Kanadský sphynx – „měsíční kočka"

Kanadský sphynx – „měsíční kočka"
Obr 1: IC Amadeus Star Ramses. RU JW (Junior Winner)
Koupání koťat – 4. týden
Krmení koťat
Koupání koťat – 4. týden
Oblečení
Oblečení
Eleanora Naked Alien, CZ
Houdini Naked Alien, CZ
Hollywood Naked Alien, CZ
Hector a Houdini Naked Alien, CZ
IC Amadeus Star Ramses. RU JW (Junior Winner)
Obsah
  1. Vzhled
  2. Chování, povaha
  3. Sphynx a alergici
  4. Jak o sphynxe pečovat
  5. Jídelníček
  6. Zima, léto
  7. Doporučení při výběru
  8. O chovu

Zima, léto

Chladné prostředí pro bezsrsté kočky není vhodné. Pokojová teplota by v domácnosti měla cirkulovat okolo 22 °C. V případě nutnosti lze sphynxe i přiobléct. Velmi rychle si zvyknou na dobře padnoucí triko. Je jim to příjemné. Pokud se někomu oblékání zvířat nezamlouvá, postačí deka, do které se s oblibou zastelou. Jsou chytří, své teplé místečko si doma s přehledem najdou.

V letních měsících, kdy teploty šplhají vysoko, kanaďani sluneční záření vyhledávají. Dlouhodobé pobývání na přímém slunci se nedoporučuje. Kůže naháče se velmi rychle spálí, tak jako ta naše lidská. Hrozí přehřátí organismu. Je-li pobyt venku v létě nutný, lze použít krém s UV faktorem bez parfemace.

Doporučení při výběru

Samozřejmě jako každý živý tvor, i kanadský sphynx může trpět řadou onemocnění, ať už virových, nebo genetických. Je proto třeba při výběru budoucího člena rodiny jisté obezřetnosti. Nezůstávat jen u e-mailové nebo telefonické komunikace s chovatelem. Velkochovy také pro toto plemeno koček rozhodně nejsou vhodné prostředí pro odchov. Opravdu je dobré před koupí zvířátka navštívit prostředí, ve kterém vyrůstá. Podívat se, v jakém zdravotním stavu a jakého vzhledu jsou jeho rodiče a sourozenci. Nebát se zeptat na případné zdravotní testy zvířat chovatele a nechat si předložit veškerou dokumentaci. Člověk, od kterého si koťátko pořizujete, by na vás měl působit důvěryhodně, protože koupí mazlíčka od něj vaše spolupráce nekončí, naopak začíná.

O chovu

V začátcích jsem si vůbec nedovedla představit, jak je taková práce kolem chovu časově a také velmi emočně náročná. Každý chovatel, který to myslí opravdu vážně, ví, jak chvíle strachu, že se nezadaří a něco se pokazí, střídají chvilky krásné, a to ty, když konečně drží v dlani malé křehké stvoření, za které je zodpovědný jen on sám.

V České republice je v současné době několik desítek chovatelských stanic zabývajících se chovem plemene kanadský sphynx. Naše stanice Naked Alien.CZ působí od roku 2014. Za toto období čtyřleté práce se letos můžeme pyšnit již osmým odchovem a několika výstavními úspěchy.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5

Autor textu Andrea Maťátková
Autoři fotografií Lucie Kubíková , Lukáš Ospálek

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře