Nástrahy

Další fotografie (4)

Jak poznáme, že je papoušek nemocný? Většinou má načepýřené peří, teče mu z nosních dírek, má průjem nebo zvrací, má výtok z očí, nemá chuť k jídlu a odmítá i pamlsky, nechce si hrát. Pokud se vám bude zdát, že je něco v nepořádku, ihned navštivte veterináře. U papoušků je průběh nemoci velice rychlý a odklad by mohl znamenat jeho smrt.

Teflon

Otrava teflonem je pro papouška téměř vždy smrtelná. Je způsobena vysoce toxickými plynnými pyrolytickými produkty polytetrafluoretylenu (teflonu), které se uvolňují při zahřívání na vysokou teplotu. Při vdechování toxických zplodin dochází k těžkému překrvení plic a smrt udušením nastává během pár minut. Papoušek přitom nemusí být přímo ve stejné místnosti, kde se teflonové nádobí používá. Pro člověka jsou teflonové výpary toxické při mnohem vyšší koncentraci, než vzniká v domácnosti.

Avokádo

V žádném případě bychom neměli tuto plodinu papouškům nabízet. Toxická pro papoušky je nejen dužina, slupka a pecka, ale i větve a listy. Avokádo totiž obsahuje látku persin, která je pro ptáky velmi toxická. Její pozření vede k silné otravě, překrvení plic, jater a sleziny, popřípadě k odumírání slinivky břišní. Ptáci hynou do několika hodin. Toxické je avokádo v různé intenzitě i pro psy, kočky, koně nebo kozy.

Pokojové rostliny

I pokojové rostliny mohou představovat nebezpečí, proto bychom se měli vyvarovat kontaktu papouška s nimi. Vyjmenuji alespoň několik nejrizikovějších – diefenbachie, oleandr, monstera, vánoční hvězda, amarylis, jmelí, konvalinky, kosatec, hyacint, lobelie, narcis, kala, krokusy, rododendron, azalka, plámenek – klematis, tis. Než pustíte papouška volně po bytě, je proto dobré zkontrolovat, jestli rostliny, které máte doma, pro něj nejsou nebezpečné.

Jedovatá je i čokoláda a syrové brambory.

Sůl a cukr také nejsou vhodné.


Různé předměty

Korálky, háčky, náušnice, knoflíčky – to vše může papoušek pozřít a hrozí, že se mu předmět zasekne v trávicím traktu. Nezapomeňte na různé hračky – srdíčka ze zvonečků, rolničky, karabinky, pružinky, vše, co je rozebíratelné. Pozor na provazy a provázky, které se můžou rozplést a papoušek se může uškrtit nebo si přiškrtit nožičku či drápek, při požití provázku může dojít k ucpání trávicího traktu.

Okna

Velmi důležité je zakrytí oken záclonou nebo žaluziemi. Nezakryté okno přitahuje papouška jako magnet, neuvědomuje si, že výplň oken je skleněná a může do ní v plné rychlosti narazit a zlomit si vaz. Ale ani záclona není bez rizika, papoušek se může zachytit drápkem, a když špatně škubne, může si zlomit nožku. Totéž platí pro zrcadlo.

Další nebezpečí

Únik otevřeným oknem, pokousání psem nebo kočkou, popáleniny vzniklé přistáním na vařících pokrmech či sporácích, mucholapky. Elektřina – volně ležící kabely jsou pro papouška velmi zajímavé. Pozor na používání sprejů na hubení much a komárů, v přítomnosti papouška bychom také neměli používat parfémy, osvěžovače vzduchu, odlakovače, těkavé látky, cigarety, svíčky.

Přeji všem chovatelům papoušků, aby se jim nic z tohoto článku nepřihodilo a užívali si jen strávené chvíle se svými miláčky.

Další fotografie k článku

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

4.12.2017 10:51

Vy ste jeden veľmi nezodpovedný človek k zdraviu svojho papagaja,ale chcel by som vedieť či sa tu budete vystatovaťsmajlík/vychvaľovať/ keď vám žako uhynie.Stačí,keď si kúpite novú teflonovu panvicu.Výpary z teflonu sú pre vtáky jedovaté!!!Dokonca som mal inkubátor vo vedľajšej miestnosti,pár krát sa otvorili dvere a nešťastie sa stalo,3 guarouby behom chvíľky uhynuli.Dokonca keď už bolo po nešťastí nahliadol som do návodu od hrnca /elektrická remoska/ a bolo tam upozornrnie na jedovatosť výparov teflonu pre vtáctvo.

4.11.2017 13:35

nevím kde se vzala nebezpečnost vaření na teflonu. Měl jsem žakynu a ta mi seděla na rameni, když jsem vařil na pánvi s teflonem a nejevila známky žádné nemoci, čokoládu mi vytahovala zobákem z pusy a mlaskala si. Samozřejmě jí neměla kusy, jen kousíček co si uzmula, ale nestěžovala si, naopak. Oleandr jsem měl ve voliéře a neofémy modrohlavé si občas uzobly a nic se jim nestalo, možná ho používaly jako protijed na něco jiného. Pořád opakujete všichni bláboly a nemáte to vyzkoušené a prokázané.

3.11.2017 18:53

S tou jedovatostí avokáda je to poměrně diskutabilní, což uvádí ve své knize o výživě papoušků i Rosemary Low. Zmíněný persin obsahují hlavně listy rostliny a jádro plodu. Viz odkaz na text prof. Patočky:

http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=512

http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=698

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=694

Jak je uvedeno v jednom z odkazů, toxické pro ptáky jsou mimo listů hlavně slupky avokáda, ne tolik dužina samotná. V přírodě prý byli pozorováni papoušci, kteří avokádo ve svém přirozeném prostředí běžně konzumovali.