Vlastní kůň, díl 2: Hledám svého nového koně

Vlastní kůň, díl 2: Hledám svého nového koně
zdroj: Shutterstock
Obsah
  1. 1. Kupování z inzerátu
  2. 2. Tipy a reference lidí z okolí
  3. 3. Nákup od chovatele
  4. 4. Koňské aukce
  5. 5. Koňské trhy
  6. Škrtat, škrtat, škrtat

4. Koňské aukce

Aukce čili dražby jsou známé z jiných oblastí obchodování, ale v současné době už se s nimi setkáme i u koní. Známé jsou především aukce dostihových koní, ale to není vše. Tento způsob prodeje organizují i některé hřebčíny či hřebčince, například v Tluma­čově, aukce koní probíhaly u nás dokonce on-line. Můžete se tak stát majitelem i velmi kvalitních koní různého věku a využití.

 

Kromě těchto aukcí chovných koní se však můžete nachomýtnout i k jiným: čas od času probíhají aukce koní zabavených či týraných. V tomto případě vás může hřát svědomí, že jste koni pomohli k lepšímu životu, ale musíte počítat s tím, že takto prodávaní jedinci s sebou nesou nějaké stigma, ať už v podobě zdravotních problémů, či psychických potíží.  

 

O aukcích se můžete dozvědět na stránkách různých periodik, například Jezdectví, Equichanelu, ale i na internetu, třeba na různých místních nebo zpravodajských webových stránkách či přímo na webu aukcí extrh.cz. Samozřejmě i zde doporučuji zjistit si o nabízeném koni co nejvíce (mnoho aukcí má tzv. aukční noviny, kde jsou nabízení koně představeni) a ověřit si, zda je všechno legální.

 

5. Koňské trhy

Kdysi se koně běžně prodávali na trzích, dnes je tento způsob prodeje spíš raritou, aspoň tedy u nás. Ale za hranicemi, v Polsku, se stále s koňskými trhy můžete setkat, dokonce se tam organizují i zájezdy z ČR. Pokud byste se tam rozhodli podívat, myslete na to, že se jedná o nejvíce rizikové nákupy! Velmi často zde koně nemají ověřený původ, otazníkem je i jejich majitel a zdravotní stav. Tento způsob nákupu rozhodně nedoporučuji nikomu, kdo se v této problematice neumí dobře orientovat.

 

Škrtat, škrtat, škrtat

Ať už vybíráte svého budoucího koně odkudkoli, vždy si do „prvního kola“ vyberte zvířat víc. Poté kontaktujte prodejce nebo majitele a žádejte další informace.

Na základě toho můžete „do druhého kola“ několik koní proškrtat, například proto, že se dozvíte něco, co u vašeho koně nepřipadá v úvahu (zdravotní stav a potřebná péče, povaha, využitelnost, minulost koně či důvod prodeje, nedostatečná nebo podivná komunikace s prodávajícím, velká vzdálenost apod.).

Dřív než se rozjedete na koně podívat, je dobré udělat ještě několik škrtů „do třetího kola“ na základě aktivního zjišťování informací:  

– projeďte si internet a hledejte fotografie, videa či názory jiných lidí na konkrétního koně/majitele/prodejce,

– zjistěte si o tomto koni, majiteli, rodičích, potomcích, chovateli další informace například u patřičného chovatelského svazu,

– u sportovní organizace (ČJF, WRC, JC apod.) si zjistěte případné sportovní kariéry daného koně,

– u veterinářů, fyzioterapeutů, podkovářů či sedlářů si můžete zjistit případné zdravotní problémy koně nebo třeba nějaké detaily ohledně manipulace s ním,  

– ptejte se lidí, kteří koně/majitele/prodejce znají osobně,  

– zkuste zjistit, zda se kůň už dřív neprodával – a proč se prodává znovu.

Možná se dozvíte další důležité informace, díky kterým koně škrtnete se seznamu, nebo si ho naopak posunete na vyšší pozici.

„Čtvrté kolo“ znamená domluvit se s prodávajícím a zajet se na koně podívat osobně, ideálně i několikrát. Znovu upozorňuji, abyste dali ruce pryč od takové koupě, kde majitel naléhá na co nejrychlejší odvezení koně.

 

O tom, co dělat při osobní návštěvě koně, na co se dívat, koho požádat o radu, si řekneme příště.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (4x):

1
2
3
4
5

Autor textu MVDr. Dominika Švehlová
Autor fotografií zdroj: Shutterstock

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře