by okamžitě dostala za uši. Někde jsou tolerovány, někde méně.
Co jsem si ale nikde nevšiml, že by je lovili psi. Netvrdím, že se to nestane, ale primárně to asi problém nebude. Mimochodem, těch toulavých psů v posledních letech velmi ubylo.
Speciálně na Krétě v Heraklionu jsem v minulých letech viděl velké množství přejetých koček a teď mi taky připadá, že placatých na silnicích ubylo. Možná ubylo všech těch koček. Že by nějaký program odchytu a sterilizace? Anebo ty silnice jen více uklízejí - kdoví?
Na Rhodosu jsem si všiml, že jsou na ulicích oficiální panely s reklamami a dole s miskami, kam lze dát granule pro kočky i pro psy, taky vodu... Možná se to v Řecku mění k lepšímu z hlediska těchto zvířat.
Zdraví Petr