Hafling - protěžový pony


Obsah
  1. Můj původ
  2. Zdravé a oblíbené plemeno
  3. Jsem krasavec
  4. Protěžový pony?

Jsem ještě malá, jsou mi pouhé tři dny. Patřím do plemene koní, které se jmenuje hafling. Moje maminka je sice kříženkou tohoto plemene s registrací, ale táta je čistokrevný hafling.

Můj původ

Mým původním domovem jsou hory na jihu rakouského Tyrolska, v okolí Hafflingeru v ötztalerských Alpách. Patřím do skupiny malých koní a mám vrozenou schopnost k práci a sloužím jak k jízdě v sedle tak i k tahu. Můj původ, ač jsem v podstatě chladnokrevník, má orientální základ po arabském hřebci El Bedavi XXII. Základní stádo tvořili původní domácí koně, těžcí alpští tahouni, kteří již vymřeli a dále plemeno poníků. Později můj chov ovlivnil malý typ norika a huculové, bosenští horští koně a polští koníci. Všichni tito evropští horští pony mají společný základ (genetický) v tarpanovi.

Zdravé a oblíbené plemeno

Patřím mezi neobyčejně zdravé a otužilé plemeno. Moji mladí rakouští příbuzní vyrůstají na alpských pastvinách, kde řídký vzduch přispívá k rozvoji jejich plic a srdce. Začátkem 20. století bylo moje plemeno, které je krásné, výkonné a skromné rozšířeno i u nás a v dnešní době se těší velké oblibě.

Jsem krasavec

Můj vzhled je překrásný, jsem jako pohádkový kůň. Velké oči a široce otevřené nozdry mi dodávají živý inteligentní vzhled a odrážejí moji mírnou povahu. Uši mám malé. Mám mohutně stavěné tělo, hlubokou hruď a silná svalnatá bedra. Nohy jsou dobře stavěné a zdravé, kopyta tvrdá. Chod je neobyčejně volný a uplatňuje se hlavně můj dlouhý krok. Také zezadu je na mne hezký pohled. Bohatý a zvlněný ocas je dobře nasazen na silné zádi. Moji příbuzní i já jsme vždy ryzáci nebo izabely s bílou hřívou a ocasem (někdo říká, že máme hřívu i ocas barvy lnu), díky čemuž jsem jedním z nejpřitažlivějších plemen malých koní na světě.

Protěžový pony?

V dnešní době však moje plemeno mění trošku svůj vzhled, protože jsme překřižováni s lehčími plemeny. Nic to však nemění na mojí skvělé povaze. A proč nám vlastně říkají protěžový pony? Je to z toho důvodu, že v Rakousku všichni haflingové nesou výžeh ve tvaru rakouské národní květiny s písmenem H uprostřed.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře