Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Články » Psi »

Chlouba české kynologie slaví dvacet let

Výcvikové středisko psovodů a psů Celní správy ČR v Heřmanicích na Liberecku bylo založeno v roce 1996. Za 20 let své existence se vypracovalo na takovou úroveň, že i pejskařsky vyspělé země vysílají své kynology a psy na výcvik k českým kolegům.

Fotografie:

 

 

 

 

V historii ČR nemá výcvikářský úspěch celníků obdoby. O žádné jiné státní ani privátní tuzemské výcvikové centrum neprojevili zájem kynologové z tolika zemí jako o Výcvikové zařízení služební kynologie Celní správy ČR. Tak zní část oficiálního názvu, ke kterému v roce 2005 přibyl významný dodatek: Regionální výcvikové středisko WCO pro Evropu. Tehdy se tak stalo na základě skvělých výsledků v přípravě psovodů a psů, kterých si nemohla nepovšimnout Světová celní organizace (WCO), jež považuje psy za nezbytnou součást sil a prostředků v boji proti pašeráctví a nelegálnímu obchodu. Tak se heřmaničtí dostali mezi světovou celní kynologickou elitu, neboť podobných výcvikových zařízení se statutem WCO je ve světě pouze sedm. Popsat cestu celní kynologie a heřmanického střediska k současnému stavu a úspěchům by bylo na několik článků. A tak z materiálů poskytnutých pracovníky střediska aspoň od každého něco.

 

Trocha statistiky

Zájem o výcvikové středisko v Heřmanicích projevili celníci a policisté téměř ze všech kontinentů, celkem dorazily na návštěvu delegace z 36 zemí. Mezi ty nevzdálenější patří kynologové a jejich nadřízení z Japonska, Tchaj-wanu, Peru, Ekvádoru, Chile, USA, Kanady, Izraele, Indie, Austrálie, Srí Lanky atd. „Některé delegace se zajímaly o způsoby výcviku a využívání psů, jiné si rovnou domlouvaly kurzy pro své celníky a psy. Celkem jsme tak realizovali 23 kurzů pro instruktory a psovody ze zahraničí, kteří slouží v Bulharsku, Lotyšsku, Rusku, Moldávii, Peru, Ekvádoru, Izraeli, Kyrgyzstánu, Řecku a na Ukrajině. Psovodi a psi byli vycvičení pro ještě větší počet zemí. V souhrnu to je 18 instruktorů a 78 psovodů se psy. Kromě toho byli vycvičeni dva psí specialisté na drogy pro celníky v Peru a policisty v Ekvádoru, kteří si je pouze převzali a zařadili do služby,“ říká Josef Dušánek, který vede středisko od jeho založení. Do statistiky úspěchů střediska nepochybně patří i zorganizování dvou mezinárodních konferencí za široké mezinárodní účasti. První, na Sychrově v roce 2007, byla zaměřena na využívání psů při vyhledávání pašovaných živočichů chráněných celosvětovou úmluvou CITES. Druhá konference zabývající se pátráním po tabákových produktech, se uskutečnila v roce 2015 ve Frýdlantu. Podobně se zúčastňují heřmaničtí kynologové odborných konferencí a stáží v zahraničí, jejich výčet by byl dlouhý. Svědčí to o zájmu zahraničních partnerů o zkušenosti heřmanických instruktorů a českých celních psovodů. Ke statistice patří i zmínka o založení a pořadatelství mistrovství Evropy celních psů ve vyhledávání drog – 1. ročník uspořádali v Liberci roku 2001, další na stejném místě o tři roky později. Dosud bylo uspořádáno celkem sedm ročníků ME. Výčet soutěžních úspěchů českých reprezentantů by byl dlouhý, a tak zůstaňme u konstatování, že ze všech zúčastněných zemí jsou naši celní kynologové nejúspěšnější, dvakrát je zdobí titul mistra Evropy. Kromě evropských šampionátů si celní kynologové poměřují výkonnost na svých každoročních otevřených mistrovských soutěžích, a to v kategoriích psů ve vyhledávání drog, ve vyhledávání tabáku a ve všestranných. Kromě psovodů a psů ozbrojených složek ČR se některých šampionátů zúčastňují i celníci z řady zemí Evropy, Asie i z USA.

 

Trocha historie

Celníci, jak je známe dnes, jsou pokračovatelé státních složek, které měly obdobné poslání, ale jiný název. A tak lze konstatovat, že historie a kontinuita celní kynologie sahá hluboko do dějin Československa, téměř ke vzniku státu. Tou nejstarší kategorií psů jsou psi všestranní, kteří byli používaní především na slovensko-polských hranicích. Nejvíce jich však bylo v devadesátých letech, kdy celníci převzali na několik let ostrahu zelené (státní) hranice. Postupem let se měnily úkoly a poslání CS, a tak v současnosti slouží jen pět všestranných psů. Jsou určení pro střežení celních skladů a zajišťování bezpečnosti hlídek mobilního dohledu, které provádí například kontroly zaměřené na nelegální zaměstnanost, kontrolují tržnice, asistují u exekucí a v rámci nové kompetence budou zajišťovat i kontrolu hazardu a heren. Heřmanické středisko navázalo na předchozí výcvik celních psů k vyhledávání drog (omamné a psychotropní látky – OPL) který se v Československu prováděl od roku 1972. Z původního zastoupení marihuany, hašiše, kokainu a heroinu rozšířilo roku 1999 výcvik psů o vyhledávání syntetických drog a prekurzorů (sloučenin) typu amfetamin, metamfetamin, MDMA (droga extáze), efedrin, sudafet a o další léky obsahující pseudoefedrin. Od roku 2005 se cvičí vyhledávání drog i u osob, a to pasivním způsobem – to znamená, že pes u nálezu znehybní vestoje, vsedě nebo vleže. V jiných případech může značit i aktivně, to je štěkáním, hrabáním, škrábáním. V posledních letech se však aktivní značení omezuje, neboť hrozí například poškrábání karoserií drahých automobilů, poničení sedadel, čalounění apod. Kategorie CITES vznikla v roce 2005, když naši celníci jako druzí v Evropě začali pomocí psů odhalovat pašované živočichy, kteří jsou chráněni celosvětovou úmluvou. Od roku 2007 „drogoví“ psi cvičí také vyhledávání zbraní a nábojů. Po tři roky probíhal rovněž výcvik psů k vyhledávání výbušnin. Důležitý je rok 1999, kdy vznikla potřeba kategorie psů specializovaných na vyhledávání tabákových výrobků. Ta je v současnosti tou nejúspěšnější z hlediska množství zadrženého kontrabandu i ve výši odhalených úniků na spotřební dani, které se řádově počítají na miliony. Od roku 2013 se začali cvičit psi na vyhledávání větších obnosů bankovek (často pochází z nelegální činnosti) a o rok později se psi hledající tabák začali cvičit také na pátrání po lihu a lihovinách.

 

K budoucnosti

Pro budoucnost výcvikového střediska měla velký význam návštěva ministra financí Andreje Babiše. Už několik let středisko doslova praská ve švech, neboť se tam nepřipravují jen noví psovodi a psi, ale každý celní pes musí každoročně absolvovat kondiční výcvik a potvrdit svoji výkonnost v dané kategorii (jedné nebo dvou) složením zkoušky. Kromě toho se cvičí psovodi a psi pro celníky z jiných států, a jejich zájem je rok od roku vyšší. Více se budou zřejmě cvičit psi obranáři určení pro skupiny celníků, kteří v souladu s nedávno přijatým zákonem mají kontrolovat a provádět zákroky stejně jako policisté v oficiálních i nelegálních provozovnách hazardních her. To vše jsou úkoly, jejichž splnění vyžaduje další rozvoj střediska. Bude tak zapotřebí posílit personál, rozšířit ubytovací a stravovací kapacity, zvýšit počet kotců, zdokonalit učebny, a především vybudovat moderní výcvikovou halu. Ta umožní provádět počáteční intenzivní výcvik po celý rok a za každého počasí. A protože je o ministru financí Andreji Babišovi známo, že není ochotný souhlasit s nějakým výdajem, pokud není přesvědčený o jeho nutnosti a prospěšnosti, museli mít celníci připravené naprosto přesvědčivé argumenty a také architektonickou studii. A povedlo se. Ministr dal souhlas s výdajem kolem 55 milionů korun na rozšíření tohoto mezinárodního střediska. To ve chvíli, kdy se přesvědčil, jaký přínos má celní kynologie pro resort financí. A nejen to. Dobře se mu poslouchala také fakta, jak psi přispívají k bezpečnosti našich občanů, když pomáhají odhalovat nelegální činnosti spojené s organizovaným zločinem, a potěšilo ho i to, jak v rámci mezinárodních aktivit heřmanické středisko zvyšuje kredit naší země v zahraničí.

 

V heřmanickém výcvikovém středisku a vůbec u celníků se děje hodně zajímavých pejskařských věcí, a tak se můžeme těšit na splnění jejich slibu, že nám příště prozradí, jakým výrazně novým způsobem cvičí psí specialisty.

text a foto: Josef Růžička

Diskuze k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Přílohy a doplňky pro B.A.R.F. bez CHEMIE
Instatntní, extrudované a vařené přílohy pro B.A.R.F. Vlákniny, oleje, balancery, ovoce, zelenina. Český výrobce.
České superprémiové granule PROFINE
Znáte české granule PROFINE? Superprémiová výživa pro vaše zvířecí kamarády. To musíte vyzkoušet!
winnerpet
Luxusní kožené produkty pro psy belgické značky ALOKÉ - obojky, vodítka, postroje a jedinečné kabelky.
Sušené vepřové uši
Časkrmení.cz - specialista na sušené pamlsky! 100ks prémiových vepřových uší za výhodnou cenu! Skladem! Nakupujte zde ->