Kupírování uší ČR ?

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
2.10.2017 20:40
alisia

XXX.XXX.66.196

Dobrý den,
jsem si vědoma že kupírování není povoleno, mám dobrmana a k tomuto plemenu uši nahoru prostě patří, pejsek má již kupírovaný ocásek.
Prosím nekritizujte mne.
Hledám veterináře který kupírování uší provádí v ČR. Víte o nějakém?Znáte nějaké chovatele kteří mají kupírovaného pejska? Eventuálně, dají se uši zvednout nějak neinvazivně?
Napište mi prosím do zpráv nebo na e-mail, děkuji Vám.

2.10.2017 21:00
Ollie

XXX.XXX.141.41

Kupírovat se nesmí, vet by si koledoval o óbr problém. Netopýra z dobrmana neuděláte. Je hodně plemen, kterým uši stojí. Pokud se vám to líbí a "plandavé" uši na psovi nechcete...

2.10.2017 21:11
Dasvo

XXX.XXX.83.28

V Česku je stále poměrně dost veterinářů, kteří kupírují. Myslím si ale, že bez doporučení Vám to nikdo neudělá, žádný vet nebude riskovat exemplární potrestání. Další věc je, že by to měl dělat někdo opravdu zkušený! Ošklivě zkupírované ucho je větší hrůza než plachta.
Jinými slovy, nebude jednoduché někoho najít. Možná zkuste i na Slovensku. Tam je sice kupírka také zakázaná, zákaz ale platí podstatně kratší dobu než u nás.

2.10.2017 21:17
lupus4

XXX.XXX.78.153

a k tomuto plemenu uši nahoru prostě patří,

nepatří už víc jak 25 let

pejsek má již kupírovaný ocásek.

chudák, připravila jste ho o důležitý komunikační prostředek...

jinak proč si vybíráte plemeno, které je třeba "ořezat" aby se vám "líbilo"? Navíc narazit na zdravého dobrmana je docela fuška...(DCM, vWD...atd )

můj názor na vás je čistá meduza,.

2.10.2017 21:25
alisia

XXX.XXX.66.196

Psala jsem aby jste se zdrželi kritiky a navíc ve vašem případě nadávek.
Na Vaši zprávu odpovím stručně.

Kastrace je invazivní operace (vyndání orgánu), orgánu který psi potřebují k množení - což je přirozený a nutný proces přežití každého druhu. Kastrace je tedy JEN PRO LIDSKOU POTŘEBU, NECHTĚNÍ POTOMKŮ, je přitom zákonem povolena.

2.10.2017 21:28
nadja

XXX.XXX.112.238

Tak zrovna Willebrand u DB takový problém není.

2.10.2017 21:30
bodlinka

XXX.XXX.27.102

alisia napsal(a):

Kastrace je invazivní operace (vyndání orgánu), orgánu který psi potřebují k množení - což je přirozený a nutný proces přežití každého druhu. Kastrace je tedy JEN PRO LIDSKOU POTŘEBU, NECHTĚNÍ POTOMKŮ, je přitom zákonem povolena.

No jo, ale nějakým alisiím nepřísluší právo rozhodovat o tom, co je zákonem povoleno a co je zakázáno a proč. kastrace je povolena. kupírování uší povolené není. můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

i kdybych byla nejlepší kupírovač uší v republice, fakt bych to nehlásila na potkání nějakému anonymnímu profilu. za to fakt ten průser nestojí.

2.10.2017 21:49
lupus4

XXX.XXX.78.153

nadja napsal(a):
Tak zrovna Willebrand u DB takový problém není.

Von Willebrandova choroba je rozdělována do tří základních kategorií: typ 1, typ 2 a typ 3 s několika subtypy. Von Willebrandova choroba typ 1 je nejmírnější a zároveň nejčastější formou u psů. Vysoká prevalence (zhruba 70 %) byla popsána u dobrmanů.
Mutace je děděna autozomálně recesivně.

nikde jsem nenašel, že by medúza byla nadávka

2.10.2017 22:54
Tedysek

XXX.XXX.59.80

Chci psa bez ocasu a s ušima nahoru... A líbí se mi baset. Tak si ho poridim a trochu pokratim...

Proč si nekoupi člověk psa co se mi prostě libi vzhledem a povahou celkově?! To je jako chtít krátkosrsté plemeno a koupit si komodora nebo afghánského chrta... To mi hlava nebere. V tom množství plemen co je dnes dostupných nechápu že si někdo nevybere.

2.10.2017 23:19
awake

XXX.XXX.115.235

Tedysek napsal(a):
Chci psa bez ocasu a s ušima nahoru... A líbí se mi baset. Tak si ho poridim a trochu pokratim...

Proč si nekoupi člověk psa co se mi prostě libi vzhledem a povahou celkově?! To je jako chtít krátkosrsté plemeno a koupit si komodora nebo afghánského chrta... To mi hlava nebere. V tom množství plemen co je dnes dostupných nechápu že si někdo nevybere.

Ono pokud máte leta Dobrmany kteří se Vám líbí povahově i vzhledově, a najednou někdo řekne že tak prostě od teď už vypadat nebude, uděláte co? Buď překousnete změnu vzhledu, nebo si seženete někoho kdo Vám vzhled "ponechá", a nebo si vyberete jiné plemeno když jich je přeci tolik?
Měla jsem tři Dobrmany. Ač jsem si přála celo kupírované, naši měli "jen" kupírované ocasy. Když se zakázalo kupírování i ocasů dalšího Dobrmana jsem si již nepořídila a nikdy již nepořídím. Ten pes se mi teď prostě vůbec nelíbí. Takže ano, "musela" jsem se kouknout po jiném plemeni které vypadá podobně jako Dobrman teď, tedy jako vořech. Tam mám ale jistotu nasazení a nesení ocasu. Plemeni se nikdy nekupíroval, takže ho nemá zkroucený jako prase na zádech jako někteří "krásní" a vznešení Dobrmánci.

2.10.2017 23:22
awake

XXX.XXX.115.235

Tohle se někomu opravdu líbí? - http://www.dobrman.info/klubova-vystava-msdk-2016/.

2.10.2017 23:30
awake

XXX.XXX.115.235

To byla moje ušatá čubinka

2.10.2017 23:39
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

Awake krásná čubina. No uši mi nevaděj, i tak jsou pěkní, ale ty ocásky, to se mi tedy fakt nelíbí.

2.10.2017 23:40
bodlinka

XXX.XXX.27.102

awake napsal(a):
Tohle se někomu opravdu líbí? - http://www.dobrman.info/klubova-vystava-msdk-2016/.

Ocas: je ponechaný přirozené délky, ideálně vysoko nesený v mírném oblouku.

Tolik standard:D Takže zakroucený ocásek má být. Asi se to tím pádem líbí.

Jinak já si myslím, že dobrman má spoustu jiných problémů, které mě od plemene odrazují mnohem více než tvar ocasu či uší.

2.10.2017 23:41
lupus4

XXX.XXX.78.153

Mno, napřed bych řešil zdraví (zejména DCM, vzhledem k tomu, že v Evropě je postiženo skoro 60%) a pak se můžou "šlechtitelé" zaměřit na ocasy

2.10.2017 23:47
awake

XXX.XXX.115.235

Naši Dobrmani měli problémy "jen" s torzí. Čubina jí nepřežila v 11ti letech a pes jí měl v 9ti a žil ještě další 4 roky. Zdraví Dobrmanů již několik let nesleduji. Dalšího Dobrouše již zaručeně vědomě nechci

2.10.2017 23:56
lupus4

XXX.XXX.78.153

Vzhledem k tomu, jak "šlechtitelé" dokázali za pár let "vyšlechtit /domrvit" páteře u NO, tak nějaké zkroucené ocásky bude jen brnkačka

(mírný oblouk a zakroucený ocas je kapánek rozdíl).

3.10.2017 00:15
Ebra

XXX.XXX.191.130

Kupíráky dobrmany s PP si lidi vozí ze zahraničí, takových kdo nechce ty s plandavýma slechama je více. Kdo ale má krásného typického dobrmana s klasicky upravenýma ušima i ocasem, nemůže se v ČR zúčastňovat výstav ani třeba zkoušek z výkonu a jiných veřejných akcí jako srazů plemene atd...tedy pouze jako krásný přítel. Nikdo vám tady asi veřejně nenapíše jméno veterináře, který nakupíruje uši psovi v ČR

3.10.2017 00:18
Ebra

XXX.XXX.191.130

awake napsal(a):

Nelíbí, fakt že ne.

3.10.2017 00:26
Ebra

XXX.XXX.191.130

A ještě dodám, že v ČR je zákon tak dokonalý, že kupírování uší je považováno za týrání ale kastrace bez závažného zdravotního důvodu jen tak že si to majitel usmyslí u zdravého psa nebo fenky, je podle zákona vpořádku a běžně se to děje. Ovšem už zase kupírovat ocas nene to je týrání ale jako elitní klub u některých loveckých plemen se kupíruje dále, čím by to mohlo být? Kde soudruzi udělali chybu ? Nějak zvláštně pojato to týrání při okrajování psa na různých místech těla, zkuste to někdo vysvětlit...

3.10.2017 00:51
plaka

XXX.XXX.213.35

Ebra napsal(a):
A ještě dodám, že v ČR je zákon tak dokonalý, že kupírování uší je považováno za týrání ale kastrace bez závažného zdravotního důvodu jen tak že si to majitel usmyslí u zdravého psa nebo fenky, je podle zákona vpořádku a běžně se to děje. Ovšem už zase kupírovat ocas nene to je týrání ale jako elitní klub u některých loveckých plemen se kupíruje dále, čím by to mohlo být? Kde soudruzi udělali chybu ? Nějak zvláštně pojato to týrání při okrajování psa na různých místech těla, zkuste to někdo vysvětlit...

Kupírovat ocas lze u štěňat do nějakého 8. dne věku. To zákon v ČR nezakazuje (narozdíl od uší). Takže soudruzi u loveckých plemen žádnou chybu asi neudělali. Záleží jen na klubu a na tom, co mají schválené.
Druhá věc je kupírování ocasů u psů u plemen, kde již země původu toto zakázala. České kluby se většinou přizpůsobily a vzaly za své podmínky ze zemí původu, i když ze zákona je v ČR kupírace ocasů u psů povolena. V takovém klubu zkrátka štěně bez ocasu neuchovníte, protože nebude v souladu se standardem plemene, tudíž se nebude moci zúčastnit ani výstav, svodu mladých, bonitace...
Ořezávat a osekávat uši nebo ocásky pejskům s PP v dnešní době považuji za zvrácenost. Když se někdo nesmíří po 20 letech se změnou standardu u dobrmanů či jinde, ať si najde jiné plemeno. Kterému budou stát uši přirozeně a ocas se nebude vrtulovat nad hřbetní linii.

3.10.2017 01:52
Ebra

XXX.XXX.191.130

Já nemám vůbec nic proti kupírování ocásků u loveckých plemen, pokud by bylo povolena nadále u všech ostatních kde se dříve celá staletí i déle kupírovalo. Pravděpodobně nevíte, že je spousta lidí, kteří mají dodnes kupíráky uši i ocas v původní úpravě a kašlou na nějaké uchovnění, mají krásného přítele, plemeno podle svých představ a takového psa si např. dovézt ze zahraničí není ani proti zákonu ČR. Bohužel, některá plemena hodně ztratila, když nemají upravené uši a ocasy, za všechny jmenuju jako příklad boxery, dobrmany, SAO, úplná katastrofa třeba beauceron nebo knírači, střední pinč ztratil vše vypadá jak vořech, nepřidalo jim to na kráse, nepřidalo.Přitom kupírovat uši je daleko mémě bolestivé pro psa, je to chrupavka jenom, vyloženě kosmetický zásah, než třeba kompletní kastrace u zdravé fenky to je nesrovnatelný nitrobřišní zásah. Což se běžně děje a neslyším davy hlasů proti kastracím, naopak jsou doslova v kursu, až žádoucí, jakoby byla nějaká výhoda mít kastráta. Výsledek přecitlivělých je vykuchaná zdravá fena bez dělohy ale s ovislýma ušima a ocasem jak opica.Vivat pokrok.

3.10.2017 06:48
scylla

XXX.XXX.150.32

Ebra napsal(a):
Já nemám vůbec nic proti kupírování ocásků u loveckých plemen, pokud by bylo povolena nadále u všech ostatních kde se dříve celá staletí i déle kupírovalo. Pravděpodobně nevíte, že je spousta lidí, kteří mají dodnes kupíráky uši i ocas v původní úpravě a kašlou na nějaké uchovnění, mají krásného přítele, plemeno podle svých představ a takového psa si např. dovézt ze zahraničí není ani proti zákonu ČR. Bohužel, některá plemena hodně ztratila, když nemají upravené uši a ocasy, za všechny jmenuju jako příklad boxery, dobrmany, SAO, úplná katastrofa třeba beauceron nebo knírači, střední pinč ztratil vše vypadá jak vořech, nepřidalo jim to na kráse, nepřidalo.Přitom kupírovat uši je daleko mémě bolestivé pro psa, je to chrupavka jenom, vyloženě kosmetický zásah, než třeba kompletní kastrace u zdravé fenky to je nesrovnatelný nitrobřišní zásah. Což se běžně děje a neslyším davy hlasů proti kastracím, naopak jsou doslova v kursu, až žádoucí, jakoby byla nějaká výhoda mít kastráta. Výsledek přecitlivělých je vykuchaná zdravá fena bez dělohy ale s ovislýma ušima a ocasem jak opica.Vivat pokrok.

S názorem o kastraci souhlasím, ale kupírování je blbost, psi jsou nejkrásnější takoví, jací se narodí a nikdo nemá právo z nich kousky uřezávat, aby měla psa podle "svých představ", to je ukázka lidské nafoukanosti a egoismu. Lidé, kteří dávají kupírovat psy je určitě nepovažují za "krásné přátele", protože kdyby je za přátele považovali, nemohli by je nechat kupírovat.

3.10.2017 06:56
Tedysek

XXX.XXX.59.80

awake napsal(a):
Ono pokud máte leta Dobrmany kteří se Vám líbí povahově i vzhledově, a najednou někdo řekne že tak prostě od teď už vypadat nebude, uděláte co? Buď překousnete změnu vzhledu, nebo si seženete někoho kdo Vám vzhled "ponechá", a nebo si vyberete jiné plemeno když jich je přeci tolik?
Měla jsem tři Dobrmany. Ač jsem si přála celo kupírované, naši měli "jen" kupírované ocasy. Když se zakázalo kupírování i ocasů dalšího Dobrmana jsem si již nepořídila a nikdy již nepořídím. Ten pes se mi teď prostě vůbec nelíbí. Takže ano, "musela" jsem se kouknout po jiném plemeni které vypadá podobně jako Dobrman teď, tedy jako vořech. Tam mám ale jistotu nasazení a nesení ocasu. Plemeni se nikdy nekupíroval, takže ho nemá zkroucený jako prase na zádech jako někteří "krásní" a vznešení Dobrmánci.

Chyba je už v začátku, ne v tom "co po tom co to zakazou". Já nechápu prostě proč si už od začátku pořizovat psa, kteryho musím ostříhat, abych se na něj vůbec dokázala dívat. Podle mě je to prostě zvrácené. To je fakt jako bych kupirovala bígla, protože se mi líbí uší nahoru.

Neregistrovaný uživatel

3.10.2017 07:21
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.242.18

Já vás tak trochu chápu, mám dvě bullky a CC a taky jsem vždy chtěla kupíráky, jenže za pvé jsem naštěstí nesehnala nikoho kdo by to udělal a za další, vždyť ty ouška jsou tak super, heboučké, jemňunké, naší CC co má fakt semišové uši tak si s nima pořád hraju ňuňám se s nimi a nechtěla bych kupírovanýho psa, ocas se mi na psech líbil vždy, chtěla jsme jen ty uši, ale teď vím, že by to byla obrovská chyba, jo, pes vypadá možná za plotem drsněji, ale já nepotřebuji psa co vypadá drsně od pohledu. už tak když jdu na procházku se všema, lidi přechází na druhou stranu, nedokážu si představit, že bych měla všechny kupírovaný a ještě bych to podtrhla jak to někteří umí, že bych psovi nasadila náhubek alá hanibal, který bych ovšem taky zakázala, pro špatný přívod vzduchu. Sebe si ostříhejte jak chcete, propíchejte si třeba i půlky piercingama, nebo si nechte potetovat čelo, je to vaše tělo vaše věc, ale zvířata nechte tak jak se narodí, je to jejich tělo, ne vaše, a je to jejich věc.

3.10.2017 07:30
hmn_

XXX.XXX.186.234

"Chyba je už v začátku... Podle mě je to prostě zvrácené"
"ale zvířata nechte tak jak se narodí"

když v začátku, tak v začátku, a tím je výmysl a šlechtění plemen pro potřebu člověka (včetně různých nesmyslných exteriérových znaků), lidský "inženýrský" zásah do nějakého přirozeného vývoje...ne?

3.10.2017 07:41
Tedysek

XXX.XXX.59.80

hmn_ napsal(a):
"Chyba je už v začátku... Podle mě je to prostě zvrácené"
"ale zvířata nechte tak jak se narodí"

když v začátku, tak v začátku, a tím je výmysl a šlechtění plemen pro potřebu člověka (včetně různých nesmyslných exteriérových znaků), lidský "inženýrský" zásah do nějakého přirozeného vývoje...ne?

No, myšlenka šlechtit psa pro některé vlastnosti je jiná kapitola.
Chápu zkrácení ocasu u velkých psů a některých loveckých psů kde dost často dochází k úrazu ocasu. Ale ustřihnout část psa jen pro to, aby vypadal...
Myslím, že ve výsledku když mě kousne dobrman bolí to stejně ať má pes uši nahoru nebo dolů. A snad každému je jasné, že není radno vys*rat velkého psa.
To je jako kdyby se mi líbil pes co cení zuby a tak bych nechala psovi ustřihnout pysky... Ble.

Neregistrovaný uživatel

3.10.2017 18:18
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

plaka napsal(a):
Kupírovat ocas lze u štěňat do nějakého 8. dne věku. To zákon v ČR nezakazuje (narozdíl od uší). Takže soudruzi u loveckých plemen žádnou chybu asi neudělali. Záleží jen na klubu a na tom, co mají schválené.
Druhá věc je kupírování ocasů u psů u plemen, kde již země původu toto zakázala. České kluby se většinou přizpůsobily a vzaly za své podmínky ze zemí původu, i když ze zákona je v ČR kupírace ocasů u psů povolena. V takovém klubu zkrátka štěně bez ocasu neuchovníte, protože nebude v souladu se standardem plemene, tudíž se nebude moci zúčastnit ani výstav, svodu mladých, bonitace...
Ořezávat a osekávat uši nebo ocásky pejskům s PP v dnešní době považuji za zvrácenost. Když se někdo nesmíří po 20 letech se změnou standardu u dobrmanů či jinde, ať si najde jiné plemeno. Kterému budou stát uši přirozeně a ocas se nebude vrtulovat nad hřbetní linii.

Já měla plně kupírované dobrmany ještě před 10 lety, ale mnohem zvrácenější mi příjde, že dnes - době čipů a DNA testů na paternitu mají některá plemena koní stále povinnost pálit hříbata žhavým železem, jako ve středověku, a rádobyochránce zvířat to vůbec nehákuje .
A pozor - to není žádná jednorázová rychlá záležitost, protože se každé hříbě pálí na 3x (2x výžeh do "sedla" a 1x plemeno na stehno nebo krk)

3.10.2017 19:59
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

A co známky v uších ovcí a krav? Odstranění ocásku jehňete gumičkou? Kastrace selat, jehňat, kozlat gumičkou?

3.10.2017 20:09
lupus4

XXX.XXX.72.105

Všechny zde uvedené příklady lidských prasáren vůči zvířatům ale stejně neospravedlňují zcela bezdůvodnou ("na krásu") kupíraci uší - o kterou v tomto vlákně jde

3.10.2017 20:11
nadja

XXX.XXX.112.238

awake napsal(a):

Ale on narozdíl od beaucerona má mít dobrman ocas vysoko nasazen, takže je prostě nesený nad zádí. Ostatně, ono těch bosíků s vysoko neseným ocasem taky pár je.

3.10.2017 20:19
nadja

XXX.XXX.112.238

Janinka Bosorka napsal(a):
A co známky v uších ovcí a krav? Odstranění ocásku jehňete gumičkou? Kastrace selat, jehňat, kozlat gumičkou?

Při nasazení gumičky beránkům/kozlíkům jsem nikdy nepozorovala, že by je to bolelo. Po nasazení nadále pobíhala okolo matek a proháněla se po pastvině.

Neregistrovaný uživatel

3.10.2017 20:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

nadja napsal(a):
Při nasazení gumičky beránkům/kozlíkům jsem nikdy nepozorovala, že by je to bolelo. Po nasazení nadále pobíhala okolo matek a proháněla se po pastvině.

Kastrace nebo kupírování ocásku gumičkama bolestivé opravdu je

3.10.2017 20:52
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

nadja napsal(a):

Já tedy pozorovala jehňátka po nasazení gumičky na ocásek. Jsou dezorientovaná, motají se. Mají ocásek asi pro udržení rovnováhy. Po chvíli přestanou, ale než ocásky upadnou, to to trvá. Dva týdny např.

3.10.2017 21:22
Tedysek

XXX.XXX.59.80

Zaplať bígl, že neznám praktiky jako gumickova amputace ocasu a kastrace... O vypalování jsem měla taky naivní představu... možná je to povolené a společensky přijatelné díky tomu, že se o tom málo mluví. Bohužel.

3.10.2017 23:54
conaf

XXX.XXX.25.154

awake napsal(a):

Mě ano. Jeden z mála šťastných, které nikdo neřezal jen aby vypadali "nebezpečněji"- nebo o co těm lidem jde...

4.10.2017 06:04
orionka

XXX.XXX.234.108

Všechno je to zvyk. Taky jsem neviděla krásu u nekupírovaných kníračů. Dnes už mi to nevadí. A zdá se mi lepší, když už mají uši, aby měli i ocas. Uši planďáky a ocas useknutý - to je tak nějak napůl - nevyrovnané. To už ať jsou radši celí.

4.10.2017 06:59
iveta33i

XXX.XXX.79.4

conaf napsal(a):
Mě ano. Jeden z mála šťastných, které nikdo neřezal jen aby vypadali "nebezpečněji"- nebo o co těm lidem jde...

Čtu to asi popáté, a pořád mi z toho vychází, že nemáte kupírované uši a ocas.

Nebo kdo je ten jeden z mála šťastných, které nikdo neřezal?

Uživatel s deaktivovaným účtem

4.10.2017 11:01

orionka napsal(a):
Všechno je to zvyk. Taky jsem neviděla krásu u nekupírovaných kníračů. Dnes už mi to nevadí. A zdá se mi lepší, když už mají uši, aby měli i ocas. Uši planďáky a ocas useknutý - to je tak nějak napůl - nevyrovnané. To už ať jsou radši celí.

Mě se třeba nekupírovaní knírači líbí víc, než když se dřív kupírovali.
Spíš mě zaráží, kolik lidí, kteří najednu stranu odsuzují jakoukoli tvrdší metodu výcviku z důrazem na to, jak psa považují za člena rodiny, je potencionálně ochotných do psa nechat bez zábran řezat, bez jakéhokoli zdravotního důvodu, prostě jen kvůli vzhledu.

4.10.2017 11:40
Janinka Bosorka

XXX.XXX.121.31

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Spíš mě zaráží, kolik lidí, kteří najednu stranu odsuzují jakoukoli tvrdší metodu výcviku z důrazem na to, jak psa považují za člena rodiny, je potencionálně ochotných do psa nechat bez zábran řezat, bez jakéhokoli zdravotního důvodu, prostě jen kvůli vzhledu.

Tak kolik lidí je schopno jen kvůli vzhledu nechat řezat sebe sama? Obal má přednost před obsahem.

4.10.2017 12:21
anet10

XXX.XXX.220.104

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Já měla plně kupírované dobrmany ještě před 10 lety, ale mnohem zvrácenější mi příjde, že dnes - době čipů a DNA testů na paternitu mají některá plemena koní stále povinnost pálit hříbata žhavým železem, jako ve středověku, a rádobyochránce zvířat to vůbec nehákuje .
A pozor - to není žádná jednorázová rychlá záležitost, protože se každé hříbě pálí na 3x (2x výžeh do "sedla" a 1x plemeno na stehno nebo krk)

To je strašné, co člověk dělá se zvířaty a vůbec, jak se chová k přírodě. Co se toho vzhledu dobrmana týká, rozhodně více se mi líbí ti na těch fotkách níže, než ten na horní fotce zadavatelky. To samé něm. doga, o co je krásnější teď s klapatýma ušima, než, jak byla kupírovaná.

4.10.2017 12:43
balu

XXX.XXX.189.210

Kupírovaný dobrman je/byl krásný pes. Díky kupírování ocasu vynikl kvadratický tělesný rámec, díky kupírování uší vynikla ostře řezaná hlava. Dnes vypadá dobrman jak nepodařený lovečák.

4.10.2017 12:51
manbea

XXX.XXX.70.116

Ono je to také o zvyku, mám 12 ti letou neteř, kterou začali zajímat psi, ráda jezdí na výstavy, okukuje všechna plemena a tak si pomalu v tom širokém psím světě hledá to své. Vzhledem ke svému věku zná od vidění všechny boxery, dobrmany, knírače, dogy atd. pouze nekupírované. Když jsem jí ukázala starší obrázky těchto plemen s kupírovanýma ušima, nemohla uvěřit tomu, že se toto na psech ještě relativně nedávno hromadně praktikovalo. A protože je zvyklá na současnou podobu těchto plemen, kupírovaní psi se jí nelíbí a přijde jí to divné. Takže možná, že nové generace přijmou tyto psy tak, jak přirozeně vypadají a nebudou je nechávat podstupovat bolestivé a zbytečné úpravy zevnějšku jen kvůli svému egu.

4.10.2017 13:08

Ti hnědí dobrmani vypadají už jak běžní lovečtí psi, mě se plachťácí nikdy nelíbili, bez tak je to zas jen vina člověka manipulací s geny, od přírody má pes mít prostě uši nahoru, co takhle vlk s plachtama, no něco podobného už také je-Kavkazani apod. Většina psů s kupírovanýma ušima se mě prostě líbila víc, ocas bych ale nechala všem, vyjma těch co by si ho mohli při práci nějak poranit, i z toho důvodu se to dělalo.S posledním psem co bych brala to bylo zajímavé, líbil by se mě tak do 10 kg, co nemá moc podsady ale zároveň nepotřebuje pravidelně stříhat, ouška nahoru, taky ne krátkonožku ani krátkolebku.Na barvě mě už tak nezáleželo, naštěstí .Pak to byla láska na první pohled a to jsem k němu přišla úplně náhodou.Je mě jedno, že je to kříženec, povahově je i lepší než někteří PP co jsem měla. Jinak ještě že nemáme koně s ušima až na krk, kočky co vláčí uši po zemi, možná to časem také přijde v oblibu .

4.10.2017 13:15
Mat

XXX.XXX.3.124

Ti hnědí dobrmani vypadají už jak běžní lovečtí psi, mě se plachťácí nikdy nelíbili, bez tak je to zas jen vina člověka manipulací s geny, od přírody má pes mít prostě uši nahoru, co takhle vlk s plachtama, no něco podobného už také je-Kavkazani apod. Většina psů s kupírovanýma ušima se mě prostě líbila víc, ocas bych ale nechala všem, vyjma těch co by si ho mohli při práci nějak poranit, i z toho důvodu se to dělalo.S posledním psem co bych brala to bylo zajímavé, líbil by se mě tak do 10 kg, co nemá moc podsady ale zároveň nepotřebuje pravidelně stříhat, ouška nahoru, taky ne krátkonožku ani krátkolebku.Na barvě mě už tak nezáleželo, naštěstí .Pak to byla láska na první pohled a to jsem k němu přišla úplně náhodou.Je mě jedno, že je to kříženec, povahově je i lepší než někteří PP co jsem měla. Jinak ještě že nemáme koně s ušima až na krk, kočky co vláčí uši po zemi, možná to časem také přijde v oblibu .

Sklopené ucho u psovitých šelem je ovlivňováno genem, který podněcuje jejich domestikovanost (Schopnost domestikace). Prokázal to profesor Beljajev v Rusku svým celoživotním studováním lišek. Některé z nich byly schopné kamarádského vztahu s lidmi, tudíž následně jejich potomci i domestikace a těmto liškám se přirozeně začaly samy od sebe překlápět uši dolů.

4.10.2017 13:16
balu

XXX.XXX.189.210

Možná nevíte, že se koním v minulosti uši také kupírovaly. Neměli samozřejmě plachťáky, ale uši jako dnes. Požadavek doby byl ale na malé uši...

4.10.2017 13:17
Mat

XXX.XXX.3.124

balu napsal(a):
Možná nevíte, že se koním v minulosti uši také kupírovaly. Neměli samozřejmě plachťáky, ale uši jako dnes. Požadavek doby byl ale na malé uši...

Koním se kupírovaly i ocasy...

4.10.2017 13:19
hmn_

XXX.XXX.186.234

"bez tak je to zas jen vina člověka manipulací s geny, od přírody má pes mít prostě uši nahoru, co takhle vlk s plachtama, no něco podobného už také je-Kavkazani apod."

no, sice ne k tématu ale v souvislosti - to už jsem si taky říkala, proč mají pastevci, kteří nebyli k této podobě vyšlechtěni uměle, uši dole...?

edit - teď čtu odpověď od mat - je to odpověď a mou otázku?

4.10.2017 13:19
Mat

XXX.XXX.3.124

Tady třeba jeden obrázek.

4.10.2017 14:04
pan Brouček

XXX.XXX.79.4

Kupírování ocasů jsem nikdy moc nefandil, ale mělo to svůj důvod.
RTW či DB s ocasem no budiž. Ale ti Dobrmani s plachtama, to je opravdu hrůza!

4.10.2017 15:22
Janinka Bosorka

XXX.XXX.121.31

Kočka s ušima dolů. Vyvinuto ve Skotsku.

4.10.2017 15:52
Mat

XXX.XXX.3.124

Kočka s ušima dolů. Vyvinuto ve Skotsku.

Není to jediné klapouché plemeno koček a nebyla ve Skotsku vyvina, ale vyšlechtěna a chovatelé nešlechtily kočky, aby se narodily se sklopeným uchem, ale byla to náhodná mutace, která se ve Skotsku vyskytla a chovatelé ji jen podchytili a vyběrovým chovem ustálili.

4.10.2017 19:56
Terven

XXX.XXX.110.67

Podle mě je to všechno hlavně o lidském zvyku. Za mého mládí byli boxeři, knírači, dobrmani apod. všichni kupírovaní a jiná možnost v PP chovu nebyla. Vzhledově mi přišli hezcí, jiné uši jsem si u nich nedovedla představit. Ale je fakt, že jsem hodně toužila po knírači a už tenkrát mě od něj odrazovala nutnost podrobit štěně něčemu takovému.
Dneska jsou všichni s ušima ponechanýma přírodě, řekla bych, že se mi takto líbí víc. Pokud teď vidím kupírované ucho, na kterém jsem před čtyřiceti lety neviděla nic divného, připadá mi nepřirozeně seřízlé.
Dneska už jsem prostě někde jinde, chirurgické zásahy pouze za účelem vylepšení vzhledu neberu. Ještě tak lidi, ať si za své peníze se sebou nechají dělat co chtějí, ale jak k tomu přijde pes, kterému je to ukradené, je spokojený s ušima, které mu příroda nadělila a musí trpět kvůli jakési divné tradici a "estetickému cítění" majitele.

4.10.2017 20:48
MIKI123

XXX.XXX.0.78

Máme 2 knírače, jezdíme s nimi na výstavy.
Ten mladší, černostříbřitý, bude mít 7 měsíců, ten starší 3 roky..
Oba jsou nekupírovaní..a divili byste se, jak se lidem líbí...Mnohokrát slyšíme "byli jsme zvyklí na kupírované, ale takhle to taky není špatné" :)
Proč by jen proto, že se někomu něco líbí a nechce si zvykat na nový vzhled, měla ta zvířata trpět..Knírače jsme měli i dříve, kolikrát jsme na srazech potkávali knírače, co měli uši moc "nakrátko" nebo naopak moc veliké..O různě plandavé, vyztužené dráty..atp.. nebyla taky nouze..některým se jizvy pořádně ani nezahojily..o ocáscích ani nemluvě..někteří je měli tak krátké, že ani neměli čím vrtět...
A třeba velcí černí teď...jsou vyloženě krásní psi..

Přikládám pár fotek..co říkáte na nekupírované knírky?

4.10.2017 22:04

Měli jsme kupírované i nekupírované knírače a naprosto souhlasím, jsou teď mnohem hezčí.

4.10.2017 22:57
Ollie

XXX.XXX.141.41

Jako malá jsem měla jezevčíka, Před 20 lety jsem jako puberťák měla v dočasce mladého dobrmana. Jeden z mála nekupírovaných - nádherný, všichni si z něj sedali na zadek. Když už jsem měla ideální podmínky pro svého psa - společníka, tak jsem kromě jiného zohlednila i vzhled. Mám ráda přirozeně vypadající psy se stojacíma ušima, tj. jsem si pořídila netopýra s normálními proporcemi. V životě by mě nenapadlo koupit si psa "k úpravám" a krouhat do něj jen z důvodu, že se mi to líbí. S tím bych se asi nesrovnala. Dokonce tomu svému denně čistím zuby, aby kvůli mě zbytečně neskončil pod narkózou. Kdybych potřebovala pracovního psa, tak ať klidně vypadá jako UFO, když mu to nebude bránit v práci, tam už je to jedno úplně.

5.10.2017 06:47
pan Brouček

XXX.XXX.79.4

MIKI123 napsal(a):
Oba jsou nekupírovaní..a divili byste se, jak se lidem líbí...Mnohokrát slyšíme "byli jsme zvyklí na kupírované, ale takhle to taky není špatné" :)
Proč by jen proto, že se někomu něco líbí a nechce si zvykat na nový vzhled, měla ta zvířata trpět..Knírače jsme měli i dříve, kolikrát jsme na srazech potkávali knírače, co měli uši moc "nakrátko" nebo naopak moc veliké..O různě plandavé, vyztužené dráty..atp.. nebyla taky nouze..některým se jizvy pořádně ani nezahojily..o ocáscích ani nemluvě..někteří je měli tak krátké, že ani neměli čím vrtět...

Ono k těmhle smetákoidním typům psů to celkem sluší. Prostě všechno na nich visí dolů, tak proč né uši.

5.10.2017 06:55
pan Brouček

XXX.XXX.79.4

Terven napsal(a):
Podle mě je to všechno hlavně o lidském zvyku. Za mého mládí byli boxeři, knírači, dobrmani apod. všichni kupírovaní a jiná možnost v PP chovu nebyla. Vzhledově mi přišli hezcí, jiné uši jsem si u nich nedovedla představit. Ale je fakt, že jsem hodně toužila po knírači a už tenkrát mě od něj odrazovala nutnost podrobit štěně něčemu takovému.
Dneska jsou všichni s ušima ponechanýma přírodě, řekla bych, že se mi takto líbí víc. Pokud teď vidím kupírované ucho, na kterém jsem před čtyřiceti lety neviděla nic divného, připadá mi nepřirozeně seřízlé.
Dneska už jsem prostě někde jinde, chirurgické zásahy pouze za účelem vylepšení vzhledu neberu. Ještě tak lidi, ať si za své peníze se sebou nechají dělat co chtějí, ale jak k tomu přijde pes, kterému je to ukradené, je spokojený s ušima, které mu příroda nadělila a musí trpět kvůli jakési divné tradici a "estetickému cítění" majitele.

Dneska jsou všichni s ušima ponechanýma přírodě, ...

Dnešní plemena nejsou vůbec ponechána na přírodě, naopak jde chov často i proti přírodě.

U uší je to o to horší, že vůbec nikoho nezajímaly, protože se kupírovali, a proto to teď takhle vypadá.

5.10.2017 08:01
balu

XXX.XXX.189.210

MIKI123 napsal(a):

Nelíbí...
Měla jsem kdysi černého střeďáka, samozřejmě kupírovaného - uši i ocas. Dnes bych si knírače nepořídila, stejně jako dobrmana, boxera, nemeckou dogu,...I černý ruský teriér se mi líbí víc s kupírovaným ocasem.

5.10.2017 08:13
scylla

XXX.XXX.150.32

Nejhezčí pes je takový, jaký se narodil. Pořizovat si psy a uřezávat z nich části kvůli tomu, jestli se líbí nebo nelíbí - to o něčem svědčí.

5.10.2017 08:27
Beica

XXX.XXX.205.74

Proti gustu... Jen mi přijde, že (a nejspíš je to jen má domněnka, ale stejně), že udržet tý naší malý čůze uši tak, jak by měli být (nejsou kupírované), je mnohem těžší, než u kupírovaných uší :D Vylepujeme jako blázni a stejně má prostě to jedno ucho do vrtule :D Nemluvě o tom, že už v půl roce a i navzdory pravidelnému čištění uší má zánět... Z čehož nemám ale vůůůbec radost Prý je to teď u dobrmanů s ušima dole naprosto běžnou záležitostí od té doby, co se nekupírují. Nějaké zkušenosti? Vaše domněnky?

Každopádně s ušima nahoru nebo dolů, je to fuk. Psa si pořizujeme kvůli jeho povaze a vlastnostem, tak, aby plnil účel, za kterým si ho pořizujeme. A ne jako módní doplněk. Pokud mi jí uchovněj i s uchem do vrtule, tak ať si vrtuluje jak chce, při sportovce je jí to stejně jedno.

5.10.2017 09:04
balu

XXX.XXX.189.210

Při pořízení psa hraje roli jak povaha a určení plemene, tak i vzhled. Nebo si někdo pořizuje psa, který se mu vůbec nelíbí vzhledem, jen pro povahu?

Kupírování bylo leckdy praktické - třeba kupírovaným ocasem nikdy pes nesmete věci z konferenčního stolku tak jako ocasem nekupírovaným .

Plemenům, kterým se od doby jejich vzniku kupírovaly uši, se snažili chovatelé vyšlechtit silnou pevnou ušní chrupavku, aby jim po kupírování uši správně stály a nemusely se příliš vylepovat, nebo jinak "ukázňovat". Po zákazu kupírování je naopak silná chrupavka nežádoucí.
U plemen, kterým se kupíroval ocas, se nijak neřešil ocas nějak zatočený či jinak špatně nesený. Protože se kupíroval na krátko, bylo to jedno. Důležité bylo jen nasazení ocasu. Když se začaly ocasy ponechávat přirozeně dlouhé, docházelo a dochází k tomu, že mají někteří psi ocas nepěkně nesený, nezřídka zatočený nad zádí jako prasátko, či různě na bok,...

5.10.2017 10:04
Tedysek

XXX.XXX.59.80

balu napsal(a):
Při pořízení psa hraje roli jak povaha a určení plemene, tak i vzhled. Nebo si někdo pořizuje psa, který se mu vůbec nelíbí vzhledem, jen pro povahu?

Kupírování bylo leckdy praktické - třeba kupírovaným ocasem nikdy pes nesmete věci z konferenčního stolku tak jako ocasem nekupírovaným .

Plemenům, kterým se od doby jejich vzniku kupírovaly uši, se snažili chovatelé vyšlechtit silnou pevnou ušní chrupavku, aby jim po kupírování uši správně stály a nemusely se příliš vylepovat, nebo jinak "ukázňovat". Po zákazu kupírování je naopak silná chrupavka nežádoucí.
U plemen, kterým se kupíroval ocas, se nijak neřešil ocas nějak zatočený či jinak špatně nesený. Protože se kupíroval na krátko, bylo to jedno. Důležité bylo jen nasazení ocasu. Když se začaly ocasy ponechávat přirozeně dlouhé, docházelo a dochází k tomu, že mají někteří psi ocas nepěkně nesený, nezřídka zatočený nad zádí jako prasátko, či různě na bok,...

No tak my máme doma oba psy kvůli povaze. Kdybych koukala na vzhled, tak si asi nevyberu. Všechno má něco do sebe. Já Teda vybírám psa hlavně kvůli povaze. Když mi nesedne povaha plemene, k čemu mi pak ten pes je, že je hezky, ale nerozumíme si?!

Jinak schazovani že stolku zvládají naší psi i bez použití ocasu nebo hlavy. Stačí, že si chtěj lehnout k němu a celý stolek se hýbe...

A pro Beica: zánět uší není ovlivňován klopenim uší, ale tvarem zvukovodu uvnitr hlavy. Můj bígl má s ušima problém zpravidla v únoru, ale to není ovlivněno vůbec uchem, ale srsti. Je mu zima, tak "topí" až se mu uši hrejou a začne se tam díky teplu tvořit víc mazu...
Ovcoun zase sbírá bordel do uší, protože má zvukovod odkryty. Ale on taky tu hlavu strčí kamkoliv. :).

5.10.2017 11:10
Andryseeek3

XXX.XXX.171.68

Já teda vybírám dle obojího a najdu kompromis.
Třeba vím, že má super povahu pudl nebo knírač, ale nepořídila bych si je, protože se mi prostě nelíbí.

5.10.2017 11:29
balu

XXX.XXX.189.210

Tedysek napsal(a):
No tak my máme doma oba psy kvůli povaze. Kdybych koukala na vzhled, tak si asi nevyberu. Všechno má něco do sebe. Já Teda vybírám psa hlavně kvůli povaze. Když mi nesedne povaha plemene, k čemu mi pak ten pes je, že je hezky, ale nerozumíme si?!

Jinak schazovani že stolku zvládají naší psi i bez použití ocasu nebo hlavy. Stačí, že si chtěj lehnout k němu a celý stolek se hýbe...

A pro Beica: zánět uší není ovlivňován klopenim uší, ale tvarem zvukovodu uvnitr hlavy. Můj bígl má s ušima problém zpravidla v únoru, ale to není ovlivněno vůbec uchem, ale srsti. Je mu zima, tak "topí" až se mu uši hrejou a začne se tam díky teplu tvořit víc mazu...
Ovcoun zase sbírá bordel do uší, protože má zvukovod odkryty. Ale on taky tu hlavu strčí kamkoliv. :).

Psa vybírám podle obojího. Stejně jako Andryseeek3 hledám kompromis.
Tak jako si nepořídím psa jen podle vzhledu, tak si nepořídím psa jen podle povahy. To prostě musí ladit.

5.10.2017 11:37
sardullah

XXX.XXX.121.234

Mě se teda líbily něm.dogy kupírované, ale neuměla jsem si představit, že bych zakoupené štěně kupírovala, takže nakonec dogu nikdy neměla.
ale co třeba sao, těm se ucho nemodeluje, těm se vlastně ufikne tuším hodně brzo po narození, od chovatele už kupírované jde...sao je bez uší typicky, ale nevadí mi ani nekupírovany...a pokud bysme si s potenciálním novym štěnětem padli do oka, tak nebudu řešit jestli je kupírované nebo ne.

5.10.2017 12:25
anet10

XXX.XXX.220.104

MIKI123 napsal(a):

I když drsnosrsté plemena nemusím, ti knírači jsou moc krásní, ale ten starší pepř a sůl je opravdu nádherný.

5.10.2017 13:34
Tedysek

XXX.XXX.32.205

balu napsal(a):
Psa vybírám podle obojího. Stejně jako Andryseeek3 hledám kompromis.
Tak jako si nepořídím psa jen podle vzhledu, tak si nepořídím psa jen podle povahy. To prostě musí ladit.

Já fakt jedu podle povahy a zdraví. Naštěstí už nemusím řešit ani celkovou velikost psa. Dřív jsem koukala víceméně jen na to, aby pes nemel kolii tlamu. Mela jsem pocit, že se prostě nenažere. Než to dostrka až do krku, tak mu to někde stranou vypadne. Ale naštěstí jsem zjistila, že to fakt tak není. A kdyby mi seděla povahou kolie, mam kolii. Kdyby mi sedel povahou chrt, mam chrta. Ale sedí mi bigl a NO. Tak máme tyhle dva. Pro mě má každý pes něco do sebe vzhledově. Není pes který by se mi vzhledově vyloženě nelíbil až hnusil.

5.10.2017 13:38
prázdniny

XXX.XXX.236.4

alisia napsal(a):
Dobrý den,
jsem si vědoma že kupírování není povoleno, mám dobrmana a k tomuto plemenu uši nahoru prostě patří, pejsek má již kupírovaný ocásek.
Prosím nekritizujte mne.
Hledám veterináře který kupírování uší provádí v ČR. Víte o nějakém?Znáte nějaké chovatele kteří mají kupírovaného pejska? Eventuálně, dají se uši zvednout nějak neinvazivně?

Potřebovala bych si vylepšit svoji elektroniku, protože k modernímu člověku podle mne patří, nemám ale peníze a krást se prý nesmí, nekritizujte mne, ale pokud můžete, napište mi, třeba do zpráv, , zda víte o nějakém šikovném lupiči či podvodníkovi, který by mi s tím problémem pomo hl.děkuji.

5.10.2017 13:41
prázdniny

XXX.XXX.236.4

alisia napsal(a):

Máte pravdu, lidé, kteří nechtějí potomky a antikoncepce je jim málo, mohou se nechat kastrovat, jedná se bu, ď o vasektomii nebo podvázání vaječníků...ale ke kupírování uší, nosu a jiných přečnívajících částí se dosud nesáhlo

5.10.2017 13:41
prázdniny

XXX.XXX.236.4

Andryseeek3 napsal(a):
Já teda vybírám dle obojího a najdu kompromis.
Třeba vím, že má super povahu pudl nebo knírač, ale nepořídila bych si je, protože se mi prostě nelíbí.

No jo, ale vy o psech víte moc málo.

5.10.2017 14:01
L(phi)

XXX.XXX.67.138

Áno. Prvý síce tak celkom nevyšiel keďže som nevedela rozlíšiť realitu od vzdušných zámkov ktoré stavajú chovatelia, ale to je iná rozprávka.
Ďalšieho psa vyberám len podľa povahy a zdravia, mám v hľadáčiku asi polku plemien o ktorých by som nebyť povahy nerozmýšľala ani omylom.

5.10.2017 14:32
JanaKostelec

XXX.XXX.15.19

prázdniny napsal(a):
Máte pravdu, lidé, kteří nechtějí potomky a antikoncepce je jim málo, mohou se nechat kastrovat, jedná se bu, ď o vasektomii nebo podvázání vaječníků...ale ke kupírování uší, nosu a jiných přečnívajících částí se dosud nesáhlo

Ale sáhlo.

5.10.2017 15:08
Andryseeek3

XXX.XXX.212.56

prázdniny napsal(a):
No jo, ale vy o psech víte moc málo.

Aha.

.ale ke kupírování uší, nosu a jiných přečnívajících částí se dosud nesáhlo

A o plastice jste neslyšel? :-O.

5.10.2017 15:21
prázdniny

XXX.XXX.236.4

JanaKostelec napsal(a):
Ale sáhlo.

Ano, sáhlo.

5.10.2017 16:11
rájka999

XXX.XXX.115.74

balu napsal(a):
Nelíbí...
Měla jsem kdysi černého střeďáka, samozřejmě kupírovaného - uši i ocas. Dnes bych si knírače nepořídila, stejně jako dobrmana, boxera, nemeckou dogu,...I černý ruský teriér se mi líbí víc s kupírovaným ocasem.

5.10.2017 16:24
rájka999

XXX.XXX.115.74

sardullah napsal(a):
Mě se teda líbily něm.dogy kupírované, ale neuměla jsem si představit, že bych zakoupené štěně kupírovala, takže nakonec dogu nikdy neměla.
ale co třeba sao, těm se ucho nemodeluje, těm se vlastně ufikne tuším hodně brzo po narození, od chovatele už kupírované jde...sao je bez uší typicky, ale nevadí mi ani nekupírovany...a pokud bysme si s potenciálním novym štěnětem padli do oka, tak nebudu řešit jestli je kupírované nebo ne.

Třeba tyhle.

5.10.2017 18:03
L(phi)

XXX.XXX.67.138

rájka999 napsal(a):
Třeba tyhle.

Tie majú hlavne oproti dnešným peknú hlavu celkovo, bez obrovskej ovisnutej papule.
Uši mi vadia menej teda.

5.10.2017 18:27
rájka999

XXX.XXX.115.74

L(phi) napsal(a):
Tie majú hlavne oproti dnešným peknú hlavu celkovo, bez obrovskej ovisnutej papule.
Uši mi vadia menej teda.

Přesně tak.

5.10.2017 20:15
orionka

XXX.XXX.234.108

Tak kolik lidí je schopno jen kvůli vzhledu nechat řezat sebe sama? Obal má přednost před obsahem.

Co do sebe sama ? - do dětí !

5.10.2017 20:21
orionka

XXX.XXX.234.108

Ono je to tak, že kupírování uší nebyla taková hrůza, jak se z toho dělá. A asi proti němu vystupují nejvíc ti, kteří s ním žádné zkušennosti nemají.
Ono takové vylepování uší ( když se dělá blbě ) taky není žádná hitparáda. A těch všemožných zásahů do vzhledu psa...A což trénování výstavního postoje se štěnětem vyvěšeným na "šibeničce" ?
O kastraci štěňat a velmi mladých psů ani nemluvím. Jen to kupírování je hodně na očích a tak bylo nejvíc na ráně a společnost žije v domění, že dělá něco proti týrání zvířat. Žalostně málo a tak nějak pokrytecky - ostatně jako dost jiného.

5.10.2017 20:57
iveta33i

XXX.XXX.79.4

orionka napsal(a):
Ono je to tak, že kupírování uší nebyla taková hrůza, jak se z toho dělá. A asi proti němu vystupují nejvíc ti, kteří s ním žádné zkušennosti nemají.
Ono takové vylepování uší ( když se dělá blbě ) taky není žádná hitparáda. A těch všemožných zásahů do vzhledu psa...A což trénování výstavního postoje se štěnětem vyvěšeným na "šibeničce" ?
O kastraci štěňat a velmi mladých psů ani nemluvím. Jen to kupírování je hodně na očích a tak bylo nejvíc na ráně a společnost žije v domění, že dělá něco proti týrání zvířat. Žalostně málo a tak nějak pokrytecky - ostatně jako dost jiného.

Rozumný názor.
Proti kastraci feny je to jak zastřižení drápků.
A přitom se kastruje na potkání. A smlouva bez kastrace je něco nepředstavitelného.

5.10.2017 21:33
MIKI123

XXX.XXX.0.78

anet10 napsal(a):
I když drsnosrsté plemena nemusím, ti knírači jsou moc krásní, ale ten starší pepř a sůl je opravdu nádherný.

Moc děkujeme :) Vyřídím mu to :).

5.10.2017 21:42
MIKI123

XXX.XXX.0.78

pan Brouček napsal(a):
Ono k těmhle smetákoidním typům psů to celkem sluší. Prostě všechno na nich visí dolů, tak proč né uši.

Knírač a smeták?
Svatá prostoto...

5.10.2017 21:56
orionka

XXX.XXX.234.108

pan Brouček napsal(a):

Proboha, knírač není smetákoidní. Smetákoidní je tak skoťák, ale knírač ?

5.10.2017 22:18
verun

XXX.XXX.220.12

Ano, já jsem při výběru psa upřednostnila kupírovaný ocas (o jednu třetinu) ne na pahýl, ale na docela dobré "držátko"...bylo to jedno z kritérií výběru (pes v bytě, ocas ve výšce konferenčního stolku)
Dlouho jsem si zvykala, že dobrmana, tak jak jsem ho znala za mala/mlada už málo kdy uvidím. Jeden tady u nás ale je.Kupírovaný.ve předu i v zadu.

5.10.2017 22:26
orionka

XXX.XXX.234.108

alisia napsal(a):
Dobrý den,
Prosím nekritizujte mne.

Ještě se jedná o to, jak je pes starý. Uši se kupírovaly cca ve dvou měsících, dokud byla chrupavka ještě měkká. A také uši měly šanci se postavit. Jestli je pes starší, tak to není vhodné a také můžete mít kupírovaného psa s překlopenýma ušima. A nenechte to dělat žádného pokoutního veterináře. Bylo na to potřeba docela dost zkušenností, aby vet správně odhadnul budoucí tvar a velikost ucha, aby se dobře postavilo a bylo pěkné. Pak nedocházelo k těm následným potížím, nebylo třeba ucho vylepovat, natož drátovat.

6.10.2017 06:33
scylla

XXX.XXX.150.32

JanaKostelec napsal(a):
Ale sáhlo.

A vždy za postiženého rozhodoval někdo jiný, že?

6.10.2017 06:42
scylla

XXX.XXX.150.32

orionka napsal(a):

Lidské zacházení se psy se opravdu strašně zhoršuje, nejen se psy, ale i s koňmi, kočkami, i s těmi chudáky králíky. I ti se kastrují z důvodu dominance, dokonce prý i potkani.

6.10.2017 08:36
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

scylla napsal(a):

Ano, i toto se stává, že rozhodoval někdo jiný.

6.10.2017 09:03
pan Brouček

XXX.XXX.79.4

MIKI123 napsal(a):
Knírač a smeták?
Svatá prostoto...

Nic proti kníračům nemám, ale bavíme-li se o konturách hlavy, tak prostě knírač vypadá jako mop.

6.10.2017 09:28
žasnu

XXX.XXX.236.4

Odpůrce kastrace žádám, ne, prosím:

navrhněte jiný postup, který by zamezil nekontrolovanému a nakonec i nekontrolovatelnému přemnožení psů či koček...sem s ním...čeká na něj nejen celý rozvojový svět, světová velko i maloměsta, luhy i háje, útulky, zkrátka všichni, nedočkavě, dychtivě, už je za minutu dvanáct.

Neregistrovaný uživatel

6.10.2017 09:28
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

scylla napsal(a):

Mě se teda v 5 ti letech nikdo neptal, jestli chci propíchnout uši a nosit zlatý naušnice, a představte si že jsem to zvládla, stejně jako další tisíce holčiček!
... a dokonce jsem si později další 2 dírky do uší udělala sama (resp. má spolužačka spínacím špendlíkem při hodině filozofie)

... a kdybych byla dobrmanem, tak se jdu z vlastní iniciativy nechat okupírovat

Neregistrovaný uživatel

6.10.2017 09:30
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

žasnu napsal(a):

navrhněte jiný postup, který by zamezil nekontrolovanému a nakonec i nekontrolovatelnému přemnožení psů či koček...sem s ním...čeká na něj nejen celý rozvojový svět, světová velko i maloměsta, luhy i háje, útulky, zkrátka všichni, nedočkavě, dychtivě, už je za minutu dvanáct.

Ten postup se jmenuje ZODPOVĚDNOST

6.10.2017 10:47
orionka

XXX.XXX.234.108

Mě se teda v 5 ti letech nikdo neptal, jestli chci propíchnout uši a nosit zlatý naušnice, a představte si že jsem to zvládla, stejně jako další tisíce holčiček!
... a dokonce jsem si později další 2 dírky do uší udělala sama (resp. má spolužačka spínacím špendlíkem při hodině filozofie)

... a kdybych byla dobrmanem, tak se jdu z vlastní iniciativy nechat okupírovat

Kdyby jen dírky, to zdejší faunistky nikdy neslyšely o tom, že se dětem "přišívají" ouška, aby neodstávala. Kolem 5ti 6ti let. a představte si, že když jsou velké "plachťáky", tak se vystřihne kousek chrupavky. Pochopitelně v plné narkoze.

6.10.2017 11:00
pan Brouček

XXX.XXX.79.4

žasnu napsal(a):

Psy mám cca 30 let, nikdy jsem nic nekastroval (a bez zdravotní indikace bych to nikdy neudělal), a nekontrolovatelně se mi tedy nemnoží. Takže zvířata v držení není problém.

A zbytek už za nás vyřešily pánové jako třeba Remington, či Winchester.

Pokud jde evidentně o toulavá a problémová zvířata, tak to je jednoduché - odstřel na místě, holuby se třeba také střílejí. Cena zanedbatelná (náboj, kafilerie), funkčnost 100%.

Pokud jde o zaběhnutá, tak odchyt, neoznačené kusy utratit (povinné čipování a snad i centrální povinný registr už snad bude), u označených dohledat majitele - když se nepovede, po rozumné lhůtě utratit. Slováci to snad tak nějak podobně mají.

Jenže to by se zastavil celý ten "neziskový" byznys kolem opuštěných psů, a toho se tihle "zachránci" světa bojí.

P.S. proč máte pocit, že byste měla zachraňovat celý rozvojový svět? A myslíte, že v rozvojových zemích bude někdo feny kastrovat? No to určitě.

6.10.2017 16:14
balu

XXX.XXX.224.245

žasnu napsal(a):

V rozvojových zemích by se především měli přestat nekontrolovaně množit lidé. Jak už někdo výše uvedl - to je ta zodpovědnost. Stejně jako v chovu zvířat - nepřivádět na svět další jednice, které nejsou schopni uživit.

6.10.2017 16:45
sardullah

XXX.XXX.221.235

rájka999 napsal(a):
Třeba tyhle.

Jo asi tak...akorát v téhle barvě, když jsem byla děcko, tak měl u nás ve městě chlap psa a fenu, když jsou nádherná zvířata v páru a stejné barvě, tak to samozřejmě podtrhne impozantnost takového psa a říkala jsem si, že až vyrostu, že takovýho psa musim mít taky...navíc byly takové rezervovaně nad věcí...no jenže člověk míní život mění...možná bych dneska zkousla i ty uši dolu, ale neriskla bych velkou náchylnost k torzi a možná ještě další problémy spojené s plemenem...ale nikdy neříkej nikdy...před osmi lety už dokonce na dogu došlo i u nás, ale nastal problém v barvě...já černou s bílými znaky a manžel harlekýna...no a tak máme zrzavý křížence

7.10.2017 10:01
stop týrání

XXX.XXX.236.4

balu napsal(a):
V rozvojových zemích by se především měli přestat nekontrolovaně množit lidé. Jak už někdo výše uvedl - to je ta zodpovědnost. Stejně jako v chovu zvířat - nepřivádět na svět další jednice, které nejsou schopni uživit.

A můžete rozvést cestu k tomuto výsledku?

jinak vás upozorním, že třeba počet obyvatel v Af rice plynule klesá...roste v arabských zemích... tedy ne všechny rozvojové země zaznamenávají přírůstky obyvatel, přírůstky bezprizorných psů a koček zaznamenává celý svět, ba nejen rozvojové země, ale třeba i jižní státy USA.

7.10.2017 10:08
žasnu

XXX.XXX.236.4

pan Brouček napsal(a):
Psy mám cca 30 let, nikdy jsem nic nekastroval (a bez zdravotní indikace bych to nikdy neudělal), a nekontrolovatelně se mi tedy nemnoží. Takže zvířata v držení není problém.

A zbytek už za nás vyřešily pánové jako třeba Remington, či Winchester.

Pokud jde evidentně o toulavá a problémová zvířata, tak to je jednoduché - odstřel na místě, holuby se třeba také střílejí. Cena zanedbatelná (náboj, kafilerie), funkčnost 100%.

Pokud jde o zaběhnutá, tak odchyt, neoznačené kusy utratit (povinné čipování a snad i centrální povinný registr už snad bude), u označených dohledat majitele - když se nepovede, po rozumné lhůtě utratit. Slováci to snad tak nějak podobně mají.

Jenže to by se zastavil celý ten "neziskový" byznys kolem opuštěných psů, a toho se tihle "zachránci" světa bojí.

P.S. proč máte pocit, že byste měla zachraňovat celý rozvojový svět? A myslíte, že v rozvojových zemích bude někdo feny kastrovat? No to určitě.

Doufejmě, že vaše názory jsou jen minoritní, protože zabíjet jen pro zábavu, to snad už není ani moderní. a to ani nemluvím o tom, že je to i zákonem zakázané.

a o rozvojové, světe asi nevíte dost, existuje tam řada kastračních programů, které provádějí jak místní, tak i různí veterináři ze zahraničí, je to ale zatím kapka v moři, ukazuje se, že s chudobou a primitivností života v té které zemi stoupá hrubost, násilí a necitelnost ke zvířatům... možná by se vám tam líbilo.

jenže problém toulavých zvířat trápí i Evropu, zejména její jih, Řecko, Itálii, Španělsko...v Itálii, třeba i Neapoli jsou toulaví psi běžní natož někde více na jihu. Trápí i jižní státy USA.

Kastrace, tak se jmenuje cesta k tomu, aby těchto chudáků ubývalo a to ne tím, že už žijící by se zabili, ale tím, že se nikdy nenarodí. dokonce dodávám permanentní kastrační programy jsou jedinou cestou.

7.10.2017 10:09
žasnu

XXX.XXX.236.4

awake napsal(a):

Ano, mně.

7.10.2017 16:35
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

Vidím podstatný rozdíl, mezi vylepeným a ustřihnutým uchem. Vylepené ucho nijak nebolí. Kdo psal, že chrupavka nebolí, se hluboce mýlí. Mámě kvůli plastice, museli vzít kousek za uchem. Říkala, že ořezané čelo v pohodě, ořezaný zadek v pohodě, ale to ucho...to bolí příšerně.
Ano, dětem se taky přilepují uši, bohužel to nijak nepomůže, protože je třeba ubrat na té chrupavce za uchem. Neteř má trochu odstáté obě uši a celkem doufám, že jí to nechají odoperovat.

7.10.2017 16:44
prázdniny

XXX.XXX.236.4

Je tu jeden rozdíl, psům jejich uši nevadí. naopak.

7.10.2017 16:45
prázdniny

XXX.XXX.236.4

A vylepovaly se - mnohdy neúspěšně - i kupírované uši.

7.10.2017 17:40
balu

XXX.XXX.224.245

stop týrání napsal(a):
A můžete rozvést cestu k tomuto výsledku?

jinak vás upozorním, že třeba počet obyvatel v Af rice plynule klesá...roste v arabských zemích... tedy ne všechny rozvojové země zaznamenávají přírůstky obyvatel, přírůstky bezprizorných psů a koček zaznamenává celý svět, ba nejen rozvojové země, ale třeba i jižní státy USA.

Počet obyvatel v Africe plynule klesá... zřejmě důsledek toho, že se černoši plynule přesouvají do Evropy...

7.10.2017 17:47
balu

XXX.XXX.224.245

žasnu napsal(a):
Doufejmě, že vaše názory jsou jen minoritní, protože zabíjet jen pro zábavu, to snad už není ani moderní. a to ani nemluvím o tom, že je to i zákonem zakázané.

a o rozvojové, světe asi nevíte dost, existuje tam řada kastračních programů, které provádějí jak místní, tak i různí veterináři ze zahraničí, je to ale zatím kapka v moři, ukazuje se, že s chudobou a primitivností života v té které zemi stoupá hrubost, násilí a necitelnost ke zvířatům... možná by se vám tam líbilo.

jenže problém toulavých zvířat trápí i Evropu, zejména její jih, Řecko, Itálii, Španělsko...v Itálii, třeba i Neapoli jsou toulaví psi běžní natož někde více na jihu. Trápí i jižní státy USA.

Kastrace, tak se jmenuje cesta k tomu, aby těchto chudáků ubývalo a to ne tím, že už žijící by se zabili, ale tím, že se nikdy nenarodí. dokonce dodávám permanentní kastrační programy jsou jedinou cestou.

A proto problém přesouvají různé spolky k nám, když do ČR tahají z jihu Evropy bezprizorné psy, a zde je nabízejí k adopci, či žebrají o peníze na jejich péči.
Mám psy hrozně ráda, ale nemyslím si, že se musí zachraňovat každý opuštěný či bezprizorný pes, mnohdy nemocný či jinak handicapovaný. Kastrační program by měl jí ruku v ruce s redukcí počtu bezprizorných psů. Je to kruté, ale jinak se přemnožení nevyřeší.

7.10.2017 18:23
orionka

XXX.XXX.234.108

lesnížínka napsal(a):
Vidím podstatný rozdíl, mezi vylepeným a ustřihnutým uchem. Vylepené ucho nijak nebolí. Kdo psal, že chrupavka nebolí, se hluboce mýlí. Mámě kvůli plastice, museli vzít kousek za uchem. Říkala, že ořezané čelo v pohodě, ořezaný zadek v pohodě, ale to ucho...to bolí příšerně.
Ano, dětem se taky přilepují uši, bohužel to nijak nepomůže, protože je třeba ubrat na té chrupavce za uchem. Neteř má trochu odstáté obě uši a celkem doufám, že jí to nechají odoperovat.

Teď jste mě dostala - tak psa kupírovat ne a dítě ano? Myslíte, že psa chrupavka bolí a dítě ne?

7.10.2017 18:25
bilusik

XXX.XXX.168.130

balu napsal(a):
A proto problém přesouvají různé spolky k nám, když do ČR tahají z jihu Evropy bezprizorné psy, a zde je nabízejí k adopci, či žebrají o peníze na jejich péči.
Mám psy hrozně ráda, ale nemyslím si, že se musí zachraňovat každý opuštěný či bezprizorný pes, mnohdy nemocný či jinak handicapovaný. Kastrační program by měl jí ruku v ruce s redukcí počtu bezprizorných psů. Je to kruté, ale jinak se přemnožení nevyřeší.

Jasně, tak lidi budem kupírovat (ředzat jim chrupavku) a u psů to vadí ? Tak to mne taky dostalo...

7.10.2017 18:27
bilusik

XXX.XXX.168.130

balu napsal(a):

Přesně, stačí zachraňovat naše psy tady v ČR, tahat sem ještě psy z cziny je nesmysl, stejný nesmysl jako sem tahat nebo pouštět muslimáky - to je stejný nesmysl.

7.10.2017 18:30
bilusik

XXX.XXX.168.130

Ebra napsal(a):

7.10.2017 22:20
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

orionka napsal(a):
Teď jste mě dostala - tak psa kupírovat ne a dítě ano? Myslíte, že psa chrupavka bolí a dítě ne?

Myslíte, že pes se kvůli normálním uším neožení, nebo nesežene kloudnou práci, budou se mu celý život kámoši pošklebovat, lidi koukat soucitně?

7.10.2017 23:01
prázdniny

XXX.XXX.236.4

orionka napsal(a):

A u dětí je to snad povinné? nechte si je ušaté, třeba z toho vyrostou.

Zamlouváte jen problém, že jsou tady lidé, kteří necítí soucit s kupírovaným pse, i když jsou si vědomi, že je kupírování totálně zbytečné, pokud někdo prahne po psu s ušima nahoru, je na výběr a má je i leckterý voříšek.

Kupírování psů je protizákonné, to je nepopiratelný fakt a psům nic nepřináší.. nebo snad pes přijde domů a vzlyká, že se mu ostatní psi na vycházce pošklebovali?

Srovnávat kupírování, které je v normálním světě zakázané s kastrací je naprosto a zcela mimo mísu, v první řadě kastrace je zákonná, už tím se od kupírování liší, v druhé řadě je prospěšná pro živočišný druh jako celek tím, že omezí počet mláďat, které nikdy nenajdou normální domov. Proto je prospěšná a je rozhodně lepší než vidět psy trpící nebo nějakými násilníky zabíjené.

Na výběr jen mezi těmito dvěma věcmi.. zamezit narození nežádaných mláďat nebo bezcitně zabíjet ta zvířata již narozená. Nakonec nikdo nikoho nenutí, aby svá zvířata, ke kterým se chová odpovědně, nedovolí jejich rozmnožování, nechal nekastrovaná (ale koček se to asi týkat nebude že ne)

Jo a v té Africe neklesá počet obyvatel pro nadměrné stěhování jinam, prostě tam jen klesá.

Neregistrovaný uživatel

7.10.2017 23:17
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

prázdniny napsal(a):

Zamlouváte jen problém, že jsou tady lidé, kteří necítí soucit s kupírovaným pse, i když jsou si vědomi, že je kupírování totálně zbytečné, pokud někdo prahne po psu s ušima nahoru, je na výběr a má je i leckterý voříšek.

Kupírování psů je protizákonné, to je nepopiratelný fakt a psům nic nepřináší.. nebo snad pes přijde domů a vzlyká, že se mu ostatní psi na vycházce pošklebovali?

Srovnávat kupírování, které je v normálním světě zakázané s kastrací je naprosto a zcela mimo mísu, v první řadě kastrace je zákonná, už tím se od kupírování liší, v druhé řadě je prospěšná pro živočišný druh jako celek tím, že omezí počet mláďat, které nikdy nenajdou normální domov. Proto je prospěšná a je rozhodně lepší než vidět psy trpící nebo nějakými násilníky zabíjené.

Na výběr jen mezi těmito dvěma věcmi.. zamezit narození nežádaných mláďat nebo bezcitně zabíjet ta zvířata již narozená. Nakonec nikdo nikoho nenutí, aby svá zvířata, ke kterým se chová odpovědně, nedovolí jejich rozmnožování, nechal nekastrovaná (ale koček se to asi týkat nebude že ne)

Jo a v té Africe neklesá počet obyvatel pro nadměrné stěhování jinam, prostě tam jen klesá.

Ale prosímVás, to mi chcete tvrdit, že by si každá Mařena v parku nedokázala ohlídat tu svou jednu Fifinku, kdyby nebyly kastrované...?!
Jediné, co se dá podle mě schválit jsou kastrační programy pro regulace populací toulavých koček (mimo ČR i psů), ale mezi kastrací domácích psů a kupírováním nevidím z morálního hlediska absolutně žádný rozdíl!

Neregistrovaný uživatel

7.10.2017 23:22
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

prázdniny napsal(a):

... jestli on v té Africe neklesá počet obyvatel díky nemocem, které přirozeně regulují tu populaci...

7.10.2017 23:27
Ollie

XXX.XXX.141.41

lesnížínka napsal(a):
Myslíte, že pes se kvůli normálním uším neožení, nebo nesežene kloudnou práci, budou se mu celý život kámoši pošklebovat, lidi koukat soucitně?

Souhlasím. Když jsem byla mimino, tak mámě mě bylo líto a nenechala mi propíchnout uši. Měla jsem s tím problém - všechny holky náušnice měly, já jediná ne. A dětský kolektiv je někdy krutý, ostatní mi to párkrát dali "sežrat", děti jsou kruťásci. Ve 12 letech jsem si propíchnutí vydupala a šla, i když z lékařských zákroků krapet panikařím. Tedy spíš hodně. Dlouho jsem mámě nemohla zapomenout, že jsem si to neodbyla jako mimčo, co si prd pamatuje. A to byla jen taková blbost, jsou horší věci. Taky jsme měli ve třídě ušáka, třídní gauneři mu dávali strašlivě zabrat a stopro si to nese s sebou doživotně.

Psovi je exteriér šumák, pokud ho to neomezuje. V případě některých plemen jsme ale my lidi fakt zrůdy. "Vyšlechtíme" psy s těžkými defekty a pak je posíláme pod kudlu, aby vůbec mohli přežít. A k tomu krouhat relativně zdravé psy k obrazu svému...

7.10.2017 23:48
prázdniny

XXX.XXX.236.4

Ale prosímVás, to mi chcete tvrdit, že by si každá Mařena v parku nedokázala ohlídat tu svou jednu Fifinku, kdyby nebyly kastrované...?!
Jediné, co se dá podle mě schválit jsou kastrační programy pro regulace populací toulavých koček (mimo ČR i psů), ale mezi kastrací domácích psů a kupírováním nevidím z morálního hlediska absolutně žádný rozdíl!

Kde žijete, že jste došel k přesvědčení, že se nechtěná štěňata rodí jen Mařenám v parku? viděl jste někdy vyloučenou lokalitu s jejich psy? opuštěné staříky s jejich psy?velkochovy s jejich nepovedenými kousky?

Strčte si svou "morálku" za klobouk, vždy, když nastoupí morálka znamená to, že došly argumenty.

Znovu opakuji, kastrace je zákonná a má své veliké opodstatnění, kupírování je nezákonné a není k němu věcný důvod.

Ano v Africe umírají zejména malé děti.. jestli vám to připadá v pořádku i při dnešních možnostech zdravotnictví, někdy umírají i hlady při dnešní nadpdodukci potravin, asi je něco shnilého kolem, ne?

Ollie, ani já nemám píchlé uši a od doby, kdy jsem rozum pobrala dodnes svým rodičům za tohle rozhodnutí blahořečím, nikdy jsem po naušnicích nezatoužila, mám pěknou sbírku klipsů.

8.10.2017 00:30
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

Již jsem na ifauně diskutovala případ z naší malé vesničky.12 domů. Sousedce selce se naprosto nekontrolovaně přemnožily kočky. Není to tak těžké. Máte hospodářství=myši=několik koček. Na venkově se kočky obvykle nekastrují. V každém domě je kocour či kočka. Kocour oplodní několik koček selky, hospodářství je rozlehlé, samá stodola, seníky, kočky porodí tajně, kde se jim zlíbí, přivedou koťata už větší, dosti divoká. Některá koťata selka pochytá a praští lopatou. Jiná vyrostou. Začervená, zarýmená. O jídlo není nouze, mléko od krávy, zbytky z nemocniční kuchyně. Na podzimu už máme mnohem více potencionálních matek. A už to jede. Do roka a do dne můžete mít padesát i více koček různého věku a nešťastnou vesnici. Kočky si chodí kamkoliv chtějí, s...u do záhonů se zeleninou, vychytají množství ptáků, roznášejí nemoce atd. A kdo má poslouchat ten celonoční řev při mrouskání? Kočky se mrouskaj a všichni psi štěkaj jak utržený ze řetězu.
Máme čtyřletého kocoura domovenkovního. Je vykastrovaný.

Neregistrovaný uživatel

8.10.2017 00:30
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.197.228

prázdniny napsal(a):
Kde žijete, že jste došel k přesvědčení, že se nechtěná štěňata rodí jen Mařenám v parku? viděl jste někdy vyloučenou lokalitu s jejich psy? opuštěné staříky s jejich psy?velkochovy s jejich nepovedenými kousky?

Strčte si svou "morálku" za klobouk, vždy, když nastoupí morálka znamená to, že došly argumenty.

Znovu opakuji, kastrace je zákonná a má své veliké opodstatnění, kupírování je nezákonné a není k němu věcný důvod.

Ano v Africe umírají zejména malé děti.. jestli vám to připadá v pořádku i při dnešních možnostech zdravotnictví, někdy umírají i hlady při dnešní nadpdodukci potravin, asi je něco shnilého kolem, ne?

Ollie, ani já nemám píchlé uši a od doby, kdy jsem rozum pobrala dodnes svým rodičům za tohle rozhodnutí blahořečím, nikdy jsem po naušnicích nezatoužila, mám pěknou sbírku klipsů.

Trochu vás podezřívám, že došly argumenty Vám, když se tu na mě snažíte hodit i hladomor a stav zdravotnictví v Africe

... a ani tak nevidím nic prospěšného na tom, že je každá druhá bytová fifina vykastrovaná, aby náhodou paninka neměla doma z háravky bor.del, a nemusela se omezovat dvakrát do roka hlídáním, zatímco v parku čumí do mobilu, nebo vyhuluje - mezi tímhle a kupírováním není vůbec žádný rozdíl!

8.10.2017 01:09
balu

XXX.XXX.224.245

prázdniny napsal(a):

Kastrace i kupírování obecně by nemělo být zakázané. Ať si každý majitel zvířete rozhodne, jak chce, aby zvíře vypadalo a jestli bude schopné produkce nebo ne. Zákaz kupírování byla úlitba ochráncům zvířat, protože to je věc, která je viditelná, kontrolovatelná a dají se na jejím zákazu nahonit body (politické či jakékoliv). V ochraně zvířat jsou jiné, mnohem palčivější problémy, ale ty nikdo neřeší a ani nemá vůli řešit.

V Africe umírají děti... ano, mně to připadá v pořádku. Člověk má mít tolik dětí, kolik uživí. Nemůže spoléhat na to, že jeho děti bude živit někdo jiný. Nemělo by být samozřejmostí, že své povinnosti delegují na různé humanitární organizace. Nastavovat ruku umí kde kdo. Pomoc Africe tak, jak se praktikuje, nikdy nenaučí její obyvatele být soběstačnými a umět si zajistit potravu. Veškerá pomoc Africe její obyvatele pouze rozmazluje a vyvolává v nich falešný pocit, že je celý okolní svět a zejména Evropa povinna se o ně postarat. A Evropa se snaží, protože - nevím proč - cítí vinu za období kolonialismu. Ale v té době afričané pracovali, v Africe prosperovali farmy kolonistů, kde se pěstovalo obilí a další rostlinné potraviny... Po pádu kolonií, kdy se dostaly doposud prosperující farmy a podniky do rukou domorodých obyvatel, přestaly postupně prosperovat a nakonec zanikly, protože se domorodé obyvatelstvo od kolonistů buď nic nenaučilo nebo bylo líné pracovat. Ono je snazší natahovat roku než pracovat...

8.10.2017 09:20
prázdniny

XXX.XXX.236.4

balu napsal(a):
Kastrace i kupírování obecně by nemělo být zakázané. Ať si každý majitel zvířete rozhodne, jak chce, aby zvíře vypadalo a jestli bude schopné produkce nebo ne. Zákaz kupírování byla úlitba ochráncům zvířat, protože to je věc, která je viditelná, kontrolovatelná a dají se na jejím zákazu nahonit body (politické či jakékoliv). V ochraně zvířat jsou jiné, mnohem palčivější problémy, ale ty nikdo neřeší a ani nemá vůli řešit.

V Africe umírají děti... ano, mně to připadá v pořádku. Člověk má mít tolik dětí, kolik uživí. Nemůže spoléhat na to, že jeho děti bude živit někdo jiný. Nemělo by být samozřejmostí, že své povinnosti delegují na různé humanitární organizace. Nastavovat ruku umí kde kdo. Pomoc Africe tak, jak se praktikuje, nikdy nenaučí její obyvatele být soběstačnými a umět si zajistit potravu. Veškerá pomoc Africe její obyvatele pouze rozmazluje a vyvolává v nich falešný pocit, že je celý okolní svět a zejména Evropa povinna se o ně postarat. A Evropa se snaží, protože - nevím proč - cítí vinu za období kolonialismu. Ale v té době afričané pracovali, v Africe prosperovali farmy kolonistů, kde se pěstovalo obilí a další rostlinné potraviny... Po pádu kolonií, kdy se dostaly doposud prosperující farmy a podniky do rukou domorodých obyvatel, přestaly postupně prosperovat a nakonec zanikly, protože se domorodé obyvatelstvo od kolonistů buď nic nenaučilo nebo bylo líné pracovat. Ono je snazší natahovat roku než pracovat...

Jestli vám umírání dětí na běžné choroby a hlady kdekoliv přijde v pořádku, asi nejste člověkem, se kterým bych chtěla vést jakýkoliv dialog. S ubožáky to nelze.

8.10.2017 09:21
prázdniny

XXX.XXX.236.4

Již jsem na ifauně diskutovala případ z naší malé vesničky.12 domů. Sousedce selce se naprosto nekontrolovaně přemnožily kočky. Není to tak těžké. Máte hospodářství=myši=několik koček. Na venkově se kočky obvykle nekastrují. V každém domě je kocour či kočka. Kocour oplodní několik koček selky, hospodářství je rozlehlé, samá stodola, seníky, kočky porodí tajně, kde se jim zlíbí, přivedou koťata už větší, dosti divoká. Některá koťata selka pochytá a praští lopatou. Jiná vyrostou. Začervená, zarýmená. O jídlo není nouze, mléko od krávy, zbytky z nemocniční kuchyně. Na podzimu už máme mnohem více potencionálních matek. A už to jede. Do roka a do dne můžete mít padesát i více koček různého věku a nešťastnou vesnici. Kočky si chodí kamkoliv chtějí, s...u do záhonů se zeleninou, vychytají množství ptáků, roznášejí nemoce atd. A kdo má poslouchat ten celonoční řev při mrouskání? Kočky se mrouskaj a všichni psi štěkaj jak utržený ze řetězu.
Máme čtyřletého kocoura domovenkovního. Je vykastrovaný.

Já vedu aspoň u nás v ulici několikaletou osvětovou kampaň a mohu říci. naše kočky tady jsou kastrované všechny, i kocouři. Musím ale přiznat, že o kastraci jedné z nich nebyl její majitel informován a tedy ji ani neplatil.

8.10.2017 09:27
petrahei

XXX.XXX.38.143

prázdniny napsal(a):
Já vedu aspoň u nás v ulici několikaletou osvětovou kampaň a mohu říci. naše kočky tady jsou kastrované všechny, i kocouři. Musím ale přiznat, že o kastraci jedné z nich nebyl její majitel informován a tedy ji ani neplatil.

Proc se kastruji kocouri?

8.10.2017 09:30
balu

XXX.XXX.224.245

prázdniny napsal(a):
Jestli vám umírání dětí na běžné choroby a hlady kdekoliv přijde v pořádku, asi nejste člověkem, se kterým bych chtěla vést jakýkoliv dialog. S ubožáky to nelze.

Vidíte a já, ačkoliv s vaším názorem či názory nesouhlasím, klidně s vámi dialog povedu. Protože ctím právo mít jiné názory.

Kdyby každé dítě, které přijde na svět v Africe, přežilo do dospělosti, znamenalo by to katastrofu. Uvědomujete si to, vůbec?

8.10.2017 09:34
bodlinka

XXX.XXX.27.102

prázdniny napsal(a):

No, tak nebuďte ubožákem a nastěhujte si afričanů domů klidně dvacet, klidně sto, klidně tisíc, ale živte si je za svoje.

současný stav je takový, že afričani si svoje děti sami neživí a toto je prostě dlouhodobě neudržitelné. umírat se bude.

cokoliv se dá krmit jen a pouze společně s tím kastračním programem.

8.10.2017 09:35
bodlinka

XXX.XXX.27.102

petrahei napsal(a):

Žijí déle, nechodí domů orvaní, netoulají se?

8.10.2017 09:39
petrahei

XXX.XXX.38.143

bodlinka napsal(a):

V souvislosti s tim, ze je to třeba pro zdravou kontrolu populace jsem myslela

8.10.2017 10:05
boikana

XXX.XXX.64.140

Řešit proč je kastrace zákonná a kupírování ne, mi přijde trochu mimo... Stejně jako tvrzení, že je věcí každého páníčka, zda dá svého kupírovat nebo ne... jako defacto podle zákona asi ano, beztak má zvíře dodnes spíš status věci... ale v pořádku mi to nepřijde.

Operativní zákrok pouze z estetických důvodů u zvířat nemá co dělat. A za tím si stojím... jak tu mnozí zmiňují, psovi je jaksi jedno, zda mu uši plandají či stojí, dokud ho to zdravotně či jinak nelimituje. Což kupírování ocasů pokud vím, je přinejmenším omezování komunikačního prostředku...

A jinak argumentovat tím, že dětem se ty uši taky přišívají a je to jen "pro krásu"... nu, ano, dělá se to.

A co víc, přišívané uši mám já osobně a dovolte mi říct, že vzato kolem a kolem jsem za to vděčná. On ten dětský kolektiv je opravdu krutý a není to jen fráze... takže nenechat mi trčet plachťáky si myslím, že byl dobrý krok. U kluků se to asi snese víc, ale holky... ano, nároky na vzhled člověka jsou leckdy nesmyslné, ale pořád platí, že kdo nejde s proudem, jde proti němu a pro dítě je to hodně náročné. Jinak uši propíchlé nemám a to mě vůbec nemrzí.

A co se týče bolestivosti zákroku... nic hnusnějšího si asi nepamatuju... jenže já si nikdy ani nic nezlomila, takže srovnání prostě nemám... a vzato kolem a kolem, nejhůř mi bylo z narkózy plus teda ta hlava hnusně bolela po probuzení + fakt, že šlo ležet jen na zádech či břiše, ale na boku jak jsem byla zvyklá spát, ne... Nicméně po pár dnech to byla spíš jen drobná nepříjemnost a jako každé dítko jsem si užívala, že nemusím týden do školy a jen se poflakuju doma. A ptž přišívání je sponzorované pojišťovnou jen do cca deseti let, odbyla jsem si to docela malá a vlastně si to reálně ani moc nepamatuju...

Takže u dětí mi klady převažují, u psa, kde ovšem pes sám vzhled zřejmě neřeší, nikoliv...

A na závěr: to, že má něco tradici neznamená, že je to správné...

8.10.2017 10:18
Janinka Bosorka

XXX.XXX.117.11

Kocouři, dle mne, se kastrují, protože pak neoplodňují kočky ostatních, nezodpovědných, chovatelů. Neznačkují domov páchnoucím sekretem. Nemají zatemněný mozek v období mrouskání, to je u koček průběžně vcelku celoročne, takže je nezajede auto, když bezhlavě přebíhají silnici, neztratí se na několik týdnů či navždy. Délka života nekastrovaného domovenkovního kocoura je do dvou tří let. Délka života kastrovaného domovenkovního kocoura dle mých zkušeností je i do dvaceti. Minulý náš kocour. Nynějšímu jsou čtyři pryč.

8.10.2017 10:23
scylla

XXX.XXX.150.32

prázdniny napsal(a):

Viděla jsem vyloučené lokality a viděla jsem i to, jak dopadli ti psi "zachránění" tou "druhu prospěšnou" kastrací. Asi na rozdíl od vás, proto to neobhajuji, ale považuji za dost kruté týrání zvířat.

8.10.2017 10:25
scylla

XXX.XXX.150.32

bodlinka napsal(a):

Nevím, jestli žijí déle, ale náš kocour se toulá stále a od kastrace chodí domů dorvaný jak samice.

8.10.2017 10:32
Terven

XXX.XXX.110.147

A na závěr: to, že má něco tradici neznamená, že je to správné...

jj, pokud je nevhodné nebo dokonce kruté chování ke zvířatům spojené s tradicí, bývá velice urputné a důkladně zakořeněné.
Protože přece "nemůže to být týrání, když se to tak dělá odjakživa"...anebo "možná to trochu kruté je, ale to je prostě taková tradice".

8.10.2017 10:32
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

balu napsal(a):

Dá se říct, že s váma souhlasím, tak nějak to je. Jediné, k čemu mám výhrady: kolonizátoři neměli zájem na vzdělávání místního obyvatelstva. Afrika(na vesnicích) se potřebuje dovzdělat, tím se dá změnit hodně. A s čím nesouhlasím vůbec, je lhostejnost k umírajícím dětem. Ne, sama děti nemusím, ale opravdu mi nemůže být lhostejné umírající dítě. Ono nemůže za to, že se rodiče množí jak králíci...

8.10.2017 10:35
petrahei

XXX.XXX.38.143

Kocouři, dle mne, se kastrují, protože pak neoplodňují kočky ostatních, nezodpovědných, chovatelů. Neznačkují domov páchnoucím sekretem. Nemají zatemněný mozek v období mrouskání, to je u koček průběžně vcelku celoročne, takže je nezajede auto, když bezhlavě přebíhají silnici, neztratí se na několik týdnů či navždy. Délka života nekastrovaného domovenkovního kocoura je do dvou tří let. Délka života kastrovaného domovenkovního kocoura dle mých zkušeností je i do dvaceti. Minulý náš kocour. Nynějšímu jsou čtyři pryč.

Obecne duvody - proc se kastruji kocouri samo znam. vyhody i nevyhody.

Jen tenhle příspěvek mi nepripada uplne normalni - tak třeba mi něco unika -tak proto se ptam:

"Já vedu aspoň u nás v ulici několikaletou osvětovou kampaň a mohu říci. naše kočky tady jsou kastrované všechny, i kocouři. Musím ale přiznat, že o kastraci jedné z nich nebyl její majitel informován a tedy ji ani neplatil. ".

8.10.2017 10:38
mamkamaria

XXX.XXX.55.3

Ale tí jeho rodičia, boli tiež niekedy deťmi, ktoré za to nemohli, že ich rodičia sa množili ako králici, a aj oni boli deťmi rodičov, atď atď... už stáročia.

8.10.2017 10:41
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

Kocour i kočka jsou domovenkovní kastrovaní briťáci. Mají 9let. Dorvaní nechodí, jen nedávno měl kocour kousnutou nohu v kloubu, nechodil na ni dobrých 14dní, kulhal víc než měsíc. Jestli to bylo od cizí kočky, kuny či nevím čeho(malého) netuším. Stalo se to ale za těch 9let poprvé. Chodí maximálně po sousedních polích, tak 100m od baráku. Myslivci dostali upozornění, že jsou to mé PP kočky a jestli na ně vystřelí či poštvou psy, tak se nedoplatí.

8.10.2017 10:48
balu

XXX.XXX.224.245

lesnížínka napsal(a):
Dá se říct, že s váma souhlasím, tak nějak to je. Jediné, k čemu mám výhrady: kolonizátoři neměli zájem na vzdělávání místního obyvatelstva. Afrika(na vesnicích) se potřebuje dovzdělat, tím se dá změnit hodně. A s čím nesouhlasím vůbec, je lhostejnost k umírajícím dětem. Ne, sama děti nemusím, ale opravdu mi nemůže být lhostejné umírající dítě. Ono nemůže za to, že se rodiče množí jak králíci...

Ano, dítě za to, komu a kde se narodí, nemůže. Tyhle děti, které umírají v Africe, mají prostě smůlu. Ale to, jestli neumřou hladem, mají v rukou výhradně jejich rodiče. A těm je to jedno. Proč by to tedy nemělo být mně jedno? Nejsem spasitelka, nemám chuť zachraňovat cizí děti. Já mám děti dvě, nemám jich víc, protože jsou pro mě dvě tak akorát, abych je uživila a připravila na život. To se mi podařilo, jsou dospělé samostatné. A jsme obloukem zase u té zodpovědnosti... Kdy zde jsou výhradně za děti, umírající hladem v Africe, zodpovědní jejich rodiče, ne my, ne nikdo jiný.

8.10.2017 10:50
prázdniny

XXX.XXX.236.4

petrahei napsal(a):

Aby neznačkovali, aby se neprali a aby neutíkali za kočkama a v neposlední řadě, aby neplodili koťata.

8.10.2017 10:55
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

Uši jsem měla píchlé jako mimino a prakticky od samého začátku, mi jedno dělalo problémy, hnisalo, bylo podrážděné. Někdy v té cca 5 třídě, se začaly nosit různé barevné plastové náušnice, kov bůhví co, uši mi hnisaly už obě, imrvére. Dorazila jsem to stříbrnýma kolečkama připáclýma k uchu. Když už bylo vidět, že je ucho červené i kolem, tak jsem je(nerada, protože jsem chtěla být in) sundala a vyhnisaná kola velikosti těch náušnic...hojilo se to dlouho. Od té doby už jsem do ucha nemohla dát nic, hnisalo i zlato. Chvíli jsem zkoušela klipsy, hned to začalo pod tím připláclým hnisat(z obou stran) Vykašlala jsem se na náušnice úplně, neměla jsem je už 30let. Na uchu, které bylo problematické od začátku, mi dírka zarostla. Ta druhá je pořád funkční. Párkrát jsem měla nutkání(když se nosily velké kruhy) to zase zkusit, ale stačilo strčit na chvilku náušnici do dírky a hned ucho oteklé a rudé jak semafor. Takže bohužel. Stejně tak, jako to, že mne rodiče pokřtili, jim doteď vyčítám, že mi dali píchnout uši. Jsem proto, ať si to malá slečna rozhodne sama, i s tím rizikem, že bude nějakou tu bolest muset pro parádu vydržet. Nad tetováním se také nepozastavujete...taky si ho dáte dělat, až jako skorodospělí lidé s rizikem, že tu bolest budete muset vydržet...pro parádu

8.10.2017 10:58
prázdniny

XXX.XXX.236.4

lesnížínka napsal(a):

Nezbláznila jste se? Afrika byla po staletí vykrádána jak co do nerostného, tak co do rostlinného bohatství a v neposlední řadě co do obyvatel i zvířat. Afrika nebyla žádná divočina, kam přinesl bílý muž vzdělání, měli svou kulturu, stavěli svá města a měli své státy, někde bylo běžné i písmo a to tam, kam pronikl islám. a nemnoží se jako králíci, jestli to nevíte, i africká žena nosí dítě devět měsíců a v bolestech jej porodí. a přitom musí pořádně tvrdě pracovat, afričtí muži současnosti pracovitostí totiž neprosluli.

Dnešní podoba Afriky a její chudoba je způsobena právě kolonialismem, dále je způsobena celními bariérami, kterými, zejména Evropa brání přílivu jejich zboží, třeba etnozboží nebo ovoce. proč nejsou zrušeny?

Lhostejnost k umírajícím dětem? asi jak kdo, i v Evropě to není neobvyklé
Afriku je třeba nechat na pokoji, přestat tam krást a nevyvážet tam zbraně, nýbrž výrobní celky, Taky je potřeba zotavit zemědělství zničené kolonialisty prosazovanými monokulturami.

nic to ale nemění na tom, že kastrační programy jsou potřebné i tam, protože v Africe je krutost ke zvířatům velmi rozšířená a to i bezdůvodná krutost a péče o zvířata a láska k nim není obvyklá.

8.10.2017 11:00
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

balu napsal(a):
Ano, dítě za to, komu a kde se narodí, nemůže. Tyhle děti, které umírají v Africe, mají prostě smůlu. Ale to, jestli neumřou hladem, mají v rukou výhradně jejich rodiče. A těm je to jedno. Proč by to tedy nemělo být mně jedno? Nejsem spasitelka, nemám chuť zachraňovat cizí děti. Já mám děti dvě, nemám jich víc, protože jsou pro mě dvě tak akorát, abych je uživila a připravila na život. To se mi podařilo, jsou dospělé samostatné. A jsme obloukem zase u té zodpovědnosti... Kdy zde jsou výhradně za děti, umírající hladem v Africe, zodpovědní jejich rodiče, ne my, ne nikdo jiný.

Já nemám žádné dítě, protože je nemusím, vím to a jsem natolik zodpovědná, že nechci udělat nešťastné další děti...už i tak je jich dost. Ano zodpovědná. Ale tu zodpovědnost nese sebou i to vzdělání. Nemusí umět kvadratické rovnice, ale takové alespoň to všeobecné, aby se dozvěděli všechny ty důsledky svého jednání. Protože v zapadlé africké vesnici, si dovedu představit, že nemají o ničem tucha. Vždyť i když se své socialistické mámy na něco z jejího dětsví a mládí zeptám(třeba proč otěhotněla v 18ti ) tak mi řekne, že o tom nevěděli nic, nemluvilo se o tom.

8.10.2017 11:02
petrahei

XXX.XXX.38.143

prázdniny napsal(a):
Aby neznačkovali, aby se neprali a aby neutíkali za kočkama a v neposlední řadě, aby neplodili koťata.

Takze vlastne konkretne ve vasich podmínkách k tomu nebyl důvod...

8.10.2017 11:06
lesnížínka

XXX.XXX.240.228

prázdniny napsal(a):
Nezbláznila jste se? Afrika byla po staletí vykrádána jak co do nerostného, tak co do rostlinného bohatství a v neposlední řadě co do obyvatel i zvířat. Afrika nebyla žádná divočina, kam přinesl bílý muž vzdělání, měli svou kulturu, stavěli svá města a měli své státy, někde bylo běžné i písmo a to tam, kam pronikl islám. a nemnoží se jako králíci, jestli to nevíte, i africká žena nosí dítě devět měsíců a v bolestech jej porodí. a přitom musí pořádně tvrdě pracovat, afričtí muži současnosti pracovitostí totiž neprosluli.

Dnešní podoba Afriky a její chudoba je způsobena právě kolonialismem, dále je způsobena celními bariérami, kterými, zejména Evropa brání přílivu jejich zboží, třeba etnozboží nebo ovoce. proč nejsou zrušeny?

Lhostejnost k umírajícím dětem? asi jak kdo, i v Evropě to není neobvyklé
Afriku je třeba nechat na pokoji, přestat tam krást a nevyvážet tam zbraně, nýbrž výrobní celky, Taky je potřeba zotavit zemědělství zničené kolonialisty prosazovanými monokulturami.

nic to ale nemění na tom, že kastrační programy jsou potřebné i tam, protože v Africe je krutost ke zvířatům velmi rozšířená a to i bezdůvodná krutost a péče o zvířata a láska k nim není obvyklá.

Vím, jak to myslíte, ale vykrádaná je a byla hlavně proto, že za a) to její samozvaní vládcové dovolili(aby si nahrabali co nejvíc, něco jako dnešní vládcové u nás) a za b) zbytek toho jednoduchého obyvatelstva, by za peníz prodal vlastní matku. A jsme zase u toho vzdělání. Protože Afrika, to není jen kdysi mocný a vzdělaný Egypt a pár dalších...

8.10.2017 11:08
mamkamaria

XXX.XXX.55.3

lesnížínka napsal(a):
Já nemám žádné dítě, protože je nemusím, vím to a jsem natolik zodpovědná, že nechci udělat nešťastné další děti...už i tak je jich dost. Ano zodpovědná. Ale tu zodpovědnost nese sebou i to vzdělání. Nemusí umět kvadratické rovnice, ale takové alespoň to všeobecné, aby se dozvěděli všechny ty důsledky svého jednání. Protože v zapadlé africké vesnici, si dovedu představit, že nemají o ničem tucha. Vždyť i když se své socialistické mámy na něco z jejího dětsví a mládí zeptám(třeba proč otěhotněla v 18ti ) tak mi řekne, že o tom nevěděli nic, nemluvilo se o tom.

Mám len pripomienku k detstvu za socializmu, preto že sa o tom nehovorilo, neznamená že sa aj nevedelo, len asi nechcela s Vami o tom rozprávať. A v Afrike sa šírili osvetu tiež roky, ale je to ako u nás s nemenovanou menšinou, vedia o tom, ale kašlú na to.

8.10.2017 11:10
prázdniny

XXX.XXX.236.4