Dosažení pohlavní dospělosti u Boa constrictor


Obsah
  1. Můj chov
  2. Březost samic Boa constrictor
  3. Porod

U hroznýšů královských Boa constrictor, se čas dosažení pohlavní dospělosti v literatuře udává různě: věk 4 - 5 let (Vergner-Vergnerová, Chov terarijních zvířat - 1986), 3 - 4 let (F.Szalay, H.Szalayová, Chováme terarijní zvířata - 1990). Nejnižší věk pohlavní dospělosti (v literatuře, kterou vlastním) je udáván ,,po 3 letech” (Eugéne Bruins, Encyklopedie teraristiky - 1999). Z uvedeného je zřejmé (i když možná jde pouze o náhodu), že se věk, kdy hroznýš dosahuje dospělosti stále snižuje. Dokladem toho je i konkrétní samice, kterou vlastním.

Můj chov

Oba hadi byli velice žraví. Zvláště však samice. Ještě nikdy jsem neviděl tak žravého hroznýše. Předesílám, že většinou krmím hady jedenkrát týdně a to tak, aby byli zcela zasyceni. Po týdnu většinou opět přijmou potravu. Tato samice však již po 4 dnech začala jevit známky hladu a pátý den již vyrážela proti sklu terária, reagujíce tak na každý pohyb vně terária. (Náhodnému návštěvníkovi by se mohlo zdát, že ji již dlouhou dobu trápím hladem. Ale opak byl pravdou.) Pokud jsem ji předložil potravu, ihned se na ni vrhla. S takovým apetitem jsem se setkal prakticky jen u krajt a to často ani ne v takové míře. Oba jedinci přijímali kuřata, ale nejraději potkany.

Dne 13. 05. 2001 měřila samice již 2,10 metru! Tedy zhruba ve věku 1 a 1,5 roku! Na podzim roku 2001 jsem se rozhodl - vzhledem k velikosti hadů - pokusit se o jejich spáření. Dne 15. 10. 2001 jsem dal samce k samici a již v následující dny jsem pozoroval jeho snahy o páření. Samotné páření jsem potom pozoroval dvakrát:
03. 11. 2001 (To ještě neměla prak - ticky ani 2 roky!) a 02. 12. 2001.

Od 25. 11. 2001 začala odmítat potravu, což u tak žravého hada bylo podezřelé. 19. 12. 2001 nápadně ztloustla a bylo jasné, že vše nasvědčuje tomu, že páření bylo úspěšné. (I když mohlo dojít pouze k ovulaci, bez oplození vajíček.) Samce jsem mezitím 12. 12. 2001 přenesl do jiného terária.

Březost samic Boa constrictor

Většina samic Boa constrictor během březosti občas přijme potravu, některé ji zcela odmítají. Jinak to ovšem bylo v tomto případě. 24. 01. 2002 bylo na samici vidět, že má opět hlad a potravu přijala ihned. Krmil jsem ji jedenkrát týdně jedním potkanem (sežrala by potravy více, ale měl jsem strach ji v období březosti krmit větším množstvím potravy) a to celkem devětkrát. Naposledy 24. 03. 2002. Potom již potravu opět odmítala. Předpokládal jsem, že porod se již blíží.

Zajímavé také bylo to, že většina hroznýšů během březosti vyhledává nejteplejší místa v teráriu. Tato samice se vyhřívala pod zdrojem tepla pouze sporadicky, poslední měsíc potom pouze výjimečně.

Porod

13. 04. 2002 jsme s MVDr. Petrem Sypěnou provedli kontrolní vyšetření samice ultrazvukem a jak je patrné z fotografie (zvláště vlevo) (obrázek 5) je zde vidět hlava, tělo i páteř ještě nenarozeného mláděte. U některých bylo vidět i tlukoucí srdce.

Porod pak proběhl v časných ranních hodinách dne 20. 04. 2002. Po jeho skončení jsem v teráriu napočítal celkem 30 živých a 1 uhynulé mládě. 2 vejce byla neoplozená. 7 mláďat byli albíni (obrázky 1, 2). Zajímavý byl i poměr pohlaví, kdy samců bylo 19 a samic pouze 11 mláďat. Samice po porodu (obrázek 3) nebyla extrémně vychudlá, jak jsem na to zvyklý u ostatních samic Boa constrictor. Jistě i díky tomu, že během březosti přijímala potravu. I počet živých mláďat je na tak mladou samici - dle mého názoru - slušný. Potvrdilo se zde základní pravidlo, které praví - není důležitý ani tak věk zvířete, pro dosažení pohlavní dospělosti, jako jeho velikost.

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (2x):

1
2
3
4
5


Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře