Dobrý den, má někdo zkušnost s výskytem černohlavosti u krůt s tím, že neléčil etiazolem apod? případně jaké byly ztráty? někde jsem četla o prospěšnosti bylinek případně nějakých bylinných preparátech...? přivezli mi z drůbežárny 8mi týdenní a hnedle jsem našla pár našlehaných hořčic... jedna slípka polehávala celý den. Od zítra budou chodit na pastvu, když to půjde. Mám od veta lék do vody (stejná účinná látka jako ten ENT...), ale moc se mi do toho nechce, když to pak budeme jíst celý rok, ale než zavrhnu chem. léčbu úplně ráda bych zhodnotila riziko ztrát... Děkuji za Vaše zkušenosti.
Entizol je lék humánní medicíny. Tak vám nevím.
Člověk ho polyká celé tabletky, ale přes krůtu ho jíst nechce...
S Metrozolem (prášek do vody) jsem úspěchy neslavil.
Je to sice stejná účinná látka jako Entizol, ale Entizol mi prostě
přijde účinnější. Vlastně cokoliv do vody mi přijde takové...
No přinejmenším hodně sporně dávkovatelné.
Mno a k bylinkám... Tak to úplně nevím, co by vyhnalo roupa kuřího.
Možná dobromysl naložená ve slivovici?
Na podobném principu funguje Emanox.
Uživatel s deaktivovaným účtem

A tak roupa kuřího je možné zabít odčervovadlem - což není entizol, ale třeba fenbendazol nebo flubendazol, a tyto preparáty mají normálně ochrannou lhůtu a zvíře je po jejím uplynutí jedlé.
Čímž se dostáváme k otázce, jestli je možné vykrmit krůty bez entizolu.
Ano. Ale musí být ustájené odděleně od kura domácího. Protože kur je častým nosičem, bezpřiznakovým, černohlavosti a je zdrojem infekce pro krůty. Nejde ani použít místo, kde byly slepice, protože pak jsou promořené žížaly ve výběhu a to ještě několik let. Je třeba bojovat s roupem kuřím - ve vajíčcích roupa přežívá původce černohlavosti ve vnějším prostředí.
Taky funguje ustájení krůt bez výběhu, na tom jsou koneckonců založené velkochovy. Když je krůta celý život v hale, tak těžko potká slepici, roupa nebo žížalu a nenakazí se.
Jo, ne každý trus připomínající našlehanou hořčici je černohlavost. Minulý rok jsem z tohohle měla hrozné cukání, ale vždycky jsem si říkala neblbni, máš je na místě, kde slepice nikdy nebyly, tak klid. A byl klid, mrazáku se dožily všichni a při kuchání na játrech ani na slepých střevech nebyly vůbec žádné změny.
Diky vsem... Me je privezli vcera z drubezarny a vcera jsem si toho vsimla, par bylo uplne celych horcicovych a nektere jen napul. Ustajene je mam na hoblinach v uplne nove boude zatim ve vybehu nebyli ale ani tam nikdy slipky nebyli. Mohl by ten trus byt takovy jen z toho prevozu ze stresu? Taky jsem si rikala, ze dva dny pockam nez se aklimatizuji, ale stejne jsem vyplasena...
Uživatel s deaktivovaným účtem

jako001
napsal(a):
No ja by som uvital nàvod ako podàvat ten entizol, morkàm, proste to dàvat preventivne alebo az po prejaveni priznakov za chvilu mi pride 10 moriek 8 tyzdnovych tak preto sa pytam a entizol je volno predajny alebo na predpis dakujem za info.
Návod na entizol je takový, že nedávat vůbec. pro potravinová zvířata je totiž metronidazol absolutně zakázaný, ochranná lhůta je v podstatě nekonečná. jakmile dáte krůtě entizol, je z ní mazlík a pokud jí sníte, místo domácího masa máte něco chemičtějšího než z obchodu, takže bon apetit.
a je to antibiotikum, takže kupodivu na předpis
Metrozol mi doporučila vet. bohužel krůtám nepomohl a na černohlavost hynuly, ano entizol je atb na předpis, ale překvapivě tři dny entizolu a krůty se z toho dostaly, pak tři dny pauza a pak ještě jednou po tři dny entizol...
nicméně je to už pár let, co jsem zde někde vyčetla totálně babskou radu, kterou praktikuji na veškeré drůbeži a funguje dokonale, např. všechna krůťata krůty bronzové pouze na babské radě, a černohlavost se nám vyhnula...
do litru jablečného octa nastrouchat jednu cibuli, vymačkat jeden citron a pár srtroužků česneku, nechat déle louhovat v lednici a pak přidávat malé množství do vody... chovu zdar!