Francouzské pelichání


Obsah
  1. Příčiny onemocnění
  2. Léčba
  3. Prevence

V chovech andulek se občas vyskytnou mláďata, která po vylétnutí z budky ztrácejí ruční letky a tudíž nejsou letuschopná. Jelikož jen pobíhají a poskakují v kleci, říká se jim skokani. Tato nemoc je známá už několik desítek let a není jistě bez zajímavosti, že takto postižení ptáci /kromě andulek i papoušci zpěvaví/ byli pozorováni i ve volné přírodě.

Příčiny onemocnění

Mnoho se již o francouzském pelichání napsalo, ale pravé příčiny se dosud nepodařilo zjistit. Snahu o objasňování projevilo nejen mnoho jednotlivých chovatelů, ale také vědecké týmy z různých částí světa.

Zřejmě se zde jedná o celý komplex otázek a snad nejvýznamnější roli zde může hrát výměna látková. Krmivo, kterým krmí rodiče mláďata v prvních dnech po vylíhnutí, má mít vysoký obsah bílkovin. Někdy i při respektování této zásady se stává, že v téže budce se vyskytují jak mláďata normálně opeřující, tak i mláďata, postižená francouzským pelicháním.

Jako příčiny se uvádějí také projevy degenerace, výskyt ektoparazitů /parazit, žijící na povrchu těla svého hostitele/, působení roztočů z krmiva, příbuzenská plemenitba, několikeré hnízdění v krátkém časovém úseku, nevhodné podmínky v chovatelském zařízení, nedostatek kyslíku, nedostatek světla, nevhodné klimatické podmínky /nesoulad mezi teplotou a relativní vlhkostí/, příliš vysoká teplota uvnitř hnízdní budky, nízký obsah hemoglobinu, narušení folikul per samotnými rodiči, nesprávný poměr plazmy a buněčných elementů v krvi, vliv infekce aj. Uvedené příklady je možno ovšem pokládat za pouhé hypotézy. Cesty k objasnění zůstávají stále otevřené.

Léčba

V Německu podávali postiženým andulkám v pitné vodě v alkoholu extrahovaný propolis. Bylo zjištěno, že propolis prokázal vysokou schopnost likvidovat různé kmeny baktérií, bacilů a virů. Snižoval cholesterol v krvi, podporoval látkovou výměnu, posiloval obrany schopnost organismu, osvědčil se při léčení chorob dutiny ústní, jater, žlučníku a sleziny.

Propolis je produkt včel. Obsahuje pryskyřice, balzámy, éterické oleje, různé kyseliny /felurovou, skořicovou/, vanilin, galangin,chrysin, tectochrysin, isalpinin, pinocembrin a mnoho jiných látek. Propolis lze získat od včelaře a podle jeho návodu si ho připravit k aplikaci ptákům. Jistě by to prospělo jejich zdraví.

Prevence

Jsem přesvědčen, že by nejvíce pomohlo předcházet výskytu francouzského pelichání stanovením optimálních krmných dávek, které by obsahovaly všechny životně důležité složky: glycidy, tuky, vlákninu, popeloviny, vitaminy, minerálie, stopové prvky, aminokyseliny. Dále zrniny suché, nabobtnalé a naklíčené, ovoce, zeleninu, zelené krmení ap.

Zjistíme-li u některého páru výskyt této nemoci, partnery více nenecháme spolu hnízdit a budeme hledat pro ně jiné párové kombinace. Pochybuji o tom, že by se dnes na našem trhu našel výrobek, který by splňoval všechny požadavky pro vyloučení výskytu francouzského pelichání.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (3x):

1
2
3
4
5


Autor textu Rudolf Vít

Erudovaný, u chovatelské veřejnosti uznávaný odborník, který své neocenitelné znalosti v chovu exotického ptactva, především jeho oblíbených agapornisů v různých barevných mutacích a papoušíčků, předával všem zájemcům této odbornosti. Téměř celý život se věnoval chovu ptáků, 50 let publicistické činnosti. Za tu dobu uveřejnil přes 2000 článků v odborném tisku v Německu, Rakousku i Švýcarsku, ale především v našich chovatelských časopisech, nejvíce potom v časopise Fauna. 50 roků spolupracoval s časopisem Gefiederte Welt.

Autor fotografií zdroj: Pixabay

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře