Jak se postarat o králíčka o Vánocích?


Obsah
  1. Králíček jako dáreček
  2. Králíček a krmení přes Vánoce
  3. Králíček a Silvestr

Vánoční svátky jsou ve společnosti chápány jako oddechové dny, kdy se snažíme relaxovat a užívat si volných dní s rodinou. Téma péče o zvířata v období vánočních svátků je každoročním evergreenem v médiích. V následujícím krátkém příspěvku bych rád nastínil určité situace týkající se péče o zakrslého králíka.

Králíček jako dáreček

S obdobím nadcházejícího adventu vždy napadne některé rodiče pořídit své ratolesti pod stromeček nějaké zvířátko. V poslední době se tímto zvířecím dárkem stává zakrslý králík. Předtím než Ježíšek přinese dítěti zvířátko (ať už jakékoliv), je potřeba si dobře rozmyslet následující otázky. Zkušenosti z praxe ukazují, že by rodiče měli dítěti pořizovat zvíře až od zhruba 10. až 12. roku. Samozřejmě každé dítě má individuální přístup. Předností je, když má dítě se zvířaty bližší kontakt (např. sami rodiče či prarodiče již chovají doma nějaké zvíře nebo třeba děti znají zvířata z profesní oblasti rodičů apod.) a začíná chápat jejich fyziologické potřeby. Tohoto zpravidla není dítě schopno zhruba před výše uvedeným věkem. K pořízení zvířete je potřeba se postavit racionálně a nestranně se rozhodnout, zda je touha dítěte po zvířátku dlouhodobá, anebo jestli to není spíše ryze aktuální záležitost. Rozhodně se nevyplácí kupovat dítěti zvířátko po první návštěvě zoo–obchodu, kde sice třeba králíček dítěti učaruje, ale zájem může stejně rychle opadnout. Často po Vánocích se již dítě může zvířete natolik „nabažit“, že péče o něj postupně přejde na rodiče, z čehož pramení další možné problémy v domácnosti. Je nutné si uvědomit, že koupí zvířete přebíráme odpovědnost za jeho vlastní existenci u nás (v případě dítěte samozřejmě zodpovídají rodiče) a na případné nevytvoření či porušení vhodných podmínek péče je u nás legislativní opatření. Konkrétně králík je poměrně dlouhověké „pet“ zvíře – dožívá se v průměru 6 až 8 let. Rozhodně to není myška či potkan, jejichž přirozená délka života je výrazně kratší. Proto je potřeba uvážit, že s pořízením králíčka se člověk (ať již dítě anebo rodič) „uváže“ na delší dobu. V rámci koupě existují tři možnosti – a) ze zoo–obchodu, b) na inzerát, c) od chovatele. Osobně doporučuji upřednostnit třetí možnost, kde si můžeme prohlédnout chovatelské zařízení, úroveň chovu a zoohygieny a především rodiče mláděte.

Králíček a krmení přes Vánoce

Tato kapitola se týká jak nově pořízených králíků, tak i králíčků, které mám doma již nějakou delší dobu. Obecně lze tvrdit, že králík by měl dostávat relativně neměnnou krmnou dávku po celý rok. Rozhodně není vhodné nějaké „přilepšování“ na vánoční svátky. Přímo katastrofickým scénářem je zkrmování poživatin, které jsou určeny výlučně pro humánní spotřebu – mám na mysli především pamlsky typu čokolády, chlebíčků, uzenin a podobně. Většina lidí si neuvědomuje, že v podobných pamlscích jsou obsaženy také látky, na které není zvířecí organismus stavěn a které mu tak činí velké problémy. Přestože každoročně před Vánoci je téma krmení zvířat výrazně medializováno, vždy, bohužel, dochází k výskytu problémů. Naneštěstí, každý rok veterinární lékaři řeší podobné zdravotní problémy spojené s výrazně dietetickými chybami, kterým lze jednoduše předejít. Konkrétně u králíků je navíc velký problém vzhledem k uspořádání jejich trávicího traktu. Proto v každém případě platí dodržovat doporučenou krmnou dávku po celý rok. To platí obecně pro všechna zvířata. V opačném případě hrozí, že by se svátky mohly stát i bojem o záchranu zdraví zvířat.

Králíček a Silvestr

Poslední den roku se většina obyvatel snaží náležitě oslavit. Jednou z možností jsou ohňostroje. Každé zvíře má s touto situací na Silvestra velké problémy. Zvířata jsou tímto velmi stresována, mohou se u nich projevit poruchy chování, které se mohou protáhnout až do období po Novém roce. U králíků ustájených v kleci může splašení zvířete vyvolat i narážení do stěn a mříží klece, čímž si králík může přivodit závažná zranění. V případě králíčků je vhodné v tuto dobu maximálně omezit možnost přístupu hluku zvenčí. Zavřít okna, králíčka zavřít do klece a přes klec přehodit tmavý materiál. Protože ohňostroje trvají i hodinu či déle, spíše není vhodné mít králíčka na klíně a „utěšovat“ jej. Králík má poněkud jiné návyky než pes či kočka. Vhodné je také klec s králíčkem přenést do nějaké vzdálenější místnosti (komory apod.), kde je hluk z venkovního prostředí co nejvíce omezen. Toto platí hlavně pro obyvatele panelového domu, kteří mají klec s králíkem na balkoně.

Věřím, že i letošní vánoční svátky se stanou klidným obdobím i pro naše zvířecí kamarády. Do nového roku bych rád popřál zdraví a pohodu – a to nejen čtenářům, ale také jejich zvířecím svěřencům.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře