Dravci

Mám rád výstavy holubů a holubářské řeči snad ještě raději. Nedávno za jednoho deštivého dne jsem seděl v příjemně vytopené místnosti v sousedství výstavní haly a společnost mi dělali dva postarší holubáři. Neznal jsem je, jenže "holubář všude bratra má", semleli jsme kdeco, až se řeč stočila na dravce.

Jak známo, draví ptáci vadí hlavně holubářům, zatímco ostatní svět je příliš nevnímá. Řečem o té holubí metle se pokud možno vyhýbám, jsem toho názoru, že to nikam nevede, jenže tihle dva si v zášti k dravcům přímo libovali. Když mne ty nářky přestaly bavit, zeptal jsem se, co udělali, aby řádění dravců učinili přítrž. Je to osvědčená metoda, český holubář moc dobře ví, co by se mělo udělat, přesněji, co by měli udělat ostatní, jen on nemůže nic, protože je tu přece zákon, který dravce chrání.

Zákon je zákon, měl by se ctít, ale děláme to? Okolo mého domu vede silnice II. třídy. Stačí se jen chvíli dívat a porušení zákona se děje hned několik. Můj soused nemá na svém domě číslo popisné. Ně­kolikrát jsem mu říkal, že tím porušuje zákon a vystavuje se nemalé pokutě. V naší vesnici je takových několik a v celé zemi jsou jich jistě tisíce. Zkrátka zákony se porušují běžně a mnohdy si toho nikdo ani nevšimne. To tady bylo vždycky, ba je spousta příkladů, když ti, co zákon v určité době nedodržovali, se později při změně režimu stali oslavovanými hrdiny.

Zákon o ochraně dravců tu tedy máme, ale co když mi ta cháska loupežnická škodí, jak se s tím vyrovnat? Já, chovatel okrasných holubů, jsem udělal to co většina ostatních – zavřel jsem své holuby do voliéry. Jenže co takový chovatel poštovních holubů, ten své svěřence nemůže zavřít, jeho holubaření by ztratilo smysl. A tak zbývá smířit se s velikými ztrátami nebo se chovu vzdát. Také se najdou takoví, co „zákon nezákon“ hubí dravce, jak jen to jde. Ono to není vůbec nic jednoduchého a připomíná to nikdy nekončící boj s větrnými mlý­ny – těch, co se zákonu zpěčují, není zas až tolik, zatímco dravců nepočítaně. Protože vím, oč jde, a jsem všímavý, vídával jsem jestřábí koše, kovové ježky a kdejaké lapáky, dokonce i v areálu státní instituce. Nejú­činnější je samozřejmě brokovnice, je-li holubář zároveň i myslivcem a nemá-li strach. Jsou ale i způsoby války s dravci ne tak razantní a možná i účinnější než sklopec.

Míval jsem kamaráda z vojny, Slováka od Trnavy. Holubář to nebyl, zajímaly ho byliny, brouci a taky o sobě prohlašoval, že je „lebkár“. Jak to přeložit do češtiny, to přesně nevím, ani jsem se v Čechách s podobným člověkem nesetkal. Můj kamarád lebkár si dělal sbírku lebek živočichů a jednou si do místních novin dal inzerát, že odmění toho, kdo mu přinese hlavu dravého ptáka, značka „Lebkár“. Naprosto nevinný inzerát, který občas kamarád vylepoval po zastávkách a různých vývěskách. Za hlavu dravce dával 50 Kč, ale ani ho nenapadlo ji vařit a bílit. Nosil je předsedovi místních pošťákářů a za každou dostával 75 Kč.

Čí to byl nápad, nevím, ale funguje dodnes. Na vývěsce rybářského svazu jsem se dočetl o požadavku kohosi, jež za odměnu touží po hlavě kormorána, prý ke studijním účelům. On i kormorán jednou sejdou z tohoto světa, najdu-li ho, proč hlavu neodnést někomu, kdo ho potřebuje, zvláště když je ochoten za ni platit. Zajímalo by mne, kolik se onomu inzerentovi těch hlav sešlo.

Ať tak, či tak, popisuji tady velice marný boj, kapičku proti moři. Ochránci se dál budou chlubit fotografiemi hnízd sokolů ověšenými nožičkami holubů okroužkovanými kroužky z celé Evropy. Holubářů je prostě příliš málo, aby na jejich nářek bral někdo zřetel. Nedovedu si vůbec představit, co by se muselo stát, aby se to změnilo, zákon byl zrušen a z milovaného dravce se stal nepřítel, tak jako po celá staletí předtím. Připusťme ale, že by se tak stalo a dravec by své ochrany pozbyl. Myslím, že by se mnoho nezměnilo, leda by vstala z mrtvých Marie Terezie a nařídila dravce ničit. Dnešní myslivec střílet nebude, tomu jestřáb nevadí, není totiž, kde by škodil, když zajíci a koroptve dávno nejsou. Zbraň má málokdo, za Rakouska–Uherska i za následné Československé republiky si lehčí zbraň (ale na dravce vhodnou) mohl pořídit každý bezúhonný občan. Před sto lety většina národa žila na vesnicích, dnes je to přesně naopak. Městskému člověku dravci přece vůbec nevadí. Největším nepřítelem dravců a škodné vůbec nebyl člověk se zbraní, ale kluci. Ti prošmejdili les, vybrali vejce a škůdci se ani nestihli na tento svět vyklubat. Kdeže ty časy jsou, kdo by dnešní kluky dokázal odlákat od elektronických hraček a vůbec, kdo by je naučil lézt po stromech?

Když to tak shrnu, usuzuji, že nemá cenu se tou věcí vůbec zabývat, je to jen mlácení prázdné slámy.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (27x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

27.9.2018 23:23

Hoši, hoši... To co umí, ví a zná Zdeněk Stodola, o tom vy jste ani nečetli. Jenom se tu dohadujete, podsouváte mu něco, co nikdy nenapsal ani si nemyslí a podstata vám uniká. Vezměte si příklad z paní Ivanky. Jediná pochopila článek Zdeňka Stodoly i jeho samotného. Neznám žádnou jinou rodinu, která by žila v souladu s přírodou tak, jako Stodolovi. Kromě toho, že se dřevem umí téměř vše, tak strašně rád píše. Obvykle jsou to úvahy o čemkoliv. Je úžasný pozorovatel. A v tomto svém článku jasně píše: Řečem o té holubí metle (myslí dravce) se pokud možno vyhýbám, jsem toho názoru, že to nikam nevede. Stejně jako tato celá vaše diskuse.

25.8.2018 06:47

Fam12 napsal(a):
Tento výkvět fantazie by neměl nikoho napadnout natož se s tím ještě chlubit a podepsat se pod něj. Jde vidět, že nemáte žádné mínění o světě. Dravci plní spoustu důležitých úloh v přírodě a udržují rovnováhu ekosystému. A že vám holubářům kradou holuby je jenom Váš problém a ne, že řešení je vyhubení. Doufám , že až budete běhat s flintou po lese a nahánět jestřáby, že Vás někdo odchytne a dá Vám tučnou pokutu. smajlíksmajlíksmajlíksmajlík

Všechny články které jsem tady přečetl jsou jednostranné sté či oné strany . Ve všech je ale něco nad čím bychom se měli zamyslet a to je dobře . Holubáři si stěžují na dravce a ví proč ?

Životní prostředí se mění vyhynulo mnoho rostlin a živočichů naposledy z těch známých nosorožci myslím že to patří do vývoje na naší planetě .Celá společnost a životní prostředí se mění ,ti kteří se dokážou přizpůsobit těmto změnám tu žijí s námi patříme do stejné říše živočichů obývající tuto planetu . Otázkou není střílet či nestřílet . Ale jak se změnily životní podmínky dravců potažmo holubů . Všichni si jistě pamatují na vesnici na každé desate střeše byli holubi taky byli dravci a vybírali si svůj desatek jenže chovatelů bylo dost tak že se za sezonu ztratil jeden dva a to moc nevadilo protože holub byl povětšinu už starší .Holubi létali do polí kde jich bylo mnohdy i přes tisíc a to měl dravec z čeho vybírat . Jako chlapec jsem se chodíval dívat na to divadlo kdy si dravec vybíral toho nejpomalejšího holuba a jak jej pronásledoval v hejnu když mu holub unikl nechtyal jiného ale usedl na strom a vybíral si dalšího a můžu vám říct že i po letech se mi o něm zdávají sny. Nežehrejme tedy na dravce ti do tohoto ekosístému určitě patří tak jako my a naší holubi .

Nechovejte holuby ve volijerach ztrácejí ostražitost a to i poštovní . Co z toho že máme špičkové závodníky když nejsou ostražití a dravec je má jako na talíři .

23.8.2018 12:33

Vzkaz pro slečnu či paní Ivankav:

Nevím jak Vy, ale málokdo si libuje v koprofílii. Když pominu detail, že z holubího trusu se může člověk lecčíms "zajímavým" nakazit, tak on i estetický pohled na střechu pos.anou od holubů potěší málokoho. a mohu Vás ujistit, že z hejna 100 -150 holubů toho trusu je požehnaně. Pokud tuto stránku chovu holubů bagatelizujete, evidentně nevíte, o co se jedná, sama se senilně rozplýváte nad roztomilými zvířátky a to, že mícháte jablka s hruškami, Vám evidentně nevadí. Chov kožešinových zvířat za rozumných podmínek, proč ne, ale klecové chovy, kde se to zvíře pomalu ani neotočí, to je vyslovené týrání zvířat. A co se týče holubů v městech, tak mraky holubů na náměstích, to je neskutečný problém. znečišťují zem, fasády a kromě toho mohou být šiřiteli nemocí. Kromě toho je močovina v ptačím trusu poměrně agresivní a dokáže ničit spoustu materiálů. Možná že to teď vypadá, že jsem proti zvířatům, ale opak je pravdou. Máme doma zvířat povícero, nejenom onoho psa, ale snažím se při chovu neobtěžovat okolí, neboť svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. A to si leckdy chovatelé nechtějí uvědomit.

20.8.2018 15:40

Pane Stodolo, pěkný článek! Jak lze číst v některých příspěvcích, ukazuje se, že zdravý selský, potažmo vesnický rozum už, až na výjimky jako jste Vy, téměř vymřel. Dneska jsou zajímaví jedině psi, protože je to kšeft výrobců všeho možného od "oblečků" přes veterinární byznys, po krmiva, dále jako kdo ví asi čí politika na snížení přirozené porodnosti a tudíž genocidy původního obyvatelstva, protože slečny dneska místo na miminka šišlají do 40 na čokla. Jinak se tady řeší sousedovy pos.. bobrovky na střeše pana Pepana A1,"infikovaní holoubi" pana Bubo Bubo (infikovaný holub chcípne, jako když se nakazí výr, tudíž jich nemůžou být plná města), mimochodem ani na náměstích dnes už bohužel holuby nepotkáte, hájí se zde práce "rozumných ochranářů" smajlík , což mi připomíná zničení prosperujícího odvětví českého zemědělství nedávno přijatým zákonem, kterým budou likvidovány chovy kožešinových zvířat, prostě katastrofa. Doufám pane Stodolo, že holubi Vaši i dalších holubářů budou ještě dlouho vrkat na střechách a že snad se jednou zase karta obrátí a i ti mladší k nim najdou cestu. Mimochodem i britská královna poštovní holuby vlastní a má ráda jejich závody smajlík, tak to nemůže být tak nemoderní záležitost, jak se tu někteří snaží tvrdit.

17.8.2018 06:52

V článku je jednostranný pohled na to, jak dravci decimují chovy holubářů. Sám určitě nepatřím k hysterickým ochráncům přírody, kteří dokáží třeba vypustit laboratorní myši, protože zvířátka potřebují volnost, ale uznávám, že jistá ochrana přírody tady musí být. Dravci prostě k přírodě patří, ať se nám to líbí nebo ne. Na druhé straně tady nikdo nezmínil druhou stránku věci, a sice soužití s holubářem. Můj kamarád má "to štěstí", že jeho soused chová holuby velice intenzivně. Jak vypadají bobrovky na kamarádově střeše, když tam usedne hejno, které má hodně přes sto kusů, to je škoda slov. Než jsem tu pohromu viděl na vlastní oči, měl jsem rádoby vtipné řeči o přednostovi z Ostře sledovaných vlaků. Stačil jeden pohled a vtipy mě přešly. Soused veškeré řeči o omezení chovu odmítá. Další problém je v tom, že sousedovi holubi polaří. Když si kamarád na své políčko vyseje nějaké plodiny, část osiva mu to hejno zlikviduje. Naštěstí je to políčko za vesnicí, tak už jsem kamarádovi poradil, aby si pořídil brokovnici a příští rok si svoje políčko ohlídal. Druhá varianta by byla sokolničení, ale do toho se kamarádovi moc nechce. A používat otrávené osivo je taky mimo mísu. A tohle je zase druhá stránka toho, když má někdo zálibu v chovu holubů.

12.8.2018 11:57

Bubo Bubo napsal(a):
Já tady stále nechápu jednu věc. Proč tady většina z Vás píše úplné nesmysly? Pane Šmoldo, o nějakém přemnože tady řeč být nemůže, proto jsou i dravci chránění. To, že v některých lokalitách dravci nemají potravu není způsobeno přemnožením, mimochodem v dnešní době jsou tak možná přemnožená zvířata, která se byla schopna adaptovat na člověka a jeho drastickou změnu prostředí, to je jedna věc. Další věc je ta, že intenzivní industrializací, zastavováním mnoha ploch, decimováním životního prostředí dochází k neuvěřitelnému úbytku lovišť, není to tak všude, ale tam kde se tak děje, nezbývá dravcům nic jiného než lovit domácí zvířata. S kunama to nelze až tak úplně srovnávat, byť to že chodí pro potravu k člověku souvisí s tím, co píšu. Člověk ničí a zároveň si stěžuje. To opravdu nepochopím. A s tím vlkem a medvědem pane, taky nemáte pravdu. Ta prostředí v horách jsou po staletí naštěstí zachovaná, proto taky máme národní parky a CHKO, kde se tyto šelmy v pohodě mohou uživit. Jenom intenzivním lovem byli i z těchto oblastí vyhubeny. A mohl byh se zeptat, kde jste přišel na to, že pratuři a divocí koně byli přemnoženi? Víte co bylo cílem toho projektu? Zřejmě ne, tak tady prosím, stejně jako ostatní nepište nesmysly. Abyste si to nemusel nikde vyhledávat, tak Vám to tu napíšu. Po opuštění vojenských prostor byly tyto nedotčené prostory vysazeny těmito zvířaty, aby se zde znovuobnovila step, která tady byla původně. To se zatím daří. Bohužel mě mrzí, že tato diskuse je z Vaší strany vedena jen domněnkami.

Vážený pane Bubo Bubo, určitě nepíši nesmysly a domněnky. Toto je informace z www.novinky.cz: "Zvířata u Milovic se množí příliš rychle, rezervace je už neuživí. Divocí koně, pratuři a zubři přivezení do přírodní rezervace mezi Benátkami a Milovicemi se zdárně množí, s nadsázkou řečeno, možná až příliš. Už na přelomu roku stáda překonala hranici, kdy je pro ně vymezený prostor dostatečně velký a mohou se v něm sama uživit. Množství zvířat se od založení rezervace téměř ztrojnásobilo. V rozsáhlé lokalitě po ruské armádě žijí v jedné oblasti divocí koně a pratuři, ve druhé divocí koně a zubři. Koní už je přes osmdesát, tedy několikanásobně více, než jich sem bylo v roce 2015 přivezeno. Před pár dny přírodovědci našli další dvě mláďata zubrů a toto stádo už má 21 členů". Odkaz na článek:

https://www.novinky.cz/domaci/475790-zvirata-u-milovic-se-mnozi-prilis-rychle-rezervace-je-uz-neuzivi.html

Možná, že u nás bude těchto prapůvodních zvířat více než zajíců! Hurá do toho!

Vaše tvrzení o zachování prostředí v horách je k smíchu. To si opravdu myslíte, že v horách nenarazíte na človíčka, že jejich návštěvnost a úživnost je na stejné úrovni jako v 19. století? Myslíte si, že se v NP a CHKO uživí. Když ne, bude platit váš argument: " nezbývá dravcům nic jiného než lovit domácí zvířata"? Znáte příklad z nedávné doby, kdy se u nás objevila zmatená mladá vlčice, kterou nakonec museli umístit do nějakého zařízení aby vůbec přežila.

Jsem člověk, který je spjatý s přírodou od nejmenších let a mám k ní určitě kladný vztah. Vím jaký byl stav dříve (před více jak 65 lety) a jaký je dnes. Vím také jak se dříve hospodařilo v mysliveckých honitbách a jak se dnes chránění dravci udržovali v optimálním stavu. Vím jaký vliv má na stav přírody minulé i dnešní hospodaření, zábory zemědělské a lesní půdy ke stavebním účelům! Určitě je na místě zachovat příštím generacím co nejvíce živočišných druhů. V tom je beze sporu nezastupitelná role ochránců přírody. To je třeba dělat rozumně se znalostí konkrétního stavu v lokalitách a ne demagogicky chránit za každou cenu. Nepíši to tady kvůli tomu, že občas přijdu o holuba. S tím se dokážu vyrovnat a tomu dravci to musím odpustit, když nechci mít holuby zavřené ve voliéře. Spíš mi více vadí až agresivní chování různých ekologických a ochranářských sdružení.

Takže až budete "hodnotit" příspěvky (moje i ostatních) tak více chápejte a snažte se rozumnět (to jsou vaše slova).

11.8.2018 23:27

marek92 napsal(a):
Dobrý den, do diskuzí běžně nepíši, ale zarazila mě vášnivá debata holubáři vs zbytek smajlík. Každý kdo zvířata chová pro radost a ne pro zisk, je má rád a má rád potažmo i přírodu. Chápu názory obou stran, ale nechápu reakce ani jedné ze stran. Je mi 25 jsem zvyklí na dohadování se na různých diskuzních fórech, ale na této stránce bych očekával trošku zralosti a vzájemného respektu, něco takového nás přece příroda učí smajlík. Článek autora je napsaný hezky, ale nemyslím že je vhodné se tolik přiklánět k jedné straně mince daného problému. Uvítal bych objektivnější popis situace a možná řešení, při kterých zůstanou dravci vcelku. Tolik názor chovatele hus :). Holubářům přeji, ať se jim dravci pokud možno vyhnou a všem ostatním ať se vám daří. P.S. Buďme trochu tolerantní smajlík

Asi takhle bych tu debatu ukončil. Každopádně mě mrzí, že se v dneší době stávají ochranáři něčím hanlivým a negativním. Ale oni zametají tu černou práci, která tady byla nadělena. A taky mě mrzí, že když se řekně slovo ekolog, je z toho v dnešní době pomalu sprosté slovo. Zkusme ocenit tyto lidi, zkusme je nenapadat. Protože kvůli nim se tady zachovávají poslední zbytky toho gró, co naše příroda skýtá.

11.8.2018 23:14

Dobrý den,

do diskuzí běžně nepíši, ale zarazila mě vášnivá debata holubáři vs zbytek smajlík. Každý kdo zvířata chová pro radost a ne pro zisk, je má rád a má rád potažmo i přírodu. Chápu názory obou stran, ale nechápu reakce ani jedné ze stran. Je mi 25 jsem zvyklí na dohadování se na různých diskuzních fórech, ale na této stránce bych očekával trošku zralosti a vzájemného respektu, něco takového nás přece příroda učí smajlík. Článek autora je napsaný hezky, ale nemyslím že je vhodné se tolik přiklánět k jedné straně mince daného problému. Uvítal bych objektivnější popis situace a možná řešení, při kterých zůstanou dravci vcelku. Tolik názor chovatele hus :). Holubářům přeji, ať se jim dravci pokud možno vyhnou a všem ostatním ať se vám daří.

P.S. Buďme trochu tolerantní smajlík

11.8.2018 23:01

jarsm napsal(a):
Spory mezi chovateli holubů, drůbeže apod. a zastánci dravců jsou a budou. Bohužel stav přírody je takový, že se divoká zvířata více a více přibližují k lidským obydlím. Kuny běhají po sídlištích, loví potkany a vybírají ptákům hnízda (jinde dostatek potravy nemají) a překusují kabely v autech. Holub hřivnáč a sojka se vám na chodníku pletou mezi nohama a čekají zda jim hodíte něco k snědku. Kormoráni a volavky jsou schopni zdecimovat rybí obsádku na vodních plochách a tocích. Vydra zdecimuje chovný rybník v místech, kde nikdy nežila.... Mohl bych uvádět další a další příklady. Bydlím uprostřed vesnice, ve které na polovině střech dříve byli holubi. Teď jsem jediný, který je chová. Pokud možno, většinu roku jsou na volno. A takto to vypadá většinou na celém území. Takže o nějakém přemnožení holubů mimo městských nemůže být řeč! Chovatelů a podmínky pro chov ubívá a o volném proletu chovných holubů ani nemluvím. A teď konkrétně. Je normální aby krahujice uprostřed vesnice seděla na vratech a číhala až se něco pohne? Aby si na dvorku 4x5 metrů před holubníkem ulovila, oškubala a obrala na kost chovného moravského pštrosa? Asi ho neunesla, tak hodovala na místě! Určitě nešlo o zmateného a slabého jedince. Fotky vartujícího dravce na vratech a jeho kořisti mám ale nejdou mi sem vložit. Pokud podle Vás nemají dravci nedostatek potravy a loví uprostřed obce tak budou asi přemnožení. A když se něco přemnoží, není třeba nějaká regulace? Vzniká otázka zda je bezhlavé hájení dravců na místě? Například je v pořádku radost z návratu vlka nebo medvěda do podstatně změněného prostředí než v jakém se vyskytovali před jeho opuštěním? Je normální vytváření rezervací s divokými koňmi a tury, které jsou po několika letech přeplněné těmito zvířaty a neví se co s nimi? Asi by to chtělo řešení zdravým rozumem a ne fanaticky něco obhajovat na jedné i druhé straně! J. Šmolda

Já tady stále nechápu jednu věc. Proč tady většina z Vás píše úplné nesmysly? Pane Šmoldo, o nějakém přemnože tady řeč být nemůže, proto jsou i dravci chránění. To, že v některých lokalitách dravci nemají potravu není způsobeno přemnožením, mimochodem v dnešní době jsou tak možná přemnožená zvířata, která se byla schopna adaptovat na člověka a jeho drastickou změnu prostředí, to je jedna věc. Další věc je ta, že intenzivní industrializací, zastavováním mnoha ploch, decimováním životního prostředí dochází k neuvěřitelnému úbytku lovišť, není to tak všude, ale tam kde se tak děje, nezbývá dravcům nic jiného než lovit domácí zvířata. S kunama to nelze až tak úplně srovnávat, byť to že chodí pro potravu k člověku souvisí s tím, co píšu. Člověk ničí a zároveň si stěžuje. To opravdu nepochopím. A s tím vlkem a medvědem pane, taky nemáte pravdu. Ta prostředí v horách jsou po staletí naštěstí zachovaná, proto taky máme národní parky a CHKO, kde se tyto šelmy v pohodě mohou uživit. Jenom intenzivním lovem byli i z těchto oblastí vyhubeny. A mohl byh se zeptat, kde jste přišel na to, že pratuři a divocí koně byli přemnoženi? Víte co bylo cílem toho projektu? Zřejmě ne, tak tady prosím, stejně jako ostatní nepište nesmysly. Abyste si to nemusel nikde vyhledávat, tak Vám to tu napíšu. Po opuštění vojenských prostor byly tyto nedotčené prostory vysazeny těmito zvířaty, aby se zde znovuobnovila step, která tady byla původně. To se zatím daří. Bohužel mě mrzí, že tato diskuse je z Vaší strany vedena jen domněnkami.

11.8.2018 11:35

Bubo Bubo napsal(a):
Pane Štětino, lze vidět, že nemáte vůbec žádný přehled a upřímně by mě zajímalo, kde jste k informaci, že dravci mají nedostatek potravy, přišel. Navíc je taky velice důležité, o jakých dravcích se bavíme, protože jen hrstka z nich má na svém jídelníčku ptáky, potažmo nějaké druhy holubovitých. Předpokládám tedy, že se bavíme o dravcích vyskytujících se v ČR, o sovách se bavit nebudu, protže byť se živí dravě, do skupiny dravců nepatří, navíc se živí převážně drobnými svci, ale to je vedlejší. Tak teď dojdu k jasnému vyvrácení Vašeho rádoby chytráckému názoru. Máte pocit, že orlovec říční aktivně loví holuby? Z 99% jsou jeho potravou ryby. A holub není ryba nebo ano? Myslíte si že těch pár druhů poštolek vyskytujících se v ČR se živí holuby? Neživí, jednak jsou stejně velcí jako oni a jednak se živí hlodavci a plazi apod. Akorát se využívají v sokolnictví jako obrana proti infikovaným holubům ve městech. Od koho ti holubi asi jsou? Ostříži sice ptáky loví, ale velmi malé, například jiřičky, loví také velký hmyz. Včelojed se mimo jiné živí larvami včel atd. Potravu orlů tvoří především větší savci, potravu kání hlodavci. Máte snad dojem, že této potravy je u nás málo? Máte dojem, že máme malý stav myší nebo hrabošů? Pak tady máme ptáky jako je jestřáb nebo sokol, kteří mají na svém jídelníčku ptáky, ale že by holubi domestikovaní tvořili majoritní součást jídelníčku, to bych chtěl opravdu vidět. A když mají holubovité na svém jídelníčku, loví buď holuby hřivnáče, hrdličky či městské holuby. Domestikovaní holubi tvoří maximálně jeho doplnění nebo zpestření u těchto dravců smozřejmě, jestřába nebo sokola. A to že dravec uvidí nějakého zmateného holuba a vidí jej jako slabou kořist, to není jeho vina.

Spory mezi chovateli holubů, drůbeže apod. a zastánci dravců jsou a budou. Bohužel stav přírody je takový, že se divoká zvířata více a více přibližují k lidským obydlím. Kuny běhají po sídlištích, loví potkany a vybírají ptákům hnízda (jinde dostatek potravy nemají) a překusují kabely v autech. Holub hřivnáč a sojka se vám na chodníku pletou mezi nohama a čekají zda jim hodíte něco k snědku. Kormoráni a volavky jsou schopni zdecimovat rybí obsádku na vodních plochách a tocích. Vydra zdecimuje chovný rybník v místech, kde nikdy nežila.... Mohl bych uvádět další a další příklady.

Bydlím uprostřed vesnice, ve které na polovině střech dříve byli holubi. Teď jsem jediný, který je chová. Pokud možno, většinu roku jsou na volno. A takto to vypadá většinou na celém území. Takže o nějakém přemnožení holubů mimo městských nemůže být řeč! Chovatelů a podmínky pro chov ubívá a o volném proletu chovných holubů ani nemluvím. A teď konkrétně. Je normální aby krahujice uprostřed vesnice seděla na vratech a číhala až se něco pohne? Aby si na dvorku 4x5 metrů před holubníkem ulovila, oškubala a obrala na kost chovného moravského pštrosa? Asi ho neunesla, tak hodovala na místě! Určitě nešlo o zmateného a slabého jedince. Fotky vartujícího dravce na vratech a jeho kořisti mám ale nejdou mi sem vložit.

Pokud podle Vás nemají dravci nedostatek potravy a loví uprostřed obce tak budou asi přemnožení. A když se něco přemnoží, není třeba nějaká regulace? Vzniká otázka zda je bezhlavé hájení dravců na místě? Například je v pořádku radost z návratu vlka nebo medvěda do podstatně změněného prostředí než v jakém se vyskytovali před jeho opuštěním? Je normální vytváření rezervací s divokými koňmi a tury, které jsou po několika letech přeplněné těmito zvířaty a neví se co s nimi? Asi by to chtělo řešení zdravým rozumem a ne fanaticky něco obhajovat na jedné i druhé straně!

J. Šmolda

10.8.2018 15:16

Jo,když to tak shrnu atd.Napsal p.Stodola.Opravdu NEMÁ. Ale podepsat se umim.Tentokrát jsem svůj mobil zkontroloval!A mám to bez chybičky.

10.8.2018 14:58

Bubo Bubo napsal(a):
Opisovat potřebujete maximálně vy, abyste si dohledal potřebné informace, to já nepotřebuju. A to, že dravci v některých lokalitách mohou trpět nedostatkem potravy, je způsobeno zase člověkem. Dravci tady byli, jsou a budou, klidně na úkor těch Vašich zdomácnělých několik tisícovek holubů. A pokud tady chcete dávat příspěvky, pište srozumitelněji, opravdu Vám nejde někdy rozumět. A pokud si tedy dáte pět a pět dohromady, zjistíte, jak ty věci fungují. To že se tady buduje průmysl a zemědělství na úkor přírody a drancuje se tím potrava dravců.

Nakonec naše diskuse končí na pravopisu.A když myslíte,ze musim dohledavat tak si to myslete.Asi sem opravdu tupec a zbytek za me doladil Smůj telefon.Ten vi nejlip co chci napsat.Slava vítězům a čest poraženým. Štětina Petr

10.8.2018 14:20

raspic napsal(a):
Ahoj bubo.Tak ještě jednou.Asi jsem se špatně vyjádřil.V souvislosti s holuby,je snad jasně ze myslím sokola a jastraba.Nejsem úplně tupej a mám přehled čím se co živý. Jen jsem měl strach te dojde i na vakovlka.Naši přírodu znám už od dectvi a pár ptáků poznám.A nepotrebuju opisovat z encyklopedie. Mimochodem vím o co je bubo z hlavy.Proti dravcum (nebudu všechny vyjmenovavat) nic nemám ba naopak.Na rozdíl od vás me zajímá i potrava (ta prorozena).Me jen v TV zarazila info o hnizdeni dvou paru sokolu cca 500 m od sebe a oba vyvadej ml.To urcite neni prirozene.Cim asi krmi??Kamery na hnizdech je dobra věc. Tak se občas podivejte.A ty krouzky v hnizdech a kolem sypou asi turisti -(Šmejdi).Na závěr : čím se vlastně živý? Vzduch to asi není.Jen ze me nedělejte neznalka který potřebuje někde opisovat !!!!Zdravim Bubo.(Vejre)

Pane Štětino, možná byste měl studovat encyklopedie i pravidla českého pravopisu. Váš syntax stojí za to.

10.8.2018 13:44

raspic napsal(a):
Ahoj bubo.Tak ještě jednou.Asi jsem se špatně vyjádřil.V souvislosti s holuby,je snad jasně ze myslím sokola a jastraba.Nejsem úplně tupej a mám přehled čím se co živý. Jen jsem měl strach te dojde i na vakovlka.Naši přírodu znám už od dectvi a pár ptáků poznám.A nepotrebuju opisovat z encyklopedie. Mimochodem vím o co je bubo z hlavy.Proti dravcum (nebudu všechny vyjmenovavat) nic nemám ba naopak.Na rozdíl od vás me zajímá i potrava (ta prorozena).Me jen v TV zarazila info o hnizdeni dvou paru sokolu cca 500 m od sebe a oba vyvadej ml.To urcite neni prirozene.Cim asi krmi??Kamery na hnizdech je dobra věc. Tak se občas podivejte.A ty krouzky v hnizdech a kolem sypou asi turisti -(Šmejdi).Na závěr : čím se vlastně živý? Vzduch to asi není.Jen ze me nedělejte neznalka který potřebuje někde opisovat !!!!Zdravim Bubo.(Vejre)

Opisovat potřebujete maximálně vy, abyste si dohledal potřebné informace, to já nepotřebuju. A to, že dravci v některých lokalitách mohou trpět nedostatkem potravy, je způsobeno zase člověkem. Dravci tady byli, jsou a budou, klidně na úkor těch Vašich zdomácnělých několik tisícovek holubů. A pokud tady chcete dávat příspěvky, pište srozumitelněji, opravdu Vám nejde někdy rozumět. A pokud si tedy dáte pět a pět dohromady, zjistíte, jak ty věci fungují. To že se tady buduje průmysl a zemědělství na úkor přírody a drancuje se tím potrava dravců.

10.8.2018 13:30

Bubo Bubo napsal(a):
Pane Štětino, lze vidět, že nemáte vůbec žádný přehled a upřímně by mě zajímalo, kde jste k informaci, že dravci mají nedostatek potravy, přišel. Navíc je taky velice důležité, o jakých dravcích se bavíme, protože jen hrstka z nich má na svém jídelníčku ptáky, potažmo nějaké druhy holubovitých. Předpokládám tedy, že se bavíme o dravcích vyskytujících se v ČR, o sovách se bavit nebudu, protže byť se živí dravě, do skupiny dravců nepatří, navíc se živí převážně drobnými svci, ale to je vedlejší. Tak teď dojdu k jasnému vyvrácení Vašeho rádoby chytráckému názoru. Máte pocit, že orlovec říční aktivně loví holuby? Z 99% jsou jeho potravou ryby. A holub není ryba nebo ano? Myslíte si že těch pár druhů poštolek vyskytujících se v ČR se živí holuby? Neživí, jednak jsou stejně velcí jako oni a jednak se živí hlodavci a plazi apod. Akorát se využívají v sokolnictví jako obrana proti infikovaným holubům ve městech. Od koho ti holubi asi jsou? Ostříži sice ptáky loví, ale velmi malé, například jiřičky, loví také velký hmyz. Včelojed se mimo jiné živí larvami včel atd. Potravu orlů tvoří především větší savci, potravu kání hlodavci. Máte snad dojem, že této potravy je u nás málo? Máte dojem, že máme malý stav myší nebo hrabošů? Pak tady máme ptáky jako je jestřáb nebo sokol, kteří mají na svém jídelníčku ptáky, ale že by holubi domestikovaní tvořili majoritní součást jídelníčku, to bych chtěl opravdu vidět. A když mají holubovité na svém jídelníčku, loví buď holuby hřivnáče, hrdličky či městské holuby. Domestikovaní holubi tvoří maximálně jeho doplnění nebo zpestření u těchto dravců smozřejmě, jestřába nebo sokola. A to že dravec uvidí nějakého zmateného holuba a vidí jej jako slabou kořist, to není jeho vina.

Ahoj bubo.Tak ještě jednou.Asi jsem se špatně vyjádřil.V souvislosti s holuby,je snad jasně ze myslím sokola a jastraba.Nejsem úplně tupej a mám přehled čím se co živý. Jen jsem měl strach te dojde i na vakovlka.Naši přírodu znám už od dectvi a pár ptáků poznám.A nepotrebuju opisovat z encyklopedie. Mimochodem vím o co je bubo z hlavy.Proti dravcum (nebudu všechny vyjmenovavat) nic nemám ba naopak.Na rozdíl od vás me zajímá i potrava (ta prorozena).Me jen v TV zarazila info o hnizdeni dvou paru sokolu cca 500 m od sebe a oba vyvadej ml.To urcite neni prirozene.Cim asi krmi??Kamery na hnizdech je dobra věc. Tak se občas podivejte.A ty krouzky v hnizdech a kolem sypou asi turisti -(Šmejdi).Na závěr : čím se vlastně živý? Vzduch to asi není.Jen ze me nedělejte neznalka který potřebuje někde opisovat !!!!Zdravim Bubo.(Vejre)

10.8.2018 00:34

raspic napsal(a):
Tato zvířata mají ve svých ekosystémech místo narozdíl od těch Vašich domestikovaných holubů! Jen si řikam,zda pravě diky těmto "DOMESTIKOVANYM"holubum se tak dobře daři dravcum.Takže ne ochranaři,ale holubaři maji vliv na počty dravcu.Kde je přirozena potrava?????? NEEXISTUJE.Tak jak vlastně ta rovnovaha funguje?Štětina Petr

Pane Štětino, lze vidět, že nemáte vůbec žádný přehled a upřímně by mě zajímalo, kde jste k informaci, že dravci mají nedostatek potravy, přišel. Navíc je taky velice důležité, o jakých dravcích se bavíme, protože jen hrstka z nich má na svém jídelníčku ptáky, potažmo nějaké druhy holubovitých. Předpokládám tedy, že se bavíme o dravcích vyskytujících se v ČR, o sovách se bavit nebudu, protže byť se živí dravě, do skupiny dravců nepatří, navíc se živí převážně drobnými svci, ale to je vedlejší. Tak teď dojdu k jasnému vyvrácení Vašeho rádoby chytráckému názoru. Máte pocit, že orlovec říční aktivně loví holuby? Z 99% jsou jeho potravou ryby. A holub není ryba nebo ano? Myslíte si že těch pár druhů poštolek vyskytujících se v ČR se živí holuby? Neživí, jednak jsou stejně velcí jako oni a jednak se živí hlodavci a plazi apod. Akorát se využívají v sokolnictví jako obrana proti infikovaným holubům ve městech. Od koho ti holubi asi jsou? Ostříži sice ptáky loví, ale velmi malé, například jiřičky, loví také velký hmyz. Včelojed se mimo jiné živí larvami včel atd. Potravu orlů tvoří především větší savci, potravu kání hlodavci. Máte snad dojem, že této potravy je u nás málo? Máte dojem, že máme malý stav myší nebo hrabošů? Pak tady máme ptáky jako je jestřáb nebo sokol, kteří mají na svém jídelníčku ptáky, ale že by holubi domestikovaní tvořili majoritní součást jídelníčku, to bych chtěl opravdu vidět. A když mají holubovité na svém jídelníčku, loví buď holuby hřivnáče, hrdličky či městské holuby. Domestikovaní holubi tvoří maximálně jeho doplnění nebo zpestření u těchto dravců smozřejmě, jestřába nebo sokola. A to že dravec uvidí nějakého zmateného holuba a vidí jej jako slabou kořist, to není jeho vina.

9.8.2018 21:57

Bubo Bubo napsal(a):
Tento článek mě vůbec nenechává chladným a myslím, že ostatní by taky nemělo. Jestliže někdo napíše nadpis dravci, který ve skutečnosti znamená nějaké zvlášntí problémy holubářů a přímo nabádá k jejich černému odlovu a snižování jejich stavu, tak je to opravdu trestné. Za prvé, pane Stodolo, byl bych rád, abyste si nastudoval, co vůbec znamená slovo ekologie, protože spousta takových holubářských všeználků absolutně nemá potuchy, co toto slovo a jeho problematika znamená. Za druhé, pokud tady chcete zveřejňovat takové články, tak od toho raději upusťte. Člověk jako vy je pro přírodu ten největší škůdce a pomlouvat tady ochranáře za jejich výtečně vykonanou práci, je zcela neslýchané. Víte, takových haló bylo po světě tolik, že to mělo katastrofální následky. Pro příklad uvedu úplné vybití vakovlků farmáři v Austrálii a Tasmánii, což v důsledku znamená obrovský problém v ekosystému. Rozšiřování škůdců, potažmo jejich nemocí atd. Jenže to si lidé Vašeho smýšlení nedokáží dát dohromady. A abychom tedy zůstali u těch dravců, jak kvůli lidem jako jste vy dopadli kondoři kalifornští, orli v Čechách, orlosupi bradatí v Evropě apod.? Tato zvířata mají ve svých ekosystémech místo narozdíl od těch Vašich domestikovaných holubů! Čím je pro přírodu důležitější domestikovaný holub než kondor, sup nebo orel? Případů, kdy člověk nenávratně vyhubil plno druhů zvířat a narušil rovnováhu ekosystémů je mnoho. A to chcete, aby se tyhle věci děly i u nás? Abyste byl spokojený nad tím, že Vám ve voliérách a venku poletují stovky holubů zatímco příroda je vydrancovaná lidmi jako jste Vy? Člověk je jenom součástí přírody a ne jejím pánem, a tohle bychom měli nade vší pochybnosti přijmout! Radši ať holubi poletují ve voliérách, ale já chci přírodu, která tady je od samého počátku zachovat po další generace. A poslední taková filozofická věta: Příroda je jako stroj, pokud z něho odejmeme jakoukoliv součástku, už zdaleka nebude fungovat jako dřív.

Tato zvířata mají ve svých ekosystémech místo narozdíl od těch Vašich domestikovaných holubů! Jen si řikam,zda pravě diky těmto "DOMESTIKOVANYM"holubum se tak dobře daři dravcum.Takže ne ochranaři,ale holubaři maji vliv na počty dravcu.Kde je přirozena potrava?????? NEEXISTUJE.Tak jak vlastně ta rovnovaha funguje?Štětina Petr

9.8.2018 17:32

Holubari sami rozhoduji o tom jake si delaji "renome" pak ze travici sou psychopati... oni to sou jen chovatele.

Kdyz chovate zvirata navolno, tedy se svobodne pohybuji mimo voliery/vybehy tak se holt musite smirit s tim ze o svem zivotu a smrti musi rozhodnout sami.(prirozeny vyber?)

V prirode toho tu mame zatim jeste hodne hezkeho, svet neni jen o holubech....

9.8.2018 13:57

Tento článek mě vůbec nenechává chladným a myslím, že ostatní by taky nemělo. Jestliže někdo napíše nadpis dravci, který ve skutečnosti znamená nějaké zvlášntí problémy holubářů a přímo nabádá k jejich černému odlovu a snižování jejich stavu, tak je to opravdu trestné. Za prvé, pane Stodolo, byl bych rád, abyste si nastudoval, co vůbec znamená slovo ekologie, protože spousta takových holubářských všeználků absolutně nemá potuchy, co toto slovo a jeho problematika znamená. Za druhé, pokud tady chcete zveřejňovat takové články, tak od toho raději upusťte. Člověk jako vy je pro přírodu ten největší škůdce a pomlouvat tady ochranáře za jejich výtečně vykonanou práci, je zcela neslýchané. Víte, takových haló bylo po světě tolik, že to mělo katastrofální následky. Pro příklad uvedu úplné vybití vakovlků farmáři v Austrálii a Tasmánii, což v důsledku znamená obrovský problém v ekosystému. Rozšiřování škůdců, potažmo jejich nemocí atd. Jenže to si lidé Vašeho smýšlení nedokáží dát dohromady. A abychom tedy zůstali u těch dravců, jak kvůli lidem jako jste vy dopadli kondoři kalifornští, orli v Čechách, orlosupi bradatí v Evropě apod.? Tato zvířata mají ve svých ekosystémech místo narozdíl od těch Vašich domestikovaných holubů! Čím je pro přírodu důležitější domestikovaný holub než kondor, sup nebo orel? Případů, kdy člověk nenávratně vyhubil plno druhů zvířat a narušil rovnováhu ekosystémů je mnoho. A to chcete, aby se tyhle věci děly i u nás? Abyste byl spokojený nad tím, že Vám ve voliérách a venku poletují stovky holubů zatímco příroda je vydrancovaná lidmi jako jste Vy? Člověk je jenom součástí přírody a ne jejím pánem, a tohle bychom měli nade vší pochybnosti přijmout! Radši ať holubi poletují ve voliérách, ale já chci přírodu, která tady je od samého počátku zachovat po další generace. A poslední taková filozofická věta: Příroda je jako stroj, pokud z něho odejmeme jakoukoliv součástku, už zdaleka nebude fungovat jako dřív.

9.8.2018 13:45

Tento výkvět fantazie by neměl nikoho napadnout natož se s tím ještě chlubit a podepsat se pod něj. Jde vidět, že nemáte žádné mínění o světě. Dravci plní spoustu důležitých úloh v přírodě a udržují rovnováhu ekosystému. A že vám holubářům kradou holuby je jenom Váš problém a ne, že řešení je vyhubení. Doufám , že až budete běhat s flintou po lese a nahánět jestřáby, že Vás někdo odchytne a dá Vám tučnou pokutu. smajlíksmajlíksmajlíksmajlík