Nejčastější onemocnění mláďat papoušků

Mláďata ary zelenokřídlé
Průběh léčby ary zelenokřídlé
Ary zelenokřídlé po terapii
Kontrola mláděte ary ararauny
Výplach kloaky
Mládě amazónka bělobřichého
Vážení mláděte
Zánět ve voleti u amazónka černotemenného
Výtěr z volátka
Obsah
  1. Trávicí problémy
  2. Popálení volete
  3. Zakrsnutí mláděte
  4. Deformace končetin (roznožka)
  5. Deformace zobáku
  6. Cirkulární konstrikce prstů

Chovná sezona je v plném proudu a nám se v ordinaci množí různé případy onemocnění mladých papoušků. V tomto článku tedy přiblížím některé z abnormalit, jež je potřeba řešit. Jelikož se jedná o mláďata, je nutné při těchto problémech postupovat ještě rychleji než u dospělých jedinců, protože v mladém organismu probíhají všechny procesy rychleji. Jako vždy je namístě správná diagnostika, díky níž můžeme nasadit nejšetrnější a účinnou léčbu. Mezi zdravotní komplikace, se kterými se v těchto měsících často setkávám, patří:

Trávicí problémy

Trávicí problémy jsou jedny z nejčastějších onemocnění mláďat. Mohou se objevit v jakékoliv části tohoto traktu. Obvyklými příznaky, které pozorujeme, je nedostatečné trávení přijímané krmné dávky, tuhnutí objemu krmiva ve voleti a následný průjem nebo naopak zácpa. Tyto příznaky se mohou objevit při jakékoliv infekci v těle mláděte. Papoušek chřadne, je apatický a hubne. Často bývá postiženo zejména vole, které může být nakaženo bakteriemi, plísněmi či kvasinkami. Příčiny lze nalézt například ve špatném krmení a v nevhodných podmínkách v chovu. Jakmile chovatel pozoruje zmíněné příznaky, je nutné papouška důkladně vyšetřit a nasadit správnou léčbu.

Dalším častým problémem může být lapání po dechu mláděte, kdy se mládě takzvaně „nažere“ vzduchu. To může být špatným způsobem krmení. Vole má potom plné, nicméně s malým množstvím potravy. Zde je potřeba zásahu zkušeného veterinárního lékaře, který vzduch odsaje.

Na druhé straně se může vyskytnout problém ochablého volete. To nastává při nadměrném množství krmné směsi při ručním dokrmování mláděte. Zde je jedním z řešení bandáž volete, kdy se jeho pomocí vole zvedne a nastaví do správné polohy.

Nejvážnějším postižením souvisejícím s dokrmováním je vdechnutí části potravy nebo cizího tělesa a jeho následná aspirace do plic. Vznikne tak pneumonie neboli zápal plic. Tento stav je pak velice vážný, a pokud se včas nezačne řešit, je smrtelné. Tyto případy nastávají často u ručního dokrmování papoušků.

Popálení volete

Popálení volete je lokální tepelné poranění vysokou teplotou. Jeho příčiny můžeme rozdělit na vnější a vnitřní. Vnitřní příčina popálení volete je obvykle zahřátá krmná směs, která má teplotu větší než 43 stupňů Celsia. Nejčastějším původcem nežádoucí teploty je mikrovlnná trouba, která neohřívá směs na všech místech stejně. 

Vnější příčinou popálení je například kontakt s tepelnou podložkou nebo s tepelnou lampou. Postižena bývá nejčastěji spodní část volete a dle stupně popálení se projevují klinické příznaky. Průběh je podobný popálenině u člověka. Zpočátku postižená tkáň opuchne a zčervená. Poté vzniká puchýř a posledním stadiem může být nekróza. 

Stejně jako u všech tepelných poranění je namístě včasný zásah a léčba. 

Zakrsnutí mláděte

V případě takzvaného zakrsnutí mláděte neboli nedostatečného vývoje mláděte v hnízdě jde o zakrslé mládě, které je disproporčně menší než jeho sourozenci, má disproporční velkou hlavičku a malé tělíčko. Prsty a křídla jsou tenká. Mládě má opožděný vývoj, opožděně otevírá oči a uši. Postižené mládě je hubené, jeho kůže může být suchá a vrásčitá. 

Příčin tohoto problému je několik. Nejčastěji to je špatná výživa, a to hlavně nedostatek tuku v krmné směsi nebo špatně koncentrovaná a vyvážená krmná směs a také malý objem podávaného krmiva. Další možnou příčinou této poruchy mohou být špatné chovatelské podmínky. Jedná se například o nízkou teplotu nebo nadměrně dlouhý světelný cyklus. Dále mohou problém způsobit již zmíněné bakteriální či plísňové infekce zažívacího traktu, případně virové onemocnění jedince.

Deformace končetin (roznožka)

Mezi deformace, s kterými se setkávám, patří tzv. roznožka. Je to v podstatě vybočení končetiny z normální osy jejího růstu. Při tomto problému mládě leží na prsní svalovině a není schopné se samo správně postavit. Příčinou mohou být špatné chovatelské podmínky, jako je nevhodný substrát v hnízdě či inkubátoru či nevhodná výživa s nedostatkem minerálů a stopových prvků. Mezi příčiny však patří také nefyziologická poloha ve vejci a přisednutí mláděte rodičem. Dle postiženého kloubu lze říci, která příčina je ta nejpravděpodobnější. Pro korekci je nutné končetiny správně zafixovat a vhodně doplnit stravu o další vitaminy a podpůrné látky. Mládě se poté musí uměle dokrmovat.

Deformace zobáku

Příčin různých deformací zobáku je hned několik a mohou se i různě kombinovat. Mezi obvyklé příčiny deformací patří špatné poměry minerálů a vitaminů, genetická dědičnost, traumata utržená v hnízdě a neopatrné zacházení s mládětem. V praxi se setkávám s nůžkovým skusem, kdy je spodní část zobáku předsazena před horní. Další možná deformace je například vybočení zobáku do strany. Deformity lze korigovat, jejich úspěšnost napravení je však závislá na více faktorech.

Cirkulární konstrikce prstů

Cirkulární konstrikce prstů je postižení konců prstů na nožičkách. Jedná se o zaškrcení prstu nejčastěji v místě jeho kloubu. Tento stav způsobuje zpočátku otok, a pokud není problém řešen, může dojít až k nekróze zaškrcené tkáně. Příčiny tohoto poranění jsou nejisté, ale předpokládá se, že za problém může nízká vlhkost v prostředí. Při včasném řešení problému je prognóza příznivá. Naopak však může dojít až k amputaci prstu nebo části končetiny.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (13x):

1
2
3
4
5

Autor textu a fotografií MVDr. Veronika Plháková Milerská, info@avianmed.cz

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře