Jednoduchá samočinná napáječka z PET láhve

Jednoduchá samočinná napáječka z PET láhve
Jednoduchá samočinná napáječka z PET láhve
Obsah
  1. Postup výroby

Často, nejen v době dovolených, potřebují chovatelé zajistit svým svěřencům dostatek krmení a čisté vody na několik dnů. S krmením (suché zrniny) nebývají při použití automatických násypných krmítek problémy, ale dostatečně velké a praktické samočinné napáječky na trhu běžně nejsou. Skleněné jsou těžké a mohou při manipulaci nebo vlivem mrazu prasknout a pod.Osvědčilo se mi používání napáječek z PET lahví od Coca-coly a dalších nápojů. Jsou lehké, dobře se čistí (kartáčem na láhve) případně se vypláchnou desinfekcí a lze je kdykoliv vyměnit za nové. V neposlední řadě je jejich výroba naprosto bez nákladů a zvládne ji každý chovatel. Používám je hlavně pro andulky v zahradních voliérách, ale i pro běžné druhy středně velkých papoušků i domácích holubů. Předpokládám, že při zmenšení napájecího prostoru a snížení hladiny (zkrácením distanční trubičky), aby nemohlo dojít k vniknutí a utopení ptáka, je možno napáječky použít pro všechny druhy drobných exotů. Ptáci vodu v lahvi dobře vidí a tak se bez problémů naučí napáječky používat.K výrobě napáječky potřebujeme věci běžně dostupné - 2 plastikové láhve, jednu větší a druhou o "číslo" menší (dobře sedí např. 2,5l a 2,25l, ale i 2,5l a 2l příp. 1,5l) a plastový obal od kinofilmu (lze užít i část plastové tuby od šumivého vitamínu apod.). Vše je dobře patrné na připojeném nákresu.

Postup výroby

1) Do větší láhve vyřízneme asi 5 cm nade dnem půlkruhovitý otvor. Potom uřízneme hrdlo láhve a nejlépe nahřátým hřebíkem nebo drátem uděláme na opačné straně než je otvor ve tvaru půlkruhu 2 -3 cm pod horním okrajem otvor o průměru 2 - 3 mm. Ostré okraje řezů lehce otavíme svíčkou nebo zapalovačem. Z hliníkového drátu si uděláme jednoduchý háček, který umístíme do výše uvedeného otvoru.

2) U plastového obalu (pouzdra) od běžného kinofilmu uřízneme dno a na jednom konci vzniklé trubičky vystříhneme proti sobě dva zářezy asi 1 cm hluboko. Na opačné straně trubičky propálíme kousek od okraje dva otvory, kterými bude lépe vstupovat vzduch do horní láhve.

3) Menší plastovou láhev naplníme vodou, na hrdlo nasadíme trubičku z kinofilmu zářezy nahoru, nasadíme větší láhev dnem nahoru a máme napáječku připravenou k přemístění do voliéry. Na místě napáječku postavíme na zem nebo na polici a háček zavěsíme do pletiva kvůli stabilitě.

Napáječku lze vylepšit zhotovením drátěného stojánku, přípravkem na zavěšení ze stejného materiálu apod. Nepochybuji o tom, že každý chovatel přijde na další "to jeho" zlepšení.

Všem chovatelům přeji zdravý chov a jejich ptáčkům dostatek čisté vody.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (13x):

1
2
3
4
5

Autor textu Daniel Kejda

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

15.5.2020 21:36

Převzato z Exotáře, kdysi uveřejněno ve zpravodaji exotického ptactva, osmdesátá léta. Někde to mám. Ale dobrý nápad nerezaví a zadarmo.