Když se koně vyparádí, VI. díl – Americký miniaturní kůň

Když se koně vyparádí, VI. díl  – Americký miniaturní kůň
Kštice se naolejuje a stočí pod ohlávku.
Hříbátka v hříběcí srsti spíš vypadají jako hračky než jako koně.
Miniaturní koně mohou mít všechny typy zbarvení.
Minihorses připomínají zmenšené „velké“ koně.
Výstavní postoj je jako u arabských koní.
Mnozí minikoníčci rádi překonávají překážky.
Minihorse v lehké bryčce utáhne až trojnásobek své váhy.
I hříbata mohou soutěžit na výstavách.
U ocasu se nechává trojúhelníček srsti.
Dokonale upravená hlava klisny s výstavní ohlávkou

American Miniature Horses (dále jen AMH) čili američtí miniaturní koně okouzlují diváky všude, kde se objeví. Vypadají totiž jako malé dokonalé zmenšeniny „velkých“ koní, obvykle jsou velmi přátelští a elegantní. Označením miniaturní kůň je určena výška zvířete, která je u tohoto plemene stanovena na maximálně 86 cm KVH. Pokud je vidíte na výstavě, zaujmou vás i perfektním vzhledem, jenž se podobá úpravě výstavních arabských koní.

Žádoucí vzhled

AMH má mít elegantní hlavu s širokým čelem, s velkýma očima posazenýma daleko od sebe. Mezi očima a čumákem má být poměrně krátká vzdálenost. Profil hlavy je rovný nebo konkávní pod očima. Nozdry mají být velké, chřípí jemné a nutný je dokonalý skus, který je kontrolován na každé výstavě. Uši jsou malé nebo střední velikosti, špičky jsou lehce zahnuty dovnitř. Krk má být pružný, tenký, se znatelným hrdlem a měl by lehce přecházet do nevýrazného kohoutku. Celé tělo musí být dostatečně osvalené, s pevnými kostmi a jako celek působit harmonicky a vyváženě. Břicho a boky jsou oblé a nejvyšší bod svalnaté zádi musí ležet v úrovni výšky kohoutku. Ocas, který není nasazen ani příliš nízko, ani příliš vysoko, by měl kopírovat tvar zádě. Žádoucí jsou rovné nohy, kopyta mají být oblá a kompaktní, ostrouhaná a bez podkov.

Malí sportovci

S přípravou je třeba začít dostatečně včas, nejlépe alespoň dva až tři měsíce před výstavou. Koník začíná s lonžováním, což je však časově náročné, a kdo nemá tolik času, může použít pohybování v kolotoči. (Ten nemůže být jako pro velké koně, ale samozřejmě přizpůsobený malým koním.) Pomoci mohou i dlouhé procházky nebo trénink, kdy koník běhá vedle elektrické tříkolky nebo kola. Prací musí majitel či trenér odstranit senné břicho, žádoucí jsou nasvalená záda a zadek. Často se používají i odpocovací límce na krk, protože cílem vystavovatelů je předvést koně s elegantním štíhlým krkem. Teplo pod límcem odbourává spodní linii a u tohoto plemene se nedrží ani hřebčí výraz. Samozřejmě že je to velmi náročné na hygienu a trenér musí vědět, co dělá. Pokud míříme s koněm do sportovních výstavních tříd, přidává se k lonžování samozřejmě práce v zápřeži či trénink skoků.

Úprava na výstavu

Koník je v tréninku, ale je potřeba změnit jeho „poníkovský“ vzhled, čehož se dosáhne celkovým oholením srsti, a to včetně srsti na hlavě. Stříhání se provádí v závislosti na barvě koně asi jeden až dva týdny před výstavou, hlavu je nutné znovu oholit ještě den před akcí. V závislosti na zemi, kde se koník vystavuje, se mu mohou oholit hmatové chlupy i okolí očí, ale některé země toto nepřipouštějí. Před výstavou se hlava naolejuje, takže ještě víc vynikne, na srst je možné použít lesk. Při stříhání se u kořene ocasu nechává podlouhlý trojúhelníček srsti, který působí opticky tak, že je ocas výše nasazený. Dále je třeba se zaměřit na hřívu, při výstavě je žádoucí, aby byla na jednu stranu. Pokud ji má koník hustou, podholí se, aby zůstaly jen jemné prameny, díky kterým vynikne krk. Zcela se oholí část hřívy za ušima (je to až jedna třetina krku), kvůli elegantní křivce krku – podobně jako u výstavních arabských koní. Takto upravená hříva se ještě nageluje, z čupřiny se ponechá pouze jemný pramínek, který se také nageluje a stočí ke straně.

Kopyta se olejují, u koní, kteří mají výborné chody, je možné kopýtka načernit speciálními prostředky – černými laky. Minihorses se předvádějí na jemných arabských ohlávkách, udidlo se u minikoníků nepoužívá. Koně jsou trénováni na speciální postoj (opět jako u arabských koní) a pak podle disciplín, kterých se účastní.

Jednotlivé výstavní třídy

Je mnoho výstavních tříd, kterých se může AMH zúčastnit, ale pozorně sledovanou je Halter Class, kde je kůň předveden na zvláštní ohlávce ve výstavním postoji, který musí být dobře natrénován. Hodnotí se vzhled, pohyb a způsob předvedení. Další – a stále populárnější – třídy zahrnují předvedení minihorse v lehké bryčce, tzv. Driving (country pleasure driving, single pleasure driving…). Koník se předvede v kroku, pracovním klusu a prodlouženém klusu pod vedením svého elegantně oblečeného vozataje. Obstacle halter/driving je disciplína, kdy koník buď na ruce s vodičem, či zapřažený v sulce absolvuje překážkovou dráhu. Jumping je divácky velice atraktivní, protože připomíná miniparkur, ve kterém se po každém kole překážky zvyšují a postupují jen koně, kteří překonali parkur čistě. Dále mohou být výstavní třídy zaměřené pouze na barvu apod. Malý sportovec se tak může zúčastnit více tříd v rámci jedné výstavy.

Roztomilí, nikoli hračky

Miniaturní koníčci jsou velice okouzlující, ale rozhodně to nejsou žádné hračky a v žádném případě na nich nejde jezdit (opravdu, nejsou vhodní ani pro děti!) Jedinou možností je výše zmíněný zápřah do lehké bryčky, kde klidně utáhnou až trojnásobek své hmotnosti. Ale abyste doma měli špičkového výstavního koně, chce to nemalou investici, která začíná koupí kvalitního minihorse, a také velkou péči, protože přece jen jde o specifické plemeno. Vždy je dobré se nejprve obrátit s dotazy na chovatele těchto koní, protože od nich se dozvíte nejvíce.

Autorka děkuje za pomoc paní Jarmile Podzemské, dlouholeté chovatelce AMH a Miniature Horses, www.acrofarm.cz.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře