Bazilišci rodu Basiliscus

Obsah
  1. Chov
  2. Krmení
  3. Odchov
  4. Druhy bazilišků

Obývají tropické deštné pralesy, kde je můžeme najít na stromech většinou u vodních ploch a toků od Ekvádoru po jižní Mexiko. Dosahují velikosti od 70-90 cm, z čehož dvě třetiny připadají na ocas. Jedná se o společenská zvířata, proto je chováme minimálně v páru nebo 1 samec a až 3 - 4 samice.

Chov

Min. rozměry terária pro jeden pár by měly být 100x60x80 cm. Ideální je přizpůsobit terárium jako akvaterárium s plochou vody a souše 1 : 2. Terárium zařizujeme s ohledem na to, že se jedná o ještěry, kteří podstatnou část života tráví ve větvích stromů. Doporučuji bazilišky nikdy nedávat do menšího terária než jsou zvyklí, hrozí reálné nebezpečí, že si o přední sklo ublíží!

Krmení

Za potravu jim slouží různé druhy hmyzu od klasických moučných červů, Zophobasů morio až po velké druhy švábů jako jsou Blaptica dubia a Blaberus giganteus. Pro zpestření lze také občas nabídnout různé druhy pakobylek, strašilek a holata obratlovců. Dále by měli konzumovat sladké ovoce, ryby a žížaly. Schválně píši měli, protože moji bazilišci žrali pouze hmyz. Jenom, když jsem je nechal vyhládnout a červy zamíchal do najemno nasekaného čínského zelí s nadrobno nakrájeným banánem, tak to s velkou chutí sežrali. O žížaly a ryby nejevili zájem vůbec.

Odchov

Pohlavně dospívají ve věku dvou roků, ale již ve stáří jednoho roku lze u nich bezpečně rozlišit pohlaví podle vnějších znaků. Samci mají podstatně větší hřeben a přilbu, u samic jsou buď nevýrazné nebo chybí úplně. Samice kladou několikrát ročně 4 - 12 vajíček do důlků, který si vyhrabou. V teráriích hrozí nebezpečí, že pokud samice nenajde vhodné místo ke kladení, vejce v ní můžou zatvrdnout a můžeme tak přijít i o samici! Po vykladení vejce přemístíme do líhně, kde v závislosti na teplotě inkubují 55 až 145 dní. Mláďata jsou výhradně hmyzožravá a preferují o něco vyšší vlhkost a teplotu než rodiče. Mláďatům dáme mělčí misky na vodu, kvůli nebezpečí utonutí.

Druhy bazilišků

Bazilišků rodu Basiliscus rozlišujeme 5 druhů:
1. B. vittatus - bazilišek proužkovaný - rozšíření jih Mexika až po Kostariku, dosahuje délky okolo 70 cm.
2. B. plumifrons - Bazilišek zelený - rozšíření Nikaragua, Kostarika a Panama, dosahuje délky okolo 80 cm, patří mezi nejkrásnější ještěry.
3. B. basiliscus - bazilišek přilbový - rozšíření Panama a přilehlé oblasti Kolumbie, velikost okolo 80 cm.
4. B. barbouri - bazilišek Barbourův - rozšíření severní Kolumbie a severní Venezuela, velice vzácný bazilišek, v zajetí se s ním málo kdy setkáme.
5. B. galeritus - bazilišek kohoutí - rozšíření Ekvádor a západní Kolumbie, velikost okolo 90 cm.

(seřazení podle výskytu od severu k jihu)

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Autor textu Pavel Janešík

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře