Obtíže při odchovu agapornisů oranžohlavých


Obtíže při odchovu agapornisů oranžohlavých Ve Fauně už bylo o tomto námětu pojednáno, ale snad nebude na škodu, když se k němu znovu vrát...

Ve Fauně už bylo o tomto námětu pojednáno, ale snad nebude na škodu, když se k němu znovu vrátím.

V rakouském časopisu AVW 1/98 píše holandský publicista Maarten de Ruiter, že agapornis oranžohlavý Agapornis pularius, stále patří k vzácně chovaným druhům svého rodu. Občas se v odborném tisku objeví zpráva o docíleném odchovu, ale vždy se jedná o raritu. (V monografii M. Vašíčka "Agapornisové" najde zájemce dosti dat o odchovech či chovu).

Příčinou obtíží s chovem je způsob hnízdění agapornisů oranžohlavých. V přírodě si vyhrabávají hnízda ve stavbách termitů, kde je konstantní teplota i vlhkost. Dodejme však, že neméně důležitá je i teplota prostředí, do kterého mláďata z budky vylétnou. Jsou choulostivá a není-li teplota dostatečně vysoká, uhynou. Maarten popisuje úspěšný odchov u jednoho belgického chovatele. Ten použil k hnízdění budku velikosti 60cm délka, 40cm šířka, 40cm výška s vletovým otvorem o průměru 5cm. Budku zcela vyplnil korkovými deskami, ve kterých si samice vyštípala dlouhou chodbu a na jejím konci vytvořila hnízdo o průměru 10cm. První snůška chovného páru čítala pět vajec, z nich byla úspěšně odchována čtyři mláďata.

Chovný pár byl umístěn ve voliéře o velikosti 180cm x 75cm x 75cm. V místnosti byla trvale udržována teplota 15st. C a 65% relativní vlhkost.

Maarten připomíná složení krmení, které agapornisům belgický chovatel dává, protože ho pokládá za trochu "nenormální" ve srovnání s krmením běžně agapornisům nabízeným.

Ptáci dostávají směs semen určenou pro malé druhy papoušků z obchodu, jablko, senegalské klasy, muší larvy menší velikosti, moučné červy a fíky, vše smíchané dohromady.

Poznámka: Asi před třemi roky bylo na Moravu dovezeno větší množství agapornisů oranžohlavých. Přesto, že se dostali i do chovů zkušených chovatelů, odchov docílen nebyl. Je to veliká škoda, protože jsou agapornisové oranžohlaví nejen pěkně zbarvení, ale velice roztomilí ptáci. Velikou předností je snadné určování pohlaví. V mém nedalekém okolí je v současné době (1998) chován jeden pár těchto agapornisů. Jeho majiteli, velmi svědomitému chovateli, bych přál, aby se dočkal početných odchovů a mohl sestavit více chovných párů.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5


Autor textu Rudolf Vít

Erudovaný, u chovatelské veřejnosti uznávaný odborník, který své neocenitelné znalosti v chovu exotického ptactva, především jeho oblíbených agapornisů v různých barevných mutacích a papoušíčků, předával všem zájemcům této odbornosti. Téměř celý život se věnoval chovu ptáků, 50 let publicistické činnosti. Za tu dobu uveřejnil přes 2000 článků v odborném tisku v Německu, Rakousku i Švýcarsku, ale především v našich chovatelských časopisech, nejvíce potom v časopise Fauna. 50 roků spolupracoval s časopisem Gefiederte Welt.

Autor fotografií zdroj: Pixabay

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře