Ahoj, bohužel dnes poznám maximálně,že je to tesařík. Brouk měl tři centimetry v těle,krovky červenozeleně kovově lesklé,paráda.... Naleziště jižní čechy u Jindřichova Hradce teď v polovině července. Díky za info
Uživatel s deaktivovaným účtem

michal.siegel
napsal(a):
Anom tesařík pižmový.... Jen mě udivuje velikost... Běžné potkávám imaga až 7cm dlouhé bez tykadel (v srpnu na chatě v Malé Morávce, Karlov) .
Prosím Vás pižmák a 7 cm? To by byl největší tesařík u nás a možná i v Evropě... nechtěl jste říct s tykadly? 7 cm je blbost, mají max. cca 3,5 cm. Asi máte velké oči (bez urážky :) )
Uživatel s deaktivovaným účtem

michal.siegel
napsal(a):
Rozhodně si stojím za svým názorem, ti nejmenší dosahují 5cm, menší jsem tam ani neviděl. A ještě jsem se nesetkal, aby se délka brouka uváděla s tykadly, takže netuším, kde jste na tohle přišel.
Občas se to uvádí, většinou to dělají laici. Samozřejmě Vás tím nechci považovat za laika. Co se týče velikosti, tak největší se uvádí VŠUDE 4 cm max. a myslím že na tak velké jak popisujete by se přišlo a uveřejnilo by se to. Vystavte tady fotku, kde je těch 5-7cm vidět, protože to se mi opravdu nezdá.
Sákriš, velice se omlouvám, máte pravdu, teď si beru pro jistotu pravítko a je to opravdu hodně.... Ale mám zafixovaná čísla 5 - 7cm.... No fotku nemám, pouze ve sbírce cca 3,7cm, což byl nejmenší, kterého jsem tam našel. Nejspíše si jej vážně pletu s jiným druhem tesaříka, jenže si nyní neuvědomuji, jaké tesaříky té velikosti jsem tam ještě pozoroval. Pravděpodobně se mi to zamotalo s nějakým broukem naučeným z učebnice. Ani krajník pižmový nedorůstá takových rozměrů, takže pouze záměna části názvu brouka to není..... A s tykadly mi to zase přijde málo, brouk 3,7 + 4cm tykadla už je 7,7cm....
Každopádně se Vám omlouvám, že jsem Vás uváděl v omyl, musím si tu v tom udělat pořádek, věnuji se nyní chovu tropických brouků a strašilek, takže přeci jen jsem zvyklý na větší rozměry.
s pozdravem
Michal
Posílám foto sbírky, uprostřed v pravé polovině najdete A. moschata, vlevo nahoře můžete srovnat s tesaříky obrovským, zavalitým a pilunou. Dále v první řadě napravo jsou dva exempláře vcelku hodně velkých nosorožíků kapucínků, které našel před několika lety můj dědeček.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Nic se neděje, každý se někdy splete. Mimochodem pěkná sbírka, odkud pocházíte, že máte i takové vzácnější kusy jako tesaříka zavalitého, obrovského, alpského atd.? Nebo je to pozůstalost?
No nejsem si jistým, ale mám pocit, že zavalití a obrovský jsou buďto z burzy, ale spíše si myslím že ne. Děda kdysi jezdil po republice jakožto myslivec a brouky sbíral. Rosalia alpina je tuším z Chorvatska, kde se také daly nasbírat různé druhy hmyzu. Osobně si myslím, že R. alpina bych u nás nechal v přírodě, přece jen jsou zde téměř vyhynulí, pokud se nemýlím . Bydlím ve Šternberku (okres Olomouc), takže co jsem tak nachytal já, tak u babičky na zahradě v Řídeči (kousek odsud) jí na zádech přistál T. piluna, dalšího jsem tam našel lézt po stěně. Zahrada s chatkou je prakticky téměř u lesa, takže - tuším že to bylo v srpnu - se brouci pravděpodobně líhli a létali kolem lesa vcelku hojně. Jinak vzácnější kousky... Jak jsem již dříve zmínil Karlov, tak když si člověk udělá takovou delší procházku na vrchol nějaké z vysokých hor, které se mohou rovnat s Pradědem, tak na samém vrcholku, kde prakticky rostou jen odolné borovice a jeřabiny v kmenech a pod kůrou letitých pařezů lze najít střevlíky zlatolesklé. Ve sbírce mám i 1ks nějakého vrzouna, ale ten je jistě z burzy, protože se údajně vyskytují prakticky jen v Asii. Ještě jsem v Bohuňovicích (8km odsud) nalezl na nádraží Martináče hrušňového (rozpětí cca 12cm), ale byl pochroumaný a nemohl létat. nicméně tohle člověk vidí jednou za x let
. Někde tak mohou mít trvalé kladiště, tak mne napadlo se podívat po okolí, ovšem rozhodně ne za účelem sběru !!!!
Opravdu Saturnia pyri (hrusnak) u Sternberka. Ja su z Prostejova a jako jo, byly tady hlaseni o obcasnych nalezech, obvykle usek Urcice/Detkovice. Ale jinak mam za to,ze normalne se vyskytuji od Vyskova dolu. Kdy to tak zhruba bylo a nebyly to rybarsky oci ? (jestli to treba nebyl Saturnia pavonia/ella ktera byla relativne velka...tam nahore se jich vyskytuje docela dost.). Jinak letuschopnost, obvzlaste samic, neni kdovijak velka ani v nepotrhanem stavu. Proto se v uvozovkach relativne pomalu siri zpet (i u nas byl 50 let zpet na Prostejovsku hlaseny). Dalsi moznost je pokus o reintrodukci/zalet z chovu.
Co si pamatuji tak by to měl být opravdu m. hrušňový. A k tomu chovu.... Kdybych věděl, že z přírody odeberu 5 párů a za pár let jich tam vrátím 100, tak do toho jdu, ale nechci začít odchovávat jedny z našich velmi vzácných motýlů bez zkušeností s jinými motýli. Prý Attacus atlas je jednoduchý.... Já spíš chovám tropické brouky a strašilky.