Základní výbava pro štěně – co pořídit pro vašeho nového společníka 


Základní výbava pro štěně – co pořídit pro vašeho nového společníka 
Základní výbava pro štěně – co pořídit pro vašeho nového společníka 
Obsah
  1. Miska pro štěňata 
  2. Krmivo pro štěňata 
  3. Pelíšek pro štěně 
  4. Antiparazitika pro štěňata
  5. Kšíry pro štěně 
  6. Vodítka pro štěňata
  7. Co potřebuji pro štěně? Hodně hraček!
  8. Dejte mu hlavně čas

Chystáte se doma přivítat čtyřnohého mazlíčka? Pokud patříte mezi začínající chovatele, následující rady ohledně výbavy pro štěně jsou určeny přesně pro vás. Příchod do nového domova může být pro štěně značně stresující událostí, a tak byste se měli snažit mu ji co nejvíce zpříjemnit. Ve chvíli, kdy váš nový parťák dorazí domů, by už tam na něj měla čekat výbava pro štěně. Co všechno potřebuje pro svůj spokojený život? 

Přestože pořízení štěněte patří k těm nejdojemnějším okamžikům, neměli bychom zapomínat na to, že mu musíme zajistit příjemné a bezpečné prostředí. V začátcích chovu se bez základní výbavy pro štěně zkrátka neobejdete. V ideálním scénáři byste měli mít nakoupené všechny pomůcky ještě před jeho samotných příchodem

Miska pro štěňata 

Naprostým základem, bez kterého se jen těžko obejdete, je miska pro štěňata. Mnoho chovatelů se vůbec neohlíží na drobný vzrůst samotného štěněte a již zpočátku je učí jíst z velké misky. Speciální miska pro štěňata však může krmení výrazně usnadnit. Podobně upravené misky totiž mívají vyvýšený prostředek, díky čemuž granule nezůstavají uprostřed, kam se malý pes dostane jen stěží. Samostatná miska na vodu je samozřejmostí každé výbavy pro psa.

Krmivo pro štěňata 

Aby bylo co dávat do misky, bude zapotřebí pořídit také krmivo. Pro co nejlepší růst a zdraví vašeho nového parťáka bude vhodné sáhnout po vysoce kvalitních krmivech. Možností, čím krmit štěně, je několik.

Granule pro štěňata obsahují velké množství živin, zpravidla více než ty pro dospělé psy. Při nákupu granulí byste se rovněž měli vyvarovat nákupu v supermarketech. 

Kvalitní krmení již obsahuje dostatečné množství živin, a tak není zapotřebí přidávat žádné další vitaminy nebo přilepšovadla, která by vyváženost jednotlivých složek narušila. Pro následný vývoj štěněte bude tento faktor klíčový – příliš rychlý růst by mohl v budoucnu jeho kostře spíše uškodit. 

V prvních týdnech se doporučuje krmit stejnou potravou, která jim byla dopřána ještě u chovatele. Změnu jídelníčku štěňata nesnášejí dobře a může jim způsobit jak stres, tak žaludeční potíže. Každé plemeno pak vyžaduje odlišné krmivo, na což je třeba dát pozor. Stejně tak potřebuje jinou stravu pes velkého a malého vzrůstu.
Ať už se tedy rozhodnete krmit suchým, mokrým krmivem, nebo metodou BARF, v každém případě se dopředu informujte. 

Pelíšek pro štěně 

Základní výbava pro psa by se neobešla bez pelíšku. Ten pro ně bude místem klidu a bezpečí. V prvních dnech můžete do pelíšku pro štěně vložit také kus deky, kterou si vezmete od chovatele. Váš čtyřnohý parťák si tak na toto místo lépe zvykne, jelikož zde ucítí svou bývalou smečku. 

Pelíšek pro štěně by měl být hlavně teplý a měkký. První okamžiky ve vašem domově štěně pravděpodobně prospí, takže příjemné ležení je naprostou nutností. Psí místo můžete vystlat také různými dekami, které pobyt v novém domově ještě zpříjemní. Budete-li se chystat na přejezdy se psem, můžete deku vzít jednoduše s sebou. 

Nezapomeňte ani na výběr vhodného místa pro pelíšek, které by mělo být především klidné. Ideální místo bude takové, v němž nebude ani přílišný průvan, ani horko. 

Antiparazitika pro štěňata

Neměli byste opomíjet ani zdraví čtyřnohých chlupáčů. Antiparazitika pro štěňata je chrání před různými parazity typu komáři, klíšťata nebo blechy. Existuje hned několik možností, jak tyto přípravky aplikovat. Antiparazitární přípravky můžete pořídit například jako obojky, spreje nebo šampony. Jsou naprostým základem toho, co koupit pro štěně.

 

Kšíry pro štěně 

Mezi věci pro štěně, které vám hned v prvních týdnech mohou přijít vhod, se řadí také postroje. Kšíry pro štěně tak klidně zařaďte na svůj nákupní seznam. Při jejich výběru dbejte na správnou velikost – měly by být dostatečně pohodlné, a hlavně upravitelné.

Kšíry pro štěně by je neměly nikterak omezovat v pohybu ramen ani lopatek. První návštěvy venku budou s podobnými vychytávkami mnohem jednodušší. Vybírejte takové produkty, které budou snadno omyvatelné. 

Pokud si pořizujete plemeno miniaturních velikostí, zajímat vás budou také oblečky pro štěňata. Malí nebo i velcí, ale krátkosrstí psi, jsou oproti svým dospělým příbuzným náchylnější na chlad, a tak se právě takové doplňky mohou skvěle hodit.

Nespočet chovatelů pořizuje vedle oblečků také pleny pro štěňata. Přestože někteří z nich si podobné produkty nemohou vynachválit, s ohledem na budoucnost mohou mít pleny pro štěňata spíše nežádoucí efekt. V takto útlém věku už by si totiž mohla vytvořit špatný návyk, který by se u dospělého psa odstraňoval jen velmi těžko. Obecně je lepší na pár týdnů zatnout zuby a zaměřit se na to, jak naučit štěně čurat venku. 

Vodítka pro štěňata

Jak již bylo řečeno, vodítka pro štěňata v kombinaci s obojkem vám vystačí taktéž. Nicméně i zde je důležité dbát na správnou délku, typ a velikost. Optimální volbou z hlediska vývoje bude kratší pevné vodítko a  tzv. stopovací vodítko, s jehož pomocí dokážete štěně při výcviku náležitě usměrňovat. Dvakrát vhodné pro štěňata naopak nejsou flexi – navíjecí vodítka, která psa mohou podporovat v tahání. 

Co potřebuji pro štěně? Hodně hraček!

Výbava pro štěně nepředstavuje jen samé praktické věci. Hračky tvoří neméně důležitou část jako výše uvedené věci. Dopřát mu ty nejzajímavější kousky je i ve vašem vlastním zájmu. Nechcete přece přijít o milovanou pohovku nebo oblíbený pár bot. V ideální situaci byste si měli nachystat alespoň čtyři různé hračky vhodné pro štěňata. Tím mu zajistíte dostatek zábavy a sobě minimum okousaných pantoflí.

A taky něco za odměnu

Pamlsky by ve výbavě pro štěně ani pro dospělého psa rozhodně neměly chybět. Jsou důležitou odměnou při výcviku již od raného věku. Nikdy to s nimi ale nepřehánějte, ztratily by svůj efekt. U malého štěněte také myslete na to, že potřebuje pamlsky snadné na rozžvýkání.

Dejte mu hlavně čas

I když víte, co připravit pro štěně, neznamená to, že příchod do vaší domácnosti bude zvládat na výbornou. Stále se jedná o velký zásah do jeho dosud bezstarostného života. I proto je základní výbavou pro štěně také trpělivost, ale ta vaše. Zpočátku věnujte novému přírůstku co nejvíce volného času a pozornosti. 

První týdny mohou být náročně, takže na psa nebuďte příliš přísní. Každým dnem se tito malí tvorové učí a dělají ohromný pokrok, jen jim musíte dopřát stoprocentní péči a dostatek času na spánek. Výše uvedená výbava pro štěně vám obojí náležitě usnadní. Příležitostí k hraní bude ještě nespočet. 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5


Autor textu Kristýna Klusáková

Copywriterka a někdejší redaktorka, která před začátkem své krasojízdy v publicistice absolvovala desítky hodin praxí v několika veterinárních ordinacích. Hrdá majitelka dlouhosrsté kolie, uctívač zvířat domácích, divokých i hospodářských. Milovnice umění, cizích zemí, řečí i kultur.

Autor fotografií zdroj: Shutterstock

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře