Chov obojživelníků
Systematika, anatomie a rozmnožování obojživelníků V současné době tvoří žijící obojživelníci tři řády, jejichž názvy jsou někdy synonymizovány...
V současné době tvoří žijící obojživelníci tři řády, jejichž názvy jsou někdy synonymizovány s dříve používaným označením podtříd. Dříve se tedy třída Obojživelníci (Amphibia) dělila na:
Podtřída: Apoda (beznozí)
Řád: Gymnophiona (červoři)
Podtřída: Caudata (ocasatí)
Řád: Urodela (Urodelomorpha) (mloci)
Podtřída: Salientia (bezocasí)
Řád: Anura (žáby)
V současném členění obojživelníků však splývají podtřída a řád v jedinou taxonomickou jednotku - řád a vědecký název pak používá autor od autora dle vlastního uvážení.
Třída: Obojživelníci (Amphibia)
Řád: Gymnophiona (červoři), syn. Apoda (beznozí)
Řád: Urodela (Urodelomorpha) (mloci), syn. Caudata (ocasatí)
Řád: Anura (žáby), syn. Salientia (bezocasí)
Červoři - Gymnophiona
Jsou skupinou, která se v zajetí objevuje jen minimálně. Tvarem těla se podobají červům, žijí převážně v tropech, a to v půdě ( až na vodní čeleď Typhlonectidae). Zde si hloubí dlouhé chodbičky. Oplození mají vnitřní, vykazují určitý stupeň péče o vejce, která hlídají v závitech svého těla. Některé druhy jsou živorodé, jiné snášejí vejce do vody, kde jejich larvy prodělávají vývoj až do metamorfózy, tak jak to známe u ostatních obojživelníků. Pro jejich chov se hodí akvária s vysokou vrstvou mírně vlhké půdy. Teplota vzduchu kolem 27 °C. Krmíme je larvami hmyzu a červy.
Mloci - Urodela
Vývoj mloků (upraveno podle J. Gaislera)
rh - Rusconiho háček
Žáby - Anura
Obecně lze říci o obojživelnících, že jejich kůže je jemná, opatřená mnoha slizovými žlázami, které mají za úkol ji udržovat neustále vlhkou. Některé z těchto žláz se časem vyvinuly v žlázy jedové. Starou kůži obojživelníci svlékají vcelku nebo v cárech a obvykle ihned požírají.
Páření žab (podle Doc. J. Hajera)
Celkové hodnocení (0x):