Kokcidióza v chovu králíků

Nejvíce rozšířená nemoc v chovu králíků je bezesporu kokcidióza. Je to parazitální onemocnění způsobené několika druhy prvoků – – kokcidií, které př...

Nejvíce rozšířená nemoc v chovu králíků je bezesporu kokcidióza. Je to parazitální onemocnění způsobené několika druhy prvoků – – kokcidií, které při masivním rozmnožení poškozují střevní sliznici nebo tkáň jater. V mnoha případech oboje. Kokcidie přežívají téměř u všech dospělých králíků a na člověka a jiná zvířata jsou nepřenosná. Nejvíce vnímaví k nákaze jsou králíci mladí – od odstavu a králíci zesláblí. Kokcidióza snižuje růstové schopnosti králíků a v konečném důsledku způsobují jejich úhyn. Přenáší se trusem a močí. Králíka již mírně nemocného nebo léčeného, poznáte snadno. Rukou mu přejedete po hřbetě, jestli má hřbet jako pilku, má kokcidiózu, která se může zhoubně rozšířit anebo se tak již děje.

Králíci postiženi střevní kokcidiózou odsedávají stranou, přestávají žrát, jsou nadmutí, občas skřípají zuby a trpí střídavě zácpou a silně zapáchajícím průjmem. Brzy hynou v křečích.

Mírnou jaterní kokcidiózu poznáte snadno sami při porážce králíka. Játra jsou znehodnocena bělavými uzlíky. Postižení králíci pomalu rostou, mají malou chuť k žrádlu. Končí vodnatelností břicha a úhynem.

Nejhorší pro králíky a chovatele je kombinace obou těchto nemocí, je častá a nejzhoubnější.

Kokcidióze je nejlépe předcházet dobrou hygienou v králíkárnách. Pravidelně a často čistit kotce, nedopustit aby v nich bylo vlhko, udržovat je tedy maximálně suché. Také lze chovat králíky na roštech, kdy trus propadává pod rošty, nebo zajistit v kotcích velkou podestýlku slámy. Jestli krmíte trávou, tak zabránit, aby po ní králíci šlapali a potom ji žrali. Ušlapaná i pomočená tráva udržuje v kotci vlhko, které je pro kokcidie ideální. Zkrmovat jen seno, ne trávu, je lepší.

Léčba kokcidiózy je velmi obtížná, a tak zvítězit nad ní úplně se asi v brzké dobře nepodaří. Je potřeba ji alespoň udržet tak, aby moc neškodila. Časté podávání léků proti této nemoci má za následek zpomalení růstu a může způsobit průjmy. Víc vám řekne veterinární lékař nebo magistr v lékárně s veterinárními potřebami.

Králíka postiženého kokcidiózou je, podle mne, lépe včas porazit, než ho léčit. Jíst se dá. Přestane dál šířit kokcidie a ekonomicky to vyjde lépe, pokud se nejedná o králíka cenného či chovatelsky vzácného.

Jan Fojtl
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

23.2.2019 07:20

"Rukou mu přejedete po hřbetě, jestli má hřbet jako pilku, má kokcidiózu" - ale to je nesmysl smajlík To, že má králík "hřbet jak pilku" je pouze znakem toho, že nežere nebo žere velmi málo a tudíž hubne. Ale příčin může být mnoho, rozhodně ne jen kokcidióza!

22.12.2018 17:57

vynikající prevencí, která samozřejmě nenahrazuje pravidelné čištění kotců, je přípravek mistral. Doporučovali ho tu chovatelé v starších diskusích a můžu říct funguje dobře. Při čištění kotců vždycky vlhká místa posypu mistralem, pak dám normálně slámu a nemáme jediného nemocného králíka.