Kamerunská koza

Toto plemeno koz pochází ze severní Afriky, kde spásá nejskromnější rostlinný pokryv na okraji saharské pouště. Tam, kde se již ovce neuživí, protož...

Toto plemeno koz pochází ze severní Afriky, kde spásá nejskromnější rostlinný pokryv na okraji saharské pouště. Tam, kde se již ovce neuživí, protože spásají pouze trávu, tam kozy spásáním křovin akácií a trní najdou ještě dostatek potravy. Touto svou činností podporují erozi půdy a přispívají k rozšiřování pouště až o 10 km za rok.

To se samozřejmě netýká chovu těchto koz v evropských podmínkách. U nás byly tyto kozy chovány nejdříve v zoologických zahradách a protože se snadno a rády rozmnožují, dostaly se i do soukromých chovů. V opačném případě byly zkrmovány v zoo masožravcům.

Toto plemeno dosahuje váhy 10 až 12 kg, je výhradně černé barvy a pohlavně dospívají velmi brzy (5 až 6 měsíců). Za příznivých podmínek může mít kozička ještě v tomto roce, co se narodila, vlastní kůzlata. Kůzlata (1 až 3) se rodí matce po březosti trvající 150 dnů a kůzlata se rodí v průběhu celého roku. Mléko kozy slouží pouze pro výživu kůzlat.

Tyto kozy dokáží využít k obživě i rostliny, které by ostatní zvířata nesežrala, takže je lze využít k vypasení skládek, rumišť, zanedbaných a opuštěných zahrad a sadů. Je třeba mít na paměti, že tyto kozy jsou velmi temperamentní a pohyblivé, proto je třeba zmíněný pozemek řádně oplotit, aby kozy neudělaly škodu nám nebo sousedům na jiných pozemcích.

Kozy jsou býložravci - - přežvýkavci, které buď celoročně krmíme senem nebo se v létě pasou. Jako přídavek dáváme mačkaný oves, tvrdé pečivo, mrkev, jablko, brambor. Důležitá je kamenná sůl s obsahem mikroprvků. Veterinární péče spočívá 2 x ročně v odčervení, zbavení se zevních parazitů a úpravě paznehtů.

Radim Holovský

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře