Pozor na velké nebezpečí!

Vážení a milí chovatelé papoušků, dlouho jsem uvažovala, jestli svůj smutný příběh zveřejnit, nebo si jej nechat pro sebe, přece jen neúspěchem se člověk nerad chlubí. Ale pak jsem si řekla, že možná můj článek zachrání vašemu papouškovi život – a za to stojí tento příběh zveřejnit.

Vše začalo telefonátem mé kamarádky – vylíhla se jim tři miminka arů araraun a rodiče se o ně nechtějí starat, ona že chodí do práce a nemá na dokrmování čas, já mám s dokrmováním víc zkušeností a že to určitě zvládnu. Dlouho jsem přemýšlela, jestli tohle dokážu, dokrmovala jsem už všechno možné od loriů mnohobarvých horských, eklektusů, amazoňanů až po naše turaky. Ale ararauny ještě ne. Ale jelikož máme ve voliérách několik arů, říkala jsem si, že se mně tato zkušenost může do budoucna možná hodit. Honilo se mi hlavou, co když mně mláďata umřou. Mohli by umřít na cokoliv – špatné trávení „vdechnutí“ krmné kaše, různé bakterie atd. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa! Dám si velmi záležet a není možné, abych je nevychovala.

Byla jsem opravdu velmi pečlivá, mláďata jsem umístila do inkubátoru s teplotou 36,5 stupně a dokrmovací kaši Kayty jsme dávali každé dvě hodiny, i v noci. Vše jsme pečlivě zapisovali, krmnou dávku i váhu mláděte. S manželem máme opačné směny, takže je pořád někdo doma a v době naší nepřítomnosti zaskakuje naše osmnáctiletá dcera, která ještě studuje a bydlí u nás. Arušky tedy byly pořád pod dozorem. Miminka rostla jako z vody, krásně přibírala na váze a peříčka rašila ostošest. Po opuštění inkubátoru putovala do plastového boxu, který jsme umístili do kuchyně, protože tam trávíme většinu našeho času a mláďata jsou pořád na očích. Mezitím se ozvala tatáž kamarádka, že mají další dvě vyhladovělá miminka arušek, a k tomu nám přibyli dva naši turakové červenokorunkatí. Inkubátor byl opět v pohotovosti. Máme ho umístěný vedle kuchyně, v pokoji. Pokaždé, když jsem přicházela z práce, moje první kroky vedly k mláďatům. Až jsem se s nimi přivítala a ujistila se, že jsou v pořádku, pokračovala jsem v kontrole inkubátoru a voliér. Potom teprve přišly na řadu ostatní domácí činnosti.

Jednoho dne, když jsem přicházela z práce domů, mi u brány přišla od dcery divná SMS: Mami, nezlob se na taťku, za všechno můžu já, jdu si hledat práci, abych vám mohla zaplatit škodu. Srdce se mi rozbušilo a hned mě napadlo, že se něco stalo některé arušce. Mé zrychlené kroky vedly do kuchyně. Hned ve dveřích na mě čekal pobledlý manžel se slovy: Ani tam nechoď… Pohled byl zoufalý – tři mrtvé arušky vypadaly, jako když spí. Manžel, který byl po noční směně, mně nedokázal vysvětlit, co se vlastně stalo, a snažil se mně odpovídat na kupu otázek. Aby toho nebylo málo, další šok nastal při kontrole inkubátoru. Jedná malá aruška byla mrtvá a zemřeli i oba turakové. Zůstal jen jeden živý Ara ararauna.

Společně jsme uvažovali, co mohlo smrt všech ptáčků způsobit. Divné bylo, že naši tři jorkšíři byli v pořádku a manžel s dcerou taky. Začali jsme vodou, ale tu převařujeme, a ptáci ve voliérách jsou v pořádku. Co krmení? Ale pokaždé dáváme čerstvou kaši a umřeli i turakové, kteří dostávají granule. Nic mě nenapadá. Zkusím zavolat kamarádce, která se dlouhá léta zabývá chovem papoušků, jestli ji něco nenapadne. S ubrečenýma očima a chvějícím se hlasem jsem jí vše vylíčila. Její první otázka byla, když si vyslechla, jaká je situace, jestli jsme něco nepekli v troubě. Pečlivě jsem manželovi tlumočila otázky, které mi kamarádka dávala, a během pár minut bylo jasno.

Dcera nás chtěla překvapit obědem a rozhodla se pro zapékané brambory. Po otevření trouby bylo po záhadě – teflonový pekáč. O teflonu a jeho škodlivosti jsem dobře věděla a moje velká chyba byla, že jsem o tom neinformovala svou rodinu. Ale abych řekla pravdu, vůbec jsem netušila, že takový pekáč ještě máme. Kamarádka se mě snažila utěšit, že jí se to před šesti lety také stalo a přišla o mláďata žakoušů. Jen s tím rozdílem, že si tuto příhodu nechala pro sebe…

Ani ve snu by mě nenapadlo, než jsem šla ráno do práce, že tyhle skoro tříměsíční mláďata krmím naposledy. Každý chovatel, který přišel o papouška, si určitě dovede moje pocity představit, bylo to však o to horší, že bolest byla několikanásobná. Chtěla bych vrátit čas, ale u mě už to bohužel nejde, ale možná vás, kteří právě začínáte něco smažit na teflonové pánvi nebo strkáte nějakou pečínku do trouby na teflonovém pekáči, vás ještě stihnu včas zastavit. A co vaše rodina, která vám hlídá vašeho mazlíka, když jste v práci nebo na dovolené, ví, jak je teflon škodlivý? Prosím, zamyslete se a udělejte všechna opatření, ať nedopadnete jako já a vaši ptáčkové jako moje arušky a turakové. A jelikož opakování je matka moudrosti, příště si povíme o dalších nebezpečných nástrahách, které mohou ohrozit našeho papouška, nebo dokonce způsobit jeho smrt.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (20x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

6.9.2017 10:47

Ja som otravu teflovom zažil nedávno tiež a chytráci čo tu píšu, že treba vetrať, alebo mať vtáky v druhej miestnosti sa mýlia, stačí, že natrafíte na tu nesprávnu panvicu u mňa to bola elektrická remoska a máte po vtákoch.Chytrolínom chcem, len povedať, že remoska kde sa pieklo kura bola vo vedľajšej vetranej miestnosti.

6.9.2017 05:37

corvuscorax napsal(a):
nevím jestli by mohl být teflon tak škodlivý, měl jsem před léty doma dva žakouše a vařili jsme snad denně na teflonové pánvi s žakouši na rameně a neviděl jsem na nich žádné náznaky, že by tím trpěli. Tím Vaši zkušenost nepopírám, ale já mám jinou. Možná je potřeba víc větrat.

Myslím, že tu pánev o které vy píšete,, nemáte z teflonu,, protože by vážně váš žakoušek už nebyl

2.9.2017 19:26

nevím jestli by mohl být teflon tak škodlivý, měl jsem před léty doma dva žakouše a vařili jsme snad denně na teflonové pánvi s žakouši na rameně a neviděl jsem na nich žádné náznaky, že by tím trpěli. Tím Vaši zkušenost nepopírám, ale já mám jinou. Možná je potřeba víc větrat.

2.9.2017 18:25

Je chvályhodné že ste na tento problém upozornila ikdyz spousta zkušených chovatelů o tomto problému ví... nicméně co chci mým příspěvkem říct je to že i když ve svém článku píšete že zkušenosti s dokrmovanim máte tak za největší (s prominutím) vaší blbost považuji umístění ptáků do kuchyně nejde jen o samotný teflon ale taky o různé výpary mastné páry kolísající vlhkost změna teploty při samotném vaření proto kroutim hlavou že zkušený dokrmovac umístí ptáky do takového prostoru...sem sice v hlavní řadě Holubář ale když sem se načas stimto koníčkem musel rozloučit (stěhování do bytu) tak sem se vrátil zpátky k exotum tehdá sem žil sám tudíž mi stačil být 2+1 kdy jeden pokoj nejdále od kuchyně sloužil čisté jenom ptákům když se přistěhovala přítelkyně opět sem hledal nový byt v dispozici 3+1 opět aby ptáci měli zase svůj pokoj a opět co nejdále kuchyně.timto příspěvkem Vás nechci nijak urazit ale je třeba si uvědomit že ptačí organismus je hodně náchylný a to hlavně jejich dýchací aparát jako Holubář o tom taky vím svoje.