Savannah – savanová kočka


Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Savannah – savanová kočka
Obsah
  1. První savannah
  2. Šlechtění
  3. Vzhled
  4. Povaha, chování
  5. Legislativa
  6. Zbarvení

Povaha, chování

Kočka savannah je jedinečná a úžasná kočka. Většina lidí, kteří ji vlastní nebo se s ní setkali, říkají, že se nikdy nestřetli s kočkou, jako je ona, a stali se jejími zanícenými fanoušky. Jejich povaha se může lišit stejně jako u lidí. Je rozdíl i ve velikostech – neznamená to, že generace F4 bude vždy větší než generace F7, což si spousta lidí myslí. Savannah není pro každého, ale pro ty, kteří hledají opravdu jedinečné mazlíčky s geny servala, a hlavně celoživotní společníky.

Je to velmi zvědavá asertivní a aktivní kočka, která hledá dobrodružství při každé příležitosti. Je také velmi loajální, silně se spojuje se svou lidskou rodinou, ale také projevuje náklonnost podle svých vlastních podmínek, často tím, že pozdraví členy rodiny u dveří, sleduje je po celém domě a otírá se o ně hlavou. Ve většině případů bez problémů přijme děti, psy. Mnoho savannah miluje hraní s vodou, třeba u tekoucího kohoutku, nebo jsou také schopny vlézt do sprchy, když se zrovna sprchujete.

Snadno se naučí chodit na vodítku s postrojem, aportovat, což je spíše dominanta psů. Kocourek z naší CHS dokonce vypozoroval, jak se otvírá mikrovlnná trouba, protože tam panička před ním schovala mňamku – jednodenní kuřátka. Další kocourek s kočičkou z naší chovatelské stanice se naučili chodit na lidské WC.

Bez problémů se dají chovat v bytě, ale přivítají možnost přístupu ven, a to buď na vodítku, nebo na volno pod stálým dohledem a nejlépe s možností přístupu do výběhu – voliéry.

Legislativa

Generace F1–F4 podléhají registraci Cites, stejně jako serval, a k jejich chovu je potřeba povolení od krajské veterinární správy. Pokud si budete chtít pořídit takovou kočičku mimo EU, musíte mít povolení k dovozu, které vydává odbor životního prostředí, totéž platí i pro vývoz. Od generace F5 to již potřeba není.

Zbarvení

Savannah je zbarvení, které jsou je uznané TICA: odstíny hnědé, černě skvrnité (pouze tečky různých velikostí a tvarů), stříbrné černě tečkované, černě kouřové a černé.

Tučné černé skvrny jsou výhodou. Vzor je tvořen z pevných, tmavě hnědých až černých skvrn, mohou být kulaté, oválné nebo protáhlé do série paralelních pruhů, které vedou ze zadní strany hlavy přes lopatky a trochu přes záda. Menší skvrny jsou na nohou, stejně tak na tváři. Na kouřově zbarvených savannah je preferován viditelný vzhled skvrn.

V každé variantě musí být černé rty a linky slzného kanálku. Nos může být růžově až cihlově zbarvený, úplně černý nebo černý s růžovým nebo cihlovým středovým proužkem. U černých savannah musí být kůže nosu vždy plně černá. Je i jiné zbarvení savannah, které ale nepatří do standardu TICA, například sněžné nebo čokoládové. Kočky s tímto zbarvením jsou sice registrovány, ale nemohou se účastnit výstav.

 

Na závěr bych chtěla říci, že pokud toužíte po kočce, která je aktivní, bude vás neustále bavit a něčím překvapovat, nebude ležet celý den tam, kam jí položíte, a která je i ochotná spát celou noc s vámi, aby byla v kontaktu – pořiďte si savannah…

 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (14x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře