Trápení s alexandrem velkým


Samce jsem zakoupil 19. 10. 2003 v Uherském Hradišti od chovatele z Kyjovska. Je nekroužkovaný, jeho stáří je asi 9 měsíců, má již naznačeno lemov...

Samce jsem zakoupil 19. 10. 2003 v Uherském Hradišti od chovatele z Kyjovska. Je nekroužkovaný, jeho stáří je asi 9 měsíců, má již naznačeno lemování na krku.
Samici jsem zakoupil 28. 10. 2003 v Chotěboři, je nekroužkovaná, mladý kus. Oproti samci je tmavější v okolí hlavy a břicha. Stáří asi půl roku, pohlaví není určeno. Od října roku 2004 je jasné, že se jedná o samce!
Další samici jsem koupil 19. 12. 2004 v Uherském Hradišti, od chovatele ze Vsetína. Je stará dva roky, dle sdělení původního majitele je z listopadu roku 2002. Je dosti veliká, nekroužkovaná. V květnu 2005 přepelichala v krásného samce!
Třetí samici jsem zakoupil 21. 7. 2005 od chovatele z Čech. Je kroužkována, jde už konečně o starší kus, oko je výrazně vybarveno, křídelní skvrna je velká.

19. 10. 2003 jsem umístil prvního samce do voliéry po agapornisech. Byl poměrně klidný, ale pravděpodobně stresovaný. První co rozkousal, byla plastová miska na žrádlo. Při konzumaci jsem jej viděl několikrát během dne. Zdá se v pořádku. Celou noc jsem nechal svítit světlo pro orientaci.
20. 10. 2003 ráno v 7 hodin jsem jej viděl opět u misky se žrádlem. V tu dobu jsem také zhasl světlo, které svítilo celou noc.
28. 10. 2003 jsem nově dovezenou samici provizorně umístil do klece. Zavěsil jsem jí tam trs jeřabin, byla převozem a odchyty silně stresovaná.
29. 10. 2003 jsem samici vpustil k samci. Byla poměrně dosti veliká. Nijak zvláště na sebe nereagovali.

3. 11. 2003 oba seděli vedle sebe, několikrát jsem je slyšel kovově křičet. Brali velmi intenzivně všechno, velmi jim chutná ovoce.
9. 11. 2003 jsem pozoroval samce, jak se hlavou otírá o samici. Snažil se s ní pářit? Samice pro svůj věk neměla zájem, proto samec poté vždy s křikem odletěl. Krmivo brali velmi intenzivně, seděli za každých okolností těsně vedle sebe. Bidla již téměř zlikvidovali, dno voliéry pokrývala značná vrstva třísek.
12. 11. 2003 jsem byl svědkem naprosté drzosti samce. Při krmení papoušků (alexandři dostávají jako předposlední) samec začal vřískat, sletěl k miskám a znovu křičel. Samice seděla opodál. Po doplnění misek ovocem a zrním samec začal okamžitě zobat. Nijak bojácný nebyl. Denní dávka tento den tvořila:
miska 1 – hrst propraných jeřabin, 3/4 na kostky nakrájeného jablka (golden), 5 malých mrkví (na kolečka) i s natí (ta je vcelku). Toto velmi jemně poprášeno Vitamin-Ex (em).
Miska 2 – směs zrnin (slunečnice bílá, kardi, prosa, lesknice …), jeden vlašský ořech (denně), 5–6 koleček rohlíku (tvrdého – tzv. ptačí BakeRolls), několik piškotů. Vše posypu All-Petem a ten popráším mírně Vitaminem-Ex.
13. 11. 2003 se instalací osvětlení velmi změnilo chování páru alexandrů. Ptáci, hlavně samec, byli velmi čilí, samec se stal velmi drzým.

27. 11. 2003 jsem musel již podruhé měnit haluze. Podlaha byla plná třísek z haluzí. Stav ptáků byl dobrý, samice byla stále plachá. Krmivo brali velmi rádi, hlavně ovoce. Opět jsem viděl samici, jak samci bere ze zobáku kousky jablka. Ptáci jsou stále u sebe.
2. 12. 2003 jsem opět musel vyměnit haluze. Samci již celkem dorostl ocas. Samička má ocásek ještě krátký. Krmivo brali dobře. Pouze začali vynechávat mrkev.
3. 12. 2003 jsem při krmení viděl, jak samec krmí samici. Samice pak samci brala ze zobáku kousky jablka. Pár poslední dobou velmi hezky a melodicky pískal. Samec mimo to i velmi hlasitě křičel. Krmná dávka byla stále stejná, pouze jsem do krmení přidal několik granulí firmy RACIO s.r.o. Břeclav, které papoušci brali velmi dobře (soudě podle jejich zbytků v misce). Žádná z granulí (10 ks) nezůstala celá, všechny byly rozkouskovány na malé zbytky.
4. 12. 2003 jsem opět při krmení viděl samce, jak samici probírá peří na hlavě a krmí ji. Samice mu brala jablka ze zobáku.
7. 12. 2003 se krmná dávka skládala: ze směsi zrnin (proso zelené, oves loupaný, lesknice, kardi, dari, mungo, bílá a žíhaná slunečnice, semenec, pohanka, lněné semínko, … (a na víc jsem si nevzpomněl), klasicky posypané ALL.Petem (žlutý bez hmyzu) a vitaminem Ex. Na toto jsem nasypal směs granulí (rozvažované značkové granule Versele Laga, či jiné) a ořechů, spolu s několika granulemi Racio. Ovocná složka se skládala z jablek Golden, kiwi, fíků, hroznů a rozinek. Samce jsem pozoroval, jak bral nejprve ovoce (hrozny), naopak samička nejprve loupala slunečnici.
5. 1. 2004 jsem měl z ptáků velkou radost. Konzumace doslova čehokoli jim nečinila nejmenší problémy, jejich apetit byl udivující. Před Vánocemi jsem jim umístil do voliéry jako bidla dva celé vánoční stromky (borovice). Z obou zbyla úplná torza. Doufám, že konzumace čerstvých borových větví působila kladně na jejich organismus. Krmnou dávku jsem inovoval o máčené (24 a 48 hodin) zrní – směs. Ptáci ji přijali bez problémů. Pozvolný přechod jsem provedl během dvou dnů. Samička začala pelichat a rostl jí kompletní ocas.
10. 2. 2004 byl stav ptáků potěšitelný, oba byli v dobrém stavu a měli velmi dobrý apetit, ihned po instalaci vyčištěných misek žrali předložené krmivo.
18. 2. 2004 jsem objevil haluze z dubu, zdají se být tím pravým. Zmizela z nich zcela kůra, ale vydržely 14 dní.
Silnější habr byl také konzumován méně. Je totiž hořký – kůru jsem chvíli kousal a nechutnala ani mně. Samce to asi trochu stresovalo. Pořád hlodal, ale nešlo mu to, jak by si přál. Když jsem vstoupil do ptačího domku, silně křičel a poletoval sem a tam. Ohledně žrádla jsem měl velkou radost. Pokud bych měl všechny ptáky takové konzumenty jako tento pár, tak „odchovám i ary hyacintové“. Brali všechno ovoce a zeleninu: rajčata, papriku (červená a zelená z LIDLu), kiwi, jablko, mrkev … Bohužel pro mou peněženku v jakémkoli množství. Kontrolou dna voliéry jsem zjistil, že jim spadne tak 10 % této potravy a z toho je všechno nakousnuté. Dával jsem jim 1/2 jablka na den, jednu mrkev, občas kiwi a papriku. Jinak dostávali máčenou směs zrnin (70 % dávky zrnin) a tu samou směs suchou (30 %). Posypanou vitamíny a All Petem. Samci již zřetelně vystupuje černý „fous (límec)“ pod zobákem a na krku
2. 3. 2004 jsem si při podrobnější vizuální kontrole nebyl jistý, jestli nevlastním dva samce! Samičce (?) se poměrně zřetelně zvýraznil krční límec. Ne tak zřetelně jako samci, ale přece. Dobře je to viditelné při pohledu zespodu. Samec měl již viditelné i vousy kolem zobáku. Brali všechno a hodně, byli velmi hladoví po novém krmení. Při krmení křičeli a létali po voliéře. Neměl jsem bohužel čas jim vystrojovat hostiny, tak dostávali pouze 12 hodin máčenou směs zrnin, jemně posypanou Vitamixem-EX a do druhé misky polovinu velkého jablka na kousky, 1–2 vlašské ořechy (jádra), jedno kiwi a jednu mrkev. Cvičně jsem jim dal dvě Vitakraft medové tyčinky se semeny a ovocem – stačilo deset minut a bylo po nich! Opeření a zdravotní stav byl v pořádku.
3. 3. 2004 jsem po nakrmení vyplašil samce od misky tím, že jsem chodil kolem s miskami od žaků. Ten spustil takový křik, jaký jsem ještě neslyšel. Intenzita byla strašná.
4. 3. 2004 dostali ptáci čerstvá jablka (od výrobce – sadaře, ne dovozová z obchodu) a jenom se po nich zaprášilo. Šlo o odrůdu Idared (10,-/kg). Do „ovocné“ misky dostali ještě mrkev, kiwi a vlašské ořechy. Ptáci se naučili rádi sprchovat. Používám klasickou střičku na kropení rostlin se „štelováním“ proudu vody, kterou jsem zakoupil v drogerii asi za 80 Kč. Při podrobné a delší prohlídce ptáků jsem dospěl k názoru, že stále nevím jde-li o pár. Pták původně zakoupený jako samec je samec na 100 %. Má již zřetelně naznačeny fousy, skvrna na křídle je malá. Problém je se samicí. Je o něco menší než můj samec, skvrna na křídle je znatelně větší a není tak jednoznačně ohraničená jako u samce, spíše je protažená k ocasu. Hlava je menší, ale to přisuzuji celkově menší postavě. Při pohledu na papouška zepředu (čelně proti zobáku) je navíc patrné oddělení hlavy – jakoby slabý náznak vousů (límce kolem krku). Rozdíl mezi ptáky je asi 4–5 měsíců.
16. 3. 2004 jsem se těšil ze zdravotního stavu a vitality těchto papoušků. Často jsem pozoroval, jak se ptáci o sebe otírali hlavami a zobáky, stále seděli vedle sebe. „Samičce“ stále nedorůstal ocas do plné délky, samec měl plné opeření v ocase. Krmivo jsem podával stále stejného složení, pouze bez máčeného krmiva. Dával jsem pouze suché zrniny.
28. 4. 2004 jsem si všiml, že samci již zcela vypadal ocas (nyní má již asi 4–5 cm nového) a začal pelichat. Měl již velmi jasně naznačeno černé lemování na krku. Samička přepeřila a měla plné opeření ocasu. Dostávali stále stejný systém potravy, pouze v neděli dávám výhradně granule Nutribird.
6. 5. 2004 byla samice zcela nádherná, bez jediné chyby v opeření. Samečkovi zase o něco více zčernal lem pod zobákem a poporostl ocásek. Byl ještě trochu rozpeřený. Opět jsem nainstaloval novou větev, pravděpodobně lípu, kterou asi za dva dny z větší části zdevastovali. Krmivo brali v pořádku.
19. 9. 2004 to byl asi měsíc, kdy ptáci měli k dispozici plný venkovní průlet rozměrů 4 m×1,4 m×2,6 metru (d,ך,×v). Navazující vnitřní prostor zvětšuje rozměr o 1,9 metru délky a 1,4 metru šířky. Výška je zhruba 2,5 metru. Celkově tedy 21 metrů krychlových prostoru. Samec i samice byli v dobrém stavu, sameček mírně přeprchává. Konzumace krmení byla značná, ptáci byli velmi robusní.
12. 11. 2004 je den, od kterého mi bylo jasné, že oba jsou samci! Jejich stav byl velmi dobrý, na krmivo se vysloveně těšili. Přechodně měli ve voliéře pár žaků liberijských – proti nim se samci alexandrů jevili jako dominatní.
29. 11. 2004 byli oba stále v pořádku. Peří měli lesklé a pěkně zbarvené. Krmení bylo vždy vybrané stoprocentně, beze zbytků. Brali doslova všechno. Do pití dostávali, podobně jako ostatní chovanci, Promotor, B-komplex a Aqakar E. Vždy na sřídačku s tím, že jednou či dvakrát za týden měli čistou vodu bez ničeho.
19. 12. 2004 jsem nově zakoupenou samičku umístil v bílé karanténní kleci asi 50 cm×50 cm×30 cm. Podávány byly nemáčené, ale navlhčené zrniny s klasickým posypem vaječné míchanice a All petu (žlutého) a dva arašídy. Podávána byla i čistá voda. Samička byla klidná, a to i když jsem byl v blízkosti. Samci beze změny – drzí (někdy žerou i když jim měním misku s vodou) a žraví.
20. 12. 2004 samička seděla a byla klidná. Vybrala arašídy a loupala zrní.
3. 3. 2005 byli všichni ptáci v pořádku.
20. 5. 2005 jsem zjistil, že i poslední, jakože samička, je samec! Krmení měli stále stejně kvalitní a brali všechno.

19. 7. 2005 jsem již po několikáté vyměnil větve ve venkovním proletu, kde se většinu dne zdržují.
21. 7. 2005 jsem zakoupil samičku z inzerátu ve Fauně. Pochází z Čech. Chovatel tvrdil, že má tuto samičku navíc.
15. 8. 2005 samička seděla celou noc v otvoru budky, kterou tvoří metr vysoký dutý kmen.
20. 10. 2005 byla celá čtyřka v dobrém zdravotním stavu, ale nic se nedělo. Krmil jsem standardně, s 20 % podílem slunečnice, protože byla zima. Dalo by se říct, že samci drželi spolu a se samicí vůbec nekomunikovali. Ta se zdála být dominantní a odháněla je od krmení, ... ach jo.
5. 7. 2006 jsem začal krmit kotouče slunečnice, zkonzumovali dva denně.
27. 7. 2006 – nic se doposud neděje! Všichni samci sedí odděleně od samičky a ta spí stále v otvoru budky.
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (5x):

1
2
3
4
5