iFauna.cz »

Články

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10746 747 další »

26.03.2017 12:09 - Zveřejněn dnes

Dudek chocholatý je jedním z nejexotičtěji vypadajících ptáků žijících v Evropě. V naší republice pravidelně hnízdí odhadem asi 70 až 140 párů. Asi deset párů je v současnosti chováno ve voliérách českých a slovenských chovatelů. Po loňských podzimních burzách v Německu, Nizozemsku a Itálii přibylo u nás několik nových chovatelů tohoto druhu. Jelikož jsme v našem chovatelském zařízení po několik let dudky chovali a odchovávali, o čemž jsem čtenáře Fauny v roce 2006 informoval, obrací se na mě začínající chovatelé s řadou dotazů. Na některé se pokusím odpovědět v tomto článku.

26.03.2017 11:56 - Zveřejněn dnes

Minule jsme se v článku nazvaném Tvorba nové smečky zabývali výhodami a úskalími soužití dvou a více psů pod jednou střechou. Nyní si objasníme samotný význam fenoménu smečky.

22.03.2017 12:09 - Zveřejněn před 4 dny

V rámci dlouhodobé koncepce chovu ptáků se nám podařilo v roce 2016 dosáhnout dalšího významného bodu, a tím je chov sojkovců a blízkých příbuzných – timálií. Tito asijští pěvci bývali dříve evropskými chovateli oblíbeni. V době povolených dovozů ptáků do Evropské unie se objevovali i ve voliérách našich chovatelů. Dnes ze soukromých chovatelských zařízení v podstatě zcela vymizeli a v České republice se s nimi setkáme jen v několika zoologických zahradách. Tito půvabní ptáci jsou v přírodě ohrožováni prudkým úbytkem přirozeného prostředí a také kvůli lovu – jsou to oblíbení klecoví ptáci. Chov v zoologických zahradách se obecně příliš nedaří

19.03.2017 11:26 - Zveřejněn před 7 dny

O vítězství německého ovčáka Poluxe mezi služebními a záchranářskými psy v anketě Statečné psí srdce jsme informovali v minulém čísle Fauny. Nyní se vracíme k jeho úctyhodnému výkonu. Polux vypracoval v zimním horském terénu stopu dlouhou přes sedm kilometrů a na jejím konci dostihl muže, který si chtěl vzít život.

17.03.2017 17:08 - Zveřejněn před 9 dny

V srdci biosférické rezervace Švábské Alpy, přibližně 60 km jihovýchodně od Stuttgartu v oblasti Bádensko-Württembersko, se nachází Zemský hřebčín Marbach, jehož historie je více než pětisetletá. Krásný hřebčín obklopený hornatou krajinou působí jako perla a právě jako k cennému klenotu se k němu chovají Němci.

17.03.2017 09:00 - Zveřejněn před 9 dny

V článku se chci se širokou čtenářskou veřejností podělit o své zkušenosti s hnízděním některých druhů ptáků v okolí svého bydliště. Poslední dobou zjišťuji, že ptáci se stěhují stále blíž k lidským příbytkům a opouštějí tradiční hnízdiště, jako jsou remízky v okolí vesnic. Týká se to zejména kosů, špačků, konopek, stehlíků apod. Je to dáno i tím, že v blízkosti lidských příbytků jsou více chráněni před škodnou – sojkami, strakami a různými dravci. Tito predátoři se do blízkosti lidských příbytků neodvažují a ptactvo tak má větší naději na úspěšné hnízdění a odchov mláďat.

14.03.2017 18:44 - Zveřejněn před 12 dny

Protože nemáme možnost zajistit plnohodnotný život všem koťatům, která jsou schopny kočky vyprodukovat, je naší povinností zabránit jejich přemnožení. Menší plemena koček jsou plně vyvinuta kolem dvou let, velká plemena – mainská mývalí, norská lesní – až kolem tří let. Ale malá roztomilá koťátka si budou už od pěti měsíců stále více uvědomovat svou sexualitu a jejími projevy mohou obtěžovat nás i sousedy. Pak je nutno se rozhodnout, k jakému účelu jsme si kočku pořídili.

12.03.2017 21:13 - Zveřejněn před 14 dny

Předchozí příspěvek se zabýval chovateli v okolí metropole Brisbane a také mezinárodním seminářem v Graftonu. V tomto díle se posuneme směrem na jih, kde je chovatelů papoušků podstatně více než na severu. Teploty v zimě v této oblasti běžně klesají pod bod mrazu. Přesto však místní chovatelé voliéry zpravidla nevytápí a design zařízení tak zůstává podobný jako u chovatelů z teplejších zeměpisných šířek.

10.03.2017 10:06 - Zveřejněn před 16 dny

Domácí zvířata přináší lidem nejen užitek, ale také potěšení, inspiraci i estetický zážitek. Aby tomu tak bylo, musí být zdravá a spokojená. To je možné jen v odpovídajícím prostředí. Proto je tolik skloňované anglické slovo welfare, které můžeme volně přeložit jako pohoda zvířat. Celá řada zajímavých nápadů a inspirací pro chovatelská zařízení je k dispozici na internetu, každý si to své zařízení ale přizpůsobí podmínkám, které má. Ať už je chovatelské zařízení jakékoli, musí být funkční – poskytovat optimální podmínky a především chránit drůbež před nepřízní počasí i případnými predátory. Podívejme se tentokrát na chovatelská zařízení, jejich nejčastější nedostatky funkčnosti a na to, co mohou způsobit.

09.03.2017 10:50 - Zveřejněn před 17 dny

Malá plemena králíků s normální srstí snad symbolicky končí tím nejmenším z nich – ruským králíkem. Toto staré ušlechtilé plemeno si vždy dokázalo najít skupinku příznivců. Nutno podotknout, že hlavní význam chovu plemene v minulosti spočíval v zušlechťování vybraných stávajících plemen králíků a v neposlední řadě i v tvorbě několika nových plemen. Bez nadsázky můžeme tvrdit, že plemeno významně ovlivnilo evropský, potažmo světový genofond králíka domácího.

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10746 747 další »

Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
ANIMAL FRUIT 120g kapsičky hlodavci
00% dozrálé ovoce 365dní po ruce 0% chemie podpora rozmnožování,imunity výživa hlodavci,opice,plazi
Hovězí ucho XXL+záušky 10ks GERMANY
Hovězí uši sušené+záušky 10ks GERMANY Cena 200Kč XXL velikost. V 1 kg jen 13-14ks uší ! Proč nekupovat kvalitu ?
Pučálka s.r.o. - Specialista na holistická krmiva
Dodání do 48 hodin. Doprava zdarma. Vše skladem. Profesionální servis.
TeraShop.cz
Internetový obchod s profi osvětlením. Vlastní značka nejlepších UVB zdrojů SunLux UV. Odborné a ochotné poradenství.