Andulka – určení pohlaví

Andulka – určení pohlaví
Vlevo mladá samice, vpravo starší samice (1,5 roku).
Tmavé ozobí typické pro dospělou samici.
Světlé ozobí typické pro mladou samici.
Vlevo recesivní straka s růžovofialovým ozobím, vpravo modré ozobí typické pro samce.
Samčí modré ozobí.
Samčí ozobí typické pro recesívní straku, samce mutací lutino a albino.
Vlevo mladá samička, vpravo mladý sameček (stáří 3 měsíce).
Obsah

Pohlaví dospělých andulek lze rozeznat podle ozobí, tedy měkkého okolí nosních dírek nad zobáčkem. Běžně má toto ozobí sameček modré, mladá samička bílé, později hnědé. Problém však může nastat u mutací, mláďat a mnohdy je určení pohlaví oříškem i pro zkušeného chovatele.

• Mláďata v budce, když jsou ještě maličká, mají ozobí stejné barvy jako zbytek těla, tedy růžové. Když jsou ve věku téměř před vylétnutím z budky, lze u některých mláďat pohlaví určit. Při vylétnutí z budky nastává kritické období několika dní až týdnů, kdy lze u některých andulek pohlaví těžko určit. Je to ale velmi individuální.

• Ozobí mladého samečka prochází jistou změnou od mláděte po dospělého samce. Mladý sameček má ozobí růžové až nafialovělé, téměř vždy bez skvrn. Později mu ozobí začne tmavnout a přechází do modré barvy. Dospělý sameček má ozobí tmavě modré a kolem jeho nosních dírek může být barva světlejší.

• Ovšem jsou také výjimky, kdy ozobí samečka nezmění barvu do modré, ale zůstane růžové (barva kuřecího masa) až růžovofialové. To je v případě andulek lutino a albino (mutace, kde jsou oči červené). U australských strak a recesivních strak se stává, že není ozobí modré, ale může mít růžové skvrny. Tyto flíčky na modrém ozobí jsou způsobené ztrátou pigmentu.

• Ozobí samečků mutací lutino a albino je většinou citlivější a někdy se na něm tvoří slabě nahnědlý film a takový sameček vypadá na první pohled jako samička. Zahnědnutí bývá způsobeno například od slunce, podobně jako dochází k obměňování kůže u lidí.

• Častým problémem při určení pohlaví je napadení andulky vápenkou (vnější parazit vytvářející na kůži bělavé až nahnědlé vápenné schránky) v oblasti ozobí. Takový sameček má ozobí bělavé až mírně nahnědlé a téměř k nerozeznání od samičky. Je nutné kožního parazita co nejdříve zlikvidovat vhodnou léčbou. Ozobí zregeneruje, je opět narůžovělé, případně tmavě modré.

• U samiček prochází ozobí rovněž jistou změnou. Mladá samička má po vylétnutí z budky ozobí velmi podobné mladému samečkovi, ale rozhodující pro určení pohlaví je oblast kolem nosních dírek. Tato oblast je bílá a po zbytku ozobí se objevují šedé, někdy až černé skvrny v různé intenzitě. Za několik týdnů se ozobí mladé samičky změní na bílé, později světle hnědé a přejde až do barvy tmavě hnědé. Ozobí u samiček má drsnější povrch, není na něm kůžička tak jemná jako u samečků a často se vrství.

• U samičky, která hnízdí, může nastat to, že se tmavě hnědé vrstvené ozobí vlivem vlhkosti odloupne a samička má ozobí bělavé, někdy mírným nádechem do modra. Později opět probíhá tmavnutí a opětovné vrstvení. U některých samiček se ozobí vrství bez sloupnutí a vytváří různé výrůstky. Ozobí u samiček i v dospělosti může procházet neustálými změnami. U samečků jsou změny ve vybarvení ozobí minimální.

• Pohlaví andulky se rozezná s naprostou jistotou už 1 měsíc po vylétnutí z budky. U čerstvě vylétnutých „miminek“ andulek je potřeba mít s určením pohlaví jisté zkušenosti. Naštěstí také u andulek platí to, že vajíčka snáší pouze samičky.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (12x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií Martin Záruba, zarubm@seznam.cz, tel.: 775 303 288

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře