Ranch 3R

Ranch 3R
Kůň roku 2016 Jackie Bueno Cherokee a Hana Gleissnerová, foto: Blanka Satranová
Klisna Kinley Keen s klisničkou Louise Bueno Princess
Na Ranchi 3R najdete krásné koně plemene Paint Horse.
Jackie Bueno Cherokee byl krásně zbarvený hřebec.
Kesuah alias Sparklin Tide Greggo je homozygotní grullo/tobiano.
Sparklin Tide Greggo – nový plemeník na Ranchi 3R
Klisny s hříbaty, za nimi pískovcové stěny
Klisnička Coffee Silver Cherokee bude posilou chovu.
Saritta Investment s atraktivním zbarvením red roan/overo
Mystic Antique Rose a Joeys Bueno Blues si užívají na pastvině.
Obsah
  1. Jak začala vaše cesta ke koním?
  2. Kdy se váš sen splnil?
  3. Kdy jste začala s chovem APH?
  4. Proč jste zvolila právě tohle plemeno?
  5. Vaším (dosud životním koněm) byl i Nejkrásnější kůň roku 2016 Jackie Bueno Cherokee…
  6. Ale nakonec jste to nevzdala.
  7. Představte nám ho.
  8. Jaké složení má vaše chovné stádo?
  9. V jakém režimu své koně chováte?
  10. Jaké máte plány do budoucna?

Ale nakonec jste to nevzdala.

Nevzdala, začala jsem hledat za Jacka náhradu, prohlížela jsem zahraniční nabídku hřebců na prodej, ale žádný mě neoslovil. Jela jsem si s kamarádkou Petrou Jonson již koupit hřebce do Rakouska, ale nakonec jsme se vracely s nepořízenou, neoslovil mě. Hledala jsem dál a náhodou jsem narazila na nabídku připouštění hřebcem Sparklin Tide Greggo, který měl úžasnou kompaktní vyváženou stavbu, atraktivní barvu – grullo/tobiano, byl homozygotní na tobiano a celkově velmi zajímavý typ. Byla jsem ochotná s ním připustit svoji klisnu, protože hřebec nebyl nabízen německou majitelkou k prodeji. Díky Petře Jonson, která majitelku na opačné straně Německa díky sociálním sítím znala – a byly spolu v kon­taktu – se ale nakonec podařilo nemožné a majitelka souhlasila s prodejem. Myslím, že jí pohnul i můj osud… Měsíc po úrazu Jacka jsem si pro hřebce jela, za což nepřestanu být Petře Jonson a původní majitelce v Německu vděčná a ještě jednou jim touto cestou velice děkuji.

Představte nám ho.

Hřebec, kterému říkáme Kesuah, se narodil 4. dubna 2010 v Belgii a v roce 2013 byl prodán jako plemenný hřebec do Německa. Jeho otcem je vynikající reiningový hřebec AKS RIP Tide a matkou prvotřídní reiningová klisna Sparklin Bar B. Je nositelem DUN genu a jeho rodokmen AQH sahá až do roku 1824 a Thoroughbred USA původ je evidovaný už od roku 1665. Letos má připuštěno deset klisen a jsem velmi zvědavá na jeho první – v Česku narozená – hříbata.

V Německu se jeho potomci umisťují na předních příčkách ve westernových soutěžích a hřebec v mnoha případech předává na své potomky i své charakteristické atraktivní zbarvení. Možná bude překvapivé, že jsem ho importovala v podstatě jako syrového koně, v Německu sloužil pouze coby plemeník, takže jsem s ním začala pracovat ze země, klasický horsemanship. S obsedáním a přiježděním mi pomáhá vynikající horseman Emil Šiška, protože já jsem spíše typický „lesní jezdec“. Dnes s ním mohu ve společnosti klisen klidně jet na vyjížďku, je absolutně pohodový, spolehlivý a nic neřeší. Do budoucna s ním samozřejmě počítám jako s plemeníkem a ráda bych, aby absolvoval i nějakou tu výstavu. Po ztrátě, kterou jsem si prošla, je pro mne Kesuah opravdu důstojnou náhradou Jacka – a nebýt můj, tak ho někomu hrozně závidím. (Paní Hanka se směje.)

Jaké složení má vaše chovné stádo?

Momentálně ho tvoří dvě chovné klisny: Kinley Keen (APH) a Magic Poco Lena Beau – Bibi (AQH.) Pro budoucí chov jsem koupila roční klisnu red roan/overo Sarittu Invest­ment a nechám si letošní bay roan/tobiano klisničku po Jackovi Coffee Silver Cherokee. Chci chovat kvalitní APH koně, proto hledám klisny s dobrým původem, zajímavým zbarvením a dobrou povahou, samozřejmě důsledně dbám na zdraví a genetický potenciál svých chovných klisen.

V jakém režimu své koně chováte?

Moji koně jsou od narození zvyklí na režim 24/7, ale na pastvině mají přístřešky a k dispozici je i pět boxů – pro porody, zraněné nebo staré koně, kteří vyžadují větší péči, další boxy a přístřešky se staví. Myslím, že koně by měli být chováni co nejvíc přirozeně, alespoň těm mým to vždycky svědčilo. Samozřejmě denně kontroluji jejich zdravotní stav, koně mají k dispozici dostatek kvalitní pastvy či sena a přikrmuji dle potřeby.

Hříbata jsou zvyklá odmalička na kontakt s člověkem, a když jdou k novému majiteli, jsou perfektně socializovaná, zdravá a mají základní návyky. Pokud to jde, zůstávají ve stádu s matkami a mám vypozorované, že je-li klisna opět březí, přestane svého potomka kojit zhruba kolem desátého měsíce. Odstav tak proběhne zcela přirozeně, bez jakéhokoli násilí a stresu.

Jaké máte plány do budoucna?

Momentálně se na ranči buduje nová jízdárna 20×60 m a také nová kruhová ohrada (ta stávající už dosluhuje) a v plánu je výstavba dalších pěti boxů pro nájemní koně. Nabízím tedy i ustájení, momentálně tu mám osm koní jiných majitelů. Mou prioritou je ale chov kvalitních APH a doufám, že k tomu bude přispívat i Keshua.

Děkuji za rozhovor.

 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií Mgr. Renáta Kolářová

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře