iFauna.cz » Články »

Holubi

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1027 28 další »

30.03.2017 10:34 - Zveřejněn dnes

Kolem roku 1850 bylo možno pozorovat ve Vídni každodenně kolem 250 hejn rejdičů, u kterých nebylo důležité zbarvení, ale výhradně letový výkon. Vídeň, obdobně jako další velká města bývalé rakousko-uherské monarchie Budapešť, Bratislava a Praha, patří již několik století k centrům šlechtění unikátních plemen rejdičů, jež původně představovala letově nejnadanější plemena holubů. Až později se zájem chovatelů do značné míry přesunul spíše do oblasti výstavnictví. Jako výstavní forma vídeňského vysokoletce tak vznikl vídeňský rejdič, který se chová výhradně k účelům estetickým a zpravidla bývá držen voliérově. Porozumět jemným nuancím jeho chovu není jednoduché, ale Josef Beck z Vídně, k němuž jsem přijel pro čtenáře Fauny udělat rozhovor, již mnohokrát přesvědčil posuzovatele i návštěvníky největších výstav, že svému „řemeslu“ dokonale rozumí.

16.02.2017 19:26

S výjimkou Německa patří kudrnáč přes svoji nepochybnou krásu, příkladný odchov mladých a možnost volného i voliérového chovu k poměrně málo rozšířeným okrasným holubům. Otto Scheuringer ze západorakouského města Esternbergu je předním propagátorem tohoto malebného plemene v Rakousku, se svými holuby dosáhl opakovaných titulů evropský šampion a evropský mistr. Je též skromným a obětavým funkcionářem chovatelského spolku v Esternbergu, včelařem, chovatelem zdrobnělých kočinek a velmi sympatickým člověkem, který je hnacím motorem chovu kudrnáčů nejen v Rakousku.

02.02.2017 12:55

Únor je velmi důležitou součástí chovné sezony a může podstatným způsobem ovlivnit její úspěch, či neúspěch. Holubáři tomuto období někdy říkají „předjaří“ a už se nemohou dočkat příchodu jarních měsíců, které jsou pro chovatele nejkrásnější.

31.01.2017 04:04

Na evropské výstavě ve francouzských Metách zazářil chovatel rakovnických kotrláků z Březové nad Svitavou Dušan Barcuch. Z výstavy si odvezl tituly evropský šampion a mistr Evropy na bílé rakovnické kotrláky a na červené sedlaté získal medaili Evropského svazu chovatelů, která se uděluje na nejlepšího holuba z každých čtyř set vystavených. Dušan tak navázal na mimořádný úspěch z evropské výstavy v Nitře, kde získal oba evropské tituly s červenými sedlatými. V následujících řádcích pro čtenáře Fauny popíše nejen přednosti, pro které si toto plemeno malého rejdiče vybral, ale poodhalí i pár tajemství ze své šlechtitelské „kuchařky“.

04.01.2017 10:53

Ze své dlouholeté zkušenosti holubáře vím, že leden nepatří u chovatelů a zejména holubářů k oblíbeným obdobím roku. Leden je nejen prvním měsícem kalendářního roku, ale zpravidla zároveň měsícem nejstudenějším. Tomu musíme bezpodmínečně přizpůsobit složení krmení a zejména věnovat zvýšenou pozornost pitné vodě, která ve dnech s celodenními mrazy během několika hodin zamrzá.

26.12.2016 13:50

Po seriálu o našich plemenech ve Fauně již delší dobu přinášíme poznatky o šlechtění a chovu zahraničních okrasných holubů. Jenže i naše chovatelství se vyvíjí, a i když se nejedná o převratné změny, nastal čas po uplynulé výstavní sezoně zhodnotit, kam se šlechtění posunulo, co je nového a kde nás stále tlačí bota. K hodnocení nám nejlépe poslouží největší výstava holubů České republiky, která se uskutečnila ve dnech 15.–17. 1. 2016 v Lysé nad Labem v rámci akce Náš chovatel. Pomocnou ruku přiloží celostátní výstava Chovatel, která se na stejném výstavišti uskutečnila v listopadu.

07.11.2016 14:31

Spolek byl založen v období rozvoje chovatelství v ČR jako jeden z prvních na okrese Benešov 16. března 1925 pod názvem ,,Spolek chovatelů drobného zvířectva a přátel přírody pro Vlašim a okolí“. Na ustavující schůzi za přítomnosti 33 chovatelů bylo zvoleno předsednictvo. Prvním předsedou se stal pan Vojtěch Jelínek, přednosta dráhy.

21.10.2016 10:43

Na současné eleganci a impozantnosti tohoto rakouského plemene se podíleli v širším horizontu také chovatelé z Bavorska a z Čech, kam se vídeňáci rozšířili díky koňské dráze a holubářským trhům v Českých Budějovicích již v 19. století. Jedná se o vzácné sportovní plemeno, které kromě náročných plemenných znaků vykazuje velmi kontrastní a přesné zbarvení, jež je obtížně dosažitelné a od chovatele vyžaduje precizní předvýstavní přípravu.

02.09.2016 14:40

Do dnešních dnů představuje zušlechtěnou formu selského racka s možným využitím jako ozdobný doplněk k rodinnému domu či dvoru, jakožto i poměrně flexibilní a výstavně prošlechtěné středozobé plemeno, které má zachováno při vysoké líbivosti a nevšednosti vynikající rodičovské a krmičské dovednosti.

05.08.2016 08:45

Pro svoji ideální velikost a dokonale zaoblený vzhled připomínající barokní tvary soch je tento majestátní slepičák předurčen k celosvětové oblibě. Vyznačuje se desítkami barevných a kresebných rázů a rozdílným šlechtěním v kontinentální Evropě a mimo ni.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1027 28 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Sépiové kosti 1kg od 99 Kč  !!!
Sépiové kosti 1kg od 129 Kč, posíláme ČR i SR, sépiové ZLOMKY již od 99Kč/kg !!! www.abcpet.cz
KURNÍKY, BOUDY, KRÁLÍKÁRNY, KOTCE aj...
ZATEPLENÉ kurníky,boudy,králíkárny,zahradní domky aj. DOPRAVA po celé ČR
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Dodání do 48 hodin. Doprava zdarma. Vše skladem. Profesionální servis.
LokalEat
Hledáte způsob jak prodat produkty Vašeho hospodářství? U nás, na LokalEat, si Vás nakupující najdou sami.