Zdravím,
pěkně prosím o radu: zdědila jsem v práci péči o akvárko cca 100l vybavené vnějším filtrem fluval (104). V akvárku jsou plastové rostliny a cca 20-30 rybek - 3 ancistrusové, neonky, paví očka, black molly. Filtr je v chodu déle než rok, za tu dobu mu nikdo neměnil náplně (tedy on je nikdo ani nevypral). Náplně jsou - keramické kroužky (dvě hrubosti), molitan.
Prosím, potřebovala bych radu, jaké mám použít náplně, aby provoz byl co nejekonomičtější?
Moc děkuji.
Dobrý den, náplně neměňte, jestli filtr funguje. V těch stávajících jsou vytvořeny bakterie, které preměňují jedovaté NO2 a NH3 na méně jedovaté NO3. Kdyby jste filtrační náplně vyměnila, tak by jste o ty bakterie přišla. Stačí když jednou za pár měsíců vypláchněte ten molitan ve vodě vypuštěné z akvária. Ty náplně by měly vydržet několik let.
Vím, že odbočuji od dotazu ale pro správný chod akvária to chce živé rostliny. Plastové jsou vám k ničemu. Nevytáhnou z vody žádné živiny. A ryby pak žijí ve pěkně hnusné vodě. A že živorodky a ancistrus těch živin vyprodukují.
Ať se daří.
Děkuji za odpověď a radu, budu nad tím přemýšlet.
Je tam štětičková řasa (což právě dobré funkci filtru moc nenapovídá) a jak ty náplně nebyly rok čištěné, tak mi přijde, že jsou znehodnocené (přinejmenším molitany).
Jak jsem pochopila, tak tam rostliny byly a chcíply, s ohledem na řasu mi takhle stačí, když jí udržím v mezích, živou kytku těžko na dvacet minut ponořím do horké vody.
Mno, rybky se sice nemnoží, ale taky nechcípou, tak se trochu bojím, přidávat tam cokoliv zvenčí.
Molitan, pokud drží pohromadě, tak znehodnocen není.Nebo Vám nerozumím jak to myslíte znehodnocen. Opravdu ho stačí jednou za uherák vyprat. Samozřejmě že není dobré prát všechny média současně, je dobré si to rozplánovat.
Ono to je spíš tak že řasy tam jsou kvůli tomu, že tam nejsou kytky. Je jasné, že když tam nemá živiny kdo spotřebovávat, tak nastoupí řasy. Tady je velmi zjednodušené schéma jak to funguje https://www.hornbach.cz/cms/media/cz/projekte_4/zoo_und_aquaristik_0713/welt_der_aquaristik/ratgeber/infos_zu_wasserwerten/vis_head_kolobeh_latek.png Filtr Vám pomůže do fáze přeměny NO2 na NO3, pak je to na rostlinách nebo budou bujet řasy.
Živou kytku sice neponoříte do horké vody ale bez kytek se řas nezbavíte. Tou horkou vodu řešíte akorát následek, pokud vylepšíte podmínky v nádrži, tak vyřešíte příčinu, což si myslím je výhodnějších. Nehledě na fakt, že filtr Vám produkuje NO3, které se tam hromadí, což je pro ryby dost humus. No a rostliny v akváriu slouží k tomu aby to NO3 "žraly" a žádné nezbylo na řasy...
Jsou rostliny, které rostou rychle a štětičková řasa proti nim nemá šanci. Např.:
https://rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
https://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
https://rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes
https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
https://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_aquatica
https://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corymbosa.