Kanadský sphynx – „měsíční kočka"


Kanadský sphynx – „měsíční kočka"
Obr 1: IC Amadeus Star Ramses. RU JW (Junior Winner)
Koupání koťat – 4. týden
Krmení koťat
Koupání koťat – 4. týden
Oblečení
Oblečení
Eleanora Naked Alien, CZ
Houdini Naked Alien, CZ
Hollywood Naked Alien, CZ
Hector a Houdini Naked Alien, CZ
IC Amadeus Star Ramses. RU JW (Junior Winner)
Obsah
  1. Vzhled
  2. Chování, povaha
  3. Sphynx a alergici
  4. Jak o sphynxe pečovat
  5. Jídelníček
  6. Zima, léto
  7. Doporučení při výběru
  8. O chovu

Už při prvním pohledu je jasné, že kanadský sphynx se řadí do plemen bezsrstých. Počátky jeho chovu, jak je z názvu patrné, začaly v Kanadě. Konkrétně ve městě Ontario, a to přirozenou genovou mutací. Pro svůj unikátní vzhled a specifickou povahu je „kanaďan“ poměrně známé a rozšířené plemeno koček. Pojďme si přiblížit fakta o jeho vzhledu, chování a také říci něco o péči z pohledu chovatele.

Vzhled

Bezsrstost je zcela jistě hlavním znakem sphynxe. Jeho kůže má být vzhledem i na omak hladká. Výjimku tvoří vrásky po těle, které jsou u tohoto plemene velice žádané. Ochlupení je povoleno jen do jisté míry, ale všeobecně platí: čím méně, tím lépe.

Je to středně velká kočka. Její tělesná hmotnost se v dospělosti pohybuje od 3 do 7 kg, záleží na pohlaví a také na genetické predispozici jedince. Tělo kanaďana je svalnaté, tvarem připomínající hrušku (viz obr. 1). Hlava je krátká, kulatá. Brada výrazná, oči ve tvaru citronu. Dominují velké uši doširoka nasazené. V chovu jsou povoleny všechny barevné varianty.

Chování, povaha

Kanadský sphynx je abnormálně kontaktní a hravá kočka chováním připomínající malé dítě. Jeho snad největším posláním a zálibou je neustále doprovázet svého člověka při všech činnostech v domácnosti. Dokonce ani v noci nebudete o samotě. S oblibou s vámi bude sdílet vyhřáté místečko pod peřinou. Největším trestem pro tuto kočičku je samota, kterou nese opravdu velice špatně. Jako každá kočka vaši nepřítomnost doma prospí, ale dlouhodobě je to pro ni nevhodné. Pokud sphynx žije osamocen, může u něj dojít k depresi, zároveň také ke zdravotním problémům, jako je oslabení imunitního systému. Člověčí a také zvířecí společnost je pro tuto kočku důležitá. Je nutné si položit otázku, zda právě kanadský sphynx je ten pravý domácí společník zrovna pro vás.

Sphynx a alergici

Jeden z největších omylů a mýtů o plemeni je skutečnost, že holá kočka je vhodná pro alergika. Má-li člověk potvrzenou alergii na kočičí srst, zdá se pro něj pořízení naháče bezpečné. Avšak i kanadský sphynx má po těle zbytky srsti. Při potvrzené alergii na enzym obsažený ve slinách koček už rozhodně ani toto plemeno není vhodným adeptem. Pokud je někdo alergik a kočičku si moc přeje, doporučuji zajet si na návštěvu někam, kde naháče vlastní. Nejlepší je navštívit chovatele, nějakou chvilku u něj pobýt a na vlastní kůži si vyzkoušet, jak se budete cítit v přítomnosti těchto zvířat. Rozhodně není namístě toto plemeno doporučovat jako kočku pro alergika.

Jak o sphynxe pečovat

Jak už jsem zmínila v začátku (že naháč je jako malé dítě), toto přirovnání platí i u péče o jeho zevnějšek. Po celém těle sphynxe se tvoří kožní maz. Kočičky se mastí. Je proto namístě začít s pravidelnou koupelí. Tvorba kožního mazu je u každého jedince jiná, její interval je třeba okoukat dle potřeby. Absence očních řas napovídá, že je potřeba dbát i o hygienu očního okolí a také o uši. Ty je opravdu potřeba čistit asi jednou týdně. Pozor! Ne každá kočka je milovnice vody, i když se pravidelná koupel provádí od útlého věku. Je na to třeba brát zřetel a raději se dopředu informovat, jak na tom vaše zvířátko je, popřípadě se poradit, jakou techniku zvolit, aby nedošlo k poranění.

Jídelníček

Sphynx má o mnoho rychlejší metabolismus, který mu napomáhá udržet si tělesnou teplotu. Proto klademe důraz na kvalitní stravu bohatou na velký podíl bílkovin i tuků. Maso tedy rozhodně patří do jídelníčku naháče.

1 / 2
Pokračovat na stranu č. 2