Je rotvajler zabiják?

V poslední době medializované plemeno psa, které je označováno jako agresivní, nesnášenlivé a ohrožující život celé rodiny. Je tomu tak, nebo je to úplně jinak? Pojďme se na to podívat blíže. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti s tímto plemenem. Bydlíme na konci malé vesnice a o pořízení psa jsme přemýšleli několik let. Nebylo to lehké, zvažovali jsme několik plemen se zaměřením na velkého psa s patřičným respektem před nevítanými návštěvami. Po zvážení všech požadavků jsme nakonec vybrali obávaného rotvajlera, zabijáka všeho živého…

Hierarchie ve smečce

Delší dobu jsme obvolávali inzeráty, až jsme nakonec pejska sehnali a přivezli ho domů k radosti našich dětí. Jednoznačně jsem požadoval malé štěně z důvodu návyku na rodinu a hlavně vštěpování postupného výcviku hned odmala. Nechtěl jsem nic podcenit, a ačkoliv jsem dříve pracoval jako profesionální psovod, respekt k psu „ zabijáku“ byl značný. Musím potvrdit, že i já jsem byl zčásti mediálními zprávami částečně ovlivněn. Nicméně mám svou hlavu a po přečtení všech možných knih a poradách s chovateli tohoto velkého psa s mimořádným vztahem k rodině a malým dětem jsme se pro něj rozhodli. Rovnou mohu potvrdit, že volba byla správná a nelituji jí ani na okamžik.

Každé vyšlechtěné plemeno však má své vlastnosti a stejně tak je to i u rotvajlera. S těmito povahovými vlastnostmi a schopnostmi musíte pracovat a využít je ke svým potřebám. Velký rozdíl na požadavky je mezi pejskem, co leží na gauči, a psem, který váží 50–60 kg a má ještě hlídat váš majetek, popřípadě bránit vaši rodinu.

První, co musíte udělat, je přijmout psa do rodiny. Udělat z něj rovnoprávného člena smečky. Nesmíte ale zapomenout, jaké mu přidělíte místo, pozici ve smečce. U nás doma je jednoznačně na posledním místě. Každý pes je zvíře smečky a potřebuje autoritu. Pokud mu tuto pozici nedáte, zaujme své místo sám a bude vám vládnout a dělat si, co chce. Na povel ke mně se na vás jen podívá a z jeho očí rovnou můžete číst: „Mám tě na salámu, páníčku.“. Předpokládám, že to si nepřejete ani vy a že chcete předejít budoucím kolizím.

„Fuj“

Projít se pěší zónou a pochlubit se svým těžkotonážním svalnatým mazlíkem rozhodně stojí za to. Jak mu ale tuto pozici v rodině přidělit? Jako první svého pejska naučte příkaz FUJ. Pokud si něco nepřejete, začněte používat toto kouzelné slovíčko, FUJ.

Trhá pejsek vaše bačkory? Chyťte ho za kožíšek za hlavou a lehce jím zatřeste. Není to nic proti výchovným mravům, i fena takto trestá své děti. Větší štěně můžete plácnout i novinami. Nedá-li pejsek pokoj a obtěžuje vaše dítě taháním za kabát, křikněte FUJ a lehce ho plácněte. Velmi brzy začne rozeznávat, co smí a nesmí a kde je jeho pozice. Troufám si říct, že do 14 dní již ví, co je povel FUJ. Tímto rychlým učením pejsek rozezná, co je mu dovoleno a kam až může zajít k ostatním členům rodiny.

Důsledně a nespěchat

Jedna z vlastností rotvajlera je pomalejší učení. Při výcviku dalších povelů musíte mít velkou trpělivost a cviky opakovat a opakovat. V žádném případě se nedejte strhnout a bezhlavě psa trestat.

Každé selhání psa je selhání páníčka. Mladý pejsek potřebuje vaši důvěru a hlavně radost z vaší přítomnosti. Vy jste přece v jeho očích ten, kdo velí celému světu a ke komu váš pes vzhlíží.

Rozhodně nezapomeňte na odměny. Za každou snahu a dobře vykonaný povel svého psa dobře odměňte. Sám používám několik odměn: pamlsek, poplácání a slovní pochvalu „to je pašák“.

Sami budete překvapeni, jak rychle na slovní kontakt bude váš bobík reagovat.

Jedno z důležitých pravidel výcviku tohoto plemene je vaše důslednost. Umí-li váš miláček chodit u nohy a zná-li již i jiné povely, dbejte na důsledné vykonávání těchto příkazů. Jsou k tomu dva pádné důvody: posilujete svou roli vedoucího smečky a donutíte psa vykonat vaše příkazy. Jakmile ho necháte si dělat, co chce, velice rychle se vám to vrátí jeho neposlušností.

Rotvajler patří mezi velmi inteligentní plemena, a jakmile zjistí, že něco nemusí, využije toho.

Jedná se o psa, který přemýšlí a vyhodnocuje. Necháte-li šedesátikilogramovou horu svalů napospas, budete muset vynaložit spoustu energie, abyste to navrátili zpět.

Nejdůležitější je výběr

Rozhodně to ale není boj na věčné časy. Je-li pes naučený, stačí na něj sem tam brnknout a pánem situace jste vždy vy. Nemám jediný problém se psem u nohy a s volným vodítkem se projít po vesnici. Za plotem na něj štěkají rozzuření psi, dokonce mohou běhat i kolem něj, a můj pes je absolutně přehlíží. Zaprvé nesmí a zadruhé je to i jeho vlastnost. Přece se nebude zahazovat s pětikilovým smetákem?!

Pojďme ale k rodině. Mám tři malé děti a to nejmenší je tříleté. I když jsem na zahradě a nemám psa stále pod kontrolou, vím, že můj pes miluje rodinu a na děti nedá dopustit. Zná své místo ve smečce a díky své dobromyslné povaze mu může otevřít tlamu a spočítat zuby i náš nejmenší špunt. Bezproblémově se po něm válí a osedlává si ho jako koně. Pes leží na zádech, maličký ho drbe, a jakmile se pes otočí, tak ho svou tonáží nechtěně porazí. To je jediný problém, který se svým psem mám, když si s ním hrají děti. Je prostě příliš velký a nemotorný. To vše ale vynahradí jeho velké srdce. K rodině tohoto svalovce rozhodně mohu doporučit. Jedno je ale třeba zdůraznit, je třeba koupit pejska z vybraného chovu, kde máte záruku vyšlechtěných vlastností rotvajlera. Nekupujte psa, který se jen zdálky rotvajlerovi podobá, takových jsou plné inzeráty. Plánujete-li si pořídit psa na 10 let, pečlivě si svého mazlíka vyberte.

Dobrý hlídač

Jak jsem se již zmínil, rotvajler je nadmíru inteligentní plemeno a velmi dobrý hlídač. Chodí-li kolem stejní lidé, ani si jich nevšimne, prostě je zná a vyhodnotil je jako O. K. Nenamáhá se, aby do zbláznění štěkal a vyvíjel aktivitu. Klidně leží v boudě a jen pozoruje. Opačným příkladem je, pokud přes veškeré upozornění na plotě k nám vstoupí nezodpovědná návštěva a my o ní nevíme. V tu ránu je u ní pes a na místě ji zastaví. Na můj rychlý povel ho odvolám a teprve pod kontrolou psa se návštěva může na mé zahradě volně pohybovat.

Když shrnu všechny své poznatky a zkušenosti, jde o mimořádného psa s velkým vztahem k rodině a ochraně majetku. V žádném případě nejde o psa zabijáka, který drtí kosti každého kolemjdoucího, jak jsme masírováni médii. Jde o psa pohodáře, který miluje svého pána a je pro každou legraci.

Jestli o tomto psu přemýšlíte a máte-li alespoň trochu ponětí o výcviku, neváhejte a pořiďte si svalnatou parní lokomotivu.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (38x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

19.9.2019 23:28

smajlík můj ty bože smajlík

To máte tak málo přispěvatelů, že už opravdu každý jouda může psát do fauny "pseudoodborné" články ?

plný souhlas se scyllou a wulfinou

16.11.2016 10:53

Rotvajler je jedno z nejmilejších plemen co znám. Oddaný, citlivý, hravý a při dobrém vedení i poslušný smajlík Vše je o výchově - jako vždy smajlík

12.9.2015 20:42

Ze všeho nejhorší je nechat děcka otravovat psa a vůbec, to je neuvěřitelná kravina...

wulfina

12.9.2015 13:49

smajlík To je zas článek z roku nežer chleba...

Třepání za kožich? Která fena toto dělá? Ani vlčice tak netrestá své vlčata! Tohle si zas vymyslel nějaký chorý mozek...

Ten, kdo chce RTW si zajde za chovatelem a nebude číst blbinu o RTW na ifauně...

12.9.2015 13:24

To je článek jak ze socialistické enyklopedie... teorii o údajném vůdci smečky už snad nikdy nevěří, ne? A ono třepání kožíškem mi taky přijde zbytečné.

12.9.2015 10:35

Nikdy netřeste pejskem za kůži na krku, to je výhrůžka zabitím a můžete štěně vystrašit k smrti nebo ho donutit k sebeobraně - kousnutí. FUJ není kouzelné slovíčko, ale zákazový povel, který je ve své podstatě naprosto zbytečný. Je lepší používat směrovací povely, ne zákazové. Plácání je nápřahový, tedy několikanásobný trest, který je naprosto nevhodný. Bití psa je ostudou psovoda a nechápu, jak to může někdo radit. Měl jste štěstí na velmi tolerantního psa, ale to nemusí být vždy. Nechat děti, aby otravovali psa zmíněným způsobem také není nejvhodnější nápad. RTW jsou dokonalí psi, ale měli by být vychovávani s citem a rozumem, ne třesením za kůži a plácáním a štěkotem zákazových povelů.

10.9.2015 21:38

je to milacek a hlidac cele rodiny nechtel bych jineho psa JAROS