Králíci a kozy ve společném chovu

Králíci a kozy ve společném chovu

Přestože se nedá říci, že bych byl v tomto způsobu chovu nějak příliš zkušený, zaujal mne natolik, že jsem se rozhodl o chovu králíků „pod kozami“ napsat alespoň několik málo řádků a tím se podělit o svou několikaměsíční praxi. Zároveň bych rád inspiroval i ostatní chovatele, kteří řeší, co se zbytky po kozách, jichž je někdy opravdu velké množství. Rovněž bych tímto rád vyzval i vás, zkušenější chovatele, abyste se k tomuto tématu také vyjádřili a třeba v některém z dalších vydání časopisu napsali své názory a zkušenosti!

Vypustit králíky mezi kozy do chléva mne napadlo počátkem léta letošního roku. Přestože jsem se domníval, že jsem vymyslel nějakou převratnou novinku, po brouzdání na internetu jsem zjistil, že někdo mě předběhl. A dokonce jsem se snad ani nesetkal s negativními názory. Každý si tento způsob chovu pochvaloval.

Důvod, proč i já jsem se do toho pustil, byl celkem prostý. Jednak jsem přemýšlel, jak uvolnit kotce v králíkárně a také jak zužitkovat již zmíněné zbytky po kozách. Každý chovatel koz mi musí dát za pravdu, že jakmile kozám něco upadne na zem, je to pro ně již nepoživatelné. Mnohdy nepomůže ani třeba seno či trávu sebrat a hodit zpět do jeslí. Navíc nám, kteří seno ručně sušíme, a třeba i přikupujeme, přijde líto házet pro kozy nepoživatelné seno na hnůj nebo jím podestýlat.

Navíc kozy a králíci mají prakticky stejné složení stravy, takže není důvod se obávat, že by se králíci něčím „otrávili“. Když kozy dostanou třeba švestky či jiné ovoce pro zpestření, králíci si ho ani nevšimnou.

Také pozoruji, že chování králíků se v mnoha případech shoduje s chováním koz. Snad kromě vybíravosti v krmení. Jakmile přijdu, králíci i kozy se zvědavě sbíhají a loudí o pamlsek. Králíci jsou samozřejmě umírněnější než mlsné kozy, které dokážou prohledat kapsy, aby našly, kde se skrývá kus tvrdého pečiva. To králíci samozřejmě neumějí, ale nechat se krmit z ruky není pro ně vůbec nic neobvyklého.

Při přemýšlení nad tím, jaký má tento způsob chovu výhody a nevýhody, mi vše vycházelo spíš kladně. Hlavní výhodou je bezesporu velká úspora krmiva, kdy se králíci dostatečně nasytí tím, co kozy nespotřebují. Velkou výhodou je jistě i to, že se o králíky nemusíte prakticky vůbec starat, a navíc králíci rostou jako z vody. A v neposlední řadě určitě i to, že si více užijí života.

Z nevýhod mne napadlo snad jen zvýšené riziko přenášení nemocí. To ale nemůžu zatím potvrdit. Ještě bych nerad opomenul dvě nevýhody (nebo spíše upozornění), které se ale dají lehce odstranit. Tou první je nebezpečí úniku králíků na pastvu, když vypouštíme kozy. Tomu se však dá lehce zabránit. Nevýhodou, spíše tedy pro králíky než pro nás chovatele, je i to, že králíci si vyhrabávají pelíšky v seně, do kterých jim zvědavé kozy pořád strkají čumák a rozhrabávají je. Tady je velká výhoda, mohou-li králíci třeba prolézt někam, kam se koza nedostane. To pak záleží na uspořádání chléva. Určitě si ale myslím, že to, aby měli králíci nějaký tmavý kout a úkryt, je pro ně velmi důležité. Jinak jsem nikdy nepozoroval sebemenší neshody, jak ze strany koz, tak ze strany králíků. Spíše naopak.

Na závěr bych rád ještě znovu vyzval v tomto oboru zkušené chovatele, aby se podělili o své zkušenosti, a rovněž bych vyzval vás, kteří s tímto nemáte žádnou zkušenost, ať to zkusíte. Je to zajímavé zpestření obyčejného chovu.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (4x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

18.8.2019 07:16

králíci se dřív chovali enom ve stájích pod dobytkem - předchůdcem českého strakáče je český stájový králík......

20.7.2019 17:26

Dávám králíky ke kozám už řadu let.Většinou takové co honí ostatní v kotci nebo pokud se mně nějaký nezdá,že nejde hned žrát nebo i samice,pokud je potřebuji odstavit od mladých a nemám zrovna místo.Králíci běhají u koz,ale mohou i do boxu kam se kozy nedostanou.Žerou s kozama i šrot s řízky,oves,větve.Ani se nehoní,mají dost prostoru.Jsou naprosto zdraví a bez starostí s krmením.

19.1.2019 04:15

Tohle je skvělý napad. Dlouho hledám inspirace na volný chov králíků, nechci je mít v klecích a vím, že např. v Austrálii nebo i v USA je běžný chov celého králičího stáda pohromadě. Dát dohromady s kozama mě vůbec nenapadlo. Díky za tip.

29.12.2018 04:09

smich.asi dobry kdyz se snesou,ale pokud je ve chleve hlina misto betonu a kralici jsou zvykli hrabat nory tak by byli u sousedu,ke kozenam ty nase sezerou vse i tu slamu jen koprivy neeeeee,kdo poradi koupila sem od pani kozu neurceneho typu ale bila ceska to urco neniii.bila nizla s cernym palenim na hlave a zadech,ale velke vemeno a snad80kg,joooo a pokud vam nezabrezne koza ktera uz kuzlata mela a vy silite ze nebude mliko,ta moje se rozdojila kuzlata od jine ji pohnali hormony a to sem cucelaaaaaaaaaaaaa zdravy anselmasmajlík

29.12.2018 04:09

smich.asi dobry kdyz se snesou,ale pokud je ve chleve hlina misto betonu a kralici jsou zvykli hrabat nory tak by byli u sousedu,ke kozenam ty nase sezerou vse i tu slamu jen koprivy neeeeee,kdo poradi koupila sem od pani kozu neurceneho typu ale bila ceska to urco neniii.bila nizla s cernym palenim na hlave a zadech,ale velke vemeno a snad80kg,joooo a pokud vam nezabrezne koza ktera uz kuzlata mela a vy silite ze nebude mliko,ta moje se rozdojila kuzlata od jine ji pohnali hormony a to sem cucelaaaaaaaaaaaaa zdravy anselmasmajlík

Uživatel s deaktivovaným účtem
18.11.2016 08:12

dobrý den, záleží na jedincích, jestli se snesou. Naší koze zprvu králíci ve výběhu nevadili, ale po narození kůzlat otočila a musím říct že dneska jí pustit králíka do výběhu,tak ho udupe.

25.3.2016 21:38

Zdravím, i my máme doma kozu + králíky. Seno vytažené od kozy každý den sbírám a krmím sním ušáky. Koza si chodí na záchod do rohu, tudíž seno pod jeslemi je OK, ano občas tam jsou bobky, ale ty odkopnu do rohu. místo neřeším, jelikož mám doma 3velké králíkárny + celý velký chlív, kde byly dřív i 4prasata. Mám velké výběhy 2x3metrů a pod. takže králíky u kozy nemám, ato ztoho důvodu, že nevím, jak bych dala králíkům zrno tak, aby jim ho koza nesežrala. Nehledě na to, když odstavím králíky od matek (ve 2měsících), tak jsou ve venkovní volíéře, kde mají nonstop jídlo aby se rozežrali a pěkně rostli. Tudíž vím, že se tam nedostanou krysy + malé myšky. Nemají totiž kudy. U kozy bych se toho bála. Většinou do chlévů si ty mrchy krysy cestu vždy najdou a kdyby tam viděli jídlo a nažrali se, tak by tam chodili pak pořád.

Ale min. rok jsem měla ve vedlejším kotci, myslím jako ve chlévě u kozy 3 dospělé králíky. Těm dávám jídlo 2xdenně, ale zrno už jen jednou, to si okoamžitě sežerou, takže krysy se tam nenaučili.

2.6.2015 20:22

Zdravím chovatele koz a králíků,

už můj děda takhle společně choval kozy i králíky, a vždycky někde v koutě bylo kousek prkenné desky za kterou se mohli králíci schovat.

Ať se chov daří Zdeněk smajlík

29.5.2015 11:06

To se mi líbí, asi to taky tak udělám. I my totiž bojujeme s místem smajlík Díky za tipsmajlík

22.5.2015 19:39

Skvělý nápad! smajlíkJeště počkám, až se do diskuze zapojí někdo z veterinářů a budu o tomto společenství uvažovat. Kozy píce opravdu víc vystelou než sežerou. Existují sice krmítka speciálně pro kozy, která pomáhají seno šetřit, ale u nás používáme jesle, které kozám dovolí naložit s krmením dle libosti.