Proč si pořídit štěně s PP, tedy s průkazem původu?


Obsah
  1. Co můžete čekat od psa s PP?
  2. Musí chodit štěňata s PP na výstavy?
  3. Kde koupit štěně

Vybíráte do své rodiny nového čtyřnohého parťáka? Pokud ano a stále váháte, zda pořizovat štěně s PP, podívejte se s námi na to, co ve skutečnosti průkaz původu představuje a proč se vyšší investice mnohdy vyplatí. Takzvaní papíráci totiž už dávno nejsou jen pro majitele, kteří chtějí psa na výstavy. 

Lidé, kteří s chovem pejsků teprve začínají, se při hledání nového čtyřnohého parťáka většinou obrací na internet nebo časopisy s inzercí zvířat. Tam kromě základního popisu plemene většinou objeví i formulaci „štěně s PP“ nebo „štěně bez PP“. 

Tato zkratka uvádí, je-li pes s papíry  – tedy průkazem původu (PP), či nikoliv. Jedná se o jakýsi rodný list zvířete, kde je zaznamenáno několik důležitých informací.

Co obsahuje průkaz původu?

  • jména rodičů a prarodičů
  • širší rodokmen
  • zdravotní výsledky rodičů, výstavní úspěchy, zkoušky
  • jméno chovatele
  • jméno osoby, která průkaz vydala
  • označení psa – čip nebo tetování
  • informace o plemeni, pohlaví, barvě a typu srsti

Koupíte-li si tedy štěně s PP, můžete si být jistí, že jste si pořídili plemeno ve standardu FCI (mezinárodní kynologická federace).

V případě, že se chovateli narodí štěně, které nesplňuje daný standard, musí to mít zaznamenáno v průkazu původu a nesmí být použito k chovu. Nic to však nemění na tom, že i takové štěně průkaz původu dostane.

Co můžete čekat od psa s PP?

Základní výhoda oproti štěňatům bez PP je ta, že si můžete být na 100 % jistí, co z vašeho pejska vyroste. Pokud si totiž pořídíte psa s papíry, budete mít jistotu, jakých dosáhne v dospělosti rozměrů a zhruba i povahových vlastností.

Rodiče takových štěňat navíc ve většině případů musejí projít celou řadou zdravotních testů a bonitací, tedy výstavou, na které je pes srovnán se standardem plemene dle parametrů FCI. Díky tomu budete minimálně tušit, jaké případné nemoci mohou na vašeho mazlíka číhat, a včas se tomu přizpůsobit.

Občas můžete na internetu najít inzerát, který nabízí čistokrevného psa bez PP. Na takové nabídky si však dejte velký pozor. Nic takového jako čistokrevný pes bez PP totiž neexistuje. Ve většině případů se jedná o trik neseriózních množitelů. Pokud je pes bez PP, nedohledáte jeho předky, takže si nemůžete být jistí, jestli nedošlo k mezidruhovému či rodinnému křížení.

Musí chodit štěňata s PP na výstavy?

Ani v případě, že si pořídíte štěně po šampionech za desítky tisíc korun, nemá pes s PP povinnost navštěvovat výstavy či jiné klubové akce. Výjimka nastává pouze, pokud si ji určí sám chovatel, od kterého si štěně berete. Ta bývá většinou zanesena přímo do kupní smlouvy a nový majitel je o ní tedy dopředu srozuměn.

Není však žádnou výjimkou mít psa s papíry pouze jako společníka. S průkazem původu si totiž nekupujete nutně prestiž, ale stoprocentní jistotu plemene a relativní záruku zdraví a povahy. 

Kde koupit štěně

Chcete-li si koupit štěně konkrétního plemene, určitě stojí za to podívat se na internet a vyhledat si chovatelské stanice, které se na dané plemeno psa zaměřují. 

K informacím a doporučením můžete také využít skupiny na sociálních sítích, kde často kontakty na chovatelské stanice získáte i s konkrétními ohlasy a můžete se rovnou spojit jak s chovatelem, tak s majiteli odchovů.

Jestli vám však nezáleží na plemeni, zaměřte se především na útulky nebo různé záchranné spolky a skupiny. Ty jsou stále plné čekajících chlupáčů, kteří si přejí najít nový a láskyplný domov.

V žádném případě pak nedoporučujeme koupi „čistokrevných“ štěňat bez PP od samozvaných chovatelů a množitelů. Kromě toho, že sami kupujete prakticky zajíce v pytli, tím také chtě nechtě podpoříte jejich většinou nemorální a špinavý byznys. 

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (5x):

1
2
3
4
5


Autor textu Lilian Prášková

Copywriterka a redaktorka, která svou lásku dělí mezi zvířata, knihy a videohry. Ačkoli nevystudovala žádnou zemědělskou školu, vynahradila si to nasbíranou teorií u knih a praxí s osobními trenéry, kteří měli tu trpělivost se jí věnovat. Aktuálně pobývá se svou prastarou kočkou Cookie a plánuje příchod bílé kuličky (švýcarského ovčáka).

Autor fotografií zdroj: Shutterstock

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

18.3.2022 20:46

asnipetr napsal(a):
Trošku zmatek:
jeden odstavec: "Koupíte-li si tedy štěně s PP, můžete si být jistí, že jste si pořídili plemeno ve standardu FCI (mezinárodní kynologická federace)."
Hned následující top popírá: "V případě, že se chovateli narodí štěně, které nesplňuje daný standard, musí to mít zaznamenáno v průkazu původu a nesmí být použito k chovu. Nic to však nemění na tom, že i takové štěně průkaz původu dostane."
Ale to už je takový kolorit propagátorů PP.
Bezva den!
PK

Dobrý den, děkujeme za komentář. Text naší redaktorky ale žádný zmatek neobsahuje. Budete-li číst pozorně, vyplývá z něj, že narodí-li se nestandardní štěně (třeba zbarvením), je tato skutečnost zaznamenána v průkazu původu štěněte a tedy ji novému majiteli nikdo netají (a i kdyby chtěl - neutají).
Takovéto štěně si tedy koupíte s vědomím toho, že nejde o chovného a výstavního jedince (třeba na sport nebo na práci). Přitom však zůstávají další klady chovu s PP (zdravotní testy rodičů, vysoká pravděpodobnost, že mimo zmíněnou vadu jde o jedince s vlastnostmi typickými pro plemeno atd.).
Hezký den přeje
redakce webu iFauna.cz

10.3.2022 15:36

Trošku zmatek:
jeden odstavec: "Koupíte-li si tedy štěně s PP, můžete si být jistí, že jste si pořídili plemeno ve standardu FCI (mezinárodní kynologická federace)."
Hned následující top popírá: "V případě, že se chovateli narodí štěně, které nesplňuje daný standard, musí to mít zaznamenáno v průkazu původu a nesmí být použito k chovu. Nic to však nemění na tom, že i takové štěně průkaz původu dostane."
Ale to už je takový kolorit propagátorů PP.
Bezva den!
PK