Jedna kočka, dvě, tři?

Jedna kočka, dvě, tři?
Jedna kočka, dvě, tři?
Jedna kočka, dvě, tři?
Jedna kočka, dvě, tři?

Mezi domácími zvířaty, která považujeme za společníky člověka, tedy takovými, s nimiž je člověk v bezprostředním kontaktu ve svém obydlí, má stále významnější místo kočka. Jsou země, ve kterých počet doma chovaných koček převyšuje počty chovaných psů, a tuto tendenci můžeme pozorovat i u nás. Jsou nejméně dva dobré důvody pro rozhodnutí se pro kočku: nemusíme s ní za jakéhokoliv počasí ven z bytu, abychom ji vyvenčili či poskytli jí dostatek pohybu, a její nároky na náš čas a finance jsou podstatně menší.

 

Pokud už máte kočku, je jasno, že pro ni máte v bytě prostor, máte na péči o ni čas, víte, kdo se bude o ni starat v době vaší delší nepřítomnosti, peníze za krmení, chovatelské pomůcky a veterinární úkony nejsou problém a také ostatní členové domácnosti jsou kočkou nadšeni. Závazek starat se o kočku je i na 20 let.
Doma se zabydlela jedna kočka a je zcela jedno, jestli je to „obyčejná“ domácí, nebo kočka s rodokmenem. Všechny potřebují stejnou lásku a péči. I když je kočka pohodové zvíře, jejíž hlavní denní činností je spánek, přesto kromě krmení potřebuje i zábavu, hru. Denní lákání kočky ke hře a pohybu hračkami a mávátky přece jen zabírá dost času. Mnohdy nemáme náladu nebo musíme být delší dobu mimo byt a kočka se začne nudit. Z nudy může začít devastovat nábytek, močit mimo svou toaletu a dělat jiné zlotřilosti.
Jako první pořídíme kočce mechanické hračky, prolézací tunely, kuličky na postrkování packou, krmítka, kde po stisknutí páčky vypadne granulka. Ale ani to kočce nemusí stačit.
Kočky od přírody žijí v rodinách, několik koček společně, a proto je samotné kočce smutno. Další, výborný postup je pořídit kočce kamaráda. K dospělé kočce je nejlépe přidat kotě, dva dospělí jedinci nemusí hned najít k sobě sympatie, ale ani to se nevylučuje. Samozřejmě nelze přinést domů další kočku a ihned ji přidat do prostředí, které bylo dosud našeho jedináčka. Kočky je nutno nejprve oddělit, a i když máme kočku z kvalitního chovu, je určitá karanténa zapotřebí. Po několika dnech za naší přítomnosti spolu kočky pomalu seznamujeme. Lépe je kočky sledovat několik dní (a nocí), jak se k sobě chovají, případně zabránit možným bitkám. Zpočátku se to neobejde bez syčení a prskání, většina koček se domluví po „kočičím způsobu“ a nejsou s jejich soužitím problémy. V naší nepřítomnosti se kočky spolu zabaví.
Někdy jsou dvě kočky málo, mohou na sebe nevražit. Potom třetí kočka mezi nimi působí jako prostředník. I v menším bytě jsou tři kočky optimální. Určitě potřebují více toalet – čistotné kočky často vyžadují vlastní nebo nepoužitou, samostatné misky na krmení, na vodu stačí jedna úměrné velikosti. I škrabadlo je vhodné větší s více plochami pro „výškové“ ležení.
A víc koček? Podle předpisu mezinárodní organizace FIFe (a tím i pro české chovatele) je pro jednu kočku, pokud žije mimo byt v oddělených prostorách, optimální podlahová plocha 6 m2 a výška 180 cm. To znamená, že i v bytě je prostor 18 m2 pro tři kočky optimální a ještě musí zbýt také něco pro člověka. Někdy bývají vychvalováni lidé, kteří se starají o mnoho koček, a v bytě o 40 m2 je třeba 30 koček. Příliš mnoho koček na malém prostoru na ně působí silně negativně a stres způsobuje nejen psychické, ale i další zdravotní problémy. Nestačí jen krmení.
Kocour, nebo kočka? Obě pohlaví jsou výbornými společníky, ale každé má svá specifika – nekastrovaný kocour značkuje své teritorium močí a má tendenci k soubojům, nekastrovaná kočka má svá období hlasitých říjí a při společném chovu může nechtěně zabřeznout. Pokud nejsou zvířata určena k chovu a rozmnožování (jejich držení je samostatná kapitola), je vhodné mít kastráty. Ti se spolu snáší téměř vždy bez problémů, ať se jedná o kocoury, nebo kočky. Steri­lizace je mnohem méně zatěžující zákrok než fyzické i psychické trápení pro nemožnost sexuálního vyžití nebo stále se opakující porody. Pro koťata se těžko shání nové domovy, buď přeplňují stávající byt, nebo končí na ulici. Kastráti jsou pohodoví a také se dožívají vyššího věku. Dočasným řešením může být (ne vždy a okamžitě) potlačení sexuálních projevů na omezenou dobu (tablety, injekce, implantát).
Chceme-li kočkám připravit dlouhý a pohodový život, chováme je jen v bytě. Kočky žijí ve společné domácnosti s majitelem, proto životní prostředí a jeho údržba odpovídají běžnému hygienickému standardu pro člověka. Kočky nesmí být trvale uzavřeny v klecích nebo trvale chovány ve venkovních voliérách. Optimální je chovat společně 2 až 3 kočky, vzájemně si nepřekáží a baví se spolu. Není vyloučeno ani soužití se psem.
Pro kočky žijící v domácnosti je velmi důležitý vztah k životním partnerům, v tomto případě k domácím lidem, případně dalším zvířatům chovaným v domácnosti. I kočka vyžaduje pozornost a potřebuje čas ke společným hrám a zábavě, a jsou-li kočky dvě nebo tři, je o zábavu postaráno. V mediích jsou oblíbené klipy, kde si hraje společně několik koček různého stáří a plemene nebo dovádí společně se psy.

 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (6x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře