Pestrá společnost vychovala prvního asistenčního psa pro chlapce s autismem

Pestrá společnost vychovala prvního asistenčního psa pro chlapce s autismem

Ben, který pochází z USA a do České republiky se s rodinou přistěhoval teprve před několika lety, trpí poruchou autistického spektra. Border kolie Haley, kterou pro něj vycvičila Pestrá společnost, mu bude sloužit jako komunikační most s ostatními lidmi a zároveň mu bude dělat společnost, aby se nebál být sám.

Porucha autistického spektra je vrozená porucha mozkových funkcí, která dítěti neumožňuje do plné míry porozumět tomu, co vidí, slyší nebo v každodenním životě prožívá. Duševní vývoj dítěte je narušen hlavně v oblasti komunikace, sociálního chování a v představivosti.

Ben chodí do české školy a už velmi dobře česky rozumí. Občas se mu ale jeho diagnóza staví do cesty při komunikaci s ostatními lidmi. Na druhou stranu se často bojí být sám a společnost své rodiny potřebuje prakticky bez přestání. V obou případech, a nejen v nich, mu asistenční fenka Haley pomůže.

 

„Když jsem se poprvé s Benem a jeho rodinou setkala, bylo mi jasné, že musíme vybrat veselého a zároveň citlivého a vnímavého pejska. Helenka (jak jí interně říkáme) je přesně taková a jsem velmi ráda, že si spolu sedli hned od začátku a výborně spolupracují,“ říká zkušená trenérka a jedna ze zakladatelek Pestré společnosti Míša Perčinová.

Haley bude dělat také klasickou asistenci, především podávání věcí, a dále aktivní i pasivní canisterapii. Ben se například bojí chůze po schodech a sám po nich chodí jen velmi nerad. Haley se naučila chodit po schodech sama na vyzvání a bude tak pro něj velkou motivací. Pes je totiž pro lidi s autismem daleko čitelnější než jakýkoli člověk. V rámci pasivní canisterapie spolu budou polohovat a zklidňovat Benovu psychiku. V rámci aktivní canisterapie se spolu budou učit. Ben je totiž při učení neklidný a zbrklý. V roli učitele bude své učení Helence představovat a nenásilnou metodou se tak učit sám.

Pestrá společnost, o. p. s., se již od roku 2009 zabývá kvalitním bezkotcovým výcvikem asistenčních psů pro děti i dospělé se všemi druhy postižení. Od štěňátek do ukončení výcviku žijí psi v domácnostech trenérů a výcvik tak probíhá přirozenou formou. Organizace má akreditovaný bezkotcový výcvik od mezinárodní organizace Assistance Dogs Europe a je držitelem Značky spolehlivosti, kterou udělila po hloubkovém auditu Asociace veřejně prospěšných organizací. V současnosti má Pestrá společnost 29 předaných psů.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře