O krmení aratingů žlutých

Od chvíle, kdy začal pan G.Wunderlich chovat cizokrajné ptáky, uplynulo již asi 35 let. Nejdříve to byly různé druhy astrildovitých pěvců a pozděj...

Od chvíle, kdy začal pan G.Wunderlich chovat cizokrajné ptáky, uplynulo již asi 35 let. Nejdříve to byly různé druhy astrildovitých pěvců a později došlo i na papoušky. Moc se mu líbili aratingové žlutí (Aratinga guarouba) a není se čemu divit. Po velkém úsilí sehnal v roce 1989 z domácího umělého odchovu dva kusy arating a potom následovali další aratingové žlutí nejen z různých zemí Evropy, ale i z Filipín. Chov začínal s jedenácti kusy, pro které vybudoval velice prostorné voliéry. Přesvědčil se totiž, že chov aratingů žlutých se nejlépe daří, umístí-li se ve společném prostoru dva páry. Dnes chci pozornost věnovat především výživě těchto papoušků, jak ji provádí německý chovatel G. Wunderlich a klade na ni velký důraz.

Aratingové žlutí dostávají každý den čerstvé ovoce, větve bříz a vrb. Suché krmivo obsahuje malé množství slunečnice, oves, bílé proso, mohár, kardi, pohanku a semena polního salátu. Každé čtyři týdny peče koláč z hovězího masa, sójové mouky, syrových vajec a mrkve, doplněné vápníkovým přípravkem zn. Afarom, který se používá ve výživě užitkového dobytka. Po upečení a vychladnutí se koláč rozkrájí na malé kousky, které se dají zmrazit. Potom poslouží dlouhodobě jako součást každodenního krmení. Denně se podává také naklíčená bílá a žíhaná slunečnice, boby mungo, kukuřice, hrách, pohanka, oves, pšenice, mohár, kardi a semenec. Do směsi těchto naklíčených zrnin se přidává nadrobno nakrájené ovoce a zelenina: jablka, hrušky, mrkev, červená a zelená paprika, papaje, banány, mungo, cukiny, hroznové víno, pomeranče, melouny, mandarinky a avokádo, pór rozkrájený na kolečka, česnek, fenykl, šípky a snítky ze šípkového keře. Vše se jemně popráší již zmíněným vápenným přípravkem. Dále se podávají granátová jablka a divoké fíky. Velkou spotřebu fíků mají také amady královské. V době odchovu mladých se podává vaječné krmivo z mletých obilných vloček pro psy (zn. Matzinger), mletých sucharů, kukuřičné krupice s přídavkem strouhané mrkve a jednoho vařeného vajíčka se skořápkou s nadrobno nasekanou natí petržele.
Myslím, že mi čtenáři dají zapravdu, že uvedená nabídka krmení je velice bohatá, je z čeho vybírat a je co napodobovat. Samozřejmě tím rozhodně nechci tvrdit, že jsou všechny možnosti vyčerpané. Nejvíce si zde cením ochoty pisatele článku pana Wunderlicha k předávání poznatků dalším zájemcům.

Literatura:
G.Wunderlich: Mein Hobby – die Vogelzucht z časopisu AZN
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií Rudolf Vít

Erudovaný, u chovatelské veřejnosti uznávaný odborník, který své neocenitelné znalosti v chovu exotického ptactva, především jeho oblíbených agapornisů v různých barevných mutacích a papoušíčků, předával všem zájemcům této odbornosti. Téměř celý život se věnoval chovu ptáků, 50 let publicistické činnosti. Za tu dobu uveřejnil přes 2000 článků v odborném tisku v Německu, Rakousku i Švýcarsku, ale především v našich chovatelských časopisech, nejvíce potom v časopise Fauna. 50 roků spolupracoval s časopisem Gefiederte Welt.

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře