iFauna.cz » Články »

Holubi

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1028 29 další »

05.06.2017 10:17 - Zveřejněn před 22 dny

Měsíc červen neodvratně signalizuje příchod léta, nejteplejšího období v roce. Počasí nám umožňuje trávit hodně času mezi holuby, což si také úspěšný průběh chovné sezony vyžaduje. Léto má však svá specifika, která musíme v zájmu dobrých chovatelských výsledků respektovat.

02.06.2017 11:16 - Zveřejněn před 25 dny

Tohoto atraktivního holuba s typickou kresbou a specifickými pernatými ozdobami nazývají chovatelé oživlou sochou, která má vzbouzet v lidech váženost, dojem elegance a harmonie. Název plemene byl odvozen od města Šmalkaldy ležícího v jihozápadním Durynsku, kterému vévodí renesanční zámek Wilhelsmburg. Jako by osud naznačil, že úspěšný chov šmalkaldského barevnohlávka je věcí holubářů „renesančních“, kteří dovedou připravit specifické podmínky k jeho chovu a již dovedou spojit plemenné znaky rodičů tak, aby je mláďata následovala, nebo dokonce překonala.

02.05.2017 05:45

Květen patří k nejkrásnějším obdobím v roce v přírodě a nejinak je tomu i v chovu holubů. Pozorování chování holubů v prosluněném víkendovém odpoledni při šálku dobré kávy patří k nejpříjemnějším zážitkům každého holubáře. K dokonalosti to přivedl jeden můj moravský přítel, který – když sedí za stolem v kuchyni – širokým oknem vidí celý dvůr, holubník i protilehlé střechy.

29.04.2017 18:26

Na celostátních výstavách v Lysé nad Labem, jakož i na velké lednové středočeské výstavě, která se uskutečňuje na stejném výstavišti, v posledních letech propaguje Stanislav Darius naše původní užitkové národní plemeno – prácheňského káníka. A to nejen ve výstavní části, kam dodává vždy početné kolekce pestrého spektra barevných rázů, ale také v propagační voliéře prácheňského káníka. Protože prácheňský káník je spolu se slezským barevnohlávkem velmi vhodný do chovu volného a obě plemena lze velmi doporučit i do holubníků na kůlu, jež začaly být módou nejednoho vesnického stavení, přijel jsem pro čtenáře Fauny o chovu těchto holubů získat zajímavé informace. A byl jsem jak v Jiříkově vidění, neboť Stanislav Darius drží neskutečných 120 párů těchto holubů, k nimž je nutno připočítat asi 150 výletků, kteří prošli výběrovým sítem a získali možnosti tvořit výstavní a později chovný „tým“ tohoto chovatele z okresu Kolín.

30.03.2017 10:34

Kolem roku 1850 bylo možno pozorovat ve Vídni každodenně kolem 250 hejn rejdičů, u kterých nebylo důležité zbarvení, ale výhradně letový výkon. Vídeň, obdobně jako další velká města bývalé rakousko-uherské monarchie Budapešť, Bratislava a Praha, patří již několik století k centrům šlechtění unikátních plemen rejdičů, jež původně představovala letově nejnadanější plemena holubů. Až později se zájem chovatelů do značné míry přesunul spíše do oblasti výstavnictví. Jako výstavní forma vídeňského vysokoletce tak vznikl vídeňský rejdič, který se chová výhradně k účelům estetickým a zpravidla bývá držen voliérově. Porozumět jemným nuancím jeho chovu není jednoduché, ale Josef Beck z Vídně, k němuž jsem přijel pro čtenáře Fauny udělat rozhovor, již mnohokrát přesvědčil posuzovatele i návštěvníky největších výstav, že svému „řemeslu“ dokonale rozumí.

16.02.2017 19:26

S výjimkou Německa patří kudrnáč přes svoji nepochybnou krásu, příkladný odchov mladých a možnost volného i voliérového chovu k poměrně málo rozšířeným okrasným holubům. Otto Scheuringer ze západorakouského města Esternbergu je předním propagátorem tohoto malebného plemene v Rakousku, se svými holuby dosáhl opakovaných titulů evropský šampion a evropský mistr. Je též skromným a obětavým funkcionářem chovatelského spolku v Esternbergu, včelařem, chovatelem zdrobnělých kočinek a velmi sympatickým člověkem, který je hnacím motorem chovu kudrnáčů nejen v Rakousku.

02.02.2017 12:55

Únor je velmi důležitou součástí chovné sezony a může podstatným způsobem ovlivnit její úspěch, či neúspěch. Holubáři tomuto období někdy říkají „předjaří“ a už se nemohou dočkat příchodu jarních měsíců, které jsou pro chovatele nejkrásnější.

31.01.2017 04:04

Na evropské výstavě ve francouzských Metách zazářil chovatel rakovnických kotrláků z Březové nad Svitavou Dušan Barcuch. Z výstavy si odvezl tituly evropský šampion a mistr Evropy na bílé rakovnické kotrláky a na červené sedlaté získal medaili Evropského svazu chovatelů, která se uděluje na nejlepšího holuba z každých čtyř set vystavených. Dušan tak navázal na mimořádný úspěch z evropské výstavy v Nitře, kde získal oba evropské tituly s červenými sedlatými. V následujících řádcích pro čtenáře Fauny popíše nejen přednosti, pro které si toto plemeno malého rejdiče vybral, ale poodhalí i pár tajemství ze své šlechtitelské „kuchařky“.

04.01.2017 10:53

Ze své dlouholeté zkušenosti holubáře vím, že leden nepatří u chovatelů a zejména holubářů k oblíbeným obdobím roku. Leden je nejen prvním měsícem kalendářního roku, ale zpravidla zároveň měsícem nejstudenějším. Tomu musíme bezpodmínečně přizpůsobit složení krmení a zejména věnovat zvýšenou pozornost pitné vodě, která ve dnech s celodenními mrazy během několika hodin zamrzá.

26.12.2016 13:50

Po seriálu o našich plemenech ve Fauně již delší dobu přinášíme poznatky o šlechtění a chovu zahraničních okrasných holubů. Jenže i naše chovatelství se vyvíjí, a i když se nejedná o převratné změny, nastal čas po uplynulé výstavní sezoně zhodnotit, kam se šlechtění posunulo, co je nového a kde nás stále tlačí bota. K hodnocení nám nejlépe poslouží největší výstava holubů České republiky, která se uskutečnila ve dnech 15.–17. 1. 2016 v Lysé nad Labem v rámci akce Náš chovatel. Pomocnou ruku přiloží celostátní výstava Chovatel, která se na stejném výstavišti uskutečnila v listopadu.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1028 29 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Sépiové kosti 1kg od 99 Kč  !!!
Sépiové kosti 1kg od 129 Kč, posíláme ČR i SR, sépiové ZLOMKY již od 99Kč/kg !!! www.abcpet.cz
Přípravky s BETA GLUKANEM pro zvířátka
České výrobky s BETA GLUKANEM z hlívy ústřičné pro zdraví Vašich zvířecích kamarádů.
PřesPlot.cz
To nejlepší z našich zahrádek. Online tržnice, inzerujte zdarma přebytky ze zahrádky.
KURNÍKY, BOUDY, KRÁLÍKÁRNY, KOTCE aj...
ZATEPLENÉ kurníky,boudy,králíkárny,zahradní domky aj. DOPRAVA po celé ČR